Portugalia - przewodnik turystyczny - loty, zwiedzanie, ważne informacje

Lizbona w Portugalii

Lizbona i Porto to dwa największe i najbardziej popularne miasta Portugalii.


Jeżeli urzeka nas śródziemnomorski klimat, ale męczy nas natłok turystów zalewających rokrocznie Włochy, Francję czy Hiszpanię, powinniśmy zastanowić się nad odwiedzeniem Portugalii. To najbardziej wysunięte na zachód państwo europejskie, położone za Hiszpanią, na półwyspie Iberyjskim. W skład kraju wchodzą również wyspy: Archipelag Azorski i Madera.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika po mieście)
LizbonaPorto - przewodnik zwiedzania

Portugalia - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 10,3 miliona
Stolica Lizbona
Strefa czasowa UTC +0 - zima
UTC +1 - lato
(12:00 w Warszawie = 11:00 w Portugalii)
Waluta Euro (EUR)
1 EUR = 4,45 PLN (16.09.2020)
Język portugalski, hiszpański
Główne miasta Lizbona, Porto, Vila Nova de Gaia, Amadora, Braga, Agualva-Cacém, Funchal, Coimbra, Almada, Setúbal, Barreiro, Queluz

Portugalia zaczęła się formować pod panowaniem Imperium Rzymskiego. Na przestrzeni wieków trafiało pod panowanie germańskie i arabskie. Po wypędzeniu Maurów Portugalia stała się częścią chrześcijańskiego Królestwa Leónu, od którego oddzieliła się 5 październik 1143, tworząc Królestwo Portugalii. Po ogłoszeniu niepodległości Portugalia prowadziła rekonkwistę na północ półwyspu, zdobywając kolejne tereny. W 1249 zdobyto wybrzeże Algarve, a Portugalia uzyskała obecny, znany nam kształt terytorialny. Od tego czasu kraj rozwijał się, a dynamiczna polityka kolonialna spowodowała, że już w XVI wieku Portugalia stała się liderem handlu. Do Imperium Portugalskiego należała dzisiejsza Brazylia, część Indii, Filipiny oraz znaczna część Afryki.

Rozwój potęgi Portugalii był zarazem jej gwoździem do trumny - podobnie jak dzisiaj, jest to mały kraj, z niewielką liczbą mieszkańców. Mimo niezliczonego bogactwa, Portugalczycy nie mieli kim nadzorować oraz bronić nowo zdobytych terenów. Problemy powiększyła monarchia, która ze wszelką cenę chciała utrzymać swoją potęgę, zwalczając przedsiębiorczość. Kraj powoli chylił się ku upadkowi, w 1580 roku Hiszpania narzuciła Portugalii unię, która zaowocowała utratą przez Portugalię wielu swoich kolonii. Po odzyskaniu niepodległości w 1640 roku Portugalczycy próbowali na powrót stać się kolonialną potęgą - bez sukcesu. Na przestrzeni wieków straciła prawie wszystkie swoje kolonie. W 1910 roku obalono monarchię i proklamowano republikę. Portugalia weszła w fazę walki o władzę różnych ugrupowań. W 1974 roku przywrócono demokrację i zaczęto integrować się z Europą.

Portugalia - informacje praktyczne

- od 12.30 do 15.00 w Portugalii obowiązuje sjesta
- będąc w Portugalii warto spróbować lokalnego wina, które jest dobre i cenione na świecie
- w portugalską kulturę wpisane jest jedzenie poza domem, w związku z czym ceny w barach czy restauracjach bardzo często są dość atrakcyjne
- najdroższe w Portugalii są Lizbona, Porto oraz cały region Algarve rozciągający się na południu kraju
- espaço Internet, czyli darmowe kafejki internetowe. Znajdują się praktycznie w każdym większym mieście. Pokazując paszport, czy też dowód osobisty mamy prawo do 30 minut darmowego dostępu do Internetu dziennie
- w parku krajobrazowym można spotkać dziko żyjące kameleony!
- w Portugalii woda z kranu jest zdatna do picia. Podobnie jak woda w niektórych strumieniach
- w Portugalii, nawet w sierpniu, można negocjować ceny w hotelach! Jeśli są wolne miejsca, można liczyć na naprawdę duże upusty

Warunki wjazdu do Portugalii

Obywatele RP mogą przebywać w Portugalii bez wizy w okresie do 90 dni. Do wjazdu na teren kraju wystarczy nam dowód osobisty.

Znajomość języka angielskiego

Znajomość języka angielskiego jest w Portugalii podobna jak w Polsce. Według danych EF EPI 59% Portugalczyków zna język angielski. Dla porównania w Polsce są to 62%. Będąc w większych miastach Portugalii nie powinieneś mieć problemu z porozumiewaniem się po angielsku. Warto pamiętać, że zaledwie 10% Portugalczyków mówi po hiszpańsku, a hiszpański jest zupełnie innym językiem niż portugalski! Mówienie po hiszpańsku i wnioskowanie, że nasz rozmówca nas zrozumie może zostać odebrane jako nietakt.

Jak dotrzeć do Portugalii

Portugalia - jak dojechać

Jak dotrzeć do Portugalii?


Do Portugalii dolecimy z Polski tanimi liniami: Ryanair (z Warszawy do Faro w sezonie letnim), z Warszawy i Wrocławia do Lizbony, z Warszawy i Krakowa do Porto) i Wizzair (z Katowic i Warszawy do Lizbony, z Warszawy do Porto). Cena za lot powinna wyniesć 350-700 PLN. Mieszkańcy zachodniej części kraju powinni pomyśleć nad lotami z Berlina - nie ma problemu ze złapaniem lotów za 260 PLN do Porto.

Transport wewnątrz Portugalii

W tym dziale znajdują się najważniejsze oraz naszym zdaniem najpraktyczniejsze wiadomości odnośnie poruszania się po Portugalii powietrzem i lądem. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć zanim zdecydujesz się na wyjazd do Portugalii. Rozwiń poniższe zakładki, aby dowiedzieć się więcej:

Loty wewnątrz Portugalii

Loty wewnątrz Portugalii

Portugalskie linie lotnicze to TAP.


Główne lotniska w Portugalii znajdują się w Lizbonie, Porto i Faro. Narodowe linie lotnicze Portugalii to TAP Portugal (www.flytap.com). Loty wewnątrz Portugalii liniami TAP znajdziemy już za około 80 EUR za lot + powrót. 

Dużo taniej można poruszać się po Portugalii liniami Ryanair. Za 9-15 EUR polecimy z Lizbony do Porto, z Faro do Porto i z Lizbony do Ponta Delgata, stolicy Azorów.

Drogi w Portugalii i przepisy drogowe

W Portugalii uznawane jest polskie prawo jazdy. Drogi w Portugalii są generalnie w dobrym stanie (chociaż zdarzają się lokalne drogi pozostawiające wiele do życzenia). Jednym z problemów przy poruszaniu się po Portugalii mogą być lokalni kierowcy, potrafiący być bardzo niegrzeczni i nieprzestrzegający zasad ruchu drogowego.

Najważniejsze przepisy drogowe w Portugalii

- światła mijania obowiązkowe tylko nocą oraz w ciągu dnia, jeżeli warunki atmosferyczne utrudniają widoczność; w tunelach światła obowiązkowe

- dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi: 0,5 promila

- zapięte pasy muszą mieć wszyscy pasażerowie

- mandaty dla obcokrajowców płatne na miejscu, większość radiowozów wozi ze sobą terminal płatniczy

Ograniczenia prędkości

w terenie zabudowanym – 50 km/h
poza terenem zabudowanym – 90 km/h
na autostradach – 120 km/h

Cena paliw i stacje benzynowe w Portugalii

Całodobowe stacje benzynowe znajdują się jedynie na głównych drogach Portugalii. Pozostałe stacje benzynowe czynne są od 7:00 do 22:00. Cena paliwa jest niewiele wyższa niż w Polsce. W chwili pisania tego tekstu, cena za benzynę w Portugalii wynosiła: 1,54 EUR za litr benzyny bezołowiowej i 1,28 EUR za litr oleju napędowego.

Płatne autostrady w Portugalii

Portugalia posiada płatne, dobrej jakości autostrady. Niestety, ale system płatności jest skomplikowany. Nie ma winiet, przez co nie można z góry opłacić przejazdów przez zakup winiety. Od 2011 roku w Portugalii funkcjonuje system poboru opłat Via Verde (zielona droga). System rozbity jest między kilka firm, które posiadają koncesję. Rozbity jest również system poboru opłat. Na drogach spotkasz dwa rodzaje bramek - bramki elektroniczne lub tradycyjne, manualne bramki. Płacić można poprzez zakup transmitera Via Verde, który sam będzie naliczać opłaty za przejazd (jeżeli chcesz wynająć auto, wynajmij samochód z transmiterem, po oddaniu auta opłata za przejazdy zostanie ściągnięta z Twojej karty lub depozytu). Niektóre drogi mają manualne punkty poboru opłat - zapłacimy w nich kartą (może być problem z niektórymi polskimi kartami) lub gotówką. Pełna lista dróg oraz rozpiska, jakie bramki są w poszczególnych miejscach, znajdziesz na stronie operatora.

Są dwa najlepsze sposoby na ogarnięcie płatności za autostrady w Portugalii. Pierwszy jest system Easytoll. To powiązanie Twojej karty bankowej z numerem rejestracyjnym Twojego samochodu - gdy przejeżdżasz przez bramkę z płatnościami elektronicznymi, przykładasz swoją kartę, a system automatycznie odnajduje Twoje konto i nalicza Ci opłatę (doliczając 0,32 EUR opłaty manipulacyjnej). Do systemu można się zapisać na oficjalnej stronie internetowej: portugaltolls.com. WAŻNE! Nawet mając Easytoll, jeżeli napotkasz bramki manualne, musisz w nich dokonać opłaty, nie możesz ich przekroczyć bez płacenia. Drugie, wygodniejsze, ale droższe rozwiązanie to wynajem transmitera Via Verde. Można dokonać tego w wielu miejscach w Portugalii, a cena wynajmu nie jest szczególnie wysoka - 6 EUR za tydzień.

Ceny za płatne autostrady w Portugalii

Ceny za przejazd płatnymi drogami w Portugalii są wysokie. Przykładowe trasy i ceny:
Lizbona - Porto
: 22,20 EUR
Lizbona – Fatima: 8,15 EUR
Lizbona – Lagos: 24,80 EUR
Porto – Fatima: 14,05 EUR
Faro - Lagos: 5,20 EUR
Cenę za inne przejazdy można sprawdzić na stronie www.estradas.pt.

Loty wewnątrz Portugalii są tanie, bardzo często może się okazać, że lot z jednego miasta do drugiego będzie tańszy od przejazdu płatnymi autostradami. Wybierając się do Portugalii własnym autem zaplanuj wcześniej swoją podróż i zdecyduj, którymi płatnymi drogami masz zamiar się poruszać.

Kolej w Portugalii

Kolej w Portugalii jest szybsza i droższa od podróżowania po kraju autokarem. Głównym przewoźnikiem jest państwowe Combois de Portugal, nazywane w skrócie CP (www.cp.pt).

KOLEJ W PORTUGALII - PRZYKŁADOWE TRASY I CENY
Trasa: Długość jazdy: 2 klasa 1 klasa
Lizbona - Porto 3:17h 25,55 EUR 37,15 EUR
Lizbona - Faro 3h 21,20 EUR 27,80 EUR
Lizbona - Albufeira 3h 20,20 EUR 25,80 EUR
Lizbona - Braga 4h 28,65 EUR 40,25 EUR
Lizbona - Coimbra 4,5h 20,45 EUR 25,55 EUR
Lizbona - Setubal 1:18h 9,65 EUR 11,65 EUR
Porto - Faro 6h 47,50 EUR 66,20 EUR
Porto - Braga 1h 3,1 EUR -
Porto - Coimbra 2h 8,65 EUR -

CP oferuje podróżnym przejazd trzema rodzajami pociągów: Regional, Intercidades oraz Alfa Pendular (najszybsza i najlepsza, zatrzymuje się tylko na największych stacjach). Oczywiście Alfa Pendular jest droższe od innych klas. W powyższej tabeli zamieściłem najniższe ceny, a więc praktycznie wyłącznie kursy pociągami regional i intercidades. Aby pokazać różnicę w cenach, weźmy jako przykład trasę Lizbona - Porto. W tabeli podany jest przejazd Intercidades, trwa 3,20h i kosztuje 25,55 EUR (2 klasa) lub 37,15 EUR (1 klasa). Kurs na tej samej linii, ale pociągiem Alfa Pendular kosztuje 30,30 EUR (2 klasa) lub 42,40 EUR (1 klasa) i trwa 2:47h - pół godziny krócej od pociągu intercidades. W przypadku innych tras różnice są jeszcze mniejsze, przeważnie 1-3 EUR za kurs.

Autokary i autobusy w Portugalii

Sieć autokarowa w Portugalii nie jest wybitnie rozbudowana, nie ma jednak problemu z podróżowaniem tym sposobem po kraju.

AUTOKAREM PO PORTUGALII - PRZYKŁADOWE TRASY I CENY (EUR, w nawiasie cena ze zniżką za kupno biletu w dwie strony)
Trasa: Długość jazdy: Rede Express Eva Transporters
Lizbona - Porto 3,5h 17 EUR
(34 EUR)
-
Lizbona - Faro 4h 18,5 EUR
(37 EUR)
20 EUR
(37 EUR)
Lizbona - Albufeira 3h - 20 EUR
(36 EUR)
Lizbona - Braga 4,5h 20 EUR
(40 EUR)
-
Lizbona - Coimbra 2,5h 13,80 EUR
(27,60 EUR)
-
Lizbona - Setubal 1h 6 EUR
(12 EUR)
-
Porto - Faro (przesiadka w Lizbonie) 10h 30 EUR
(60 EUR)
-
Porto - Braga 1h 6 EUR
(12 EUR)
-
Porto - Coimbra 1,5h 12 EUR
(24 EUR)
-

W Portugalii funkcjonuje wielu przewoźników, z czego zdecydowanie największym z przewoźników jest Rode Express (www.rede-expressos.pt), a drugim, dużo mniejszym, jest Eva-Transporters (www.eva-bus.com, kursuje na południu kraju)

Kuchnia portugalska

Kuchnia portugalska jest niesamowicie zróżnicowana. Zawdzięcza to, z jednej strony najeźdźcom, jacy dawnych czasach rządzili na tych terenach, jak i swoim kolonialnym zasięgom i morskim ekspedycjom, dzięki którym w kuchni portugalskiej pojawiły się m.in. ryż, szafran, cynamon, goździki, czy pikantne papryczki piri piri.

Podstawą kuchni portugalskiej są ryby i owoce morza. Często jedynym do nich dodatkiem jest pieprz i oliwa z oliwek. Narodową potrawą jest bacalhau - suszony na słońcu dorsz oraz sardinha grelhada - suszone sardynki.

Portugalia słynie z produkcji win - Porto i Madera to wina znane i cenione na całym świecie.

Portugalia - ciekawostki

- w Portugalii znajduje się Fatima, jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Europie

- Portugalia słynie z Fado - słynnego na całym świecie gatunku muzycznego nazywanego portugalskim bluesem

- Portugalia posiada największą w Europie liczbę analfabetów - wg szacunków jest to ponad 5% społeczeństwa

Portugalia - przydatne linki

przydatne strony dotyczące Portugalii

Dowiedz się więcej o Portugalii!


www.cp.pt – strona portugalskiej kolei

www.eva-bus.com – strona firmy autokarowej Eva – Transporters

www.rede-expressos.pt – strona firmy Rede Express

www.flytap.com – strona portugalskich linii lotniczych TAP Air Portugal

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020


Tagi: Portugalia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ