Phnom Penh - przewodnik turystyczny

Phnom Penh Independence Monument

Independence Monument w Phnom Penh.


Phnom Penh jest stolicą Kambodży. Miasto liczy ponad 1,5 miliona mieszkańców. Stolica słynie przede wszystkim z okazałego Pałacu Królewskiego, Srebrnej Pagody i miejsc związanych z terrorem Czerwonych Khmerów, takich jak więzienie S-21 (Tuol Sleng), czy Wzgórza Śmierci.

Phnom Penh - informacje ogólne i rąbek historii

Phnom Penh jest stolicą i największym miastem Kambodży. Cała aglomeracja liczy ponad dwa miliony mieszkańców. Miasto powstało w 1372 roku. W 1432 zostało stolicą Kambodży po raz pierwszy.

Jak dolecieć do Phnom Penh

jak dolecieć do Phnom Penh

Jak najtaniej dotrzeć do Phnom Penh?


Do Phnom Penh nie dolecimy bezpośrednio z Europy. Musimy najpierw dolecieć do Azji. Najlepsza będzie Tajlandia (Bangkok), do którego są częste promocje lotnicze, a do Kambodży można łatwo dostać się lądowo (busem), lub samolotem (np. Air Asia za niecałe 50 USD w jedną stronę).

Dojazd z lotniska do centrum

Lotnisko w Phnom Penh.


Lotnisko w Phnom Penh, Phnom Penh International Airport (PNH) znajduje się niecałe 10km od centrum miasta. Do centrum Phnom Penh z lotniska dojedziemy świeżo uruchomioną linią miejską nr 3, która spod będącego przy lotnisku Chaom Chau Circle Garden kursuje do Night Market za 1500 HRK (około 1,5 PLN). Bus kursuje między 5:30 a 20:30.

Tańszym rozwiązaniem jest wzięcie taksówki (stała kwota, 12 USD za przejazd do miasta) lub tuk-tuka (stała kwota 7 USD). Wielu kierowców nie umie czytać mapy i może mieć problem z dojechaniem do wskazanego przez nas miejsca, jeżeli będzie to na przykład jakiś konkretny guest house lub jakaś mniej oczywista ulica.

Komunikacja miejska w Phnom Penh

komunikacja miejska w Phnom Penh

Komunikacja miejska w Phnom Penh.


Po mieście kursują 3 linie autobusowe. Dużo łatwiej korzystać jednak z usług kierowców tuk tuka, którzy za niewielką opłatą zawiozą nas we wskazane przez nas miejsca. Koszt przejazdu to około 1-3 USD za przejazd wewnątrz miasta. Za niedużą cenę można umówić się z kierowcą na zwiedzanie różnych miejsc (kierowca wozi nas z atrakcji na atrakcję i czeka na nas). Koszt takiej usługi to około 12-15 USD za pół dnia lub 20-25 USD za cały dzień. Nastaw się na ostre targowanie.

Noclegi w Phnom Penh

Noclegi w Phnom Penh, podobnie jak w całej Kambodży, są bardzo tanie. Dwuosobowy pokój można znaleźć już za około 15 PLN, natomiast łóżko w pokoju wieloosobowym to koszt od około 6 PLN. Spodziewaj się niskiego standardu.

Zapraszam do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Wybierz termin swojej podróży, liczbę osób i zobacz najtańsze oferty w Phnom Penh!

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną.

Phnom Penh - atrakcje

warte odwiedzenia w Phnom Penh

Warte odwiedzenia atrakcje Phnom Penh.


W sercu miasta znajduje się kompleks nazywany w skrócie "srebrną pagodą". To zespół budowli wśród których góruje właśnie srebrna pagoda - Wat Preah Keo. Obok niej położony jest drugi kompleks - Royal Palace - znajdziemy tam m.in. pałac królewski zamieszkiwany przez władców kraju od czasów wybudowania (1866). Kolejne, warte odwiedzenia miejsca możemy "zaliczyć" spacerem. Zaraz obok Royal Palace znajduje się The National Museum of Cambodia, w której znajdziemy eksponaty zebrane z terenów całej Kambodży (m.in. z Angkor). Wstęp 5 USD. Oficjalna strona internetowa: www.cambodiamuseum.info). Kilkaset metrów na północ znajduje się Wat Phnom - buddyjska świątynia. Po drodze do niej miniemy night market - nocny market. Wszystkie powyższe atrakcje znajdują się przy Sisowath Quay - bulwarach Phnom Penh (inna ich nazwa znana miejscowym to po prostu "riverside"). To reprezentacyjna dzielnica Phnom Penh.

Spod pałacu widać górujący nad miastem monument - to Independence Monument, wybudowany w 1953 roku jako symbol wyzwolenia się spod francuskiego jarzma. Idąc spacerem spod pałacu do monumentu, warto odwiedzić Wat Bottom Park w którym znajdziemy świątynie oraz komunistyczny pomnik przyjaźni kambodżańsko-wietnamskiej.

W Phnom Penh wyryte zostały śmiertelne ślady dawnego reżimu Czerwonych Khmerów - znajdziemy tu poruszające miejsca, które mogą nam przynieść skojarzenie z Auschwitz. Tuol Sleng Genocide Museum (zwane w skrócie S-21 Prison), to tajne więzienie, do którego trafiali rzekomi zdrajcy reżimu, wrogowie rewolucji, reakcyjni członkowie partii itp. W więzieniu byli rozmyślnie i długoterminowo torturowani. Przez więzienie przewinęło się ponad 14 000 osób. Zaledwie 8 przeżyło. Wstęp kosztuje 3 USD. Na miejscu warto poszukać na świeżym powietrzu baraku w którym sprzedają książki i zapytać o Chum Meya - to jeden z ósemki osób, które przeżyły obóz. Bardzo często tam jest.

Drugim miejscem związanym z tragiczną historią Kambodży są pola śmierci (The Killing Fields położone w Choeung Ek). To pola pod miastem (a w zasadzie to stary, chiński cmentarz), gdzie zwożono ludzi i mordowano. Za bycie przeciwnikiem rewolucji. Czyli za wszystko. Przeciwnikiem rewolucji był nawet człowiek noszący okulary, czy mający czyste ręce (a więc niestrudzone pracą w polu). To pieszy kompleks pod gołym niebem, otrzymujemy słuchawki z wirtualnym przewodnikiem i zwiedzamy. Całość zwieńczona jest stupą wypełnioną 8 000 znalezionych na polach czaszek. Pola położone są niecałe 20km za miastem, dojedziemy tam tuk tukiem za 9-12 USD (za tą cenę kierowca nas zawiezie, poczeka na nas i przywiezie nas z powrotem do miasta). Cena za wstęp to 6 USD. Na miejscu zwróćcie uwagę na fatalność wykonania z tego miejsca - ze ścieżek wystają kości, na całym terenie znajdziemy wystające z ziemi ludzkie szczątki, czy podarte resztki ubrań. Leży to sobie samopas i nikomu nie przeszkadza. W miejscach, gdzie kości wystaje naprawdę dużo, wbite są tabliczki z prośbą o nie chodzenie po kościach.

Phnom Penh - wskazówki praktyczne

- kierowcy tuk tuków potrafią być bardzo agresywni. Co gorsze, tańsze miejsca noclegowe czasem współpracują z nimi i wspólnie próbują oszukać turystę - nas próbowano oszukać w miejscu, w którym spaliśmy i było bardzo niebezpiecznie, prawie doszło do rękoczynów (więcej w naszej relacji z Phnom Penh)
- w Phnom Penh pieszy spacer jest bardzo utrudniony, w mieście praktycznie nie ma chodników. A jeżeli już są, to zastawione są skuterami i górami śmieci

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2023


Tagi: Phnom Penh   Kambodża  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ