Kuba - przewodnik turystyczny

Wyjazd na Kubę to marzenie zdecydowanej większości podróżników i turystów. Urokliwa wyspa położona nieopodal USA, na której czas zdaje się stać w miejscu. Kolorowe uliczki po których poruszają się amerykańskie auta minionej epoki, sympatyczni kubańczycy, wspaniała pogoda - to tylko niektóre argumenty przemawiające za tym, aby następny wyjazd spędzić na Kubie!

Kuba - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 11,34 miliona
Stolica Havana
Strefa czasowa UTC -5 (Zima)
UTC -4 (Lato) 
(12:00 w Polsce = 6:00 w Kubie)
Waluta peso kubańskie (CUC)
1 CUC = 3,90 PLN
1 EUR =
1,17 CUC
1 USD = 1 CUC
(30.09.2020)
Język hiszpański
Główne miasta Havana, Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara

Zamieszkana przez Indian Kuba została odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1492 roku. W 1514 została zdobyta przez Hiszpanię. Wyspa stała się dla Hiszpanów bazą wypadową do reszty Nowego Świata, a mieszkańcy wyspy zostali poddani niewolniczej pracy, która do końca wieku przyniosła śmierć praktycznie wszystkim lokalnym mieszkańcom. Z tego powodu w XVI wieku Hiszpanie zaczęli sprowadzać na Kubę czarnoskórych niewolników. Przez następne wieki Kuba była najbardziej rozwiniętą kolonią w Ameryce, a niewolnicze plantacje przynosiły Hiszpanii niesamowite zyski. Na początku XIX wieku wytworzyły się dwa ugrupowania niewolników - jedno było za przyłączeniem Kuby do USA, drugie chciało niepodległości. Większą popularność zdobył ruch niepodległościowy. W 1868 wybuchło powstanie, które spowodowało częściowe ustępstwa Hiszpanii i wywołało interwencję USA, która zaatakowała i zajęła Kubę. Amerykanie okupowali Kubę do 1902 roku. Opuszczając wyspę zagwarantowali sobie szereg korzyści, m.in. możliwość założenia bazy wojskowej w Guantanamo. 

Z powodu kryzysu gospodarczego w 1952 roku wojsko dokonało zamachu stanu. Dyktatura została obalona w 1959 roku w wyniku słynnej rewolucji kubańskiej - Kuba stała się krajem komunistycznym. Mimo śmierci Fidela Castro w 2016 roku Kuba wciaż pozostaje państwem dyktatury.

Informacje praktyczne

- brak obowiązkowych szczepień, zalecane szczepienia przeciwko cholerze, WZW A+B, durowi brzusznemu, opcjonalnie wściekliźnie

- na Kubie obowiązuje opłata wyjazdowa, wynosząca 25 CUC

- każdy turysta powinien móc udokumentować fakt posiadania funduszy na wyjazd. Wymagane jest 100 CUC na dzień (lub ich równowartość w innej walucie), a służba graniczna twardo egzekwuje ten wymóg, sprawdzając przyjezdnych. Posiadanie karty kredytowej VISA traktowane jest jako spełnienie powyższego warunku.

- nie dawajmy nikomu pieniędzy z litości, ponieważ kubańczycy niewiele mogą za nie kupić (powszechne braki towarów, jak kiedyś w Polsce). Zamiast tego można wziąć ze sobą dużo upominków do rozdania, takich jak suplementy witaminowe, środki przeciwbólowe, środki antykoncepcyjne, słodycze, drobne kosmetyki itp. Kreatywność ponad wszystko!

- jeżeli zależy nam na ciekawym noclegu, wynajmijmy pokój u kubańskiej rodziny (casas particulares). W internecie znajdziemy kilka stron oferujących tego typu wynajem. Jedną z nich jest www.cuba-junky.com

Wiza na Kubę

Wiza na Kubę

Wiza na Kubę jest wymagana.


Obywatele RP chcący udać się na Kubę, zobowiązani są do posiadania ważnej wizy. Wizę na Kubę (a właściwie to tzw. kartę turysty - Tarjeta de Turista) można zdobyć w Ambasadzie Republiki Kuby w Warszawie (ul. Rejtana 15, tel. 22 848 17 15), a jej koszt to 25 EUR. Ubiegając się o wizę, musimy przedstawić bilety lotnicze (w dwie strony), ważna polisa ubezpieczeniowa oraz potwierdzenie rezerwacji noclegu. Wydawana wiza jest wizą 1-krotnego wjazdu, która umożliwia pobyt na terenie Kuby do 30 dni.

W internecie znaleźć można informacje, jakoby kartę turysty można było otrzymać bezpośrednio po wylądowaniu na kubańskim lotnisku. O ile jest to prawda, o tyle wiele linii lotniczych wymaga posiadania wizy już na etapie wsiadania do samolotu, co może oznaczać, że osoba bez ważnej wizy nie zostanie wpuszczona na pokład samolotu.

Po wylądowaniu na Kubie, każdy turysta otrzyma dokument do wypełnienia, rodzaj karty imigracyjnej, nazywający się Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque. Po odprawie paszportowej schowajmy go dobrze - będzie nam potrzebny przy wylocie z kraju.

Znajomość języka angielskiego

Będac w stolicy Kuby, Havanie, powinniśmy spotkać ludzi mówiących po angielsku. Część młodzieży oraz młodych osób zna dobrze język angielski dzięki jego nauce w szkołach. Dużo gorzej na prowincji oraz poza turystycznymi miejscami w dużych miastach. Mieszkańcy Kuby mówią po hiszpańsku, jednak dla osoby znającej ten język problemem może być szybkość, z jaką mówią miejscowi oraz sporo lokalnych naleciałości. Nie powinno być jednak problemu z dogadaniem się na podstawowe tematy.

Gotówka i bankomaty

Waluta Kuby, peso kubańskie, dzieli się na dwie waluty - peso wymienialne (CUC, peso convertible) i peso niewymienialne (CUP, peso cubano, nazywane przez lokalnych mieszkańców moneda nacional). Obowiązującą walutą w rozliczeniach wewnątrz Kuby jest dla turystów CUC - peso wymienialne. Waluta dostępna jest wyłącznie na terenie Kuby. Lokalni mieszkańcy mówią na tę walutę  "kook" lub "kooks". Turyści mogą się w nią zaopatrzyć w państwowej sieci kantorów CADECA lub w kantorach (casa de cambio). Waluty, które wymienimy na peso, to: funt szterling, euro, dolar kanadyjski, frank szwajcarski oraz dolar amerykański (na lotnisku możliwa wymiana jedynie dolarów i euro). Dolar amerykański został na Kubie obłożony specjalnym, 10-procentowym podatkiem. Z tego powodu nie opłaca się brać tej waluty na Kubę - w przypadku wymiany dolarów na CUC, aż 10% całej kwoty zostanie nam potrącona jako należny podatek. Posiadając CUC możemy wymienić je na CUP (kurs: 25 CUP za 1 CUC). Wymiana jednak często nie ma sensu - wszystko zależy od tego, co będziemy robić na wyspie. Praktycznie za wszystkie wydatki na Kubie przyjdzie nam zapłacić walutą CUC. CUP jest walutą, za którą ciężko będzie nam znaleźć konkretne towary, aczkolwiek tą walutą zapłacimy m.in. za komunikacje miejską czy artykuły spożywcze (warzywa i owoce, przekąski czy świeżo wyciskane soki) na bazarach. Jeżeli jesteś budżetowym podróżnikiem to wymiana na CUP ma sens. Jeżeli dobrze poszukasz, znajdziesz na wyspie miejsca, np. restauracje przeznaczone wyłącznie dla miejscowych, ceny wychodzą niższe, niż w miejscach płatnych CUC. Pamiętaj, żeby CUC wymieniać na CUP w ograniczonej ilości, żebyś nie został z kieszeniami pełnymi waluty, za którą nie możesz zbyt wiele kupić.

Rząd Kuby pracuje nad odejściem od dwóch walut i stworzeniem jednej waluty na Kubie. Pierwotnie nowa waluta miała wejść w 2018 roku, jednak do tej pory nie wiadomo, kiedy to nastąpi.

Bankomaty na Kubie to temat dość świeży. W chwili obecnej większość bankomatów znajduje się wyłącznie w Havanie. Wypłata z bankomatu nie ma większego sensu. Gotówka najpierw przeliczana jest na dolary i dopiero na tej podstawie waluta przeliczana jest na CUC. Oznacza to, że wypłacając pieniądze z bankomatu zapłacimy 10% podatek nałożony na USD oraz poniesiemy opłatę kursową i bankową. W dodatku sporo turystów pisze o problemach z wypłaceniem pieniędzy przy użyciu zagranicznej karty. Dodatkowo kartą nie można płacić praktycznie w żadnym miejscu. Dużo bezpieczniej jest zabrać ze sobą gotówkę.

Bezpieczeństwo na Kubie

Na Kubie należy uważać na wszechobecnych naciągaczy.


Kuba jest generalnie bezpiecznym krajem - jeżeli będziemy czujni, nie powinno przytrafić się nam nic przykrego. W pierwszej kolejności należy pamiętać, aby uważać na miejscowych. O ile większość kubańczyków to przyjaźnie nastawieni ludzie, o tyle większość z nich żyje w skrajnym ubóstwie, dlatego wielu mieszkańców będzie próbowało nas zarobić, wyciągając od nas pieniądze na najróżniejsze sposoby.  Nie zamykajmy się na poznawanie miejscowych - po prostu bądźmy czujni.

W całym kraju powinniśmy unikać rozmów politycznych, a jeżeli już do takiej dojdzie, pod żadnym pozorem nie krytykujmy kubańskiej rewolucji, Castro czy Che Guevary.

Kobiety odwiedzające Kubę muszą liczyć się z dużym zainteresowaniem ze strony mężczyzn. Natarczywe spojrzenia, gwizdanie i zaczepianie przez kubańczyków będzie powszechnym zachowaniem, do którego najlepiej się przyzwyczaić.

Na co uważać?

Będąc na Kubie bardzo łatwo można zostać oszukanym podczas wydawania nam reszty (podczas robienia zakupów bądź podróży taksówką). Funkcjonujące obok siebie dwie waluty umożliwiają łatwy kant, polegający na tym, że płacąc pesem wymienialnym (CUC), sprzedawca wyda nam resztę w peso niewymienialnym (CUP), które jest dużo słabszą walutą od swojego wymienialnego odpowiednika (1 CUC to równowartość 24 CUP). Obydwie waluty posiadają te same nominały, przez co, nieświadomi turyści często dają złapać na to oszustwo. Aby uniknąć wpadki, zapamiętaj, że na banknotach CUC znajdują się pomniki, a na banknotach CUP znajdują się twarze kubańskich bohaterów. Jeżeli płacąc "pomnikami" resztę otrzymasz w "twarzach", reaguj - chcą Cię oszukać!

Równie popularne oszustwo polega na naciąganiu turystów wynajmujących samochód. Przy wynajmie auta należy obowiązkowo wykupić ubezpieczenie. Sprzedawcy często tłumaczą, że do wyboru jest kilka wariantów ubezpieczeń, nalegając nas na wykupienie najdroższego. W rzeczywistości istnieje tylko jeden rodzaj ubezpieczenia, a dopłata do rzekomo droższego (oferującego więcej) ubezpieczenia trafia do kieszeni nieuczciwego sprzedawcy.


Miejmy się na baczność, jeżeli ktoś z miejscowych będzie chciał nas zabrać do pubu na drinka - to kolejne, bardzo popularne oszustwo na Kubie (i nie tylko). Miejscowy zaczepia samotnego turystę, pytając o cel wizyty/kraj pochodzenia/wrażenia odnośnie Kuby itp. Po chwili rozmowy zaprasza na drinka do pobliskiego pubu. Jeżeli damy się zabrać, czeka nas wizyta w miejscu, w którym zaczepiający nas kubańczyk jest dogadany z barmanami/szefostwem - po wypiciu drinka otrzymamy kilkukrotnie wyższy rachunek, a nasz kubański towarzysz wyjaśni nam, że według tradycji, płaci turysta. Pod groźbami wezwania policji zmusza się turystę do zapłaty. Jeżeli koniecznie chcemy iść z taką osobą na drinka, powiedzmy jej, że to my wybierzemy lokal.

To tylko najważniejsze z oszustw, jakie mogą stosować miejscowi. Pamiętajmy o nich i nie dajmy się oszukać!

Jak dolecieć na Kubę

jak dojechać na Kubę?

Jak dolecieć na Kubę?


Kuba stanowi popularny wakacyjny kierunek dla Europejczyków z bardziej zasobnym portfelem, dzięki czemu istnieje wiele połączeń lotniczych bezpośrednio z Europy. Do kubańskiej stolicy, Havany, dotrzemy m.in. z Paryża (Air France), Berlina czy Monachium (Air Berlin, loty do Varadero), Madrytu (Iberia) i innych. W tych przypadkach nie można jednak mówić o "tanim zwiedzaniu", ponieważ podstawowa cena oscyluje zazwyczaj w okolicach 4000 zł (wyłączając pojawiające się czasem promocje).

Tańszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług niemieckich linii lotniczych "Condor" (www.condor.com, wylot z Frankfurtu), holenderskiego ArkeFly (www.arkefly.nl, wylot z Amsterdamu), lub brytyjskiej, czarterowej linii Thomas Cook (www.thomascookairlines.co.uk, wylot z wielu miast brytyjskich). W powyższych przypadkach nie jest problemem znalezienie lotów na Kubę za około 600 EUR.

Transport wewnątrz Kuby

Transport publiczny na Kubie stoi na całkiem znośnym poziomie. Do dyspozycji mamy kubańską kolej, sieć firm oferujących przewozy autokarowe, a w ostateczności - podróż samolotem. 

Loty wewnątrz Kuby

Kuba - loty wewnątrz kraju

Loty wewnątrz Kuby.


Po Kubie bez problemów można podróżować samolotem. Przewoźnicy oferujący loty wewnątrz państwa to: Cubana de Aviación S.A (cubana.cu), Aero Caribbean (cubajet.com). Przykładowe ceny:

Havana - Santiago de Kuba - 135 USD (Cubana), 144 USD (Aero Caribbean)
Varadero - Cayo Largo del Sur - 87 USD (Aero Caribbean)


Podróżowanie samolotem jest najdroższą opcją poruszania się po kraju. Jeżeli nie nagli nas czas, polecamy podróżowanie autokarem lub koleją.

Drogi na Kubie i przepisy drogowe

Na Kubie obowiązuje ruch prawostronny, drogi są w przeciętnym stanie, ulice słabo oznakowane (a często wcale), natężenie ruchu jest niskie, a poza miastami, znikome. Polskie prawo jazdy jest honorowane, jednakże, jeżeli będziemy chcieli podróżować samochodem po Kubie, warto przed wyjazdem wyrobić międzynarodowe prawo jazdy.

W kraju funkcjonują firmy wynajmujące auta (cena to w przybliżeniu od 60 CUC za dzień) - w cenę wynajmu wlicza się obowiązkowe ubezpieczenie - inne ubezpieczenia nie są honorowane. Z powodu istniejącego na Kubie prawa, wiele ambasad odradza swoim rodakom wynajem auta - jeżeli turysta jest sprawcą wypadku w którym ucierpiały inne osoby, zostaje zatrzymany do czasu wyjaśnienia sprawy, co może trwać nawet do roku.

Kolej na Kubie

Koleje na Kubie obsługuje firma Ferrocarriles de Cuba. Kolej nie posiada swojej strony internetowej, nie oferuje również możliwości kupna biletów online. Sieć kolejowa obejmuje swoim zasięgiem praktycznie cały kraj (główna trasa prowadzi z Havany do Santiago de Chile), podróżowanie koleją na Kubie jest względnie bezpieczne i stanowi ciekawe doświadczenie. Warto jednak pamiętać, że pociągi na Kubie nie posiadają przedziałów z kuszetkami.

Bilety należy kupować na dworcach. Każdy turysta chcący kupić bilet kolejowy, musi okazać swój paszport. Bilety można kupić z pięciodniowym wyprzedzeniem. Podróż koleją kubańska kosztuje i zajmuje mniej więcej tyle samo, co podróżowanie autokarem
.

Autokary i Autobusy na Kubie

autobusy i autokary na Kubie

Autobusy i autokary na Kubie - informacje.


Po Kubie można podróżować autokarem, korzystając z usług firmy Viazul (www.viazul.com). Autokary są w dobrym stanie technicznym, a dodatkowo, przeważnie wyposażone są w TV i toalety. Bilety można kupić online na podanej wyżej stronie, jednak nie jest to konieczne - bilety bez problemu powinniśmy dostać na miejscu, a system sprzedaży online często nie działa. 

Przykładowe ceny:
Havana - Santiago de Cuba (874 km, 16,5h w podróży) - 51 USD
Santa Clara - Havana (274 km, 4,5h w podróży) - 18 USD
Havana - Trinidad (326 km, 6,20h w podróży) - 25 USD

Spis dostępnych połączeń wraz z cennikiem dostępny jest na stronie przewoźnika - viazul.com.

Kuchnia kubańska

Kuchnia kubańska nie należy do najbogatszych i najbardziej urozmaiconych kuchni świata. Powszechne ubóstwo spowodowało, że podstawowym, narodowym daniem spożywanym przez miejscowych jest cristianos y moros - czarna fasola z białym ryżem. Prócz tego, kolejnym podstawowym składnikiem kuchni kubańskiej jest platan - specjalna, warzywna odmiana bananów, którą zjada się na najróżniejsze sposoby - gotowaną, smażoną bądź na surowo. Dla turystów dostępne jest jednak więcej specjałów, jak choćby ajiaco - rodzaj gęstych zup na bazie rosołu i warzyw, czy ropa vieja lub picadillio a la habanera - potrawy z wołowiną, podawaną z ryżem i warzywami.

Kuba będzie rajem dla każdego, kto nie lubi wylewać za kołnierz. Słynny na cały świat jest kubański rum (Havana Club to najpopularniejsza marka), na bazie którego powstało na Kubie wiele kultowych drinków, jak choćby mohito czy cuba libre. Tutaj smakują najlepiej!

Kuba - ciekawostki

Kuba - ciekawostki

Ciekawostki dotyczące Kuby.


- Kuba to państwo w którym panuje trudny do określenia system polityczny, najczęściej określany jako republika socjalistyczna, bądź też realny socjalizm
- na początku XVI wieku Kuba (odkryta przez Krzysztofa Kolumba) została podbita przez Hiszpanię. Agresywna kolonizacja przeprowadzana przez Hiszpanów w niecałe 50 lat doprowadziła do całkowitej zagłady rdzennej ludności Kuby, którą szacowano na ok. 100 000 mieszkańców
- w kraju dominują religie chrześcijańskie, w tym katolicyzm (60%)
- służba zdrowia na Kubie stoi na najwyższym poziomie. Opieka medyczna dla miejscowych jest bezpłatna i ogólnodostępna. Kraj ten jest cenionym ośrodkiem kształcenia na kierunkach medycznych
- Kuba mocno angażuje się w pomoc krajom trzeciego świata, wysyłając tam lekarzy i organizując pomoc medyczną. W chwili obecnej w krajach trzeciego świata znajduje się więcej lekarzy kubańskich, niż lekarzy wszystkich innych krajów funkcjonujących w ramach ONZ!

- tym, co nieodłącznie kojarzy się z Kubą, są cygara. Najpopularniejsze są cygara marki Cohiba

Kuba - przydatne linki

Kuba - przydatne strony

Dowiedz się więcej o Kubie.


http://www.travel2cuba.co.uk/index.html - przydatna strona w języku angielskim z informacjami o Kubie

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020


Tagi: Kuba  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ