Słowenia - przewodnik turystyczny

Słowenia - Lublana

Słowenia - Lublana. Foto: Fred Romero, flickr.com


Słowenia urzeka przez cały rok. Zimą kojarzy się z alpejskim szaleństwem, latem z ciepłymi wodami Adriatyku. To małe, europejskie państwo oczaruje każdego, zarówno miłośnika natury, jak i osoby lubiące historię i kameralne zakątki.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika po mieście)
Lublana

Słowenia - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 2,1 miliona
Stolica Lublana
Strefa czasowa UTC/GMT +2 - lato
UTC/GMT +1 - zima
(12:00 w Polsce = 12:00 w Słowenii)
Waluta euro (EUR)
1 EUR = 4,45 PLN

(21.09.2020)
Język słoweński
Główne miasta Lublana, Maribor, Celje, Kranj, Valenje, Koper, Novo Mesto, Ptuj, Trbovlje, Kamnik, Jesenice, Nova Gorica

Historia Słowenii sięga okresu Republiki Weneckiej, kiedy tereny regionu Slawonii zamieszkane były przez Słowian, którzy byli pod panowaniem dożów Wenecji. Mimo upadku Republiki i włączeniu Slawonii do Austro-Węgier, Słoweni nie utracili swojej tożsamości - po upadku Austro-Węgier razem z innymi Słowianami, Serbami i Chorwatami, utworzyli Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców, które 6 stycznia 1929 przekształciło się w Jugosławię. Gdy w 1989 upadał komunizm, Słoweńcy przeprowadzili nieoficjalne referendum, w którym 98% głosujących zadecydowało o oderwaniu się od Jugosławii. 25 czerwca 1991 Słowenia oficjalnie uzyskała niepodległość.

Informacje praktyczne

- w niedzielę większość sklepów i placówek jest pozamykana
- studenci mogą liczyć na zniżki w niektórych jadłodajniach, gdzie rząd dofinansowuje posiłki

Warunki wjazdu do Słowenii

Słowenia należy do Unii Europejskiej, do kraju możemy wjechać posiadając ważny paszport lub dowód osobisty i przebywać na terenie kraju do 90-ciu dni od daty wjazdu.

Słowenia - meldunek

W Słowenii występuje obowiązek meldunkowy. Formalności załatwiają ośrodki w których będziemy nocować - nocując w hotelu lub hostelu obowiązek meldunkowy wypełni za nas ośrodek. Jeżeli nie będziemy korzystać z hoteli, hosteli czy pensjonatów, wymagane jest zgłoszenie pobytu w komisariacie policji najpóźniej trzeciego dnia po przekroczeniu granicy lub zmiany miejsca noclegu. Obowiązek meldunkowy jest rygorystycznie sprawdzany, a brak meldunku wiąże się z mandatem 400-1200 EUR.

Znajomość języka angielskiego

Według danych EF English Proficiency Index, który jest wskaźnikiem określającym poziom znajomości języka angielskiego w poszczególnych krajach, w Słowenii językiem angielskim posługuje się 62,1% mieszkańców (w Polsce jest to 61,5%). Nie powinieneś mieć problemu z dogadaniem się po angielsku w restauracji, muzeum czy hotelu. Gorzej na prowincji, w mniej popularnych turystycznie miejscach możesz mieć problem ze znalezieniem kogoś, kto będzie znać język angielski.

Podobnie jak język polski, język słoweński wywodzi się z grupy języków słowiańskich. Jeżeli nie znajdziemy nikogo mówiącego po angielsku, spróbujmy porozumiewać się, mówiąc powoli w języku polskim i słuchając odpowiedz w języku słowackim. Dobra zabawa gwarantowana!

Jak dotrzeć do Słowenii

Niestety nie dolecimy do Słowenii tanimi liniami lotniczymi. Z Warszawy polecimy bezpośrednio do Lublany z narodowym, słoweńskim przewoźnikiem, Adria Airways (www.adria.si) za cenę od 140 EUR. Z Warszawy do Lublany lata również polski LOT. Czasem można złapać bilety w promocji (szalone środy) za 329 PLN. www.adria.si – strona internetowa słoweńskiej linii lotniczej Adria

Do Lublany możemy polecieć z Londynu i Brukseli liniami Wizzair oraz EasyJet (tylko z Londynu), do których tanie loty można znaleźć z większości dużych polskich miast. Podstawowa cena za loty rozpoczyna się od kwoty 20 EUR dla Brukseli i 40 EUR dla Londynu. Do Lublany dojedziemy również z włoskiego Triestu busem w 1,5h za około 20 EUR (m.in. FlixBus: www.flixbus.pl). Do Triestu lata Ryanair z Londynu. W ten sam sposób dojedziemy do Lublany z Wenecji - autobus jedzie około 4h, kosztuje około 30 EUR.

Transport wewnątrz Słowenii

Słowenia jest bardzo małym krajem, dzięki czemu odległości między miastami i wszystkimi atrakcjami kraju nie są wysokie. W większość miejsc dojedziemy bez problemu pociągiem i autokarem. Nie ma lotów wewnątrz Słowenii.

Drogi w Słowenii i przepisy drogowe

Słowenia posiada rozbudowaną i dobrą jakościowo sieć dróg. Drogi są dobrej jakości nawet na prowincji. W górskich regionach drogi potrafią być bardzo kręte i stanowić wyzwanie dla niedoświadczonego kierowcy.

Najważniejsze przepisy drogowe w Słowenii

- polskie prawo jazdy jest w Słowenii uznawane; zielona karta nie jest wymagana

- podobnie jak w Polsce, światła mijania należy mieć włączone przez cały rok

- w okresie 15 listopad - 15 marzec opony zimowe obowiązkowe

- obowiązkowe wyposażenie samochodu w Słowenii: kamizelka odblaskowa, apteczka, trójkąt ostrzegawczy, komplet żarówek, gaśnica

- dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowców w Słowenii wynosi 0,5 promila; kierowcy zawodowi oraz osoby posiadające prawo jazdy krócej niż dwa lata dopuszczalne stężenie alkoholu 0,0 promila

Zaleca się podróżować zgodnie z przepisami prawa. W przypadku popełnienia wykroczenia i otrzymania mandatu przez policję, kierowca ma obowiązek natychmiastowej opłaty mandatu. Jeżeli nie ma gotówki, służby mogą w świetle prawa zatrzymać dokumenty, a nawet i samochód, aby uniemożliwić kierowcy wyjazd z Słowenii bez opłacenia mandatu.

Ograniczenia prędkości

  • na autostradach: 130km/h
  • na drogach szybkiego ruchu: 110km/h
  • poza terenem zabudowanym: 90km/h
  • w terenie zabudowanym: 50km/h (istnieją również strefy 30km/h oraz 10km/h (strefa dla pieszych))

Winiety na Słowenii

Na Słowenii autostrady i drogi ekspresowe są płatne. Jeżeli chcesz poruszać się po Słowenii drogami ekspresowymi i autostradami, musisz kupić winietę. Nie musisz kupować winiety, jeżeli masz zamiar jechać wyłącznie darmowymi drogami. Warto jednak pomyśleć o winiecie na Słowenii - jej cena nie jest wysoka, a w kraju znajduje się ponad 700 kilometrów dobrej jakości, płatnych dróg. Winietę otrzymuje się w formie naklejki, którą trzeba nakleić na szybę swojego samochodu. Winiety kupimy na stacjach benzynowych (powinny kosztować tyle, co jest napisane powyżej, nie ma prowizji) oraz m.in. w placówkach pocztowych Posta Slovenije oraz w sklepach SPAR. Nie warto kupować winiety z wyprzedzeniem przez internet - te dostępne są jedynie u pośredników pobierających wysoką opłatę za pośrednictwo.

W Słowenii występują 3 kategorie winiet dla pojazdów poniżej 3,5 tony:

  • winieta klasy 1 dla jednośladów
  • winieta klasy 2A dla samochodów (w tym dla kamperów) o wysokości pojazdu nad przednią osią do 1,30 m, o maksymalnej dopuszczalnej masie nie przekraczającej 3,5 tony + opcjonalna przyczepa
  • winieta klasy 2B dla samochodów o wysokości pojazdu nad przednią osią 1,30 m lub  więcej, o maksymalnej dopuszczalnej masie nie przekraczającej 3,5 tony + opcjonalna przyczepa

Podział winiet może być w pierwszej chwili dla niektórych nieczytelny, dlatego tłumaczymy - klasa 2A to większość aut osobowych, natomiast klasa 2B to samochody dostawcze oraz pickupy. Jeżeli masz duży samochód i zastanawiasz się, jaką winietę powinieneś wykupić, to na oficjalnej stronie winiet masz do wglądu małą tabelę w języku polskim z rozpisanymi samochodami.

Rodzaje i ceny winiet

  • tygodniowa - 7,50 EUR winieta klasy 1, 15 EUR klasa 2A, 30 EUR klasa 2B
  • miesięczna - 30 EUR za winietę klasy 1 i 2A, 60 EUR klasa 2B
  • roczna - 55 EUR klasa 1, 110 EUR klasa 2A, 220 EUR klasa 2B

Szczegółowe informacje dotyczące winiet w Słowenii dostępne są na stronie firmy zarządzającej systemem winietowym i autostradowym: www.dars.si.

Cena paliw i stacje benzynowe w Słowenii

Duża część stacji benzynowych w Słowenii nie jest całodobowa - zamykana jest o 22:00 lub 23:00. Cena paliwa nieznacznie wyższa od cen w Polsce, w chwili pisania tego artykułu, cena benzyny w Słowenii wynosiła 1,18 EUR (E95) i 1,08 EUR (diesel).

Kolej w Słowenii

Kolej w Słowenii jest tanim i szybkim sposobem na podróżowanie. Narodowym przewoźnikiem są Slovenske železnice (www.slo-zeleznice.si). Stan kolei podobny do kolei polskich, a część taboru to identyczne pociągi jak te poruszające się u nas w kraju.

KOLEJ W SŁOWENII - TRASY I CENY
Trasa: Dystans Długość jazdy II klasa
Lublana - Maribor 156 km 2:16h

9,56 EUR

Lublana - Celje 89 km 1:30h 6,99 EUR
Lublana - Krajn 29 km 0:35h 2,58 EUR
Lublana - Koper 153 km 2:35h 11,36 EUR
(76 PLN)
Lublana - Novo Mesto 75 km 1:30h 6,59 EUR
Lublana - Nova Gorica 153 km 3h 9,56 EUR
Maribor - Celje 67 km 1h 5,80 EUR
( PLN)

Istnieje rozbudowana sieć połączeń międzynarodowych ze stacji w Lublanie. Słoweńskie linie oferują ciekawe zniżki - jeżeli podróżujemy w 6 albo więcej osób, na bilety przysługuje nam 30% zniżki. 30% zniżki obowiązuje również dla wszystkich w weekendy. Pełna lista zniżek dostępna na stronie: http://www.slo-zeleznice.si/en/passenger-transport/tickets-and-discounts/tickets-and-discounts.

Autokary i Autobusy w Słowenii

Podróżowanie autokarem po Słowenii zaleca się właściwie tylko w przypadku, jeżeli do miejsca, do którego chcemy jechać, nie kursują pociągi (jednym z takich miejsc jest np. Piran). Najlepszym źródłem informacji są strony internetowe dworców autokarowych, z czego strona dworca głównego w Lublanie (www.ap-ljubljana.si) jest w języku angielskim i posiada dużo informacji.

Czas trwania przejazdów jest zbliżony do przejazdu koleją i jest zazwyczaj minimalnie droższy.

Przykładowi przewoźnicy to Avrigo d.d, Izletnik Celje d.d, AP Murska Sobota d.d (www.apms.si) czy Veolia Transport (www.arriva.si). www.ap-ljubljana.si  – strona internetowa z rozkładem jazdy autokarów w Słowenii

Słowenia - ciekawostki

ciekawostki o Słowenii

Słowenia jest wielkości województwa podlaskiego.


- dzięki swojemu położeniu i górskiej rzeźbie terenu, na Słowenii są aż trzy strefy klimatyczne - śródziemnomorska (zachodnia, nadmorska część) oraz podzwrotnikowa i umiarkowana (reszta kraju)
- Słowenia jest bardzo małym krajem, jej powierzchnia (20000m2) równia się powierzchni województwa podlaskiego

-
jednym z głównych, narodowych projektów Słowenii jest wybudowanie do 2023 roku sztucznej wyspy (w kształcie delfina), która powiększy skromne wybrzeże kraju, liczące obecnie niecałe 50km2
- niecałe 100km na północ od Lublany znajduje się dolina Planica gdzie położona jest Letalnica, druga największa na świecie, mamucia skocznia narciarska

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021


Tagi: Słowenia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ