Filipiny - przewodnik turystyczny

Przewodnik taniego zwiedzania po Filipinach

Filipiny to ponad 7 tysięcy wysp i wysepek. Oraz ogromne metropolie. Witaj w przewodniku po Filipinach.


Jedno z miejsc, które widziane z perspektywy Polski i Europy, zdaje się być prawdziwym końcem świata, są Filipiny. Piękny kraj położony na końcu Azji. Wspaniała przyroda, wielkie, zatłoczone miasta, uśmiechnięci mieszkańcy, bardzo niskie ceny i bieda sąsiadująca z luksusem - oto Filipiny!

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika po mieście)
Manila - przewodnik zwiedzania

Filipiny - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 106,7 miliona
Stolica Manila
Strefa czasowa UTC/GMT +8
(12:00 w Polsce = 18:00 na Filipinach)
Waluta Peso filipińskie (PHP)
100 PHP = 7,98 PLN
1 EUR = 57 PHP
1 USD = 48 PHP
(30.09.2020)
Język filipiński, angielski
Główne miasta Quezon City, Manila, Caloocan, Davao, Cebu, Antipolo, Zamboanga, Pasig, Taguig

W 1521 Filipiny zostały odkryte przez Ferdynanda Magellana i włączone do Królestwa Hiszpanii. W 1565 Hiszpanie założyli miasto Cebu, a w 1571 Manilę, która została stolicą Hiszpańskich Indii Wschodnich. Podobnie jak w przypadku innych kolonii na świecie, niszczycielska postawa kolonistów doprowadziła do powstania tłamszonej ludności. Powstanie wybuchło na Filipinach w 1896 roku i spowodowało włączenie się w konflikt USA, które przejęły władzę nad Filipinami. Niepodległość od USA uzyskano 4 lipca 1946.

Informacje praktyczne

- aby dowiedzieć się, jakie są zalecane szczepienia na Filipinach, przeczytaj nasz artykuł: Filipiny - zalecane szczepienia

- obowiązuje każdorazowa opłata wylotowa w wysokości 750 PHP na lot międzynarodowy z Manili oraz 200 PHP za krajowy - od 2015 roku takie opłaty powinny być wliczone w cenę biletu. Sprawdź czy tak jest w Twoim przypadku, żeby na lotnisku przy wylocie nie okazało się, że nie masz przy sobie tyle gotówki. Byłem na Filipinach na koniec 2016 roku - opłata była wliczona w cenę biletu

- Filipiny to 7107 wysp, podzielonych na 18 regionów, które pogrupowane są na 3 grupy wysp: Luzon (północ kraju, na wyspie znajduje się m.in. Manila), Visayas (środek państwa, m.in. Cebu) i Mindanao (południe, m.in. Davao)

- Filipiny to bardzo ciepły kraj, temperatura rzadko kiedy spada tutaj poniżej 20 stopni. Pamiętajmy, że w trakcie naszego lata na Filipinach jest pora deszczowa

- stolicą Filipin jest Manila, tworząca wraz z innymi miastami aglomerację Metro Manila (około 20 mln mieszkańców). Na Metro Manila składa się z 17 miast położonych jedno obok drugiego

- gniazdka elektryczne takie same jak w USA (dwa płaskie bolce) - trzeba zakupić przejściówkę

- pamiętajmy, że na Filipinach występuje malaria i denga. Stosujmy odpowiednie repelenty (zalecane z minimum 50% stężeniem DEET)

Wiza na Filipiny

Wiza na Filipiny

Wiza do Filipin nie jest wymagana.


Przy pobycie nieprzekraczającym 30 dni, obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku wizowego. Przy wjeździe na Filipiny wymagany jest paszport ważny co najmniej 6 miesięcy oraz powrotny bilet lotniczy lub bilet lotniczy do innego kraju, potwierdzający, że opuścimy Filipiny. Posiadanie takiego biletu jest obowiązkowe i sprawdzane praktycznie zawsze.

Jeżeli chcemy na Filipinach zostać dłużej, niezbędne będzie aplikowanie o wizę w Ambasadzie Filipin w Warszawie (ul. Lentza 11, tel. 22 490 20 25). Otrzymamy wtedy wizę ważną 59 dni, którą w razie potrzeby będziemy mogli przedłużyć w urzędzie imigracyjnym.

Jeżeli nie mamy wizy, a chcemy na Filipinach zostać dłużej niż 30 dni okaże się to niemożliwe, ponieważ według przepisów turyści nie mogą przedłużyć pobytu bezwizowego. Możemy wtedy wyjechać z Filipin na kilka dni np. tanimi liniami do Singapuru, Borneo, Malezji czy Indonezji i wrócić z powrotem na Filipiny.

Znajomość języka angielskiego

Filipińczycy znają język angielski. To drugi język urzędowy na Filipinach, posługują się nim zarówno młodzi, jak i starzy. Język angielski jest tak popularny, że wymieszał się z językiem filipińskim, tworząc nowy język, taglish, będący mieszanką angielskiego i filipińskiego. Nie powinieneś mieć większych problemów z porozumiewaniem się po angielsku na Filipinach.

Bankomaty i gotówka

 Wyłączając peryferie, nie ma problemów z dostępem do bankomatów i do płatności kartą kredytową. Nie ma również problemu z zasięgiem telefonicznym i dostępem do internetu. Polecamy bankomaty "Bank of The Philippine Islands" (BPI) z bordowym logiem, które obsługują polskie karty i przeliczają walutę po dobrym kursie. Walutę najlepiej wymieniać w banku lub w kantorach w centrach handlowych (najkorzystniej dolary lub euro). Warto pamiętać, że Filipiny są tanim krajem! Ceny potrafią być nawet o połowę niższe niż w Polsce.

Bezpieczeństwo na Filipinach

Polskie MSZ odradza wizytę na południu kraju (a dokładniej na położonym w południowo-zachodniej części wyspy Mindanao Półwyspie Zamboanga, które jest islamskim centrum na Filipinach oraz archipelagu Sulu) z powodu zagrożeń atakami terrorystycznymi ze strony islamskich rebeliantów i porwaniami dla okupu.

Jak dolecieć na Filipiny

Jak najtaniej dolecieć na Filipiny?


Na Filipiny (Manila) dolecimy bezpośrednio z Europy liniami KLM (z Amsterdamu) i Turkish Airlines (ze Stambułu). Jest to jednak nieopłacalne, cena za loty bez promocji zaczynają się od 800 EUR.

Loty na Filipiny najlepiej podzielić na 2 etapy: 1. lot do Azji; 2. Lot do Manili. Do Manili dostaniemy się tanio (lot + powrót poniżej 100 USD) m.in. z Bangkoku, Hong Kongu, Kuala Lumpur (Air Asia i Cebu Pacific). Warto poszukać promocji w te miejsca i stamtąd lecieć do Manili. Nawet jeżeli nie uda nam się złapać promocji do żadnego z tych miejsc, to i tak lot w zwykłej cenie do np. Bangkoku i lot stamtąd do Manili będzie tańszy od bezpośredniego lotu z Europy.

Jest jeszcze możliwość lotu na Filipiny w stałej cenie za około 1200-1400 PLN. Sposób ten opisuję w swojej książce o tanim podróżowaniu.

Transport wewnątrz Filipin

Ponieważ Filipiny to ponad 7000 wysp, wiele osób decyduje się na transport samolotem lub promami pomiędzy głównymi miastami. W okolicach Manili i większych miast można poruszać się autokarami lub specjalnymi minibusami zwanymi "jeepney". Zupełnie niepopularne są tutaj pociągi!

Loty wewnątrz Filipin

loty wewnątrz Filipin

Po Filipinach można latać naprawdę tanio.


Filipiny posiadają niezwykle bogatą siatkę połączeń lotniczych wewnątrz kraju. Jako, że jest to kraj tysięcy wysp, loty samolotem to zazwyczaj najlepszy sposób na transport wewnątrz kraju. Co najważniejsze, ceny są bardzo przystępne, co spowodowane jest bardzo dużą konkurencją między liniami.

Główne lotniska w kraju to Ninoy Aquino International Airport w Manili oraz małe lotnisko Clark (80 km od centrum Manili), na którym swoja bazę posiadają najlepsze tanie linie na świecie Air Asia.

Linie lotnicze na Filipinach to:

Cebu Pacificwww.cebupacificair.com - filipińskie tanie linie lotnicze. Posiadają rozbudowaną bazę wewnątrz Filipin (ponad 30 tras, obsługiwane miasta to na chwilę obecną Bacolod, Bohol (Tagbilaran), Boracay (Caticlan), Butuan, Cagayan de Oro, Calbayog, Camiguin, Cauayan, Cebu, Clark, Coron (Busuanga), Cotabato, Davao, Dipolog, Dumaguete, General Santos, Iloilo, Kalibo, Laoag, Legazpi, Naga, Ormoc, Ozamiz, Pagadian, Puerto Princesa, Roxas, San Jose (Mindoro), Siargao, Surigao, Tacloban, Tandag, Tawi-Tawi, Tuguegarao, Virac, Zamboanga) oraz bardzo ciekawą siatkę międzynarodowych połączeń lotniczych - dzięki Cebu Pacific dolecimy tanio m.in. do australijskiego Sydney (za cenę od około 350 PLN) Tokio, czy na Bali.

Cebu Pacific posiada niesamowite taryfy na pierwsze, kupowane z dużym wyprzedzeniem bilety. Informacja o pojawieniu się tej puli cyklicznie powtarzają się na stronie głównej (w zakładce "promos"). Na tej podstronie podane są ceny, terminy lotów, na które sprzedawane są bilety (zazwyczaj 3-6 miesięcy później) oraz tabela z rozpisaną ilością biletów, jakie zostały przeznaczone na tą taryfę. Z powodu populacji Filipin i popularności tych biletów, trafić je jest dość ciężko. Nie jest to jednak niemożliwe. Poniżej w tabeli cen lotów zamieściłem osobną tabelkę z najniższą taryfą Cebu Pacific.

Air Asia Philippineswww.airasia.com - uważane za najlepsze tanie linie na świecie. W Filipinach operują między: Cagayan de Oro (CGY), Cebu (CEB), Clark (CRK), Davao (DVO), Kalibo - Boracay   (KLO), Manila (MNL), Puerto Princesa - Palawan (PPS), Tacloban (TAC), Tagbilaran (TAG).

PAL Express (poprzednio znane jako Airphil Express – odpowiedź głównych filipińskich linii, Philippine Airlines, na tanie linie lotnicze Cebu Pacific. Sieć kilkukrotnie zmieniała właścicieli i przechodziła rebranding, jednak cały czas przynosiła straty. W chwili obecnej linie przejęte zostały przez Philippine Airlines, które PAL Express reklamuje jako tanie linie lotnicze. Bilety można kupić na stronie Philippine Airlines – www.philippineairlines.com - w wynikach wyszukiwania zaznaczone jest, które loty nie odbywają się poprzez Philippine Airlines a PAL Express.

Philippine Airlineswww.philippineairlines.com, filipińskie narodowe linie lotnicze, najstarsza linia lotnicza w Azji (założona 26 lutego 1941). Loty tymi liniami są zazwyczaj trochę droższe od pozostałych, ale oferują loty w wyższej klasie. Linie posiadają rozbudowaną sieć połączeń międzynarodowych.

Do niedawna istniały linie Zest Airways, jednak zostały one wchłonięte przez Air Asia.

LOTY WEWNĄTRZ FILIPIN - TRASY I CENY
Trasa Cebu Pacific Air Asia Philippine Airlines Cebu Pacific (taryfa promocyjna)
Manila - Cebu

105 PLN
(1250 PHP)

89 PLN
(1058 PHP)
160 PLN
(1904 PHP)
66 PLN
(784 PHP)
Manila - Davao 156 PLN
(1862 PHP)
129 PLN
(1543 PHP)
189 PLN
(2253 PHP)
91 PLN
(1084 PHP)
Manila - Tagbilaran 133 PLN
(1584 PHP)
129 PLN
(1543 PHP)
182 PLN
(2175 PHP)
91 PLN
(1084 PHP)
Manila - Puerto Princesa   103 PLN
(1234 PHP)
130 PLN
(1548 PHP)
-
Cebu - Davao 120 PLN
(1435 PHP)
- 146 PLN
(1738 PHP)
91 PLN
(1084 PHP)
Cebu - Tagbilaran - - 332 PLN
(3963 PHP)
(1 przesiadka)
-
Cebu - Puerto Princesa - 260 PLN
(3100 PHP)
397 PLN
(4737 PHP)
(1 przesiadka)
-
Davao - Tagbilaran 423 PLN
(5050 PHP)
- 386 PLN
4613 PHP (1 przesiadka)
-
Davao - Puerto Princesa - 282 PLN
(3368 PHP)
333 PLN
(3985 PHP)
(1 przesiadka)
-
Manila - Sydney 352 PLN
(4199 PHP)
754 PLN
(8999 PHP)
(1 przesiadka)
1259 PLN
(322 USD)
352 PLN
(4199 PHP)
Manila - Bali 452 PLN
(5399 PHP)
450 PLN
(5370 PHP)
(1 przesiadka)
696 PLN
(178 USD)
167 PLN
(1999 PHP)
Manila - Tokio 410 PLN
(4899 PHP)
- 782 PLN
(200 USD)
167 PLN
(1999 PHP)

Jak wynika z powyższej tabeli, cena za przelot na tej samej trasie potrafi się bardzo mocno różnić w zależności od linii, które wybierzemy.

Promy i statki na Filipinach

To bardzo popularny środek transportu na Filipinach. Zwłaszcza jeżeli chcemy przemieścić się między wyspami położonymi w bliskiej odległości. Kursują one wtedy bardzo często, a ceny są dość niskie (zazwyczaj od 200 PHP) i zdarza się, że zależą od ilości osób, które chcą przepłynąć daną łódką.

Alternatywą dla samolotów są promy kursujące na dalsze odległości. Jest to bardzo czasochłonne, a cenowo podobne do połączeń lotniczych. Zazwyczaj kursują raz dziennie lub kilka razy w tygodniu. Na krótszych promach (do 12h) mamy często wyłącznie kanapy lub ławki, na dłuższych zazwyczaj łóżka piętrowe. Ciekawa oferta dla osób lubiących taki rodzaj podróży. Jednym z największych przewoźników jest Ocean Jet - www.oceanjet.net.

Polecamy o pomoc w zakupie biletów prosić miejscowych! W internecie szukać można stron poszczególnych firm pomiędzy konkretnymi wyspami.

Drogi na Filipinach i przepisy drogowe

Aby poruszać się samodzielnie po drogach Filipin wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Stan dróg nie jest najlepszy, ich stan poprawia się w zasadzie wyłącznie w okolicach dużych miast. Na dużych wyspach sieć dróg łączy największe miasta. Mniejsze wyspy z kolei posiadają zazwyczaj asfaltowe drogi wokół całej wyspy. Bardzo często przy drogach prowadzących do mniejszych miasteczek i wsi ustawiają się całe rzędy sprzedawców, oferujących najróżniejsze artykuły. Polecamy do zatrzymania się na przepyszne owoce.

Filipiny posiadają jedną autostradę - Pan-Philippine Highway, znaną również jako Maharlika (AH26). Autostrada liczy ponad 3,5 tys. km i łączy północ z południem kraju.

W chwili pisania tego artykułu, Koszt paliwa wynosił ok. 42 PHP (3,5 PLN) za litr.

Kolej na Filipinach

Kolej na Filipinach nie jest popularnym środkiem transportu. Narodowym przewoźnikiem jest Philippine National Railways (PNR, www.pnr.gov.ph - strona bardzo często nie działa), które porusza się po dwóch trasach: Manila - Naga (Bicol Express) i Manila - Ligao (Mayon Limited). PNR obsługuje ponadto część kolei podmiejskiej w Manili. Kolej jest wolniejsza od autokarów. Stan torów w większości miejsc jest fatalny. Nie można kupować biletów online.

Autokary i Autobusy na Filipinach

Autokary to najpopularniejsza forma przemieszczania się po kraju. Autobusów jest cała masa i łączą one wszystkie główne miasta Filipin (oczywiście te do których autobus może dojechać). Ceny są dość przystępne, nie powinny przekraczać kwoty 500 PHP (ok. 42 PLN). Autobusy jeżdżące po Filipinach są w różnych standardach, od bardzo luksusowych po stare, rozklekotane „ogórki” z drewnianymi ławkami w środku. Inaczej mówiąc, na każdą kieszeń coś się znajdzie.

Jeżeli mamy możliwość, z autokarami najlepiej o pomoc poprosić miejscowych, bo firm przewozowych i różnych opcji transportu jest tyle, że możemy się pogubić. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, to pomoże nam strona na Wikipedii z listą filipińskich przewoźników: lista.

Jeżeli wiemy już czym mamy jechać, jesteśmy na dworcu i chcemy kupić bilet w jak najniższej cenie, powiedzmy o tym sprzedawcy. Ci widząc turystę praktycznie na pewno będą starali się skierować go do drogich, luksusowych autokarów.

Minibusy / Shared Taxi / Jeepneye

taksówki na Filipinach - jeepney

Jeepney to najpopularniejszy środek transportu na Filipinach.


To często bardzo opłacalny sposób podróżowania po kraju. W Manili w kilku miejscach możemy znaleźć przystanki takich minibusów, które czekają z kierowcą i zawiozą nas tam, gdzie wskażemy po uprzednim ustaleniu ceny. Opłacalne przy większej ilości osób.

Podobnie możemy się podłączyć pod busa, który odjeżdża do innego miasta, zabierając osoby nie znające się za ustaloną odgórnie stawkę. Warto jednak dowiedzieć się jak popularne jest takie połączenie i czy jeździ nim wiele osób, bo kierowca będzie czekał tak długo, aż jego bus zapełni się w całości.

Na oddzielny akapit zasługują „jeepneye”. Są to stare amerykańskie jeepy, które Filipińczycy przerobili na taksówki. Spotkać je możemy w każdym prawie zakątku Filipin. Najwięcej oczywiście w Manili, ale także w innych miastach i miasteczkach. Podróżują zarówno na bliższych jak i dalszych odległościach. Nie polecam dla kogoś o słabych nerwach. Tanie, ale bardzo czasochłonne, ponieważ zatrzymują się tam gdzie ktoś chce wysiąść i tam gdzie ktoś chce wsiąść. Nie mają one ustalonych przystanków, a jedynie początkową i końcową stację napisaną z przodu pojazdu. Na tych stacjach także spotkać możemy pomocników kierowcy, którzy naganiają klientów, a następnie zbierają opłaty.

Filipiny - ciekawostki

ciekawostki o Filipinach

Filipiny to kraj kontrastów. Lwia część społeczeństwa jest bardzo uboga.


- Filipińczycy kochają zakupy, w kraju znajdują się 3 z 10 największych centrów handlowych na świecie. Najbardziej imponujące są dwa centra położone w Manili: czwarte największe centrum na świecie, SM Megamall (całkowita powierzchnia galerii to 506 m2), odwiedzane przez prawie milion osób dziennie i Mall of Asia, który wewnątrz posiada m.in. duże lodowisko
- ogromny przyrost naturalny i brak pomocy socjalnej powodują, że Filipińczycy na różne sposoby "kombinują" żeby zarobić trochę pieniędzy - nie dziwmy się więc, gdy zobaczymy ludzi, którzy za drobną opłatę złapią dla nas taksówkę, otworzą drzwi, pokierują do odpowiedniego busa lub pomogą w dźwiganiu plecaków
- Filipińczycy są wyjątkowo niepunktualni, spóźnialstwo jest u nich wręcz tradycją
- Filipińczycy często wołają na białych „Americanos” lub po prostu „Joe”
- Filipiny posiadają jeden z najwyższych wskaźników przyrostu naturalnego na świecie. W ciągu ostatnich 25 populacja Filipin wzrosła dwukrotnie! Kiedy pisałem ten artykuł w 2011 roku, ilość mieszkańców wynosiła 95 milionów. Teraz, gdy piszę artykuł od nowa (2016 rok), populacja wynosi 102,5 mln mieszkańców
- Filipiny to 12 kraj na świecie pod względem ludności. To również ścisła czołówka narodów z największą diasporą - poza granicami Filipin mieszka aż 11 milionów Filipińczyków. Pieniądze przekazywane przez emigrantów do Filipin stanowią aż 10% PKB Filipin
- Filipińczycy to uśmiechnięty i pozytywnie nastawiony do życia naród. Nie bez powodu kraj reklamuje się na świecie hasłem: „It’s more fun in The Philippines”
- Filipińczycy to bardzo religijni ludzie. Wiodącą religią jest katolicyzm (82%), który przynieśli ze sobą Hiszpanie i Amerykanie (Filipiny przez ponad 400 lat były kolonią hiszpańską, a następnie amerykańską). Na drugim miejscu jest protestantyzm (11%), trzeci jest islam (6%)

Filipiny - przydatne linki

przydatne strony o Filipinach

Przydatne strony o Filipinach.


www.itsmorefuninthephilippines.com - oficjalna, turystyczna strona Filipin (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021


Tagi: Filipiny  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ