Argentyna - przewodnik turystyczny

Argentyna

Buenos Aires - stolica Argentyny. Foto: Jesus Alexander Reyes Sanches, flickr.com


Na planowanie wycieczki po Argentynie moglibyśmy poświęcić długie miesiące. Mało jest na świecie tak zróżnicowanych krajów. Mamy tu dosłownie wszystko: morskie kurorty, wysokie góry i ich niedostępne szczyty, zielone równiny, malutkie wsie i olbrzymie metropolie z boskim Buenos na czele! To kraj ludzi otwartych, uśmiechniętych i przyjaznych, a jednocześnie pełnych temperamentu. Argentyńczycy lubią turystów i starają się, aby czuli się oni jak u siebie w domu. Sprawdź dlaczego warto być ich gościem!

Argentyna - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 44,5 miliona
Stolica Buenos Aires
Strefa czasowa UTC/GMT -3 godz.
(12:00 w Polsce = 8:00 w Argentynie)
Waluta Peso argentyńskie (ARS)
10 ARS = 0,51 PLN
1 EUR = 88 ARS
1 USD = 76 ARS

(24.09.2020)
Język hiszpański
Główne miasta Buenos Aires, Cordoba, Rosario, Mendoza, La Plata, Tucuman, Mar del Plata, Salta, Santa Fe, San Juan, Resistencia, Santiago del Estero, Corrientes, Neuquén, Posadas

Zamieszkaną przez Indian Argentynę Europejczycy odkryli w 1516 roku. W 1536 Hiszpan Pedro de Mendoza założył Buenos Aires. Hiszpanie nacieszyli się Argentyną niecałe 300 lat. 9 lipca 1816, po kilku latach wojny, Argentyna ogłosiła niepodległość. Od tego czasu Argentyna mierzyła się z wieloma zamachami stanu, terroryzmem oraz totalitaryzmem. Do demokracji powrócono dopiero w 1983 roku. Do dzisiaj Argentyna boryka się z poważnymi problemami finansowymi.

Informacje praktyczne

- Argentyna to jeden z największych i najbardziej zróżnicowanych krajów świata - kraj posiada prawie 10 000 kilometrów granicy lądowej (z Brazylią, Urugwajem, Chile, Boliwią i Paragwajem) oraz wybrzeże o długości prawie 5 000 km

- Aconcagua (6962 m n.p.m.) najwyższy punkt Andów i Ameryki Północnej znajduje się w Argentynie

- walutę należy wymieniać w bankach lub kantorach, nie na ulicy, ponieważ możemy zostać oszukani! Normą w argentyńskich bankach i kantorach są bramki magnetyczne (przed przejściem przez nie należy opróżnić wszystkie kieszenie) oraz ochroniarze z karabinami

- należy bardzo uważać na zorganizowane gangi oraz na kieszonkowców lub drobnych złodziejaszków napadających na turystów, szerokim łukiem należy omijać dzielnice biedy (tzw. villas)

- na drogach najważniejsze jest prawo: kto większy ten lepszy. Należy bardzo uważać podczas jazdy samochodem

- przed wyjazdem do Argentyny sprawdźmy jakie szczepienia powinniśmy przejść!

Warunki wjazdu do Argentyny

Wiza na Kubę

Wiza do Argentyny - czy jest wymagana?


Obywatele RP chcący udać się do Argentyny, nie potrzebują wizy, jeżeli ich pobyt nie przekroczy 90 dni. W internecie można spotkać się z opiniami o tym, ze istnieje opłata wyjazdowa 25 USD. Pamiętaj, że nie dotyczy ona jednak członków Unii Europejskiej. Wjeżdżając na teren Argentyny nie musisz nic płacić.

Znajomość języka angielskiego

Argentyna jest krajem Ameryki Łacińskiej z największą ilością osób mówiących po angielsku. Co to oznacza? Oznacza to tyle, że i tak znaleźć kogoś mówiącego po angielsku jest bardzo ciężko.

Argentyńczycy mówią po hiszpańsku, lub, jak sami lubią mówić, po argentyńsku. Jest to hiszpański, który jest jednak trochę innym językiem od tego używanego w Hiszpanii. Jeżeli znasz hiszpański, to nie martw się. Będziesz w stanie się dogadać. Musisz tylko zwrócić uwagę na kilka rzeczy - w Argentynie zamiast tu ("ty") mówi się vos, a zamiast drugiej osoby liczby mnogiej (vosotros) używa się ustedes, które w Argentynie nie jest zwrotem oficjalnym. Dla przykładu, tu comes (ty jesz) = vos comes, tu bebes (ty pijesz) = vos bebes. Do tego niektóre słowa są inne od tych używanych w Hiszpanii, jednak nie jest to problem, jeżeli czegoś nie zrozumiesz, zawsze możesz poprosić o powtórzenie. Tym, na co szybko zwrócisz uwagę przy kontakcie z Argentyńczykami, to słowa che i boludo (lub żeńska forma boluda). Che to coś na wzór "hej", wrzucane przez Argentyńczyków w rozmowie, natomiast boludo używane jest jako przecinek i ma wiele znaczeń, od zwykłego przecinka w słowie, po obraźliwy zwrot. Boludo jest bardzo pojemnym słowem i można wykorzystać je wszędzie.

Jak dotrzeć do Argentyny

Do Argentyny dolecimy z kilku największych miast Europy Zachodniej. Czasem pojawiają się promocje i do Buenos Aires można polecieć z Europy za mniej niż 2000 PLM. Polecam śledzić strony agregujące promocje lotnicze.

Transport wewnątrz Argentyny

Podróżując po Ameryce Łacińskiej trzeba wziąć pod uwagę tamtejsze specyficzne podejście do podróży oraz czasu. To drugie jest szczególnie istotne o ile nie chcemy stracić nerwów oraz w miarę planowo dotrzeć do celu. Nigdzie indziej na świecie nie spotyka się więcej anulacji czy też opóźnień lotów niż w Ameryce Południowej, dlatego jeżeli wracacie do domu, warto być już w mieście, z którego macie zamiar wylecieć 2 – 3 dni przed. Z kolei o ile autobusy nagminnie przyjeżdżają do celu z większym lub mniejszym opóźnieniem, o tyle praktycznie zawsze odjeżdżają na czas! Warto o tym pamiętać!

Loty wewnątrz Argentyny

Samoloty nie należą do najtańszych środków transportu po Argentynie.


Samoloty należą raczej do droższych środków transportu wewnątrz Argentyny. Mimo to lotnisk jest bardzo wiele, więc powietrzem dostaniemy się w prawie każde miejsce. Loty w Argentynie obsługuje dwóch przewoźników: Aerolineas Argentinas oraz LAN Airlines. Głównym lotniskiem jest Aeroparque Jorge Newbery w BA.

Kupując bilety w tradycyjnych biurach na terenie Argentyny weźcie pod uwagę, że promocyjne ceny dotyczą zazwyczaj mieszkańców Argentyny. Przyjezdni muszą zapłacić zazwyczaj dwa razy więcej. Co ciekawe, jeżeli lecicie do Argentyny (tam i z powrotem) z Aerolineas sprawdźcie czy na podstawie posiadanego biletu międzykontynentalnego nie możecie za darmo poruszać się samolotami pomiędzy argentyńskimi miastami. Czasem zdarzają się takie promocje!

Cena biletu na samolot linii Aerolineas Argentinas na trasie Buenos Aires – Corodoba – Buenos Aires to wydatek rzędu około 1200 PLN dla jednej osoby.

Drogi w Argentynie i przepisy drogowe

Wynajęcie auta pozwala na dotarcie do zakątków do których nie dowiezie nas transport publiczny, np. do Patagonii (która zresztą jest najpiękniejszym zakątkiem kraju). Wynajęcie auta nie byłoby może takie drogie, gdyby nie to że wypożyczalnie pobierają zazwyczaj bardzo wysoki depozyt.

Warunki na drodze są dość ciężkie, szczególnie dla niewprawionych kierowców. Jakość dróg pozostawia wiele do życzenia - większość z nich do drogi gruntowe na których nie obejdzie się bez napędu 4x4, a przyzwyczajenia lokalnych są bardzo niebezpieczne (jako chociażby nierespektowanie czerwonego światła). W okolicach BA często zdarza się, że pierwszeństwo ma ten który zatrąbi przed skrzyżowaniem pierwszy. Oprócz tego o ‘pierwszeństwie’ decyduje również rozmiar pojazdu.

Mimo nagminnego łamania prawa drogowego na drodze można spotkać częste kontrole. Nierzadko zdarza się również, iż policja stawia barykady i pobiera łapówki za przepuszczenie kolejnych aut.

W regionach położonych z dala od ośrodków miejskich benzyna na stacjach jest racjonalizowana i często nie można jednorazowo kupić więcej paliwa niż za równowartość 30 pesos, dlatego zaleca się tankować do pełna przy nadarzającej się okazji. Pamiętajcie również, że w Andach zużycie paliwa wzrasta wraz z wysokością.

Ograniczenia prędkości:
- W miastach 60 km/h
- Poza terenem zabudowanym 100 km/h
- Na autostradach 130 km/h

Cena za litr paliwa to około 6 pesos.

Najważniejsze przepisy drogowe w Argentynie

Ograniczenia prędkości

Cena paliw i stacje benzynowe w Argentynie

Kolej w Argentynie

Kolej w Argentynie jest bardzo słabo rozwinięta, a pociągi jeżdżą z częstotliwością średnio dwa razy na tydzień. Mimo, że głównym środkiem transportu w Argentynie są autobusy, warto sprawdzić ofertę kolei, bowiem ceny biletów kolejowych są średnio o 75 % niższe od autobusowych. Najpopularniejsi przewoźnicy to Ferrobaires (sieć zakończyła działalność w styczniu 2018), Satélite Ferroviario oraz Ferrocentral. Będąc w Argentynie warto wybrać się w drogę pociągiem w trasę o nazwie Tren a las nubes (pociąg w chmury) w północnozachodniej części prowincji Salta.

Autokary i Autobusy w Argentynie

Autobusy i autokary to najpopularniejszy środek komunikacji w Argentynie. Sieć autobusów jest doskonale rozwinięta i kursuje niemal w każdy zakątek kraju. Mimo ogromnej popularności ceny biletów nie są już tak tanie jak w przeszłości, bowiem za każdą godzinę jazdy płaci się około 4-5 dolarów. Autobusy miejskie noszą nazwę ‘colectivo’ natomiast te jeżdżące pomiędzy miastami to ‘micro’. Podróżni mają do wyboru bardzo wiele autobusów oraz klas. W najdroższych przy odcinkach ponad 200 kilometrowych serwowane są posiłki oraz napoje. Poza tym siedzenia rozkładane są w taki sposób, że można spokojnie spać. W przypadku biletów niższej kategorii zapłacimy oczywiście mniej, aczkolwiek jedzenie i napoje będziemy musieli zapewnić sobie we własnym zakresie, nawet w przypadku dalekich tras. W przypadku podróży z większymi bagażami nie zapomnijcie o napiwku dla kierowcy (czy to autobusu, czy taksówki) który będzie nosił Wasze bagaże.

Argentyna - ciekawostki

Argentyńczycy kochają tango i sport.


- nazwa "Argentyna" pochodzi od łacińskiego argentum (srebro), którym Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków Juana Díaza de Solís
- Argentyna to ósmy na świecie i drugie w Ameryce Południowej kraj pod względem wielkości
- w Argentynie normą są buziaki na powitanie, także pomiędzy mężczyznami
- Argentyńczycy to wytrawni i często bardzo nachalni podrywacze
- obowiązuje religia katolicka, Prezydentem kraju może być tylko i wyłącznie chrześcijanin
- najpopularniejszy napój w tym kraju to yerba mate
- Argentyńczycy uwielbiają sport. Najpopularniejsza jest oczywiście piłka nożna, ale także koszykówka. Narodowym bohaterem jest Diego Maradona, a ostatnio Leo Messi

Argentyna - przydatne linki

Przydatne strony o Argentynie.


www.buenosaires.polemb.net – Ambasada Polska w Buenos Aires

www.tierralatina.pl/forum oraz www.tierralatina.pl – Polacy w Ameryce Łacińskiej, wartościowa strona i forum

www.tebasa.com.ar - strona internetowa Terminal Retiro w BA, gdzie można sprawdzić rozkład autobusów odjeżdżających z tego miejsca

www.omnilineas.com.ar/retiro - strona internetowa Terminal Retiro w BA, gdzie można sprawdzić rozkład autobusów odjeżdżających z tego miejsca

www.aerolineas.com.ar/home.asp - strona linii lotniczych Aerolineas Argentinas

www.lan.com/sitio_personas/country_selector.html - strona linii lotniczych LAN Airlines

www.sateliteferroviario.com.ar/horarios - strona kolei Satélite Ferroviario

www.ferrocentralsa.com.ar - strona kolei Ferrocentral

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020


Tagi: Argentyna  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ