Węgry - przewodnik turystyczny

Węgry - panorama Budapesztu

Węgry to dla większości turystów Budapeszt. A kraj ma do zaoferowania o wiele, wiele więcej!


Węgry to jeden z niewielu krajów, który posiadał z Polską dobre stosunki polityczne praktycznie od zawsze. Mimo kilku napięć na przestrzeni wieków, pozytywne stosunki łączą Polskę i Węgry już od średniowiecza! Nie bez powodu w obydwu krajach mówi się, że „Polak, Węgier dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki”. Mimo to, nasza wiedza o Węgrzech nie jest duża. W większości kojarzymy ją z Budapesztem i powyższym powiedzeniem. Warto lepiej poznać ten bliski nam kraj.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika po mieście)
Budapeszt zwiedzanie przewodnik

Węgry - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 9,8 miliona
Stolica Budapeszt
Strefa czasowa UTC/GMT +2 - lato
UTC/GMT +1 - zima
(12:00 w Polsce = 12:00 na Węgrzech)
Waluta Forint (HUF)
100 HUF = 1,24 PLN

1 EUR = 362
1 USD = 310 HUF

(23.09.2020)
Język węgierski, stosunkowo słaba znajomość angielskiego
Główne miasta Budapeszt, Debrecen, Miskolc, Szeged, Pecs, Gyor, Székesfehérvár, Szombathely

W dawnych czasach tereny Węgier zamieszkiwało wiele różnych plemion. Po wielu bitwach podbiło je Imperium Rzymskie, które na utworzyło na tych terenach własną prowincję i prowadziło proces kolonizacji i romanizacji ludności. Po upadku Rzymu tereny trafiały na przestrzeni wieków z rąk do rąk, do czasu, aż terenem zawładnęli Madziarzy pod koniec IX wieku. Węgry wielokrotnie były potęgą. I wielokrotnie upadały. W XIII wieku zostały zniszczone przez mongolską Złotą Ordę. W XV wieku były już ponownie lokalną potęgą, która z sukcesami broniła się przed tureckimi najazdami. Do czasu. W 1526 roku armia węgierska została rozbita przez Turków pod Mohaczem. Niedługo później Węgry zostały podzielone między Turcję i Imperium Habsburgów. Po bitwie pod Wiedniem (1683) Turcja wycofała się z Europy. Węgry trafiły w całości do Habsburgów. Gdy Franciszek II Habsburg przyjął dziedziczny tytuł cesarza Austrii, utworzył Cesarstwo Austrii w 1804 roku.

Po nieudanej wojnie z Prusami i niezadowoleniach Węgrów Habsburgowie postanowili wynieść Węgrów, drugą największą nację ich Cesarstwa i utworzyć Austro-Węgry (1867). Węgry uzyskały niepodległość po I wojnie światowej, jednak w wyniku działań ententy, która uważała Węgry za część Austro-Węgier, czyli sprawców wybuchu I wojny Światowej, Węgry zostały pozbawione dwóch trzecich swojego terytorium, które przekazano sąsiadującym państwom. Z tego powodu nastąpiło zbliżenie Węgier z Nazistowskimi Niemcami. Po wojnie kraj trafił "pod opiekę" ZSRR. W 1990 roku przeprowadzono demokratyczne wybory. Z czasem Węgry wstąpiły do NATO i Unii Europejskiej.

Informacje praktyczne

- Węgry graniczą z Austrią, Słowenią, Ukrainą, Słowacją, Serbią, Chorwacją i Rumunią; nie mają dostępu do morza. Węgry praktycznie z każdym sąsiadem są dobrze (i dość tanio) skomunikowani połączeniami kolejowymi

Warunki wjazdu do Węgier

Polacy mogą wjechać do Węgier z dowodem osobistym. W kraju można przebywać do 90 dni, jeżeli mamy zamiar zostać dłużej, musimy zarejestrować swój pobyt

Znajomość języka angielskiego

Według badań przeprowadzonych przez Eurobarometr 20% Węgrów zna angielski na tyle, żeby prowadzić w nim luźną konwersację. Dla porównania, w Polsce jest to 33%. Możesz mieć problemy ze znalezieniem kogoś mówiącego po angielsku. Z doświadczenia mogę napisać, że nawet w Budapeszcie w większości sklepów i restauracji oraz w miejscach noclegowych, które odwiedziliśmy, nikt nie znał języka angielskiego.

Jak dotrzeć na Węgry

loty do Węgier

Jak dotrzeć do Węgier?


Na Węgry dolecimy z Polski tanimi liniami. Do Budapesztu lata z Warszawy-Chopin Wizzair oraz Ryanair z Poznania. Szukając lotów z odpowiednim, dużym wyprzedzeniem, bez problemu powinniśmy trafić loty za 100-200 PLN.

Transport wewnątrz Węgier

Węgry są dość małym krajem, z poruszaniem się po nim nie ma większych problemów. Jest dobrze funkcjonująca kolej, sieć połączeń autokarowych, brak za to lotów wewnątrz kraju.

Drogi na Węgrzech i przepisy drogowe

Aby poruszać się własnym samochodem po węgierskich ulicach, nie musimy wyrabiać międzynarodowego prawa jazdy. Polski dokument jest uznawany. Jeżeli podróżujemy samochodem, którego nie jesteśmy właścicielami, musimy posiadać notarialne poświadczenie (po angielsku lub węgiersku). Jeżeli podróżujemy samochodem, który mamy w leasingu, umowę leasingową musimy mieć przy sobie (przetłumaczoną na j. angielski).

Najważniejsze przepisy drogowe na Węgrzech

- światła mijania obowiązkowe w terenie niezabudowanym, w terenie zabudowanym obowiązkowe nocą i przy słabej widoczności

- pasy bezpieczeństwa muszą mieć zapięte wszyscy pasażerowie

- dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy: 0,0 promila

Ograniczenia prędkości

 • W obszarze zabudowanym: 50 km/h
 • Poza obszarem zabudowanym: 90 km/h lub 110 km/h (droga szybkiego ruchu)
 • Autostrady: 130 km/h

Winieta na Węgrzech

Większość autostrad i dróg szybkiego ruchu jest na Węgrzech płatna. Aby można było poruszać się nimi legalnie, musimy zakupić winietę. Da się przejechać Węgry bez korzystania z płatnych odcinków, jest to jednak dużo bardziej uciążliwe i czasochłonne niż zakup winiety i bezstresowy przejazd nowymi drogami.

Płatne autostrady Węgry mapa

Płatne drogi na Węgrzech - mapa. Kliknij na mapę, aby powiększyć.


Cały system winietowy jest systemem elektronicznym. Rejestrujemy się w systemie i podajemy numer tablic rejestracyjnych, nie musimy naklejać na szybę żadnych naklejek. Jeżeli nie kupimy winiety i przejedziemy się bez niej płatną autostradą, na pewno otrzymamy za to mandat, zaczynający się od około 200 PLN (wysokość mandatu jest różna, w zależności od rodzaju pojazdu i winiety, jaką powinniśmy zakupić).

Kategorie winiet na Węgrzech

 • D1M - jednoślady; motocykle, skutery
 • D1 - samochody osobowe o maksymalnej dopuszczalnej masie nie przekraczającej 3,5 tony wraz z opcjonalną przyczepą
 • D2 - pozostałe samochody osobowe oraz kampery
 • B2 - pojazdy przystosowane do przewozu więcej niż 10 osób
 • U - przyczepy dla pojazdów D2 i B2

Rodzaje winiet na Węgrzech

 • tygodniowa - ważna 10 dni od daty zakupu, za pierwszy dzień liczy się dzień, w którym kupiliśmy winietę, dziesiątego dnia winieta traci ważność o 23:59
 • miesięczna - ważna do tego samego dnia w następnym miesiącu, np. winieta kupiona 3 stycznia ważna jest do 3 lutego
 • roczna lokalna - wykupywana na konkretny komitat (województwo), ważna od dnia zakupu do 31 stycznia następnego roku
 • roczna krajowa - ważna od dnia zakupu do 31 stycznia następnego roku

Cena winiety na Węgrzech

Kategoria pojazdu winieta tygodniowa winieta miesięczna winieta roczna krajowa winieta roczna lokalna
D1M 1470 HUF
(ok. 18 PLN)
2500 HUF
(ok. 31 PLN)
D1 3500 HUF
(ok. 43 PLN)
4780 HUF
(ok. 59 PLN)
42980 HUF
(ok. 531 PLN)
5000 HUF
(ok. 62 PLN)
D2 7000 HUF
(ok. 87 PLN)
9560 HUF
(ok. 118 PLN)
42980 HUF
(ok. 531 PLN)
10000 HUF
(ok. 124 PLN)
B2 15500 HUF
(ok. 192 PLN)
21975 HUF
(ok. 272 PLN)
199975 HUF
(ok. 2472 PLN)
20000 HUF
(ok. 247 PLN)
U 3500 HUF
(ok. 43 PLN)
4780 HUF
(ok. 59 PLN)
42980 HUF
(ok. 531 PLN)
5000 HUF
(ok. 62 PLN)

Winietę możemy kupić w punktach sprzedaży dostępnych w okolicach granicy lub na stacjach benzynowych przy płatnych drogach (uwaga! Na płatną drogę możesz wjechać dopiero po zakupieniu winiety). Dużo wygodniej jednak kupić winietę online, na oficjalnej stronie systemu winiet na Węgrzech.

(mapa płatnych dróg na Węgrzech)

Cena paliw i stacje benzynowe na Węgrzech

W chwili pisania tego artykułu cena benzyny i diesla na Węgrzech jest do siebie zbliżona i wynosi około 370 HUF (około 4,60 PLN) za litr.

Kolej na Węgrzech

Głównym przewoźnikiem na Węgrzech jest MAV (www.mavcsoport.hu) i GYSEV (to historyczny przewoźnik austrowęgierski, obsługujący obecnie kilka tras, głównie na zachodzie kraju i niektóre przejazdy między Węgrami a Austrią). Główną stacją jest Budapeszt, spodziewajmy się, że większość przejazdów koleją po Węgrzech posiada przystanek w stolicy kraju.

Cena za przejazd uzależniona jest od odległości, klasy pociągu i standardu w jakim chcemy kupić bilet. Czas rezerwacji nie ma żadnego wpływu, bilety są w takiej samej cenie zarówno dzień przed odjazdem jak i 3 miesiące przed.

Biletów szukamy na oficjalnej stronie, www.mavcsoport.hu. Jest możliwość kupna biletów online.

KOLEJ NA WĘGRZECH - PRZYKŁADOWE TRASY I CENY
Trasa: Długość jazdy: 1 klasa 2 klasa
Budapeszt - Debrecen 2,5-3,5h
221 km
5475 HUF
(79 PLN)
4485 HUF
(65 PLN)
Budapeszt - Miskolc 2h
182 km
4725 HUF
(68 PLN)
3885 HUF
(56 PLN)
Budapeszt - Szeged 2-3h
191 km
4725 HUF
(68 PLN)
3885 HUF
(56 PLN)
Budapeszt - Pecs 3h
228 km
5475 HUF
(79 PLN)
4485 HUF
(65 PLN)

Węgierska kolej oferuje sporo zniżek, ich lista dostępna jest na oficjalnej stronie. Warto pamiętać, że osoby do 26 roku życia mają weekendową zniżkę na bilety - od piątku do niedzieli mogą podróżować płacąc za bilet o 33% taniej.

Węgierska kolej jest świetnie skomunikowana z krajami ją otaczającymi. Niedrogo i sprawnie koleją można dojechać do sąsiednich państw.

Autokary i Autobusy na Węgrzech

Przewoźników autobusowych poruszających się po Węgrzech jest prawie 30. Mimo tak dużego rozbicia, nie ma problemów z orientacją i podróżowaniem busem po Węgrach - wszyscy przewoźnicy skupieni są w stowarzyszeniu "Volán Association", które posiada wspólną wyszukiwarkę połączeń (http://ujmenetrend.cdata.hu/uj_menetrend/en/index.php).

Ceny za podróże są praktycznie identyczne jak za połączenia kolejowe. Gorzej jest z punktualnością - często zdarzają się opóźnienia autobusów. Dodatkowo często zdarza się, że podróżując nawet na popularnych trasach (np. Budapeszt - Debrecen), będziemy mieli przesiadkę, przez co w ostateczności podróż będzie trwała dłużej niż przejazd identyczną trasą pociągiem.

Bilety kupujemy u kierowców (gotówką, płatność kartą kredytową nie jest dostępna). Zakup biletów online dostępny jest na powyższej stronie (ale wyłącznie w języku węgierskim).

Węgry - ciekawostki

ciekawostki o Węgrach

Powiedzenie "Polak Węgier, dwa bratanki" znane jest zarówno w Polsce jak i na Węgrzech.


- Położony na terenie Węgier Balaton to jedno z największych jezior Europy. Powierzchnia jeziora to 592 km². Dla porównania, największe jezioro w Polsce, Śniardwy ma 113,4 km²
- język węgierski uznawany jest za jeden z najtrudniejszych języków do nauki (równie wysoko w rankingach trudności znajduje się język polski)
- od 2007 roku dzień 23 marca na Węgrzech i w Polsce jest "Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej"
- pełne, znane nam powiedzenie o Polakach i Węgrach to:  „Polak, Węgier dwa bratanki i do konia i do szklanki. Oba zuchy, oba żwawi, niech im Pan Bóg błogosławi.”
- narodowym warzywem jest na Węgrzech papryka, uprawiana tam w przeszło 1000 odmianach
- Węgry były w czasie II Wojny Światowej sojusznikiem Niemiec, zajęły jednak twarde stanowisko dotyczące Polski, zapowiadając, że ani pośrednio, ani bezpośrednio nie wezmą udziału w żadnej akcji przeciwko Polsce

Węgry - przydatne linki

strony o Węgrach

Szukasz dodatkowych informacji o Węgrzech?


www.pl.gotohungary.com – oficjalna, turystyczna strona o Węgrzech

www.budapeszt.msz.gov.pl/pl - Ambasada RP w Budapeszcie

www.mav-start.hu - kolej MAV

www2.gysev.hu - kolej GYSEV

www.volan.hu - spółka autobusowa Volan

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021


Tagi: Węgry  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ