Chiny - przewodnik turystyczny

Pekin, Świątynia Nieba

Świątynia Nieba w Pekinie.


Chiny to pozycja obowiązkowa dla każdego podróżnika. To kraj, który fascynuje jak mało który na świecie. Kraj, gdzie bieda miesza się z luksusem, historia z nowoczesnością, a kicz i tandeta z dziełami sztuki. Wszystko to przyprawione jest wyśmienitą kuchnią i sympatycznymi, do szaleństwa przywiązanymi do zasad i etykiety Chińczykami, których jest w Chinach ponad 1,3 miliarda. Niech więc nie zdziwi Was wszechobecny ścisk, tłok i kolejki. Poznajmy jedno z najsilniejszych państw na świecie.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
Hong KongMakauPekinPekinSzanghaj

INFORMACJE OGÓLNE

CHINY (Chińska Republika Ludowa)

Populacja

ok. 1,36 mld

Stolica

Pekin

Strefa czasowa

UTC/GMT +8
(12:00 w Polsce = 18 w Chinach)

Waluta

Yuan chiński (CNY)
1 CNY = 0,53 PLN
1 EUR = 7,83 CNY
1 USD = 6,35 CNY
(14.02.2018)

Język

chiński

Główne miasta

Kanton (Guangzhou), Szanghaj, Chongqing, Pekin, Hangzhou, Wuhan, Chengdu, Tianjin, Xi'an, Jinan, Shenzhen

Zalecane szczepienia dur brzuszny, WZW A+B i inne. Więcej informacji w artykule Chiny - zalecane szczepienia

INFORMACJE PRAKTYCZNE

informacje praktyczne dotyczące Chin

Chiny mają ponad 1,3 miliarda mieszkańców!


- Chiny to trzecie co do wielkości państwo na świecie, z populacją ponad 1,36 miliarda mieszkańców jest to ponadto najbardziej zaludniony kraj na świecie
- paszport z wizą należy mieć zawsze przy sobie i okazywać w razie kontroli
- w Chinach praktycznie nikt nie mówi po angielsku
- Chiny są tanim krajem do podróżowania
- nie ma większych problemów z dostępem do banków lub bankomatów. Duża część bankomatów nie przyjmuje polskich i zagranicznych kart. Pieniądze najlepiej wymieniać w bankach. Kurs jest odgórnie ustalany i wszędzie taki sam. Zachowujmy kwitki, ponieważ mogą się przydać w wypadku kontroli
- płacić można tylko i wyłącznie w yuanach
- w Chinach zazwyczaj nie daje się napiwków, często opłata serwisowa jest doliczana do rachunku
- poza obszarami miejskimi nie ma problemu z dostępem do bankomatów i internetu
- wiele stron internetowych jest Chinach blokowana - m.in. Facebook i YouTube
- należy się targować oraz dokładnie sprawdzać resztę, którą wydają nam sprzedawcy, bądźmy uważni, Chińczycy lubią naciągać turystów z zagranicy. Unikajmy także nieznajomych osób zapraszających nas np. na piwo, obiad, herbatę. W 99% są to oszuści!
- należy unikać picia wody z kranu, tak samo jak lodu w napojach
- Chiny posiadają dwa specjalne regiony administracyjne - Hong Kong i Makau. Hong Kong był brytyjską kolonią, a Makau portugalską, które zostały zwrócone Chinom w 1999 roku. W obydwu regionach panuje bardzo duża autonomia, Chiny zadeklarowały się, że od dnia przekazania Hong Kongu i Makau nie zmienią w nich systemu społecznego przez 50 lat. Mimo, że podróż z Chin do Hong Kongu czy Makau to teoretycznie podróż w tym samym kraju, chińskie władze traktują to jako opuszczenie granic Chin. Jeżeli wiesz podczas pobytu w Chinach chcesz pojechać do Hong Kongu albo Makao, musisz posiadać wizę dwukrotnego lub wielokrotnego wjazdu
- jeżeli planujemy nocować w Chinach na totalnej prowincji i mamy problem ze znalezieniem noclegu w internetowych wyszukiwarkach, możemy skorzystać z OTA elong.com - to największa chińska agencja turystyczna sprzedająca loty i noclegi w Chinach. Niestety strona dostępna jest wyłącznie w języku chińskim, co oznacza, że powinniśmy korzystać ze strony poprzez tłumacza

WIZA DO CHIN

Wiza do Chin

Wiza do Chin - informacje.


Obywatele polscy udający się do Chin muszą posiadać ważną wizę. Aplikować o nią można w wydziale konsularnym przy Ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie (ul. Bonifraterska 1, tel. 22 635 83 33, godz. urzędowania: pon: 13:30-15:30, śr i czw: 9:00-11:00). Niestety, ale procedury wizowej nie można przeprowadzić zdalnie, dlatego, aby otrzymać wizę do Chin, osobiście musimy pojechać do Warszawy, aby złożyć dokumenty oraz oby je odebrać. W tym przypadku warto zastanowić się nad skorzystaniem z biur pośrednictwa, które pobierają prowizję, ale odciążają nas z obowiązku jeżdżenia do Warszawy.

Istnieją dwa rodzaje turystycznej wizy do Chin - jednokrotnego (ważna 90 dni od daty wydania wizy) i dwukrotnego wjazdu (ważna 180 dni). Obydwie uprawniają do wjazdu na terytorium Chin na okres nieprzekraczający 30 dni i kosztują 220 zł. Czas wyrabiania wizy to około 5-7 dni roboczych. Wyrobienie wizy w trybie ekspresowym (3-5 dni) to dodatkowy koszt 50 zł. Aplikując o wizę do Chin, będziemy potrzebować zdjęcia paszportowego, ksero biletów lotniczych oraz potwierdzenie rezerwacji noclegu.

Jeżeli będąc w Chinach będziemy chcieli udać się do Hong Kongu lub Makao, traktowane jest to jako opuszczenie terytorium Chin i utrata ważności wizy jednorazowego wjazdu. Aby wrócić na terytorium Chin konieczna jest wiza dwukrotnego wjazdu.

W wyniku zmiany przepisów w 2013 roku, wiza nie jest wymagana, jeżeli w Chinach jesteśmy wyłącznie w celu przesiadki na inny samolot. Wtedy, jeżeli czas oczekiwania na samolot jest niższy niż 24 godziny, na odprawie paszportowej urzędnik wbije nam pieczątkę upoważniającą do pobytu na terytorium Chin przez 24 godziny. Co więcej, lądując na międzynarodowym lotnisku w Pekinie, Szanghaju, Kantonie lub Chengdu, zezwolenie na pobyt bez wizy wynosi aż 72 godziny. Od 30 stycznia 2016 nastąpiła kolejna, pozytywna dla turystów zmiana. Lądując w Szanghaju (Hongqiao International Airport i Pudong International Airport), Nankinie (Nanjing Lukou Airport) i Hangzhou (Hangzhou Xiaoshan Airport) i posiadając wykupiony bilet na wylot z Chin w przeciągu najbliższych 144 godzin otrzymamy przy odprawie paszportowej pieczątkę upoważniającą do pobytu na terytorium Chin przez okres do 144 godzin.

Więcej informacji na stronie Ambasady, www.
pl.china-embassy.org/pol/ oraz na stronie MSZ: https://polakzagranica.msz.gov.pl/Chinska,Republika,Ludowa,CHN.html.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

transport wewnątrz Chin

W Chinach nie wypożyczymy auta!


Chiny posiadają znakomicie rozwiniętą sieć komunikacyjną wewnątrz kraju. Z powodu ogromnej wielkości państwa, odległości między miastami potrafią być naprawdę duże, przez co najwygodniejszym środkiem transportu będzie samolot. Baza lotnicza w Chinach jest niesamowicie rozwinięta, podobnie jak baza kolejowa i autokarowa. Niemożliwym jest za to podróżowanie samodzielnie samochodem po Chinach (chyba, że wyrobimy sobie chińskie prawo jazdy).

Aby dowiedzieć się więcej o środkach transportu w Chinach, rozwiń poniższe zakładki:

                    Loty

loty wewnątrz Chin

Samolot jest najszybszym środkiem transportu po Chinach.


Co oczywiste, loty są najszybszym środkiem transportu w Chinach. Kraj jest ogromny, a mieszkańców ponad miliard, co jest równoznaczne z bardzo rozbudowaną siecią połączeń i ilością przewoźników. Wewnątrz Chin lata bardzo wielu przewoźników, z czego główne linie to Air China (siedziba w Pekinie, www.airchina.com) China Eastern Airlines (siedziba w Szanghaju, www.flychinaeastern.com), China Southern Airlines (siedziba w Kantonie, www.csair.com). Chińskie tanie linie lotnicze to Spring Airlines (ch.com) i West Air (www.westair.cn). Po kraju lata jeszcze bardzo dużo lokalnych linii lotniczych, m.in. Hainan Airlines (www.hainanairlines.com), Shenzhen Airlines (www.shenzhenair.com), Sichuan Airlines (www.88888888.cn).

Z powodu natłoku lotów i linii lotniczych w Chinach, do wyszukania lotów wewnątrz Chin najlepiej skorzystać z OTA (więcej o OTA w mojej książce, kliknij, aby dowiedzieć się więcej). Najpopularniejszą i najlepszą OTA w Chinach jest www.ctrip.com.

Przykładowe ceny dla zakupu biletów lotniczych z około miesięcznym wyprzedzeniem:
Pekin - Szanghaj: 393 PLN
Pekin - Kanton: 526 PLN
Szanghaj - Kanton: 380 PLN

Bądź przygotowany na opóźnienia lotów, które zdarzają się dość często. Bywa również i tak, że lot może zostać odwołany.

                    Drogi

Zasady panujące na chińskich drogach przyprawiają o zawrót głowy.


Do Chin nie wjedziemy własnym samochodem. Aby poruszać się po Chinach samochodem musimy posiadać chińskie prawo jazdy (międzynarodowe prawo jazdy nie jest honorowane), które zostanie nam wydane po zdaniu odpowiedniego egzaminu, pod warunkiem, że mamy zezwolenie na pobyt w Chinach na minimum rok.

                    Kolej w Chinach

Chińskie pociągi rozwijają zawrotne prędkości.


Chiny posiadają niezwykle rozbudowaną kolej, która jest jedną z największych sieci na świecie. Kolej w Chinach posiada wiele klas, najlepiej na początku dokonać rozróżnienia na kolej CRH i non-CRH.

CRH (China Railway High-speed) to chińskie koleje dużych prędkości. Podzielone zostały na 3 kategorie, w zależności od rozwijanej prędkości:
G - maksymalna prędkość powyżej 300km/h
C - maksymalna prędkość do 300km/h
D - maksymalna prędkość 250km/h

Im większy kraj, tym więcej pociągów. Podobnie działa to w Chinach. Istnieje wiele podziałów ze względu na rozwijaną prędkość (a co za tym idzie czas podróży) klasę itd. itp. Warto zacząć od wyodrębnienia dwóch podstawowych rodzajów: CRH i non-CRH.

CRH to superszybka kolej magnetyczna. Kolej CRH została podzielona na 3 kategorie, w zależności od rozwijanej prędkości:
- seria G (V-max = 300 km/h)
- seria C (V-max = 300 km/h. Obecnie jeździ tylko na trasie Pekin – Wuqing – Tianjin – Tanggu)
- seria D (V-max = 200 km/h. Jeździ również na trasach nocnych dzieląc się wtedy na klasy podobnie jak pociągi non-CRH)

Większość pociągów CRH posiada 5 klas: klasę 2, klasę 1 i 3 klasy VIP (biznesowa, podróżnicza i deluxe).

non-CRH jest dużo więcej niż pociągów CRH - to pociągi rozwijające prędkość do 160 km/h. Non-CRH dzielą się na:
- seria Z (160km/h) - porusza się z punktu A do punktu B bez przystanków (lub z ich małą ilością)
- seria T (140 km/h) - porusza się między największymi miastami, zatrzymując na stacjach po drodze
- seria K (120 km/h) - jedne z najpowszechniejszych serii w Chinach
- General fast trains (120 km/h) - zazwyczaj najtańsze, poruszają się na długich trasach
- General trains (100km/h) - poruszają się na krótkich trasach, powolne, zatrzymują się praktycznie na wszystkich stacjach po drodze
- seria L - pociągi sezonowe
- seria Y - pociągi turystyczne
- seria S - pociągi kursujące z Pekinu do Badaling (Chiński Mur) - więcej informacji: jak dojechać pociągiem na Chiński Mur

Klasy pociągów: "soft sleepers" (najwygodniejsza klasa, przedział z 4, a w niektórych pociągach 2 łóżkami (klasa deluxe), posiadacze biletów mają dostęp do poczekalni VIP na dworcach), "hard sleepers" (otwarte przedziały z 6 kuszetkami, polecamy), "soft seats" i "hard seats" - odpowiednio 2 klasa i 1 klasa, otwarte przedziały z siedzeniami, "standing" (pozwala wejść do wagonów klasy "hard seats" ale nie gwarantuje miejsca siedzącego).

Zakup biletów kolejowych w Chinach potrafi być prawdziwym wyzwaniem. Nawet jeżeli dworzec posiada kasę dwujęzyczną, szansa na to, że pracownik tej kasy będzie znał język angielski, jest praktycznie zerowa, nawet w dużych miastach. Dobrze mieć zapisane w języku mandaryńskim miasto do którego chcemy się dostać, datę wyjazdu i klasę pociągu. Najlepiej jednak skorzystać z usług pośredników u których można kupić bilet online: ctrip.com, www.travelchinaguide.com/china-trains lub www.chinatraintickets.net (prowizja dla tych pośredników wynosi w przeliczeniu po kilkanaście PLN za bilet, np. dla ctrip jest to ok. 15 PLN). Bilet najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Często zdarza się, że wszystkie bilety na dany pociąg zostają wyprzedane i nie kupimy go na stacji przed odjazdem. Kupując bilet u pośrednika online, otrzymamy jedynie potwierdzenie kupna biletu i numer transakcji, musimy udać się z nim na dworzec, podać go w okienku biletowym (wraz z paszportem) i na tej podstawie otrzymamy właściwy bilet.

KOLEJ W CHINACH - PRZYKŁADOWE TRASY I CENY
Trasa: Długość jazdy: seria pociągu Hard sleeper Soft sleeper 2 klasa 1 klasa klasa VIP
Pekin - Szanghaj 5:39h G (CRH) - - 533 CNY
(309 PLN)
933 CNY
(541 PLN)
1748 CNY
(1014 PLN)
Pekin - Szanghaj 15:10h T (non-CRH) 344 CNY
(199 PLN)
537 CNY
(311 PLN)
177 CNY
(102 PLN)
- 1143 CNY
(663 PLN)
Pekin - Kanton 9:34h G (CRH) - - 862 CNY
(500 PLN)
1380 CNY
(800 PLN)
2724 CNY
(1580 PLN)
Pekin - Kanton 30h K (non-CRH) 481 CNY
(279 PLN)
845 CNY
(490 PLN)
251 CNY
(145 PLN)
- -
Pekin - Kanton 21:21h Z (non-CRH) 481 CNY
(279 PLN)
845 CNY
(490 PLN)
251 CNY
(145 PLN)
- 1798 CNY
(1042 PLN)
Szanghaj - Kanton 6:51h G (CRH) - - 739 CNY
(429 PLN)
1302 CNY
(755 PLN)
2492 CNY
(1445 PLN)
Szanghaj - Kanton 18:40h T (non-CRH) 364 CNY
(211 PLN)
631 CNY
(366 PLN)
189 CNY
(110 PLN)
- -

Gdy mamy już bilet i wybieramy się w podróż pociągiem, warto zaopatrzyć się w zatyczki do uszu i opaskę na oczy. Chińczycy na ogół nie interesują się ludźmi obok i może się zdarzyć, że nasz współpasażer będzie całą noc oglądał filmy na laptopie albo głośno rozmawiał z sąsiadami. Uważajmy na kradzieże, cenne rzeczy trzymajmy przy sobie.

                    Autobusy / autokary

podróżowanie busem po Chinach

Autobusy w Chinach są komfortowe.


Podróż autokarem w Chinach jest tania, przeważnie komfortowa i praktycznie zawsze długa. Najwygodniejsza jest podróż między głównymi miastami - autostrady są dobre. Gorzej w przypadku poruszania się lokalnymi drogami, które potrafią być w fatalnym stanie i mocno zakorkowane.

Najwygodniejszy sposób poruszania się autokarem po Chinach to sleeper bus - autobus, w którym zamiast siedzeń są łóżka. Dzięki takim przejazdom zaoszczędzimy pieniądze na nocleg oraz oszczędzimy czas - w trakcie snu będziemy się poruszać.

Problemem w poruszaniu się autokarem po Chinach jest bez wątpienia język - ciężko będzie znaleźć informacje w języku angielskim, tak samo jak ciężko będzie znaleźć kogokolwiek z pracowników, którzy będą w stanie porozumieć się z nami w języku angielskim.

CIEKAWOSTKI

ciekawostki o Chinach

Chiny to jedna z najstarszych cywilzacji świata.


- Chiny to drugi pod względem gospodarki kraj na świecie (po USA)
- Chiny to także jeden z najstarszych ośrodków cywilizacyjnych świata, o odrębnej i bogatej tradycji muzycznej, teatralnej, literackiej, filozoficznej oraz historycznej, a także naukowej
- Chiny to mieszanka ludzi ponad 50 narodowości!
- w ostatnich latach rozwija się „chingish” czyli chińska odmiana języka angielskiego
- chińska kuchnia jest bodaj najbardziej zróżnicowaną kuchnią świata. Jeżeli jesteś jej fanem, zdziwisz się, jak bardzo chińszczyzna różni się od "chińszczyzny" jedzonej w Polsce. Chiny to także jedno z tych miejsc, gdzie można spróbować najróżniejszych dziwactw, takich jak pies, zupa z nietoperza, węże, skorpiony, czy wszelkiej maści robactwo
- najpopularniejsze nazwisko w Chinach to Wang, nosi je prawie 100 milionów osób!
- jadąc do Chin poczytajmy trochę o tamtejszych zwyczajach. Dając cokolwiek Chińczykowi, nawet pieniądze w sklepie, róbmy to obiema rękami, to oznaka szacunku. Pamiętajmy ponadto, żeby nie uświadamiać Chińczyków na tematy polityczne

PRZYDATNE STRONY

przydatne strony o Chinach

Przydatne strony o Chinach.


Nasze relacje:
- relacja z Pekinu (2013)
- relacja z Szanghaju (2012)
- relacja z Hong Kongu (2012)

Nasz artykuł: jak dojechać pociągiem na Chiński Mur

www.travelchinaguide.com - strona angielska dla turystów wybierających się do Chin, możliwość zakupu chińskich biletów kolejowych

www.echiny.pl - rozbudowany, polski serwis o Chinach

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Chiny  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

Nasz kanał na YouTube
 

Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ