Egipt - przewodnik turystyczny

Piramidy w Egipcie

Egipt posiada wiele symboli znanych na całym świecie. Foto: Dan, flickr.com


Egipt to niezwykła cywilizacja, która wyrosła przeszło 5 tysięcy lat temu wzdłuż Nilu. Niezliczone pozostałości starożytnego świata do dzisiaj sprowadzają do Egiptu rzesze turystów. Rzesze, które co jakiś czas znacznie kurczą się z powodu powtarzających się zamachów terrorystycznych. Mimo to, Egipt jest jednym z ulubionych krajów dla Polaków podróżujących z biurami podróży.

INFORMACJE OGÓLNE

EGIPT (Arabska Republika Egiptu)

Populacja

ok. 80,5 mln

Stolica

Kair

Strefa czasowa

UTC/GMT + 3 godz. Lato
UTC/GMT + 2 godz. Zima
(12:00 w Polsce = 13:00 w Egipcie)

Waluta

Funt egipski (EGP)
10 EGP = 1,93 PLN
1 EUR = 21,68 EGP
1 USD = 17,62 EGP
(06.03.2018)

Język

arabski, stosunkowo słaba znajomość angielskiego

Główne miasta

Kair, Aleksandria, Giza, Memfis, Luksor

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Praktyczne informacje o Egipcie

Egipt jest bardzo popularny wśród polskich turystów.


- po rewolucji arabskiej i ostatnich zamachach terrorystycznych widać, że turystyka w Egipcie mocno podupadła. Wypadkową tych wydarzeń jest to, że ceny na miejscu spadły i jest taniej niż przed kilkoma laty. Ciężka sytuacja Egipcjan jest jednak widoczna, a z powodu kryzysu sprzedawcy potrafią być dużo bardziej natarczywi, a targowanie się, tradycja w świecie arabskim, dużo trudniejsze
- w Egipcie niesamowicie popularny jest bakszysz - napiwek (chociaż bardziej po prostu jałmużna), którego często lokalni mieszkańcy będą się domagać. Obyczaj związany jest z religijnym zaleceniem, mówiącym, że należy dzielić się majątkiem z potrzebującymi. Nie zdziwmy się, jeżeli już na lotnisku spotkamy Egipcjanina, który będzie wskazywać turystom okienko wizowe i będzie domagać się za to bakszyszu
- do Egiptu najlepiej wziąć euro lub dolary i wymieniać je na miejscu na odpowiednie kwoty. Pamiętajmy, że w wielu miejscach nie będą chcieli nam wymienić funtów egipskich na inną walutę przez co zalecam wymieniać tylko odpowiednią ilość gotówki
- płatność kartą w turystycznych kierunkach i nie tylko. Zdarzają się jednak miejsca, gdzie karty nie są przyjmowane - warto zawsze mieć przy sobie troche gotówki
- nie ma problemu z dostępem do wifi
- pamiętajmy, że Egipt jest krajem islamskim, uważajmy na ubiór
- w Egipcie dniem wolnym od pracy jest piątek
- pijemy tylko butelkowaną wodę

WIZA DO EGIPTU

Wiza

Czy do Egiptu potrzebna jest wiza?


Obywatele RP chcący się udać do Egiptu muszą kupić wizę. Wizę można otrzymać na egipskich lotniskach. Ich koszt to 25 USD (wiza jednokrotna) lub 35 USD (wiza wielokrotna). Wkrótce ma być możliwość kupienia wizy przez rządowy system internetowy.

JAK DOTRZEĆ DO EGIPTU

Jak najtaniej dolecieć do Egiptu?


Egipt to wśród Polaków niezwykle popularny kierunek, dzięki czemu możemy liczyć na powtarzające się, dobre ceny. Zazwyczaj taniej jest polecieć z biurem podróży. Nie powinno być problemem ze znalezieniem oferty BP za mniej niż 1000 PLN. Gdzie szukać? Na stronach biur turystycznych (nie tylko polskich, ale i zagranicznych) i portalu LastMinuter.pl. Pełna lista stron wartych odwiedzania dostępna jest w mojej książce, Encyklopedia Taniego Zwiedzania.

BEZPIECZEŃSTWO W EGIPCIE

Czy w Egipcie jest bezpiecznie? Czy bezpiecznie jest jechać do Egiptu?


Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróżowanie do Egiptu. Wszystko z powodu powtarzających się zamachów terrorystycznych oraz wprowadzonemu 10 kwietnia 2017 r. stanu wyjątkowemu na terytorium całego kraju. MSZ zwraca uwagę, że bezpieczniejsze są grupowe wyjazdy do turystycznych kurortów nad Morzem Czarnym, zwłaszcza na Półwyspie Synaj. Mimo to, do zamachów dochodzi również i w tych, zdawałoby się, bezpiecznych enklawach (chociażby zamachy w Hurghadzie w 2017 i 2016 roku).

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

transport wewnątrz Egiptu

Egipt jest bardzo popularny wśród turystów.


Większość turystów, którzy udają się do Egiptu, to klienci biur podróży. Większość z tych turystów wybiera poznawanie kraju poprzez wycieczki fakultatywne. Jest to wygodne, ale drogie. Zwiedzić Egipt można na własną rękę. Funkcjonuje rozbudowana sieć połączeń autokarowych, skromniejsza sieć kolejowa oraz siatka połączeń lotniczych. Można również poruszać się wynajętym autem, jednak nie jest to polecane.

                    Loty

Samoloty są w Egipcie stosunkowo niedrogie.


Po Egipcie lata narodowy przewoźnik, EgyptAir (www.egyptair.com). Do niedawna funkcjonowały jeszcze prywatne linie, Nile Air, ale upadły w 2011 roku. Ceny nie należą do najtańszych. Dla przykładu, lot z Kairu do Luxoru kosztuje około 170 USD za lot (cena za lot w dwie strony). Bilety należy kupować z wyprzedzeniem.

                    Drogi

Warunki panujące na egipskich drogach nie należą do łatwych.


W Egipcie można wynająć samochód i poruszać się samodzielnie po kraju. Nie jest to jednak wygodna opcja - warunki drogowe w Egipcie są ciężkie, a kierowcy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego. A dodatkowo, samo wynajęcie samochodu jest w kraju faraonów bardzo drogie.

                    Pociągi

Głównym przewoźnikiem jest Egyptian National Railways.


Głównym przewoźnikiem w Egipcie jest państwowa spółka kolejowa Egyptian National Railways (www.enr.gov.eg), która obsługuje większość połączeń. Rozkład jazdy oraz możliwość zakupu biletów dostępna jest na stronie internetowej przewoźnika. Zaleca się kupowanie biletów pierwszej klasy - są droższe zaledwie o kilka dolarów, a standard jest dużo wyższy.

Z Kairu do Luxoru i Aswanu kursują nocne pociągi prywatnej firmy - Abela Egypt.

Teoretycznie na turystę nałożone są ograniczenia i nie może on podróżować na wszystkich trasach oraz kupować biletów na dowolnych stacjach. W praktyce jednak nawet Egipcjanie nie orientują się, na czym te ograniczenia polegają, co oznacza, że w większości przypadków nie powinno być problemów z pojechaniem pociągiem.

                    Autobusy / autokary

Autobusy to jeden z lepszych środków transportu w Egipcie.


Autokary to popularny sposób na podróżowanie po Egipcie. Po kraju porusza się wiele firm przewozowych. Najpopularniejsze z nich to Pullman, West Delta, Golden Arrow, Super Jet, East Delta, El Gouna, Upper Egypt Bus Co, czy poruszający się po Półwyspie Synaj Bedouin Bus (www.bedouinbus.com).

Jakość mniejszych przewoźników jest dużo niższa - część przewoźników porusza się po Egipcie bez wymaganych zezwoleń oraz posiada przestarzały sprzęt.

CIEKAWOSTKI

Ciekawostki o Egipcie

Aż 95% Egiptu to pustynia!


- według raportu Polskiej Izby Turystyki, 2017 rok był pierwszym od kilku lat rokiem, kiedy Polacy znowu zaczęli kupować wycieczki do Egiptu. Aż 7,2% Polaków, którzy zdecydowali się na podróż z biurem podróży wybrało Egipt, co oznacza piąty najwyższy wynik (wyżej była kolejno: Grecja, Bułgaria, Hiszpania i Turcja). Ogromne spadki ilości Polaków jeżdżących do Egiptu spowodowane były oczywiście zamachami terrorystycznymi
- aż 95% Egiptu to pustynia
- Kair, stolica Egiptu jest największym miastem Afryki, jego populacja wynosi około 18 milionów ludzi. Kair to również jedno z dwóch miast w Afryce, w którym znajdziemy metro (drugi jest Algier)
- Egipt posiada prawie 2450 kilometrów linii brzegowej

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony o Egipcie.


www.egypt.travel – oficjalna, turystyczna strona Egiptu, dostępna polska wersja językowa

www.bedouinbus.com/ - strona internetowa Bedouinbus

www.touregypt.net/busses.htm - turystyczna strona o Egipcie. Znajdziemy na niej m.in. rozkłady jazdy autobusów

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Egipt  
 

Nasz kanał na YouTube


Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ