Egipt - przewodnik turystyczny

Piramidy w Egipcie

Egipt posiada wiele symboli znanych na całym świecie. Foto: Dan, flickr.com


Egipt to niezwykła cywilizacja, która wyrosła przeszło 5 tysięcy lat temu wzdłuż Nilu. Niezliczone pozostałości starożytnego świata do dzisiaj sprowadzają do Egiptu rzesze turystów. Rzesze, które co jakiś czas znacznie kurczą się z powodu powtarzających się zamachów terrorystycznych. Mimo to, Egipt jest jednym z ulubionych krajów dla Polaków podróżujących z biurami podróży. Nic dziwnego, to piękny kraj, który przyciąga jak magnes.

Egipt - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 98,42 miliona
Stolica Kair
Strefa czasowa UTC/GMT + 3 - lato
UTC/GMT + 2 - zima
(12:00 w Polsce = 13:00 w Egipcie)
Waluta Funt egipski (EGP)
10 EGP = 2,50 PLN
1 EUR = 18,38 EGP
1 USD = 15,76 EGP
(28.09.2020)
Język arabski
Główne miasta Kair, Aleksandria, Giza, Port Said, Suez, Memfis, Luksor

Historia Egiptu rozpoczyna się w V tysiącleciu przed naszą erą, kiedy osiadłe na tych terenach rolnicze ludy różnych kultur zaczęły się ze sobą jednoczyć. Osiadłe tu plemiona w jedno państwo złączyła Dynastia 0 pod koniec III tysiąclecia p.n.e. O dynastii wiadomo jedynie tyle, że jej władcy nadawali sobie animalistyczne imiona, np. Skorpion i Krokodyl. Były to początki egipskiego pisma, przez co źródeł pisanych, jakie udało się odkryć, jest bardzo niewiele. Ostatnim królem dynastii był Narmer, który panował w latach 3032–3000 p.n.e. Udało mu się zjednoczyć Górny i Dolny Egipt w jedno państwo. Potęga Egiptu zaczęła rosnąć, pozostawiając po sobie niesamowitą historię, oraz znane na całym świecie zabytki - wybudowaną w 2560 p.n.e. Piramidę Cheopsa, Kolosy Memnona (około 1370 p.n.e.) czy świątynie w Abu Simbel (około 1264–1244 p.n.e.).

Informacje praktyczne

- po arabskiej wiośnie (2010 - 2012) i niedawnych zamachach terrorystycznych widać, że turystyka w Egipcie mocno podupadła. Wypadkową tych wydarzeń jest to, że ceny na miejscu spadły i jest taniej niż przed kilkoma laty. Ciężka sytuacja Egipcjan jest jednak widoczna, a z powodu kryzysu sprzedawcy potrafią być dużo bardziej natarczywi, a targowanie się, tradycja w świecie arabskim, dużo trudniejsze i przede wszystkim, dużo bardziej wątpliwe moralnie. Targując się, pamiętaj, że Egipcjanie są obecnie w trudnej sytuacji

- W Egipcie nie ma problemu z dostępem do wifi, znajdziemy ją praktycznie w każdej restauracji i miejscu turystycznym

- pamiętajmy, że Egipt jest krajem islamskim, uważajmy na ubiór, szanujmy lokalne tradycje

- w Egipcie dniem wolnym od pracy jest piątek

- w Egipcie pijemy tylko butelkowaną wodę

Wiza do Egiptu

Wiza

Czy do Egiptu potrzebna jest wiza?


Obywatele RP chcący się udać do Egiptu muszą kupić wizę. Wizę można otrzymać na egipskich lotniskach. Ich koszt to 25 USD (wiza jednokrotna) lub 60 USD (wiza wielokrotna). Od 2018 roku można również zakupić wizę przez internet, na oficjalnej, rządowej stronie visa2egypt.gov.eg. Kupno wizy online kosztuje tyle samo, co na lotnisku. Dzięki zakupowi przez sieć unikniemy stania w kolejce po wizę na lotnisku.

Jeżeli lecimy na Półwysep Synaj i nie wyjedziemy poza jego granicę, wiza jest darmowa! Powiedz w okienku, że chcesz wizę "Visa Sinai only". Jeżeli celnicy będą chcieli za nią jakichkolwiek pieniędzy - oszukują. Wiza jest darmowa i nie musisz za nią nic płacić. Na Półwyspie Synaj znajdują się m.in. słynny kurort Sharm El Sheikh, Dahab, Tana oraz atrakcje: Góra Synaj (Mojżesza), Klasztor św. Katarzyny (położony u podnóży najwyższej góry Egiptu - góry św. Katarzyny (2642 m n.p.m.), kanion Kolorów i kanion Wadi Mandar.

Znajomość języka angielskiego

W turystycznych destynacjach Egiptu bez problemu znajdziesz osoby mówiące po angielsku. Co więcej, sporo osób mówi również po Rosyjsku, a niejeden Egipcjanin zna dużo słówek po polsku. Wszystko oczywiście po to, żeby namówić Cię na zakupy u siebie :) Stopień znajomości angielskiego jest różny, przeważnie bardzo podstawowy. Może się jednak zdarzyć, że w miejscu, którym śpisz nie spotkasz nikogo mówiącego po angielsku. W jednym z hoteli w których spałem Hurghadzie, mimo natłoku turystów, poza recepcją nikt z obsługi nie mówił po angielsku. Starsi mieszkańcy mówią po francusku, którego uczyli się w szkołach.

Bankomaty i gotówka

W Egipcie płatność kartą możliwa jest w większości turystycznych kierunków i nie tylko. Zdarzają się jednak miejsca, gdzie karty nie są przyjmowane, na przykład na niektórych kasach wstępu na atrakcje - warto zawsze mieć przy sobie troche gotówki. Do Egiptu najlepiej wziąć euro lub dolary i wymieniać je na miejscu na odpowiednie kwoty. Pamiętajmy, że poza Egiptem ich lokalnej waluty nigdzie nie wymienimy przez co zalecam wymieniać tylko odpowiednią ilość gotówki.

W Egipcie niesamowicie popularny jest bakszysz - napiwek (chociaż bardziej po prostu jałmużna), którego często lokalni mieszkańcy będą się domagać. Obyczaj związany jest z religijnym zaleceniem, mówiącym, że należy dzielić się majątkiem z potrzebującymi. Nie zdziwmy się, jeżeli już na lotnisku spotkamy Egipcjanina, który będzie wskazywać turystom okienko wizowe i będzie domagać się za to bakszyszu. Bakszysz jest dobry za wszystko - za otwarcie drzwi, włożenie bagażu do bagażnika itd.

Bezpieczeństwo w Egipcie

Czy w Egipcie jest bezpiecznie? Czy bezpiecznie jest jechać do Egiptu?


Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróżowanie do Egiptu. Wszystko z powodu powtarzających się zamachów terrorystycznych oraz wprowadzonemu 10 kwietnia 2017 r. stanu wyjątkowemu na terytorium całego kraju. MSZ zwraca uwagę, że bezpieczniejsze są grupowe wyjazdy do turystycznych kurortów nad Morzem Czarnym, zwłaszcza na Półwyspie Synaj. Mimo to, do zamachów dochodzi również i w tych, zdawałoby się, bezpiecznych enklawach (chociażby zamachy w Hurghadzie w 2017 i 2016 roku).

 

Jak dotrzeć do Egiptu

Jak najtaniej dolecieć do Egiptu?


Egipt to wśród Polaków niezwykle popularny kierunek, dzięki czemu możemy liczyć na powtarzające się, dobre ceny. Zazwyczaj taniej jest polecieć z biurem podróży. Nie powinno być problemem ze znalezieniem oferty BP za mniej niż 1000 PLN. Gdzie szukać? Na stronach biur turystycznych (nie tylko polskich, ale i zagranicznych) i portalu LastMinuter.pl. Pełna lista stron wartych odwiedzania dostępna jest w mojej książce, Encyklopedia Taniego Zwiedzania.

Transport wewnątrz Egiptu

Większość turystów, którzy udają się do Egiptu, to klienci biur podróży. Większość z tych turystów wybiera poznawanie kraju poprzez wycieczki fakultatywne. Jest to wygodne, ale drogie. Zwiedzić Egipt można na własną rękę. Funkcjonuje rozbudowana sieć połączeń autokarowych, skromniejsza sieć kolejowa oraz siatka połączeń lotniczych. Można również poruszać się wynajętym autem, jednak nie jest to polecane.

Loty wewnątrz Egiptu

Po Egipcie lata narodowy przewoźnik, EgyptAir (www.egyptair.com). Do niedawna funkcjonowały jeszcze prywatne linie, Nile Air, ale upadły w 2011 roku. Ceny nie należą do najtańszych. Dla przykładu, lot z Kairu do Luxoru kosztuje około 170 USD za lot (cena za lot w dwie strony). Bilety należy kupować z wyprzedzeniem.

Drogi w Egipcie przepisy drogowe

W Egipcie można wynająć samochód i poruszać się samodzielnie po kraju. Nie jest to jednak wygodna opcja - warunki drogowe w Egipcie są ciężkie, a kierowcy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego. A dodatkowo, samo wynajęcie samochodu jest w kraju faraonów bardzo drogie.

Kolej w Egipcie

Głównym przewoźnikiem w Egipcie jest państwowa spółka kolejowa Egyptian National Railways (www.enr.gov.eg), która obsługuje większość połączeń. Rozkład jazdy oraz możliwość zakupu biletów dostępna jest na stronie internetowej przewoźnika. Zaleca się kupowanie biletów pierwszej klasy - są droższe zaledwie o kilka dolarów, a standard jest dużo wyższy.

Z Kairu do Luxoru i Aswanu kursują nocne pociągi prywatnej firmy - Abela Egypt.

Teoretycznie na turystę nałożone są ograniczenia i nie może on podróżować na wszystkich trasach oraz kupować biletów na dowolnych stacjach. W praktyce jednak nawet Egipcjanie nie orientują się, na czym te ograniczenia polegają, co oznacza, że w większości przypadków nie powinno być problemów z pojechaniem pociągiem.

Autokary i Autobusy w Egipcie

Autokary to popularny sposób na podróżowanie po Egipcie. Po kraju porusza się wiele firm przewozowych. Najpopularniejsze z nich to Pullman, West Delta, Golden Arrow, Super Jet, East Delta, El Gouna, Upper Egypt Bus Co, czy poruszający się po Półwyspie Synaj Bedouin Bus (www.bedouinbus.com).

Jakość mniejszych przewoźników jest dużo niższa - część przewoźników porusza się po Egipcie bez wymaganych zezwoleń oraz posiada przestarzały sprzęt.

Egipt - ciekawostki

Ciekawostki o Egipcie

Aż 95% Egiptu to pustynia!


- według raportu Polskiej Izby Turystyki, 2017 rok był pierwszym od kilku lat rokiem, kiedy Polacy znowu zaczęli kupować wycieczki do Egiptu. Aż 7,2% Polaków, którzy zdecydowali się na podróż z biurem podróży wybrało Egipt, co oznacza piąty najwyższy wynik (wyżej była kolejno: Grecja, Bułgaria, Hiszpania i Turcja). Ogromne spadki ilości Polaków jeżdżących do Egiptu spowodowane były oczywiście zamachami terrorystycznymi
- aż 95% Egiptu to pustynia
- Kair, stolica Egiptu jest największym miastem Afryki, jego populacja wynosi około 18 milionów ludzi. Kair to również jedno z dwóch miast w Afryce, w którym znajdziemy metro (drugi jest Algier)
- Egipt posiada prawie 2450 kilometrów linii brzegowej

Egipt - przydatne linki

Przydatne strony o Egipcie.


www.egypt.travel – oficjalna, turystyczna strona Egiptu, dostępna polska wersja językowa

www.bedouinbus.com/ - strona internetowa Bedouinbus

www.touregypt.net/busses.htm - turystyczna strona o Egipcie. Znajdziemy na niej m.in. rozkłady jazdy autobusów

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020


comments powered by Disqus
Tagi: Egipt  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ