Norwegia - przewodnik turystyczny - loty, noclegi, zwiedzanie

Oslo, Norwegia

Norwegia to piękny i drogi kraj. Na zdjęciu Oslo, które zachwyca m.in. pięknymi i nowoczesnymi budynkami.


Norwegia - jeden z najszczęśliwszych narodów i najdroższych krajów na świecie. Kraj, mimo sporych rozmiarów (Norwegia jest prawie o 1/3 większa od Polski) zamieszkuje zaledwie 5 milionów osób. To piękny, wypełniony fiordami kraj, w którym cena chleba to 10 złotych, kilogram piersi z kurczaka jest droższy od łososia! Witajcie w Norwegii!

Jeżeli myślisz o pracy w Norwegii przeczytaj nasz poradnik "Jak znaleźć pracę w Norwegii?"

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika po mieście)
Oslo

Norwegia - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 5,4 miliona
Stolica Oslo
Strefa czasowa UTC/GMT +1 godz.
12:00 w Polsce = 12:00 w Norwegii
Waluta Korona norweska (NOK)
1 NOK = 0,42 PLN (16.09.2018)
Język norweski
Główne miasta Oslo, Bergen, Trondheim, Stavanger, Kristiansand, Sandnes, Fredrikstad, Skien

Aż do wczesnego średniowiecza dzisiejsza Norwegia zamieszkiwana była przez małe społeczności, a nazwa Norwegia nie odnosiła się do kraju, ale do szlaku handlowego przebiegającego przez Półwysep Skandynawski. Próby zjednoczenia plemion rozpoczęły się w IX wieku. W 1030 roku Norwegia przyjęła chrześcijaństwo. Do końca XIII wieku Norwegia przeżywała rozkwit i powiększyła się o znaczną część terytoriów, m.in. o Islandię, Wyspy Owcze i Grenlandię. Epidemia dżumy oraz powstanie Związku Hanzeatyckiego i walki o tron znacznie osłabiły Norwegię w XIV wieku. Nowa królowa, Małgorzata I, która była równocześnie królową Danii, doprowadziła w 1397 roku do utworzenia unii kalmarskiej - unii personalnej między Danią, Szwecją i Norwegią. Z biegiem czasu Norwegia uzależniła się od Danii, a jej znaczenie stało się marginalne. W 1814 roku Norwegia została przekazana Szwecji w wyniku postanowień pokojowych po wojnie Szwecji z Danią. Norwegia zyskała niepodległość w 1905 roku, po przeprowadzeniu referendum niepodległościowego. Po odkryciu złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w latach 60. Norwegia stała się jednym z najbogatszych krajów na świecie.

Norwegia - informacje praktyczne

- problem bardzo drogich noclegów w Norwegii może rozwiązać namiot - rozbijanie namiotu w Norwegii jest darmowe i całkowicie legalne. Odpowiada za to prawo "allemansratten" (funkcjonujące również na terenach Szwecji i Finlandii). Zgodnie z nim, mamy pełne prawo do rozbicia namiotu, pod warunkiem że nie będzie on nikomu przeszkadzał (namiot w Norwegii musi być rozłożony minimum 150 metrów od zabudowy mieszkalnej)
- a problem drogiego jedzenie rozwiążemy, kupując, popularne w Norwegii, jednorazowe grille (standardowa cena to 16 NOK - 7 PLN). Można rozpalić go pod gołym niebem i położyć na niego, np. kupionego łososia. Jedzenie jest drogie, ale nie tak drogie, jak straszy się w internecie. Więcej informacji o cenach w artykule ceny w Norwegii
- wjeżdżając do Norwegii możesz przewieźć 1 litr mocnego alkoholu (do 60%) lub 1,5l alkoholu do 22% lub 2l napojów alkoholowych, w tym piw o zawartości alkoholu od 2,5 do 4,7% - 2 l) oraz do 200 szt. papierosów lub 250 g tytoniu.
- zaboli nas portfel, jeżeli w Norwegii będziemy chcieli napić się alkoholu. Alkohol jest tutaj bardzo drogi. Najtańsze piwo kosztuje około 14 PLN. A druga popularna używka, papierosy, około 50 PLN. Trzeba pamiętać, że piwo w norweskich sklepach można kupić do godziny 18:00 (dni robocze) lub 15:00 (sobota). Norwegia ma bardzo restrykcyjne prawo antyalkoholowe. Alkohole powyżej 4,75% zawartości alkoholu sprzedają wyłącznie państwowe sklepy, Vinmonopolet, których w Norwegii jest około 300
- cena paliwa należy do najwyższych w Europie (6,5zł za PB95 i 5,85zł za olej napędowy). Patrząc jednak na zarobki Norwegów, jest to śmieszna cena. Za godzinę pracy (średnia krajowa) Norweg kupi u siebie ponad 8 litrów paliwa, natomiast Polak jedynie ponad 2 litry

Warunki wjazdu do Norwegii

Mimo że Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, należy jednak do strefy Schengen, dzięki czemu do kraju wjedziemy z samym dowodem osobistym. Nierejestrowana pobyt turystyczny może trwać w Norwegii maksymalnie 90 dni.

Znajomość języka angielskiego

Norwedzy mówią doskonale po angielsku. Są jedną z nacji, która najlepiej posługuje się językiem angielskim na świecie. Według danych Komisji Europejskiej, po angielsku mówi aż 68% Norwegów. Język angielski jest w szkołach jednym z głównych przedmiotów. Ponadto język norweski pochodzi z tej samej grupy językowej, co język angielski - oba języki są do siebie podobne. Będąc w Norwegii nie będziesz mieć problemów z porozumiewaniem się w języku angielskim, który jest tutaj powszechny.

Jak dotrzeć do Norwegii

Norwegia loty

Loty do Norwegii dostępne są z większości polskich lotnisk.


Norwegia jest bardzo popularnym kierunkiem emigracji Polaków, przez co linie lotnicze oferują wiele możliwości lotów z Polski do Norwegii. Do Norwegii dolecimy z większości polskich lotnisk. Ze względu na popularność Norwegii i ilość lotów, koszt lotu będzie prawdopodobnie najmniejszym wydatkiem, jaki poniesiesz lecąc do Norwegii. Na większość kierunków do Norwegii z Polski można bez problemu znaleźć loty za mniej niż 100 PLN.

Loty do Norwegii z Polski

W chwili pisania tego artykułu (16.09.2020r.) loty do Norwegii mieliśmy z poniższych, polskich miast:

Ryanair, lotnisko Oslo Torp: Gdańsk, Katowice, Kraków, Poznań, Warszawa-Modlin, Wrocław
Wizzair, lotnisko Oslo Torp: Gdańsk, Katowice, Lublin, Poznań, Szczecin, Warszawa-Chopin, Wrocław
Wizzair, lotnisko Oslo Gardermoen: Gdańsk, Kraków
Norwegian, lotnisko Oslo Gardermoen: Gdańsk, Kraków, Szczecin, Warszawa

Loty Wizzair do innych miast Norwegii (Ryanair lata obecnie z Polski wyłącznie do Oslo):

Trondheim: Gdańsk, Kraków
Tromso: Gdańsk, Kraków
Stavanger: Gdańsk, Katowice, Kraków, Szczecin
Molde: Gdańsk
Kristiansand: Gdańs
Haugesund: Gdańsk, Kraków
Bodo: Gdańsk
Bergen: Gdańsk, Katowice, Kraków, Szczecin, Warszawa-Chopin
Alesund: Gdańsk

Transport wewnątrz Norwegii

Norwegia jest rozległym krajem z bardzo sprawnym i bardzo drogim transportem publicznym. Ze względu na ukształtowanie terenu i ilość mieszkańców w poszczególnych regionach kraju, transport publiczny najbardziej rozwinięty jest na południu kraju.

Loty wewnątrz Norwegii

Geograficznie Norwegia jest wąskim i długim krajem. Mimo, że ze wschodu kraju na zachód jest niecałe 400 km w najszerszym miejscu, to odległość z północy na południe to prawie 2000km! Dzięki temu oraz dzięki drogiej kolei i innym środkom transportu, loty w Norwegii są bardzo popularne. Sieć połączeń jest bardzo rozbudowana, a sama Norwegia ma ponad 50 lotnisk obsługujących loty pasażerskie.

Linie kursujące w Norwegii to Norwegian (www.norwegian.no), SAS (www.flysas.com) i Wideroe (www.wideroe.no).

LOTY W NORWEGII - PRZYKŁADOWE TRASY I CENY (cena w PLN)
Trasa: SAS Norwegian Wideroe
Oslo - Stavanger 275 240 278
Oslo - Tromso 320 289 324
Oslo - Bergen 275 240 278
Oslo - Trondheim 275 240 278
Oslo - Kristiansand 251 192 370
Stavanger - Bergen 275 240 278
Bergen - Molde 320 523 320

Często może się zdarzyć, że z miasta do miasta najtaniej będzie nam polecieć. Każdy przypadek jest inny, dlatego sprawdź przed wyjazdem wszystkie możliwości.

Drogi w Norwegii i przepisy drogowe

drogi w Norwegii, na zdjęciu ruch drogowy w Oslo

Norweskie drogi są świetnej jakości, a drogówka bardzo surowa. Na zdjęciu ruch samochodowy w Oslo.


Drogi w Norwegii są bardzo dobre. Nowoczesne i w bardzo dobrym stanie. Jeżeli zdecydujemy się na podróżowanie samochodem, dojedziemy nim bez problemu do wszystkich głównych miast Norwegii. Miejmy jednak na uwadze, że mimo pięknych widoków podczas trasy, irytujące mogą być duże odległości między miastami, zwłaszcza, jeżeli będziemy chcieli pojechać z południa kraju na północ. W takim przypadku transport samochodowy może być mało opłacalny, bardzo prawdopodobne, że uda nam się taniej dolecieć samolotem.

Najważniejsze przepisy drogowe w Norwegii

- jazda na światłach jest w Norwegii obowiązkowa przez cały rok

- wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy

- zimą, w terminie od 1 listopada do 15 kwietnia opony zimowe są obowiązkowe; na północy kraju, w zależności od okręgu, termin jest jeszcze dłuższy i może być od 1 października do 1 maja

- dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,2 promila

- mandaty w Norwegii są bardzo wysokie; już za przekroczenie prędkości o kilka kilometrów lub wymuszenie pierwszeństwa można otrzymać mandat w kwocie minimalnej 5200 NOK

Ograniczenia prędkości

  • na autostradach: 100-110km/h
  • na drogach szybkiego ruchu: 90-110km/h
  • poza terenem zabudowanym: 90km/h
  • w terenie zabudowanym: 50km/h

Płatne drogi w Norwegii

Wiele dróg w Norwegii jest płatna. Płatne są również promy i przejazd tunelem, których w Norwegii jest kilkaset. Ceny za przejazd zaczynają się od 10 NOK, a kończą na 150 NOK. Pełną informację o systemie płatnych dróg w Norwegii znajdziemy na http://www.autopass.no, natomiast listę płatnych dróg oraz ich ceny znajdziemy pod tym linkiem: Norwegia - lista płatnych dróg i ceny. System płatnych dróg w Norwegii nazywa się Auto Pass. Rejestrując się w serwisie opłaty za przejazd będą pobierane automatycznie - na stronie rejestruje się swój pojazd i podaje dane karty, z której będą pobierane opłaty za przejazd. W przypadku niezarejestrowanie się w systemie, opłaty będa naliczane automatycznie (system robi zdjęcia samochodu na płatnych odcinkach i na tej podstawie nalicza opłatę). Zapłacić za przejazd będzie można po wyjechaniu z płatnej trasy, w miejscu z oznaczeniem "kr-service" (najczęściej jest to pierwsza stacja benzynowa po wyjechaniu z płatnego odcinka). Jeżeli nie zdecydujemy się i na to, mamy dwie możliwości - zarejestrować się w serwisie Auto Pass (czas do dwóch tygodni po przejechaniu pierwszej, płatnej bramki) lub poczekać na pocztę - w ciągu 6 miesięcy na adres właściciela samochodu przesłany zostanie rachunek (bez dodatkowych opłat). Jeżeli jedziemy wypożyczonym samochodem, to wszystkie opłaty będziemy musieli pokryć w chwili oddawania samochodu do biura, z którego go wypożyczyliśmy. Zdarzają się również prywatne drogi (zazwyczaj w górskich terenach) wyłączone z Auto Pass, za które będzie trzeba zapłacić gotówką (zwykle kilkanaście, kilkadziesiąt NOK).

Cena paliw i stacje benzynowe w Norwegii

Stacje benzynowe w Norwegii są rozlokowane dużo rzadziej niż w Polsce. Im dalej na północ kraju, tym stacji jest mniej. Najłatwiej znaleźć stację benzynową w okolicach miast. W mieście i na południu kraju cena paliwa jest niższa niż na północy. Większość stacji nie jest całodobowa i jest zamykana w okolicach 20-22. Nie jest to jednak problemem ponieważ większość stacji posiada automaty, przy których możemy zapłacić za tankowanie i zrobić to bezobsługowo.

Cena paliwa to, w chwili pisania tego artykułu (22.01.2021), po przeliczeniu: 7,11 PLN za PB95 i 6,21 PLN za olej napędowy.

Kolej w Norwegii

Kolej w Norwegii jest nowoczesna, a podróżowanie nią to prawdziwa przyjemność. Czysto, przestronnie i punktualne. Sieć kolejowa jest mocno rozbudowana na południu (w domyśle łączy Oslo z resztą miast), w centrum kraju posiada jedną linię, za to na północy praktycznie nie istnieje.

Kolej w Norwegii zarządzana jest przez narodowego przewoźnika, NSB (Norges Statsbaner, www.nsb.no). Bilety kupujemy obowiązkowo na stronie, minimum jeden dzień przed podróżą - dostępna jest wtedy taryfa "minipris". Bilet w tej taryfie jest dużo tańszy (dla każdej trasy pierwsza pula biletów kosztuje 249 NOK) niż bilet kupiony na miejscu lub w dniu podróży (bilet kupowany na miejscu lub w dniu podróży jest kilkukrotnie droższy!).

KOLEJ W NORWEGII - PRZYKŁADOWE TRASY I CENY (cena w PLN, sprawdzane na 3 miesiące przed odjazdem)
Trasa: Długość jazdy: Cena standardowa za kupno biletu na dworcu: Cena za kupno biletu online:
Oslo - Stavanger 8h 945 NOK
(425 PLN)
249 NOK
(112 PLN)
Oslo - Bergen 7h 845 NOK
(380 PLN)
249 NOK
(112 PLN)
Oslo - Trondheim (przesiadka w Lillehammer) 7,5h 915 NOK
(412 PLN)
399 NOK
(180 PLN)
Oslo - Kristiansand 5h 688 NOK
(310 PLN)
249 NOK
(112 PLN)
Trondheim - Bodo 10h 1077 NOK
(485 PLN)
249 NOK
(112 PLN)
Kristiansand - Trondheim 3,5h 486 NOK
(219 PLN)
249 NOK
(112 PLN)

Pociągi to praktycznie najlepsza i najszybsza forma transportu w okolicach Oslo. Przed wyjazdem do Norwegii, planując wyjazd i szukając sposobów na transport między miastami, warto wziąć kolej w Norwegii pod uwagę. Warto śledzić również oficjalną stronę przewoźnika, na której czasem pojawiają się promocję pozwalające obniżyć nam cenę za podróże.

Autokary i Autobusy w Norwegii

Autokary są mniej popularną od samolotów i pociągów formą transportu w Norwegii. Firmy oferujące swoje przewozy to m.in. Nettbuss (http://www.nettbuss.no), Nor-Way Bussekspress (www.nor-way.no) i Lavprisekekspressen (www.lavprisekspressen.no). Ten ostatni oferuje czasem na swojej stronie dobre promocje na obsługiwanych trasach (Oslo – Trondheim – Oslo i Oslo – Sorlandet – Stavanger, obydwie trasy z przystankami w miastach po drodze), dzięki czemu, kupując promocyjne bilety, pokonamy ich trasy minimalnie taniej niż jadąc koleją.

Jedzenie w Norwegii

Kuchnia norweska opiera się na rybach. Ulubione to dorsz, śledź i łosoś, które w Norwegii zjemy pod najróżniejszą postacią - gotowane, grillowane, suszone, wędzone, na zimno, gorąco... Albo w wariancie bardziej przetworzonym - jako kotlety, klopsy, intensywna zupa lub... pudding (fiskepudding) lub placki (fiskekaker). Wybór jest bardzo duży.

Norwegowie nie jedzą dużej ilości mięsa. Króluje baranina, którą przeważnie je się na święta. Na co dzień je się zazwyczaj kotlety mielone. Norwegia może się poszczycić dobrym serem, wytwarzanym na tych terenach od stuleci. Do potraw, podobnie jak w Polsce, podawane są ziemniaki i surówka.

Ceny jedzenia w Norwegii są droższe niż w Polsce. Ale tylko teoretycznie (przeczytaj nasz artykuł ceny w Norwegii 2015). Mimo, że dużo droższy jest kurczak czy szynka nie oznacza to, że turystyczna wizyta w Norwegii musi dać nam po portfelu. My, będąc w Norwegii, chcieliśmy najeść się rybą, która jest tutaj dużo tańsza niż w Polsce (500g łososia 19 PLN, 750g krewetek 4,35 PLN). Popularne w Norwegii są jednorazowe grille, które kosztują około 7 PLN. Do całości warto kupić chleb, którego kosmicznie wysoka cena podawana w internecie, jest kłamstwem. Cena za chleb tostowy zaczyna się od 3,5 PLN, natomiast chleb wypiekany kosztuje od 7 PLN. Taki posiłek jest najfajniejszy - rozpalamy jednorazowego grilla i robimy na nim ryby i owoce morza. Gotowe jedzenie nakładamy na chlebek i jemy. Sumując powyższe, za grilla, chleb i łososia dla dwóch osób wydamy około 30 PLN.

W Norwegii powszechne jest picie wody z kranu - kranówka jest tutaj wyjątkowo czysta. Możemy kupić pierwszego dnia wodę w sklepie (dla butelki) i później, przez cały wyjazd możemy butelkę napełniać wodą z kranu. Kolejna oszczędność.

Obowiązkową czynnością, jaką powinniśmy zrobić podróżując do Norwegii, jest zabranie ze sobą trochę prowiantu z Polski - konserw, kabanosów, czekolad czy innych przegryzek. My tak zrobiliśmy i przyjęliśmy taktykę jedzenia konserw z chlebem na śniadanie, przegryzki w ciągu dnia, a na obiadokolacje kupny grill i ryba.

Norwegia - ciekawostki

ciekawostki o Norwegii

Oslo to najdroższa stolica świata.


- Polacy to najliczniejsza mniejszość narodowa w Norwegii. Według oficjalnych danych z 2018 roku w Norwegii mieszka 105 tysięcy Polaków, jednakże nieoficjalne wyliczenia mówią o ponad 200 tysiącach naszych rodaków, którzy mieszkają w kraju fiordów
- Rynek alkoholowy jest w Norwegii upaństwowiony. Jedyną spółką mogącą handlować alkoholem z zawartością powyżej 4,75% alkoholu jest spółka państwowa

Norwegia - przydatne linki

przydatne strony o Norwegii

Dowiedz się więcej na temat Norwegii.


www.norwegian.no - norweskie tanie linie lotnicze

www.nsb.no – norweskie koleje

www.finn.no – największy portal z ofertami pracy

www.nav.no – strona norweskiej Agencji Pracy

ceny jedzenia w Norwegii - nasz artykuł odkłamujący trochę rzeczywistość i wyolbrzymiane ceny podawane przez innych Polaków

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021


comments powered by Disqus
Tagi: Norwegia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ