Chile - przewodnik turystyczny

Santiago de Chile

Santiago de Chile - stolica Chile. Foto: Cesar Cardoso, flickr.com


Chile to jeden z najbardziej rozwiniętych oraz jeden z najbardziej zeuropeizowanych krajów Ameryki Południowej. To najdłuższy kraj na świecie, posiadający w swoich granicach ponad 6000km linii brzegowej, rozległe, górzyste tereny, pustynię oraz 4 strefy klimatyczne. To zarazem miejsce, które nie zrujnuje naszego budżetu.

Chile - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 18,7 miliona
Stolica Santiago
Strefa czasowa UTC/GMT -3 - lato
UTC/GMT -4 - zima
(12:00 w Polsce = 08:00 w Chile)
Waluta peso (CLP)
1000 CLP = 4,98 PLN
1 EUR = 914 CLP
1 USD = 783 CLP
(24.09.2020)
Język hiszpański
Główne miasta Santiago, Puente Alto, Maipu, La Florida, Vina del Mar, Antofagasta, Valparaisto, Los Condes, San Bernardo, Temuco

Chile było zamieszkane przez Indian już 12 tysięcy lat temu. W XIV wieku znaczną część dzisiejszego Chile włączyło w swoje granice Imperium Inków. Ich los był straszny. Hiszpanie rozpoczęli podbój Chile w 1535 roku. Imperium było w tym czasie osłabione po wojnie domowej i epidemii ospy. Hiszpanie zaprosili Władcę imperium oraz pięć tysięcy inkaskich szlachciców na ucztę. W jej trakcie Hiszpanie podstępnie wymordowali całą szlachtę, a niedługo później samego władce. Imperium upadło, a Hiszpanie zajęli się wyzyskiwaniem Indian. Znaczna ich część zmarła z powodu brutalności kolonizatorów oraz chorób, które ze sobą przyniesli. W 1810 roku wybuchło antyhiszpańskie powstanie. 8 lat później Chile uzyskało niepodległość.

Kraj radził sobie zdecydowanie lepiej od swoich sąsiadów, gospodarka rozwijałą się, w dodatku praktycznie całkowicie udało się uniknąć wojen domowych, korupcji i rządów totalitarnych. Po pierwszej wojnie światowej sytuacja Chile pogorszyła się, rządzący stali się oligarchią, którą w 1924 roku obaliło wojsko. Przez następne 10 lat krajem targały kryzysy rządowe, po których wrócono do demokracji. Do czasu puczu w 1973 roku. Od trzech lat rządził prezydent, który nie przyjaźnił się z Ameryką, do której należała znaczna część przemysłu w kraju. Prezydent przeprowadzał drastyczne reformy, m.in. znacjonalizował amerykańskie kopalnie miedzi. Mimo że reformy spowodowały znaczną poprawę wszelkich wskaźników w Chile, w kraju wybuchł inspirowany przez obce służby pucz, dzięki któremu do władzy doszedł Augusto Pinochet. Dopiero w 1988 roku Chile powróciło do demokracji. W chwili obecnej jest to najbardziej rozwinięty kraj Ameryki Południowej.

Informacje praktyczne

- Chile uznaje się za najbezpieczniejsze państwo Ameryki Łacińskiej. To również jeden z najbardziej rozwiniętych krajów w regionie

- Chile to niesamowita różnorodność geograficzna. Kraj posiada ponad 6000km linii brzegowej, z czego duża jej część jest skalista. Na znacznych terenach kraju znajdują się Andy, na północy położona jest pustynia Atakama. Ze względu na długość kraju, w Chile występują aż 4 strefy klimatyczne - o ile na północy kraju występuje klimat zwrotnikowy suchy lub wybitnie suchy (najniższa temperatura wynosi 20 st.c.) o tyle na południu kraju występuje klimat subpolarny - latem temperatura potrafi przekroczyć kilka stopni Celsjusza

- Chile posiada bardzo rygorystyczne przepisy fitosanitarne, zabraniające wwozu do kraju części artykułów spożywczych (owoców, warzyw, mięs, nasion). Jeżeli mamy ze sobą takie produkty, zaznaczmy to w dokumentach, które otrzymamy do wypełnienia. Jeżeli tego nie zrobimy, a trafimy na nadgorliwą kontrolę (co się zdarza) otrzymamy wysoki mandat

- w Chile, podobnie jak w Hiszpanii, jest pora sjesty - w godzinach 13-14 większość sklepów, biur, banków itp. jest pozamykana- gniazdka prądowe identyczne jak w Polsce- kantory i bankomaty dostępne praktycznie na każdym kroku (z wyłączeniem wsi i terenów trudnodostępnych). Najkorzystniej wymieniać dolary i euro. W wielu sklepach ceny będą oznaczone w "$", co jednak nie oznacza dolara amerykańskiego, a lokalną walutę.

- Dostęp do darmowego internetu poprzez wifi jest w Chile powszechny

Warunki wjazdu do Chile

Wiza do Chile nie jest wymagana.


Obywatele RP zwolnieni są z obowiązku wizowego jeżeli wybierają się do Chile na okres poniżej 90 dni. W trakcie kontroli granicznej otrzymujemy druk, który musimy posiadać przy sobie w trakcie naszej wizyty w Chile. Przy opuszczaniu kraju będzie od nas wymagane oddanie tego dokumentu.

Znajomość języka angielskiego

Według badań język angielski zna 10% mieszkańców Chile. Dla porównania, w Polsce jest to 61,5%. Oznacza to tyle, że spotkać w Chile kogoś mówiącego po angielsku, jest bardzo trudno! Radzę nie nastawiać się na to, że załatwimy jakąkolwiek sprawę w Chile, jeżeli znamy jedynie język angielski. Chilijczycy mówią po hiszpańsku, znając jego podstawy nie powinniśmy mieć problemu z porozumiewaniem się na podstawowe tematy. Mieszkańcy Chile mówią bardzo szybko, więc warto prosić ich o wolniejsze mówienie. Mimo że mówią po hiszpańsku, ich język przepełniony jest słowami, które występują tylko w ich kraju.

Jak dotrzeć do Chile

Jak dotrzeć do Chile?


Do Chile zdarzają się okazjonalnie promocje lotnicze. W ostatnim roku pojawiło się kilka promocji na loty z Europy (przeważnie z Włoch) za niecałe 1800 PLN. Najlepiej szukać i czekać, aż pojawi się promocja na bilety lotnicze. Warto zastanowić się nad skorzystaniem z promocji, jeżeli trafi się promocja na loty do Brazylii. Często można w ten sposób polecieć za mniej niż 2000 PLN. Stamtąd możemy już bez problemu dolecieć do np. Santiago tanimi liniami lotniczymi. Brazylijski GOL (www.voegol.com.br) oferuje loty z Rio de Janeiro i Sao Paulo do Santiago za 200 USD. Można również skorzystać z promocji lotów do Argentyny. Z Buenos Aires dolecimy do Santiago za 140 USD.

Warto sprawdzać oficjalną stronę narodowego przewoźnika Chile, LAN Airlines (www.lan.com). Pojawiają się tam czasem promocje na loty do Santiago za 520-580 EUR z Mediolanu.

Transport wewnątrz Chile

Transport publiczny wewnątrz kraju opiera się na połączeniach autokarowych. Ze względu na ogromną ilość kilometrów, jaką musimy pokonać  chcąc dostać się z północy na południe kraju, w takich przypadkach zaleca się samolot. Da się tanio latać wewnątrz kraju. Kolej jest za to w słabym stanie i nie będziemy mieli wielu okazji, żeby z niej skorzystać. Więcej informacji poniżej, w odpowiednich zakładkach.

Loty wewnątrz Chile

Loty wewnątrz Chile.


Loty wewnątrz Chile to dobry pomysł na podróżowanie wewnątrz kraju, zwłaszcza, jeżeli chce się pokonywać duże odległości. Narodowym chilijskim przewoźnikiem jest LAN Airlines (www.lan.com). Loty wewnątrz kraju obsługiwane przez tego przewoźnika są drogie. Zdecydowanie taniej będzie w przypadku skorzystania z chilijskich tanich linii lotniczych - Sky Airline (www.skyairline.cl). Do niedawna istniały jeszcze linie Principal Airlines (PAL Airlines), które zbankrutowały w 2015 roku. Szukając lotów Sky Airline z odpowiednim wyprzedzeniem (3 miesiące), przykładowe ceny za lot w jedną stronę to:

Santiago - Antofagasta (północ kraju) - 39 USD
Santiago - Temuco (centrum kraju) - 33 USD
Santiago - Punta Arenas (południe kraju) - 51 USD

Jak dolecieć z Chile na Wyspę Wielkanocną? Jedynym przewoźnikiem, który tam lata, jest LAN Airlines. Z odpowiednim wyprzedzeniem (minimum kilka miesięcy) możemy znaleźć loty za 446 EUR.

Drogi w Chile i przepisy drogowe

Do samodzielnego podróżowania samochodem wewnątrz Chile wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Główną drogą w Chile jest Autostrada Panamerykańska (droga nr 5), przebiegająca od północnej granicy z Peru przez cały kraj, aż do Quellon. Stan dróg dobry i przeciętny (mniejsze drogi). Znaki drogowe wyłącznie w języku hiszpańskim. Znaczna część dróg płatna, na wielu bramkach karty płatnicze nie są obsługiwane.

Dopuszczalne prędkości: przeważnie 60km/h  (w obszarze zabudowanym), 100km/h poza obszarem zabudowanym: 100 km/h, 120km/h (autostrady).

Najważniejsze przepisy drogowe w Chile

Ograniczenia prędkości

Cena paliw i stacje benzynowe w Chile

Kolej w Chile

Kolej pasażerska w Chile praktycznie nie istnieje. Narodowym przewoźnikiem jest Trenes Metropolitanos (www.trencentral.cl). Na przestrzeni ostatnich lat wyłączono z pasażerskiego użytku wiele tras, pozostawiając praktycznie tylko jedną (pomijając kolej miejską i podmiejską w Santiago), dłuższą trasę, pomiędzy Santiago (stacja nazywana jest w wyszukiwarce i na dworcach jako Alameda) a Chillan (przez Rancagua, San Fernando, Curico, Morina, Talca, San Javier, Linares, Parral, San Carlos). W zależności od wybranej klasy, podróż kosztuje 10 900 CLP (ok. 68 PLN) lub 22 100 CLP (ok. 138 PLN).

Autokary i Autobusy w Chile

Sieć autobusowa w Chile należy do rozbudowanych. To najlepszy sposób na podróżowanie po kraju, chociaż, jeżeli nas stać, to oczywiście taniej i szybciej będzie polecieć samolotem. Sieć autobusowa jest gęsta i umożliwia transport pomiędzy większością miast. W kraju funkcjonują dwie duże firmy oferujące usługi na terenie całego kraju - Turbus (www.turbus.cl) i Pullman (www.ventapasajes.cl) oraz kilka mniejszych firm. Strony internetowe są wyłącznie w języku hiszpańskim, jeżeli go nie znamy, to najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie się na dworzec autobusowy (dostępny w większych miastach) i kupienie biletu osobiście. Pod względem jakości nie ma szczególnie wielkiej różnicy między przewoźnikami. Jeżeli zależy nam na czasie, pytajmy o autobusy non-stop lub directo - są to autobusy, które podróżują do konkretnego miejsca bez żadnych przystanków (albo z minimalną ich ilością). Normalne autobusy zatrzymują się po drodze na przystankach, co wydłuża czas podróży.

Warto zastanowić się nad klasą przejazdu. Autobusy dzielą się zazwyczaj na 3 klasy przejazdu - executive (możliwość delikatnej regulacji oparcia), semi-cama (pół leżące) i cama (leżące). Oczywiście ostatnia możliwość jest najwygodniejsza i szczerze ją polecam. Można wybrać się w podróż i przespać całą trasę, oszczędzając na noclegu.

Nie wstydźmy się negocjować cenę. Spokojnie można zejść o kilka tysięcy CLP, zwłaszcza w dniu odjazdu albo na chwilę przed, jeżeli autobus nie jest zapełniony. Przez zapytaniem o cenę warto w miarę możliwości przyjrzeć się, ile za bilet płacą lokalni mieszkańcy. Często zdarza się, że nam, turystom, zaproponuje się dużo wyższą stawkę.

Chile - ciekawostki

Ciekawostki o Chile.


- Chile jest, pod względem powierzchni, ponad dwukrotnie większe od Polski, posiada natomiast o połowę mniej mieszkańców niż nasz naród. Chile to również najwęższy i najdłuższy kraj świata, w najszerszym miejscu rozciągłość kraju wynosi 468 km, w najwęższym 90 km. Aby dojechać z północy na południe kraju musimy pokonać ponad 6000 km!
- W Chile znajduje się pustynia Atacama, jedno z najbardziej suchych miejsc na świecie
- w kraju znajdziemy mało dużych miast, w Santiago, stolicy Chile mieszka aż 80% mieszkańców kraju
- osadnicy hiszpańscy, którzy kolonizowali tereny dzisiejszego Chile szybko stwierdzili, że w kraju panują idealne warunki dla uprawy winorośli. Z Europy sprowadzono uznane szczepy i zasadzono je w Ameryce. Dzięki temu Chile do dzisiaj uznawane jest za producenta jednego z najlepszych win
- w Chile niecałe 53% populacji to ludzie biali, 39% to metysi (osoby, których jeden z rodziców jest Indianinem, a jeden osobą białą), a 8% to Indianie

- W Chile, podobnie jak w innych krajach położonych na południowej półkuli, pory roku są odwrotne do naszych

Chile - przydatne linki

Przydatne strony o Chile.


www.santiagodechile.msz.gov.pl/pl/ – Ambasada Polski w Chile

www.thisischile.cl - oficjalna, turystyczna strona Chile (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020


Tagi: Chile  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ