Kenia - przewodnik turystyczny

Kenia

Dla wielu to w Kenii bije serce Afryki. Foto: Martin Alvarez Espinar, flickr.com


„Można spotkać golasa jak na plaży w Mombasa” śpiewał kiedyś Zbigniew Wodecki z lwią grzywą na głowie. O gustach się nie dyskutuje, ale w Kenii oprócz golasów i pięknych plaż można spotkać całe mnóstwo atrakcji, które przyprawiają o zawrót głowy nawet doświadczonych podróżników. Kenii nie da się przedstawić tylko w pięciu smakach. Jest jak doskonale skomponowana esencja Afryki – oszałamiająca przyroda, zwierzęta wylegujące się na sawannie, lasy równikowe, spalone słońcem pustynie, rafa koralowa, tętniące życiem miasta, mnogość języków i grup etnicznych. A przede wszystkim ludzie – spontaniczni, zaradni i żywiołowi, jak miejsce w którym żyją. Jeśli nigdy nie lubiłeś Króla Lwa, nie byłeś fanem Pożegnania z Afryką i nie płakałeś przy Białej Masajce, to czas żebyś sam odbił stopę na czerwonej ziemi Równika!

Kenia - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 54,50 miliona
Stolica Nairobi
Strefa czasowa UTC+3
(12:00 w Polsce = 13:00 w Kenii)
Waluta szyling kenijski (KES)
100 KES = 3,56 PLN

1 EUR = 127 KES
1 USD = 108 KES
(30.09.2020)
Język suahili, angielski
Główne miasta Nairobi, Mombasa, Kisumu, Nakuru, Eldoret, Kehancha, Ruiru, Kikuyu, Kangundo-Tala, Malindi, Naivasha, Kitui, Machakos, Thika, Athi River, Karuri

W przeszłości tereny Kenii zamieszkiwały odrębne plemiona, które żyły w państwach-miastach. Od VII wieku obszar dzisiejszej Kenii został zaarabizowany i wszedł w strefę wpływów sułtanatu Omanu. Miasta rozwijały się dzięki handlowi niewolnikami, ambrą, złotem oraz kością słoniową. Pod koniec XV wieku tereny Kenii podbijali Portugalczycy. W XIX wieku o kolonię rywalizowali ze sobą Niemcy oraz Anglicy. W 1895 roku Wielka Brytania stworzyła Protektorat Afryki Wschodniej, w skład której wchodziła dzisiejsza Kenia oraz Uganda. W 1920 roku Kenia została oficjalną kolonią Anglii. Równocześnie zaczęły się tworzyć grupy czarnoskórej ludności, które żądały nadania im praw oraz ograniczenia brytyjskiej dominacji. W 1952 roku w Kenii wybuchło powstanie. W końcu, 12 grudnia 1963 Kenia odzyskała niepodległość. Jako że Kenia zamieszkana była przez różne plemiona, bardzo szybko doszło do walki o władzę i konfliktów etnicznych. Dopiero na początku lat 90. zwrócono się w stronę demokracji.

Dzisiaj Kenia jest jednym z najbardziej zróżnicowanych kulturowo krajów Afryki. Kenię zamieszkuje ponad 30 różnych grup plemiennych, które posługują się łącznie około 44 różnymi językami. Do dzisiaj napięcia między poszczególnymi grupami stanowią jeden z największych problemów kraju. Mimo to kraj rozwija się i znajduje się w czołówce najsilniejszych państw Afryki.

Informacje praktyczne

- w Polsce Kenia nie ma swojej ambasady

- od osób z Europy nie wymaga się świadectw szczepień

- warto zaszczepić się przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby A i B, żółtej gorączce, durowi brzusznemu,cholerze, meningokokowemu zapaleniu opon i klasycznie przeciw błonicy, tężcowi i polio; aby dowiedzieć się więcej przeczytaj artykuł Kenia - szczepienia

- zagrożenie malarią występuje przez cały rok na wybrzeżu kenijskim oraz na zachodzie kraju

- zabierzmy ze sobą lekkie, codzienne ubrania, takie jak bojówki, dżinsy, bawełniane koszulki

- zasady ubierania się w Kenii są dość konserwatywne, ale mieszkańcy są bardzo mili i nie krytykują turystów

- uważajmy w Kenii na wodę! Bardzo często jest ona przyczyną problemów żołądkowych i jelitowych, zwłaszcza w interiorze. Pijmy zatem tylko wodę butelkowaną, ewentualnie przegotowaną.

Wiza do Kenii

Wiza do Kenii

Wiza do Kenii jest wymagana.


Obywatel RP chcący udać się do Kenii zobowiązani są do posiadania wizy. O wizę możemy aplikować na rządowej stronie www.evisa.go.ke. Koszt wizy to 50 USD. Możliwe są różne warianty wizy, w tym dość originalna 90 dniowa East Afican Community Visa umożliwiająca wjazd do Ugandy Rwandy i Kenii.

Znajomość języka angielskiego

Przez to że Kenia była kolonią brytyjską, język angielski do dzisiaj jest jednym z języków urzędowych. Spora część Kenijczyków posługuje się językiem angielskim, zwłaszcza w dużych miastach. Z powodu innej wymowy i akcentu może trochę potrwać, nim zaczniemy w pełni rozumieć kenijski angielski. Kenia rozbita jest na dziesiątki plemion, które posługują się jednym z przeszło czterdziestu języków - może więc się zdarzyć, że w niektórych miejscach nie uda nam się porozumieć z lokalnymi mieszkańcami.

Bankomaty i gotówka

W dużych miastach Kenii nie ma problemu z dostępem do bankomatów. Nie powinno być większych problemów z polskimi kartami oraz kartą Revolut. Płatność kartą możliwa przeważnie tylko w dużych sklepach i większych hotelach.

Bezpieczeństwo w Kenii

Bezpieczeństwo w Kenii

Czy w Kenii jest bezpiecznie?


Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżowaniem do Kenii. Wszystko z powodu istniejącego ryzyka zamachów terrorystycznych. W Kenii (zwłasza na wschodzie i północy) panuje bardzo napięta sytuacja związana z konfliktem z sąsiadującą Somalią i Etiopią. W kraju (jak i w całym regionie) zdarzają się ataki terrorystyczne. Ostatni duży atak miał miejsce 2 kwietnia 2015 roku, kiedy radykalni islamiści wkroczyli do Uniwersytetu w Garissie i zamordowali ponad 152 osoby. Do kolejnego zamachu doszło w styczniu 2019 roku - islamscy ekstremiści wtargnęli do jednego z hoteli w Nairobi i zastrzelili łącznie 15 hotelowych gości.

Jak dolecieć do Kenii

Kenia jest popularnym kierunkiem, dzięki czemu regularnie możemy trafić na promocje lotnicze do tego kraju. Polecam śledzić fly4free, na których praktycznie każdego roku pojawiają się promocję z lotami za mniej niż 1000 PLN.

Transport wewnątrz Kenii

Najszybszym środkiem transportu w Kenii jest oczywiście samolot. Działa tam kilka lokalnych linii lotniczych, jednak standardy trochę różnią się od tych spełnianych w Europie czy USA. Ryzyko katastrofy na pewno jest większe, niemniej poruszanie się autobusem czy samochodem przez sawanne też niesie za sobą pewne ryzyko, a czas podróży znacznie się wydłuża. Warto pamiętać że w Kenii praktycznie nie ma kolei bo istnieją tylko 2 połączenia, które są drogie i często zawieszane, więc cały transport lądowy opiera się glównie na autobusach i samochodach.

Loty wewnątrz Kenii

W Kenii działa kilka linii lotniczych.


W Kenii działa kilka krajowych linii lotniczych, dzięki którym możemy w szybki sposób przemieszczać się między największymi miastami tego kraju. Bilety na niektóre trasy są bardzo szybko rezerwowane, zwłaszcza te na wybrzeże, dlatego lepiej bookować je przynajmniej kilka tygodni wcześniej.

W Kenii możemy skorzystać z miejscowych tanich linii lotniczych Fly 540, które latają do Eldoret, Kakamega, Kisumu, Kitale, Lamu, Lodwar, Malindi, Masai Mara, Mombasa i oczywiście Nairobi (lotnisko międzynarodowe Kenyatta). Oprócz tego mamy do wyboru kilka krajowych i regionalnych linii lotniczych:

JetLink Express – lata między Nairobi i Eldoret, Kisumu, Mombasy i Wahijr. Oprócz połączeń krajowych oferuje loty do Tanzanii, Somalii i Sudanu Południowego.

SafarilinkAviation – lata z lotniska Wilson w Nairobi do Amboseli, Diani Beach, Kilimanjaro, Kiwayu, Lamu, Lewa Downs, Loisaba, Masai Mara, Masaimara, Naivasha, Samburu, Shaba, Tsavo West i Safari AirPackages.

East African Safari Air– operuje między międzynarodowym lotniskiem im. Jomo Kenyatta w Nairobi a Lokichogio i Kisumu. Dodatkowo lata do Somalii i Sudanu Południowego. Bilety można bookowaćna ich stronie:

Airkenya Express – oferuje cały wachlarz miast do których możemy polecieć: Amboseli, Lamu, Lewa Downs, Malindi, Maasai Mara, Meru, Mombasa, Nairobi, Nanyuki, Samburu, Ukunda. Linie te latają także do Tanzanii. Strona internetowa:

Płacąc więcej, możemy skorzystać z usług linii międzynarodowejKenya Airways, która oferuje także połączenia krajowe. Mombasa Air Safari proponuje połączenia między miastami na wybrzeżu.
Przykładowe połączenia:

Nairobi-Mombasa:

JetLink Express – 250zł
Fly540 – 301zł
Kenya Airways – 659 zł

Nairobi-Kisumu:

JetLink Express – 238zł
East African Safari Air – 322zł
Kenya Airways – 510zł

Mombasa-Kisumu:

Fly540 – 332zł
JetLink Express- 422zł
Kenya Airways – 1161zł

Nairobi-Eldoret:

JetLink Express – 248zł 
Fly540 – 301zł
AirKenya Express – 920zł

Drogi w Kenii i przepisy drogowe

Stan dróg w Kenii nie jest zły. Drogi asfaltowe wbrew pozorom są tutaj ciągle rzadkością. Większość to drogi gruntowe, ubite. Po ulewnych deszczach tropikalnych stają się zupełnie nieprzejezdne. Podobnie sytuacja wygląda na drogach z asfaltu czy tamaku. Dziura goni dziurę. Sytuacja na szczęście powoli się zmienia i w kraju powstaje coraz więcej dróg i autostrad. Przed podróżą możemy zawsze sprawdzić stan planowanej przez nas trasy na stronie internetowej Kenijskiego Stowarzyszenia Motoryzacyjnego (http://www.aakenya.co.ke/). Zarząd Dróg Kenii (www.krb.go.ke) publikuje także informacje i aktualności odnośnie robót i warunków drogowych w Kenii.

Pierwszą rzeczą, którą musimy zapamiętać jest to, że w Kenii ruch jest lewostronny. Może być to trudne na początku, ale mając kierownicę po prawej stronie szybko skojarzymy, że kierowca musi być bliżej środka drogi.

Ograniczenia prędkości:
- W miastach 50 km/h
- Poza terenem zabudowanym 80 km/h
- Na autostradach 110 km/h

Jeśli pojazd jedzie wolno, bezpieczniej dla niego żeby poruszał się poboczem oznaczonym żółtą ciągłą linią. W terenach zabudowanych pobocza dróg często oznaczone są czerwonymi liniami. Oznacza to całkowity zakaz zatrzymywania się. Jeśli droga jest dwupasmowa, pamiętajmy, że prawy pas służy do wyprzedzania. Mandaty w Kenii prawie w ogóle nie funkcjonują. Policjanci zarabiają bardzo mało, więc wykorzystują każdą okazję do przyjęcia „chai” („herbaty”) czy „kito kidogo” („coś małego”), jak zwykło się mówić o łapówkach.

W Kenii kradzieże samochodów są na porządku dziennym, także zachowujmy szczególną ostrożność – nie zostawiajmy kosztowności na wierzchu, niech samochodem jedzie więcej niż jedna osoba, nie tankujmy do pełna i obserwujmy czy żaden podejrzany osobnik nie zbliża się do naszego auta. Upewniajmy się także czy pojazd, który chce żebyśmy się zatrzymali posiada logo kenijskiej policji. Na głównych i największych stacjach benzynowych możemy płacić kartą kredytową, a niemal wszystkie zaopatrzone są w bankomaty. Nie ma samoobsługowych stacji – personel pomaga nam zatankować, wymienić olej, myje szyby. Nie ma zwyczaju zostawiania napiwku obsłudze stacji. W Kenii jest do wyboru benzyna ołowiowa i bezołowiowa. Mierzona jest w litrach i obecnie kosztuje około 70 Ksh.

Kolej w Kenii

Pierwotnie koleją zarządzało Kenijskie Państwowe Przedsiębiorstwo Kolejowe ale w 2006r. południowoafrykańska prywatna firma Rift Valley Railways przejęła zarządzanie na mocy 25-letniego kontraktu. Jest to jedyne przedsiębiorstwo zajmujące się transportem kolejowym w kraju. Nocny pociąg z Nairobi do Mombasy czy z Nairobi do Kisumu nad Jeziorem Wiktorii to klasyczny i przyjemny sposób na podbój kenijskich miast. Podróż w tym stylu to niezapomniana przygoda i doświadczenie. Zarówno Nairobi-Mombasa „JamboKenya Deluxe”, jak i Nairobi-Kisumu „Port Florencja Express” oferują dwuosobowe sypialnie w pierwszej klasie, czteroosobowe sypialnie w drugiej klasie, natomiast pasażerowie trzeciej klasy muszą zadowolić się zwykłymi fotelami i wagonem restauracyjnym oferującym napoje, piwo, posiłki i przekąski. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

Pierwsza klasa to zamykane dwuosobowe przedziały, które można zamienić z przyjemnego salonu z sofą w sypialnie z wygodnymi łóżkami. Na wyposażeniu mamy także umywalkę. Łazienki znajdują się na korytarzach i są względnie czyste. Zazwyczaj pierwszą klasą jeżdżą niemal wszyscy zachodni turyści. W cenę biletu mamy wliczone posiłki. Typowy obiad to zupa dnia, kawałki marynowanego, pieczonego kurczaka lub wołowiny w pieczarkowym sosie, podawane z pieczonymi ziemniakami lub ryżem, deser w postaci sałatki z owoców tropikalnych, kawa lub herbata. Można oczywiście domówić kenijskie piwo „Tusker”. Pamiętajmy zabrać ze sobą własny środek odstraszający komary, butelkę wody mineralnej i papier toaletowy, którego zazwyczaj brakuje w pociągu. Wagony pierwszej klasy i te restauracyjne były zbudowane w Wielkiej Brytanii, dlatego standardem i wystrojem przypominają brytyjską kolej. Możemy czuć się bezpieczni w pociągu, ale pamiętajmy, aby zamykać drzwi na zamek, a nocą nie zostawiać uchylonych okien. Druga klasa różni się nieco standardem od pierwszej. Przedziały wyposażone są w kanapy, które można na noc rozłożyć w prycze i oczywiście jest też umywalka. Zamiast dwóch osób podróżujemy w cztery. Miejmy przy sobie wcześniej wspomniane repelenty, wodę i papier. Zazwyczaj drugą klasą podróżuje klasa średnia Kenijczyków i dwójka, trójka podróżników z zachodu. Trzecia klasa to klasyczne fotele w otwartym wagonie. Podróżuje w ten sposób większość Kenijczyków.

Pociąg Nairobi-Mombasa będzie kursował w poniedziałki, środy i piątki. Pociąg rusza o 19:00, a na stacji końcowej spodziewany jest między 9:45 a 11 następnego dnia. Dojeżdżając do Mombasy możemy podziwiać przez okno równinę Maungu powoli opadającą do oceanu. Z kolei pociąg relacji Mombasa-Nairobi kursuje we wtorki, czwartki i niedziele. Start podróży 19:00 na stacji końcowej jesteśmy o 9:45. bilet na podróż w pierwszej klasie będzie kosztować 75$ za osobę dorosłą, a dziecko między 3 a 11 rokiem życia może jechać już za 55$. Druga klasa to wydatek rzędu 65$, dziecko 45$. Bilety możemy kupić bez problemu na dworcu w Mombasie lub Nairobi w biurze rezerwacji. bookujemy bilety mailowo pisząc na adres: info@eastafricashuttles.comwww.kujasafaris.com, email info@kujasafaris.com. Firma ta pobiera prowizję 5$ za rezerwację.

Z Nairobi do Kisumu dojedziemy w piątki, a droga powrotna przypada zawsze w niedziele.Podróż zaczyna się o godzinie 18:30, a na miejscu jesteśmy w okolicach godziny 9 rano następnego dnia. Według nowych cen miejsce w pierwszej klasie będzie kosztować 32$, w drugiej 24$, a w trzeciej 5$.

Autokary i Autobusy w Kenii

W Kenii najtańszym środkiem lokomocji są autobusy. Sieć połączeń dociera wszędzie tam, gdzie drogi są przejezdne. Linie dalekobieżne są doskonałe dla turystów, zwłaszcza tych, którzy chcą poznać kraj od podszewki. Te najpopularniejsze połączenia np. Nairobi-Mombasa czy Nairobi-Zachodnia Kenia (rzadziej) mają wygodne autobusy, które odjeżdżają zgodnie z rozkładem. Średnio podróż z Nairobi do Mombasy trwa mniej więcej 9 godzin. Istnieje wiele firm oferujących połączenia międzymiastowe- i takie o wysokim standardzie, i te o niższym. Jakość usług zależy od naszych preferencji.

Kenia - ciekawostki

- flaga Kenii to czterobarwny prostokąt o proporcjach 2:3

- Kenia jest jednym z największych na świecie eksporterów herbaty

- 3 września 2008 roku w środkowej Kenii spadł śnieg, mimo że jest to teoretycznie niemożliwe

- w Kenii dość powszechna jest poliandria, czyli związek małżeński jednej kobiety z kilkoma mężczyznami

- napoje typu coca cola, czy sprite są stosunkowo niedrogie i osiągalne nawet w małych zakątkach kraju, natomiast niegazowana woda źródlana ma wysoką cenę i dostępna jest  tylko w większych miastach i dużych hotelach

- prezenty i drobne opłaty za wszelkie usługi są bardzo mile widziane- zapłacić trzeba za zrobienie zdjęcia tubylcom, zakazane jest bowiem fotografowanie ich bez uzyskania zgody

Kenia - przydatne linki

Przydatne strony o Kenii.


www.flysafarilink.com - strona internetowa Safarai link Aviation

www.fly-sax.com - strona internetowa Fly SAX (dawniej East Safari African Air)

www.airkenya.com - strona internetowa Air Kenya

www.kenyatrainbooking.com - agencja zajmuąca się rezerwowaniem pociągów w Kenii

www.eastafricashuttles.com - strona o połączeniach kolejowych w Kenii

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020


Tagi: Kenia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ