Słowenia - przewodnik turystyczny

Słowenia - Lublana

Słowenia - Lublana. Foto: Fred Romero, flickr.com


Słowenia urzeka przez cały rok. Zimą kojarzy się z alpejskim szaleństwem, latem z ciepłymi wodami Adriatyku. To małe, europejskie państwo oczaruje każdego, zarówno miłośnika natury, jak i osoby lubiące historię i kameralne zakątki.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
Lublana

INFORMACJE OGÓLNE

SŁOWENIA (Republika Słowenii)

Populacja

ok. 2 mln

Stolica

Lublana

Strefa czasowa

UTC/GMT + 2 godz. Lato
UTC/GMT + 1 godz. Zima
(12:00 w Warszawie = 12:00 w Słowenii)

Waluta

Euro
1 EUR = 4,31 PLN
(26.05.2018)

Język

słoweński

Główne miasta

Lublana, Maribor, Celje, Kranj, Valenje, Koper, Novo Mesto, Ptuj, Trbovlje, Kamnik, Jesenice, Nova Gorica

INFORMACJE PRAKTYCZNE

praktyczne informacje o Słowenii

W Słowenii występują aż trzy strefy klimatyczne.


- Słowenia należy do Unii Europejskiej, do kraju możemy wjechać posiadając ważny paszport lub dowód osobisty i przebywać na terenie kraju do 90-ciu dni od daty wjazdu
- w Słowenii występuje obowiązek meldunkowy. Formalności załatwiają ośrodki w których będziemy nocować. Jeżeli nie będziemy korzystać z hoteli, hosteli czy pensjonatów, wymagane jest zgłoszenie pobytu w komisariacie policji
- w niedzielę większość sklepów i placówek jest pozamykana
- język polski jest dość mocno podobny do języka słoweńskiego, Polacy i Słoweńcy nie powinni mieć wielkich trudności z porozumieniem się
- studenci mogą liczyć na zniżki w niektórych jadłodajniach, gdzie rząd dofinansowuje posiłki

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

transport w Słowenii

Podróż autobusem po Słowenii nie należy do najtańszych.


Słowenia jest bardzo małym krajem, dzięki czemu odległości między miastami i wszystkimi atrakcjami kraju nie są wysokie. W większość miejsc dojedziemy bez problemu pociągiem i autokarem. Nie ma lotów wewnątrz Słowenii.

                    Loty

loty wewnątrz Słowenii

W Słowenii znajduje się jeden główny port lotniczy.


Słowenia jest bardzo małym krajem, przez co nie ma żadnych lotów między miastami wewnątrz Słowenii.

Warto jednak dodać, że Słowenia posiada narodowe linie lotnicze - Adria Airways (www.adria.si). Jedna z jej tras to m.in. Warszawa - Lublana. Cena zaczyna się od 139 EUR.

                    Drogi

stan dróg w Słowenii

Jadąc do Słowenii pamiętajmy o winietach!


Polskie prawo jazdy jest uznawane w Słowenii. Zielona karta nie jest wymagana. Podobnie jak w Polsce, światła mijania należy mieć włączone przez cały rok. W okresie 15 listopad - 15 marzec opony zimowe obowiązkowe.

Autostrady i drogi ekspresowe płatne, chcąc poruszać się po Słowenii drogami ekspresowymi i autostradami, musimy wykupić (stacje benzynowe, kioski, przygraniczne placówki) winietę. Cennik oraz szczegółowe informacje na stronie firmy zarządzającej systemem wizowym i autostradowym: www.dars.si. Dostępne winiety tygodniowe, miesięczne, półroczne i roczne. Przykładowe ceny dla winiety tygodniowej w Słowenii: 7,5 EUR (kategoria 1 - jednoślady), 15 EUR (2A - standardowe auta, z wysokością ponad przednią osią niższą niż 1,3m, ważącą poniżej 3,5t wagi) i 30 EUR (2B - duże samochody mierzące ponad 1,3m, poniżej 3,5t wagi). Winieta miesięczna: 30 EUR (2A) i 60 EUR (2B). Na płatnych drogach jest umieszczona infrastruktura (bramki) do obsługiwania opłat. Mogą jednak korzystać z niej wyłącznie kierowcy tirów i autobusów.

Cena paliwa nieznacznie wyższa od cen w Polsce, w chwili pisania tego artykułu, cena benzyny w Słowenii wynosiła 1,22 EUR (E95) i 1,10 EUR (diesel).

Zaleca się podróżować zgodnie z przepisami prawa. W przypadku popełnienia wykroczenia i otrzymania mandatu przez policję, kierowca ma obowiązek natychmiastowej opłaty mandatu. Jeżeli nei ma gotówki, służby mogą w świetle prawa zatrzymać dokumenty, a nawet i samochód, aby uniemożliwić kierowcy wyjazd z Słowenii bez opłacenia mandatu.

                    Pociągi

kolej w Słowenii

Bilety kolejowe w Słowenii są stosunkowo niedrogie.


Kolej w Słowenii jest tanim i szybkim sposobem na podróżowanie. Narodowym przewoźnikiem są Slovenske železnice (www.slo-zeleznice.si). Stan kolei podobny do kolei polskich, a część taboru to identyczne pociągi jak te poruszające się u nas w kraju.

KOLEJ W SŁOWENII - TRASY I CENY
Trasa: Dystans Długość jazdy II klasa
Lublana - Maribor 156 km 2:16h

9,56 EUR

Lublana - Celje 89 km 1:30h 6,99 EUR
Lublana - Krajn 29 km 0:35h 2,58 EUR
Lublana - Koper 153 km 2:35h 11,36 EUR
(76 PLN)
Lublana - Novo Mesto 75 km 1:30h 6,59 EUR
Lublana - Nova Gorica 153 km 3h 9,56 EUR
Maribor - Celje 67 km 1h 5,80 EUR
( PLN)

Istnieje rozbudowana sieć połączeń międzynarodowych ze stacji w Lublanie. Słoweńskie linie oferują ciekawe zniżki - jeżeli podróżujemy w 6 albo więcej osób, na bilety przysługuje nam 30% zniżki. 30% zniżki obowiązuje również dla wszystkich w weekendy. Pełna lista zniżek dostępna na stronie: http://www.slo-zeleznice.si/en/passenger-transport/tickets-and-discounts/tickets-and-discounts.

                    Autokary / autobusy

autokar

Autokarem przez Słowenię.


Podróżowanie autokarem po Słowenii zaleca się właściwie tylko w przypadku, jeżeli do miejsca, do którego chcemy jechać, nie kursują pociągi (jednym z takich miejsc jest np. Piran). Najlepszym źródłem informacji są strony internetowe dworców autokarowych, z czego strona dworca głównego w Lublanie (www.ap-ljubljana.si) jest w języku angielskim i posiada dużo informacji.

Czas trwania przejazdów jest zbliżony do przejazdu koleją i jest zazwyczaj minimalnie droższy.

Przykładowi przewoźnicy to Avrigo d.d, Izletnik Celje d.d, AP Murska Sobota d.d (www.apms.si) czy Veolia Transport (www.arriva.si).

CIEKAWOSTKI

ciekawostki o Słowenii

Słowenia jest wielkości województwa podlaskiego.


- dzięki swojemu położeniu i górskiej rzeźbie terenu, na Słowenii są aż trzy strefy klimatyczne - śródziemnomorska (zachodnia, nadmorska część) oraz podzwrotnikowa i umiarkowana (reszta kraju)
- Słowenia jest bardzo małym krajem, jej powierzchnia (20000m2) równia się powierzchni województwa podlaskiego

-
jednym z głównych, narodowych projektów Słowenii jest wybudowanie do 2023 roku sztucznej wyspy (w kształcie delfina), która powiększy skromne wybrzeże kraju, liczące obecnie niecałe 50km2
- niecałe 100km na północ od Lublany znajduje się dolina Planica gdzie położona jest Letalnica, druga największa na świecie, mamucia skocznia narciarska

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony dotyczące Słowenii

Słowenia - przydatne strony.


www.slovenia.info - oficjalna, turystyczna strona Słowenii

www.adria.si – strona internetowa słoweńskiej linii lotniczej Adria

www.ap-ljubljana.si  – strona internetowa z rozkładem jazdy autokarów w Słowenii

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Słowenia  
 

Nasz kanał na YouTube


Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ