Węgry - przewodnik turystyczny

Węgry - panorama Budapesztu

Węgry to dla większości turystów Budapeszt. Foto: Thomas Depenbusch, flickr.com


Węgry to jeden z niewielu krajów, który posiadał z Polską dobre stosunki polityczne praktycznie od zawsze. Mimo kilku napięć na przestrzeni wieków, pozytywne stosunki łączą Polskę i Węgry już od średniowiecza! Nie bez powodu w obydwu krajach mówi się, że „Polak, Węgier dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki”. Mimo to, nasza wiedza o Węgrzech nie jest duża. W większości kojarzymy ją z Budapesztem i powyższym powiedzeniem. Warto lepiej poznać ten bliski nam kraj.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
Budapeszt zwiedzanie przewodnik

INFORMACJE OGÓLNE

WĘGRY

Populacja

ok. 9,8 mln

Stolica

Budapeszt

Strefa czasowa

UTC/GMT +2 - lato
UTC/GMT +1 - zima
(12:00 w Polsce = 12:00 na Węgrzech)

Waluta

Forint (HUF)
100 HUF = 1,35 PLN

1 EUR = 318
1 USD = 273 HUF

(26.05.2018)

Język

węgierski, stosunkowo słaba znajomość angielskiego

Główne miasta

Budapeszt, Debrecen, Miskolc, Szeged, Pecs, Gyor, Székesfehérvár, Szombathely

INFORMACJE PRAKTYCZNE

praktyczne informacje o Węgrzech

Język węgierski jest bardzo trudny do nauki.


- Polacy mogą wjechać do Węgier z dowodem osobistym. W kraju można przebywać do 90 dni, jeżeli mamy zamiar zostać dłużej, musimy zarejestrować swój pobyt
- Węgry graniczą z Austrią, Słowenią, Ukrainą, Słowacją, Serbią, Chorwacją i Rumunią; nie mają dostępu do morza. Praktycznie z każdym z sąsiadujących krajów są dobrze (i dość tanio) skomunikowane połączeniami kolejowymi

JAK DOTRZEĆ NA WĘGRY

loty do Węgier

Jak dotrzeć do Węgier?


Na Węgry dolecimy z Polski tanimi liniami. Do Budapesztu lata z Warszawy Wizzair. Szukając lotów z odpowiednim, dużym wyprzedzeniem, bez problemu powinniśmy trafić loty za 100-200 PLN.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

transport wewnątrz Węgier

Po Węgrzech opłaca się podróżować koleją.


Węgry są dość małym krajem, z poruszaniem się po nim nie ma większych problemów. Jest dobrze funkcjonująca kolej, sieć połączeń autokarowych, brak za to lotów wewnątrz kraju. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij na poniższe zakładki:

                    Drogi

stan dróg na Węgrzech

Na Węgrzech musimy mieć winietę.


Aby poruszać się własnym samochodem po węgierskich ulicach, nie musimy wyrabiać międzynarodowego prawa jazdy. Polski dokument jest uznawany. Jeżeli podróżujemy samochodem, którego nie jesteśmy właścicielami, musimy posiadać poświadczenie (po angielsku lub węgiersku). Jeżeli podróżujemy samochodem, który mamy w leasingu, umowę leasingową musimy mieć przy sobie (przetłumaczoną na j. angielski).

Obowiązkowo trzeba wykupić winietę. Rozbudowana informacja w języku polskim dostępna jest na oficjalnej, węgierskiej stronie dotyczącej winiet: www.nemzetiutdij.hu/files/document/document/165/hd_brosura_POL.pdf. Winiety dostępne są w 3 wariantach - 10-cio dniowa, miesięczna i roczna. 10-cio dniowa winieta dla tradycyjnego samochodu (o masie poniżej 3,5t) to 5950 HUF - ok. 86 PLN).

Kolejnym wydatkiem będzie opłata za drogi. Od 2013 roku istnieje na Węgrzech system pobierania opłat drogowych (oficjalna strona: www.hu-go.hu, dostępna polska wersja językowa). System jest stale powiększany, od 2015 roku obejmuje praktycznie wszystkie autostrady i główne drogi (mapa płatnych dróg na Węgrzech). System działa podobnie jak w innych krajach - wynajmuje się urządzenie do samochodu lub kupuje bilet na wybrane przez siebie trasy.

Ograniczenia prędkości samochodów:
W obszarze zabudowanym: 50 km/h
Poza obszarem zabudowanym: 90 km/h lub 110 km/h
Autostrady: 130 km/h

W chwili pisania tego artykułu cena benzyny i diesla była zbliżona - około 300 HUF (4,3 PLN) za litr. Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy na Węgrzech wynosi 0,0 promila. Kary za nieprzestrzeganie przepisów drogowych są wyższe niż w Polsce. Podobnie jak w Polsce, na światłach mijania należy jeździć przez cały rok.

                    Kolej na Węgrzech

kolej na Węgrzech

Koleje na Węgrzech obsługują dwaj główni przewoźnicy MAV i GYSEV.


Głównym przewoźnikiem na Węgrzech jest MAV (www.mavcsoport.hu) i GYSEV (to historyczny przewoźnik austrowęgierski, obsługujący obecnie kilka tras, głównie na zachodzie kraju i niektóre przejazdy między Węgrami a Austrią). Główną stacją jest Budapeszt, spodziewajmy się, że większość przejazdów koleją po Węgrzech posiada przystanek w stolicy kraju.

Cena za przejazd uzależniona jest od odległości, klasy pociągu i standardu w jakim chcemy kupić bilet. Czas rezerwacji nie ma żadnego wpływu, bilety są w takiej samej cenie zarówno dzień przed odjazdem jak i 3 miesiące przed.

Biletów szukamy na oficjalnej stronie, www.mavcsoport.hu. Jest możliwość kupna biletów online.

KOLEJ NA WĘGRZECH - PRZYKŁADOWE TRASY I CENY
Trasa: Długość jazdy: 1 klasa 2 klasa
Budapeszt - Debrecen 2,5-3,5h
221 km
5475 HUF
(79 PLN)
4485 HUF
(65 PLN)
Budapeszt - Miskolc 2h
182 km
4725 HUF
(68 PLN)
3885 HUF
(56 PLN)
Budapeszt - Szeged 2-3h
191 km
4725 HUF
(68 PLN)
3885 HUF
(56 PLN)
Budapeszt - Pecs 3h
228 km
5475 HUF
(79 PLN)
4485 HUF
(65 PLN)

Węgierska kolej oferuje sporo zniżek, ich lista dostępna jest na oficjalnej stronie. Warto pamiętać, że osoby do 26 roku życia mają weekendową zniżkę na bilety - od piątku do niedzieli mogą podróżować płacąc za bilet o 33% taniej.

Węgierska kolej jest świetnie skomunikowana z krajami ją otaczającymi. Niedrogo i sprawnie koleją można dojechać do sąsiednich państw.

                    Autokary / Autobusy

busy na Węgrzech

Jak podróżować autokarami po Węgrzech?


Przewoźników autobusowych poruszających się po Węgrzech jest prawie 30. Mimo tak dużego rozbicia, nie ma problemów z orientacją i podróżowaniem busem po Węgrach - wszyscy przewoźnicy skupieni są w stowarzyszeniu "Volán Association", które posiada wspólną wyszukiwarkę połączeń (http://ujmenetrend.cdata.hu/uj_menetrend/en/index.php).

Ceny za podróże są praktycznie identyczne jak za połączenia kolejowe. Gorzej jest z punktualnością - często zdarzają się opóźnienia autobusów. Dodatkowo często zdarza się, że podróżując nawet na popularnych trasach (np. Budapeszt - Debrecen), będziemy mieli przesiadkę, przez co w ostateczności podróż będzie trwała dłużej niż przejazd identyczną trasą pociągiem.

Bilety kupujemy u kierowców (gotówką, płatność kartą kredytową nie jest dostępna). Zakup biletów online dostępny jest na powyższej stronie (ale wyłącznie w języku węgierskim).

CIEKAWOSTKI

ciekawostki o Węgrach

Powiedzenie "Polak Węgier, dwa bratanki" znane jest zarówno w Polsce jak i na Węgrzech.


- Położony na terenie Węgier Balaton to jedno z największych jezior Europy. Powierzchnia jeziora to 592 km². Dla porównania, największe jezioro w Polsce, Śniardwy ma 113,4 km²
- język węgierski uznawany jest za jeden z najtrudniejszych języków do nauki (równie wysoko w rankingach trudności znajduje się język polski)
- od 2007 roku dzień 23 marca na Węgrzech i w Polsce jest "Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej"
- pełne, znane nam powiedzenie o Polakach i Węgrach to:  „Polak, Węgier dwa bratanki i do konia i do szklanki. Oba zuchy, oba żwawi, niech im Pan Bóg błogosławi.”
- narodowym warzywem jest na Węgrzech papryka, uprawiana tam w przeszło 1000 odmianach
- Węgry były w czasie II Wojny Światowej sojusznikiem Niemiec, zajęły jednak twarde stanowisko dotyczące Polski, zapowiadając, że ani pośrednio, ani bezpośrednio nie wezmą udziału w żadnej akcji przeciwko Polsce

PRZYDATNE STRONY

strony o Węgrach

Szukasz dodatkowych informacji o Węgrzech?


www.pl.gotohungary.com – oficjalna, turystyczna strona o Węgrzech

www.budapeszt.msz.gov.pl/pl - Ambasada RP w Budapeszcie

www.mav-start.hu - kolej MAV

www2.gysev.hu - kolej GYSEV

www.volan.hu - spółka autobusowa Volan

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Węgry  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

Nasz kanał na YouTube
 

Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2018 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ