Szwajcaria - przewodnik turystyczny

Szwajcaria

Szwajcaria - poznajcie ją lepiej. Foto: ITU Pictures, flickr.com


Szwajcaria jest podobno jednym z najbezpieczniejszych państw na świecie. Znana głównie z świetnych zegarków, serów, czekolady i najlepszych banków, które w przeszłości potrafiły uchronić fortuny zbrodniarzy wojennych przed międzynarodowymi organami ścigania. Szwajcaria jest bardzo dobrym miejsce na spędzenie wakacji. Można tam pojeździć na nartach, pochodzić po górach czy napawać się cudownymi widokami, jakie zafundowała nam natura. Warto również pojechać tam z jeszcze jednego względu. Szwajcaria jest swoistą enklawą, jak samotna wyspa na oceanie. W czasach II wojny światowej była państwem neutralnym i tak w zasadzie pozostało do dziś. Jest to kraj politycznie odcięty od reszty świata.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
BernoGenewa

INFORMACJE OGÓLNE

SZWAJCARIA

Populacja

ok. 8,4 mln

Stolica

Brak (siedzibą rządu jest Berno)

Strefa czasowa

UTC + 1 - czas zimowy
UTC + 2 - czas letni
(12:00 w Polsce = 12:00 w Szwajcarii)

Waluta

Frank szwajcarski, 1CHF = 4,19zł (25.06.2020)

Język

francuski, włoski, niemiecki

Główne miasta

Berno, Genewa, Zurich, Bazylea, Lozanna

INFORMACJE PRAKTYCZNE

informacje praktyczne dotyczące Szwajcarii

W Szwajcarii obowiązują aż 4 języki urzędowe.


- w Szwajcarii obowiązują cztery języki urzędowe: niemiecki, francuski, włoski i retoromański
- pobyt turystyczny może trwać maksymalnie 3 miesiące. Po tym okresie należy postarać się o wizę. W celu podjęcia pracy, należy otrzymać pozwolenie na pracę o które ubiega się pracodawca
- planując do Szwajcarii wyjazd na dłużej pamiętajmy o zakupie leków i wizycie u dentysty. Leki jak i leczenie zębów są w Szwajcarii horrendalnie drogie
- w Szwajcarii można bez obaw pić wodę z kranu
- w sklepach sieci Coop i Migros często można spotkać się z wyprzedażami żywności, która traci ważność w krótkim czasie. Ceny są w takim wypadku dużo niższe
- jeżeli podróżujemy w pojedynkę lub maksymalnie w dwie osoby można szukać noclegu „u gospodarza”. Warunkiem jest oczywiście zachowanie podstawowych zasad grzeczności oraz znajomość języka. Szwajcarzy są pod tym względem bardzo otwarci

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

transport publiczny w Szwajcarii

Transport w Szwajcarii jest ogólnie drogi.


Transport w Szwajcarii jest ogólnie drogi, chociaż jak wszędzie można znaleźć okazje. Pod względem komfortu nie ma właściwe różnicy czy jedziemy własnym autem, pociągiem, autobusem czy lecimy samolotem. Tam wszystko gra jak w szwajcarskim zegarku, drogi są równe, pociągi szybkie i zadbane, a autobusy komfortowe i bogato wyposażone. Podróżując po Szwajcarii warto zapoznać się z ofertą Swiss Pass. Ta karta rabatowa ułatwi nam podróżowanie niezależnie od środka transportu po całym kraju. Ponadto z jej pomocą będziemy mogli wejść do 400 muzeów za darmo, a w niektórych hotelach otrzymamy zniżki.

                    Loty

loty wewnątrz Szwajcarii

Ceny biletów lotniczych pomiędzy szwajcarskimi miastami są bardzo wysokie.


W Szwajcarii funkcjonuje kilka linii lotniczych. Oferują one połączenia pomiędzy największymi miastami. Najpopularniejszy Swiss European Airlines. Niestety ceny połączeń nie należą do najtańszych. Jeszcze do niedawna kraj posiadał własne tanie linie lotnicze, Darwin Airline, jedak firma ta ogłosiła upadłość 12 grudnia 2017 roku. Cena lotu z Genewy do Lugano, zarezerwowanego z trzymiesięcznym wyprzedzeniem będzie kosztować co najmniej 300 CHF. Trzeba również pamiętać, że największą liczbę połączeń wewnątrz Szwajcarii oferuje Swiss.

                    Drogi

drogi w Szwajcarii

Drogi są w Szwajcarii w świetnej jakości.


Drogi lokalne, ekspresowe i autostrady są w Szwajcarii bajeczne. Podróżowanie w tym kraju należy do przyjemności. Lokalni kierowcy są kulturalni i wyrozumiali dla przyjezdnych. Drogi płatne w formie winiety, którą przyklejamy na szybę. Ceny paliwa są niestety wyższe niż w Polsce, co przy pokonywaniu większych odległości z pewnością odczujemy. Litr benzyny bezołowiowej kształtuje się na poziomie ok. 1,85 CHF, a litr oleju napędowego to wydatek prawie 2 CHF! Pamiętajmy, że wybierając się w góry musimy być przygotowani na to, że górskie drogi wymagają od kierowcy pewnych umiejętności.

Ograniczenia prędkości:
- W terenie zabudowanym: 50 km/h
- Poza terenem zabudowanym: 80 – 100 km/h
- Na autostradzie 120 km/h

Mandaty w Szwajcarii są wysokie, a policja jest bardzo wyczulona na łamanie przepisów przez kierowców z innych krajów. Pamiętajmy, że po przekroczeniu prędkości: w terenie zabudowanym o 16 km/h, poza nim o 21 km/h, a na autostradzie o 25 km/h nasze wykroczenie przestaje być tylko traktowane jako naruszenie przepisów i sprawa  automatycznie trafia do sądu. Kary są różne, między innymi zakaz prowadzenia pojazdów w Szwajcarii nawet przez kilka lat.

                    Pociągi

kolej w Szwajcarii

Gęstość sieci kolejowej w Szwajcarii jest bardzo imponująca.


Gęstość sieci kolejowej w Szwajcarii jest naprawdę imponująca. 20 000 kilometrów torów mówi samo za siebie. Obok pociągów regionalnych, Intercity czy Eurocity mamy również do wyboru podróż szybką koleją Pendolino. Co ciekawe na wszystkie pociągi obowiązuje jeden bilet! Oprócz zwykłych połączeń przewoźnik oferuje swoim klientom przejazd trasami panoramicznymi. Są to m.in. Express Lodowcowy, Złotej Przełęczy czy Bernina. Ceny biletów kolejowych w Szwajcarii nie należą do najtańszych, chociaż jeżeli zarezerwujemy bilety z wyprzedzeniem, można liczyć na niższe ceny. Poza tym, jeżeli planujemy dłuższą podróż szwajcarską koleją warto zastanowić się nad kartą rabatową Swiss Pass. Cena biletu z Genewy do Lugano to koszt rzędu 55 CHF.

                    Autokary / autobusy

autokary w Szwajcarii

Autobusy są w dużej mierze skorelowane z autobusami.


Połączenia autobusowe w Szwajcarii są w dużej mierze obsługiwane przez tę samą firmę, co kolej, czyli SBB. Ich flota obsługuje jednak bardziej lokalne połączenia. Dłuższe trasy obsługują tylko przewoźnicy międzynarodowi jak np. Eurolines. Rozkład jazdy autobusów dostępny jest na tej samej stronie, na której znajdziemy informacje o pociągach. Ceny są podobne do pociągów. Oprócz SBB przewozy autobusami oferuje również poczta. Ich charakterystyczne, żółte autobusy docierają do najmniej znanych zakamarków Szwajcarii.

KUCHNIA SZAJCARSKA

Kuchnia szwajcarska.


Kuchnia szwajcarska jest kuchnią ciężką i kaloryczną. Jej podstawą są sery - te szwajcarskie znane są i uwielbiane na całym świecie. Najsłynniejszym, narodowym daniem jest founde - gęsta, serwowana w kociołku z palnikiem pod spodem, mieszanka szwajcarskich serów, przypraw i wina. Otrzymuje się do niej szpikulce, którymi nabija się pieczywo lub warzywa i zamacza w wywarze. Kolejna, narodowa potrawa to raclette - ser przypalony na specjalnej patelni, z przyprawami, podawany z chlebem lub ziemniakami.

Bardzo popularne w kuchni szwajcarskiej są ziemniaki. To tutaj zjemy rosti - (placek ziemniaczany podawany z tartym serem i jajkiem) lub malnus (ugotowane, starte ziemniaki wymieszane z mąką i smażone na maśle).

Gruszki to kolejny z symboli kuchni szwajcarskiej. Szwajcarzy z gruszek produkują miód oraz sporo lokalnych napojów alkoholowych.

Nie ma chyba osoby, która nie słyszała o szwajcarskiej czekoladzie. Pierwsza fabryka czekolady powstała tutaj w... 1819 roku. Lindt i Toblerone to najbardziej znane, szwajcarskie marki.

CIEKAWOSTKI

ciekawostki o Szwajcarii

Szwajcaria może poszczycić się najwyższym wodospadem w Europie!


- w 1999 roku ustalono Konstytucję Federacji Szwajcarskiej
- Szwajcaria może poszczycić się najwyższym wodospadem w Europie
- w Szwajcarii znajduje się również najstarszy w Europie hotel górski
- różnica pomiędzy najwyższym, a najniższym szczytem wynosi tam aż 4,5 km!
- w Szwajcarii znajduje się ponad 100 czterotysięczników

PRZYDATNE STRONY

przydatne strony dotyczące Szwajcarii

Przydatne strony o Szwajcarii.


www.rail.ch – strona szwajcarskich linii kolejowych i autobusowych

www.swisstravelsystem.pl – strona z informacjami odnośnie karty Swiss Pass

www.swiss.comstrona linii lotniczych Swiss Airlines

www.post.ch – strona szwajcarskiej poczty

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020


comments powered by Disqus
Tagi: Szwajcaria  
 

Nasz kanał na YouTube


Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ