Niemcy - zwiedzanie - przewodnik turystyczny

Niemcy - przewodnik po państwie i miastach

Wyjazd do Niemiec to dobry i niedrogi pomysł.


Niemcy to w chwili obecnej najstabilniejsza gospodarka w Unii Europejskiej. Kraj posiada obecnie duże problemy z uchodźcami, przez co zaleca się szczególną ostrożność będąc w miejscach publicznych, co nie oznacza jednak, że nie można zatracić się w pięknie niemieckich miast i miasteczek.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika po mieście)
BerlinDortmundDusseldorfFrankfurtHamburgKoloniaMonachiumStuttgart

Niemcy - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 83 miliony
Stolica Berlin
Strefa czasowa UTC +1 - zima
UTC +2 - lato
(12:00 w Polsce = 12:00 w Niemczech)
Waluta euro (EUR)
1 EUR = 4,44 PLN
(15.09.2020)
Język niemiecki
Główne miasta Berlin, Hamburg, Monachium, Kolonia, Frankfurt, Essen, Dortmund, Stuttgart, Düsseldorf, Bremen, Hannover, Duisburg, Nuremburg, Leipzig, Drezden, Bochum

Niemcy składają się z 16 landów - krajów związkowych. Mimo że Niemcy posiadają prawie taką samą powierzchnię kraju, jak Polska, ich populacja jest ponad dwa razy większa od naszej. Niemcy to najludniejsze państwo Unii Europejskiej, które jest zarazem drugim (po Stanach Zjednoczonych) najczęstszym miejscem emigracji na świecie.

Niemcy - informacje praktyczne

- najważniejsze lotnisko w Niemczech znajduje się we Frankfurcie - jest to jedno z największych lotnisk na świecie. Drugim ważnym portem lotniczym jest lotnisko w Monachium

- w Niemczech można spożywać piwo na ulicach

Warunki wjazdu do Niemiec

Podobnie jak w przypadku innych krajów Unii Europejskiej, obywatele RP mogą wjechać do kraju niemieckiego na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu i przebywać bez rejestracji do 90 dni od daty wjazdu.

Znajomość języka angielskiego

Mimo że Niemieckie dzieci uczą się języka angielskiego w szkołach, a według danych Komisji Europejskiej język angielski zna aż 54% Niemców, problem ze znalezieniem osób mówiących po angielsku możesz mieć nawet w Berlinie. O ile nie powinieneś mieć problemów z rozmową po angielsku w restauracji, hotelu czy w atrakcyjnych turystycznie miejscach, o tyle całkiem możliwe jest, że w kasie na dworcu lub w mniej turystycznej lokalizacji nie spotkasz nikogo mówiącego po angielsku.

Jak dotrzeć do Niemiec

Do Niemiec lata m.in. EasyJet (z Krakowa do Hamburga i z Gdańska do Berlina), Wizzair (z Gdańska do Hamburga i z Gdańska i Katowic do Frankfurtu-Hahn i Kolonii oraz z Gdańska, Katowic, Wrocławia i Warszawy do Dortmundu), Ryanair (z Rzeszowa do Berlina, Krakowa do Dortmundu, Bydgoszczy do Dusseldorfu, Warszawy do Kolonii) oraz Eurowings (z Katowic do Berlina).

Z wielu miast Polski dojedziemy do Niemiec z firmą PolskiBus (www.polskibus) za kilkadziesiąt PLN.

Osoby mieszkające przy granicy z Niemcami mogą pomyśleć o przejeździe do Niemiec pociągiem. PKP we współpracy z kolejami niemieckimi posiadają kilka ciekawych propozycji dla turystów. Więcej informacji na stronie: www.przewozyregionalne.pl/niemcy-jest-w-czym-wybierac.

Transport wewnątrz kraju

Po Niemczech można poruszać się z łatwością. Wszystkie sposoby transportu są niezwykle rozbudowane i przystępne cenowo. Aby dowiedzieć się więcej, rozwiń poniższe zakładki.

Loty wewnątrz Niemiec

loty wewnątrz Niemiec

AirBerlin oraz Lufthansa to dwie główne linie niemieckie.


Niemcy mają rozbudowaną siatkę połączeń wewnątrz kraju. Wewnątrz kraju lata Ryanair (niestety w chwili obecnej wyłącznie na trasie Berlin - Kolonia), Lufthansa (narodowy przewoźnik, www.lufthansa.com), Airberlin (drugie największe niemieckie linie, www.airberlin.com) (Airberlin zakończył działalność 27 października 2017 roku) oraz Eurowings (tanie linie lotnicze należące do Lufthansy, www.eurowings.com).

LOTY WEWNĄTRZ NIEMIEC - TRASY I CENY
Trasa Eurowings Ryanair Airberlin Lufthansa
Berlin - Hamburg - - 344 PLN 133 EUR
(569 PLN)
Berlin - Monachium - - 189 PLN 72 EUR
(308 PLN)
Berlin - Kolonia 33 EUR
(141 PLN)
9,98 EUR
(43 PLN)
191 PLN 73 EUR
(312 PLN)
Berlin - Frankfurt - - 206 PLN 78 EUR
(334 PLN)
Hamburg - Monachium - - 186 PLN 77 EUR
(330 PLN)
Hamburg - Kolonia 40 EUR
(171 PLN)
- 525 PLN 52 EUR
(223 PLN)
Hamburg - Frankfurt - - - 107 EUR
(458 PLN)
Monachium - Kolonia - - 220 PLN 89 EUR
(381 PLN)
Monachium - Frankfurt - - 647 PLN 96 EUR
(411 PLN)
Kolonia - Frankfurt - - - 60 EUR
(257 PLN)

Jak widać w powyższej tabeli, można znaleźć tanie loty wewnątrz Niemiec.

Drogi w Niemczech i przepisy drogowe

drogi w Niemczech

Niemcy słyną ze wspaniałych autostrad.


Niemcy posiadają znakomitą i bardzo rozbudowaną sieć dróg. Przejazd autostradami jest darmowy (a dokładniej, to opłata za przejazd nimi jest już zawarta w cenie paliwa). W 2015 roku Niemcy chcieli wprowadzić winiety dla obcokrajowców, jednak Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że jest to dyskryminujące i niezgodne z prawem unijnym. Mimo to, wszystko wskazuje na to, że lekko zmodyfikowany program winiet wejdzie w Niemczech w życie pod koniec 2020 roku. 

Niemcy są dobrymi kierowcami, jeżeli chcesz zmienić pas, to automatycznie większość kierowców Cię wpuści. Niemcy nie mają jednak wyrobionego nawyku pozostawienia lewego pasa wolnego, jadąc autostradą spotkasz się z sytuacją, że lewy pas będzie zajmowany przez kierowców, którzy nie będą wyprzedzać. Niemiecka drogówka posiada rozpisany katalog wykroczeń drogowych i kar za każde z nich, negocjacje z tego powodu są raczej niewskazane. Turyści muszą opłacać mandaty na miejscu, nie ma możliwości otrzymania mandatu kredytowego.

Najważniejsze przepisy drogowe w Niemczech

- obowiązkowe wyposażenie: trójkąt ostrzegawczy, apteczka oraz kamizelka odblaskowa. Jako że w Polsce apteczka i kamizelka nie są obowiązkowe, pamiętaj, aby jadąc do Niemiec wyposażyć w nie swój samochód. Niemiecka policja zatrzymując do kontroli samochody na polskich znakach lubi sprawdzać, czy auto posiada obowiązkowe wyposażenie i wystawiać za ich brak mandaty

- dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy w Niemczech to 0,5 promila

Plakietka Umweltplakette

W centrach dużych miast niemieckich znajdują się strefy ekologiczne (UmweltZONE), do których wjechać można wyłącznie z wyrobioną plakietką. Plakietkę wyrobimy w niemieckich warsztatach samochodowych lub w salonach samochodowych. Cena za wyrobienie naklejki to 6 EUR. Naklejki nie otrzymają samochody zarejestrowane przed 1997 rokiem. Plakietkę możemy również wyrobić online, na oficjalnej stronie Berlina (www.berlin.de). Cena wynosi 6 EUR, nie jest pobierana dodatkowa opłata. Naklejka przyjdzie do nas po około tygodniu od wypełnienia wniosku pod tym adresem.

Gdzie jest potrzebna plakietka Umweltplakette? W większości dużych oraz mniejszych miast. Najważniejsze z miast, w których plakietka jest potrzebna: Berlin, Hanower, Kolonia, Dortmund, Stuttgart, Brema, Monachium, Augsburg, Bonn, Lipsk, Mainz.

Ograniczenia prędkości

50km/h lub 30km/h w miastach
100km/h poza terenem zabudowanym
bez ograniczeń na autostradach (zalecane 130km/h).

Cena paliw i stacje benzynowe w Niemczech

Tym, co może zaskoczyć Polaków w Niemczech to fakt, że toaleta na stacjach benzynowych w Niemczech jest zazwyczaj płatna. Bilety kupuje się na bramce, standardowa cena to 0,50 EUR. Po wrzuceniu gotówki lub użyciu karty biletomat wyrzuca bilecik na 0,40 EUR, które możemy wykorzystać na stacji benzynowej.

W chwili pisania tego artykułu, cena benzyny w Niemczech wynosiła: 1,31 EUR (5,58 PLN, E95) i 1,10 EUR (4,70 PLN, diesel).

Kolej w Niemczech

kolej w Niemczech

DB często oferuje ciekawe promocje na przejazdy kolejowe.


Narodowym przewoźnikiem kolejowym w Niemczech jest Deutsche Bahn (DB, www.bahn.com), jedna z największych sieci kolejowych w Europie.

Bilety możemy zakupić online. Na wstępie mamy możliwość wyboru taryfy biletu - Sparpreis i Flexpreis. Sparpreis jest dużo tańszy, ale nie jest wymienny i przypisany jest do konkretnego pociągu. Flexpreis jest biletem elastycznym i dużo droższym.

KOLEJ W NIEMCZECH - TRASY I CENY
Trasa czas przejazdu taryfa Sparpreis, 2 klasa
Berlin - Hamburg 1:42h 29 EUR
(124 PLN)
Berlin - Monachium 6:15 79 EUR
(338 PLN)
Berlin - Kolonia 4:20h 29 EUR
(124 PLN)
Berlin - Frankfurt 4:13h 29 EUR
(124 PLN)
Hamburg - Monachium 5:37h 29 EUR
(124 PLN)
Hamburg - Kolonia 4:00h 29 EUR
(124 PLN)
Hamburg - Frankfurt 3:36h 29 EUR
(124 PLN)
Monachium - Kolonia 5:56h 29 EUR
(124 PLN)
Monachium - Frankfurt 3:09h 29 EUR
(124 PLN)
Kolonia - Frankfurt 2:21h 19 EUR
(81 PLN)

Powyższa tabela pokazuje standardowe ceny przy miesięcznym wyprzedzeniu - na większość przejazdów początkowa cena to 29 EUR. Ceny te można jeszcze obniżyć, dzięki zniżkom oferowanym przez DB. Najciekawsze z nich to m.in. domyślne zniżki to zniżka dla dwóch osób w taryfie sparpreis (wtedy początkowa stawka dla większości przejazdów to 49 EUR) lub dodatkowe zniżki, jak zniżka grupowa (liczona od 6 osób), czy zniżka dla dzieci (osoby do 12 roku życia mogą podróżować za darmo, pod warunkiem podróży z osobą dorosłą.

Jeżeli mamy zamiar spędzić w Niemczech dużo czasu i podróżować po kraju pociągiem, powinniśmy pomyśleć nad zakupem karty BahnCard. Karta ważna jest przez rok i upoważnia w tym czasie do zniżek na każdy przejazd kolejowy. BahnCard dostępna jest w wariantach 25 (62 EUR, 25% zniżki na każdy bilet), 50 (255 EUR, 50% zniżki) i 100 (4090 EUR, darmowe przejazdy koleją przez rok).

Autobusy i autokary w Niemczech

podróż autokarem po Niemczech

Najpopularniejszy przewoźnik w Niemczech to DB.


Po Niemczech porusza się wiele sieci autokarowych. Największe z nich to m.in. DB, Flixbus, BLB, PostBus. Interesujące nas połączenia najlepiej i najłatwiej wyszukiwać w wyszukiwarkach internetowych, z których najpopularniejsza jest www.busliniensuche.de, dostępna również w polskiej wersji językowej. Autokarem jedzie się dużo dłużej niż pociągiem, jest jednak zdecydowanie taniej.

AUTOKARY W NIEMCZECH - TRASY I CENY
Trasa czas przejazdu najniższa znaleziona cena (dwumiesięczne wyprzedzenie, wyszukiwarka www.busliniensuche.de
Berlin - Hamburg 3:20h 4,90 EUR (BLB)
(21 PLN)
Berlin - Monachium 7:05 19 EUR (Flixbus)
(81 PLN)
Berlin - Kolonia 8:30h 9,90 EUR (Flixbus)
(42 PLN)
Berlin - Frankfurt 7:30h 14,70 EUR (Flixbus)
(63 PLN)
Hamburg - Monachium 11:25h 15 EUR (BLB)
(64 PLN)
Hamburg - Kolonia 7:15h 5 EUR (Postbus)
(21 PLN)
Hamburg - Frankfurt 6:45h 5 EUR (Postbus)
(21 PLN)
Monachium - Kolonia 8:00h 5 EUR (Postbus)
(21 PLN)
Monachium - Frankfurt 5:25h 5 EUR (Postbus)
(21 PLN)
Kolonia - Frankfurt 2:20h 5 EUR (Postbus)
(21 PLN)

Na kilka z powyższych tras można znaleźć jeszcze tańsze bilety, jednak są one z przesiadkami (wszystkie powyższe przejazdy są bez przesiadek) i trwają dużo dłużej.

Niemcy - ciekawostki

ciekawostki o Niemczech

W Niemczech mamy ponad 6 tysięcy gatunków piwa.


- Niemcy są najludniejszym krajem Unii Europejskiej i najludniejszym krajem Europy (pomijając Turcję i Rosję, które w większości leżą poza Europą)
- dlaczego w większości krajów świata Niemcy nazywają się Germanią, a u nas Niemcami? Słowo to prawdopodobnie powstało ze Słowiańskiego słowa "niemy", który oznaczał kogoś obcego, mówiącego innym językiem
- ponad 15 milionów mieszkańców Niemiec (ok. 19%) to osoby nie-niemieckiego pochodzenia. Niemieckie obywatelstwo posiada 7-8 mln z nich
- Naród niemiecki powoli wymiera. W obecnym dziesięcioleciu wskaźniki urodzeń są najniższe od ponad 200 lat, szacuje się, że za kilkadziesiąt lat mniejszości narodowych będzie w Niemczech więcej niż osób niemieckiego pochodzenia
- z Niemiec wywodzi się zwyczaj strojenia choinki
- Niemcy uwielbiają piwo. Jeszcze do niedawna przodowali z Czechami w rankingu narodów pijących najwięcej piwa na świecie. Od kilku lat piwo traci jednak na popularności i pije się je w Niemczech coraz rzadziej, jednak Niemcy wciąż są w pierwszej piątce narodów pijących najwięcej piwa na świecie (a dokładniej, są na 4 miejscu z ilością 101,7l na mieszkańca)

Niemcy - przydatne linki

Niemcy - przydatne strony

Dowiedz się więcej o Niemczech.


www.germany.travel - oficjalna, turystyczna strona o Niemczech (POL)

www.berlin-airport.de – strona w całości poświęcona berlińskim lotniskom Schonefeld i Tegel

www.berlin.msz.gov.pl - ambasada RP w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020


Tagi: Niemcy  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ