Irlandia - przewodnik turystyczny

Irlandia

Wyjazd do Irlandii dostarczy nam niesamowitych widoków! Foto: Greg Clarke, flickr.com


Irlandia nie kojarzy się Polakowi z turystyką. Część wspomina o niej jako o raju, który miał być w Polsce, część traktuje Irlandię jako miejsce zarobku, a dziesiątki tysięcy Polaków mówią, że to ich dom. Tymczasem kraj ten ma do zaoferowania wiele wspaniałych miejsc i widoków dla turysty. Mimo, że nie należy do najtańszych, to przy lekkim wysiłku jesteśmy w stanie zwiedzić go bez zbankrutowania.   

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
DublinLimerick

INFORMACJE OGÓLNE

IRLANDIA

Populacja

ok. 4,6 mln

Stolica

Dublin

Strefa czasowa

UTC +/-0 - zima
UTC +1 - lato
(12:00 w Polsce = 11:00 w Irlandii)

Waluta

euro (EUR)
1 EUR = 4,31 PLN
(25.05.2018)

Język

irlandzki, angielski

Główne miasta

Dublin, Cork, Limerick, Galway, Waterford, Drogheda, Dundalk, Bray

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Irlandia informacje praktyczne

Walutą w Irlandii nie jest funt, a euro.


- Irlandia jako kraj UE ma otwarte granice dla Polaków, do kraju wjedziemy posiadając przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty. Na terenie Irlandii możemy spędzić do 90 dni
- Wiele osób błędnie uważa, że Irlandia wchodzi w skład Wielkiej Brytanii. Tymczasem Irlandia jest od prawie 100 lat niepodległym krajem, a w skład WB wchodzi sąsiadująca z Irlandią, Irlandia Północna
- w Irlandii znajdują się takie same gniazdka elektryczne (trzybolcowe) jak w Anglii
- ceny w Irlandii są wyższe niż w Polsce. Zakupy warto robić w supermarketach Tesco, Lidl i Aldi
- jeżeli jedziemy do Irlandii "na objazdówkę" i będziemy odwiedzać największe miasta, warto wyrobić kartę Leap Card (www.leapcard.ie). Jest to karta prepaid, którą zasila się gotówką i korzysta z niej zamiast tradycyjnych biletów komunikacji miejskiej w Dublinie, Limerick, Cork, Galway, Waterford i Wexford

JAK DOTRZEĆ DO IRLANDII?

Jak dojechać do Irlandii

Do Irlandii bez problemu dolecimy tanio.


W Irlandii mieszka grubo ponad 100 tysięcy Polaków, co powoduje, że dużo osób podróżuje na trasie Polska - Irlandia. Korzysta z tego Ryanair, który oferuje bardzo dużo lotów między naszym krajem, a "Zieloną Wyspą".

Tanie loty z Polski do Irlandii (wszystkie loty obsługuje Ryanair):

Dublin - loty z Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy, Wrocławia i Łodzi
Cork - Gdańsk i Wrocław
Shannon - Kraków, Warszawa, Wrocław

Do Irlandii Północnej (Belfast) dolecimy liniami Wizzair z Katowic i EasyJet z Krakowa.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

transport wewnątrz Irlandii

Irlandczycy nie mogą narzekać na rozwiązania komunikacyjne.


Mimo, że Irlandia jest małym krajem (70 000 km², co jest dwukrotnością powierzchni województwa mazowieckiego) posiada rozbudowaną ofertę transportu publicznego - dobrą sieć połączeń kolejowych i autokarowych, a nawet dwa loty między miastami. Aby dowiedzieć się więcej na temat każdego z rodzajów transportu, rozwiń poniższe zakładki:

                    Loty

loty wewnątrz Irlandii

Z Irlandii pochodzą popularne tanie linie lotnicze Ryanair.


Ryanair jest irlandzką firmą, nie posiada jednak w swojej ofercie żadnych lotów wewnątrz Irlandii. W chwili pisania tego artykułu w Irlandii dostępne są tylko dwa loty wewnątrz Irlandii. Na trasie Dublin - Donegal i Dublin - Kerry. Loty obsługuje Aer Lingus (www.aerlingus.com). Druga firma latająca wewnątrz Irlandii, Aer Aran, została świeżo wchłonięta przez Aer Lingus. Loty nie są drogie. Nie ma problemów ze znalezieniem lotów za 30 EUR w jedną stronę na trasie Dublin - Donegal i 40 EUR za lot w jedną stronę na trasie Dublin - Kerry.

                    Drogi

drogi w Irlandii

W Irlandii obowiązuje ruch lewostronny.


Dyskusję o ruchu drogowym w Irlandii należy zacząć od tego, że w Irlandii obowiązuje ruch lewostronny. Przyzwyczajenie się do takich zasad może przysporzyć sporo problemów.

Ograniczenia prędkości
- W miastach 30 - 50 km/h
- Poza terenem zabudowanym 80 - 100 km/h
- Na autostradach 120 km/h


W Irlandii autostrady są płatne. Ceny nie są jednak wysokie, najniższa opłata za przejazd autostradą samochodem osobowym (o wadze poniżej 3,5t) wynosi 1,4 EUR, a najwyższa 3 EUR. Więcej informacji na oficjalnej stronie systemu płatności: www.etoll.ie.

W chwili pisania tego artykułu cena benzyny wynosiła: 1,27 EUR (E95) i 1,13 EUR (diesel). Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila.

                    Kolej w Irlandii

Kolej w Irlandii

Większość połączeń obsługuje spółka Larnrod Elreann.


Kolej w Irlandii obsługuje firma Iarnród Éireann (www.irishrail.ie). Przejazdy są komfortowe i dość szybkie. Na stronie internetowej można znaleźć interesującą nas trasę i kupić bilety online.

Mimo, że w internecie można wyczytać, że podróżowanie pociągiem w Irlandii jest bardzo drogie, wcale nie musi tak być. Wystarczy kupić bilety z odpowiednim wyprzedzeniem - będzie wtedy dużo taniej. Standardem jest, że bilety kupowane na dzień, czy kilka dni przed odjazdem potrafią być dwukrotnie droższe od biletów kupowanych z chociażby tygodniowym wyprzedzeniem.

KOLEJ W IRLANDII - PRZYKŁADOWE TRASY I CENY
Trasa: Długość jazdy: Cena:
Dublin - Tralee (Kerry) 4:10h 22,99 EUR
(102 PLN)
Dublin - Cork 2:30h 14,99 EUR
(66 PLN)
Dublin - Limerick 2:05h 14,99 EUR
(66 PLN)
Dublin - Galway 2:20h 14,99 EUR
(66 PLN)
Dublin - Waterford 2:05h 14,99 EUR
(66 PLN)
Dublin - Belfast 2:15h 14,99 EUR
(66 PLN)

W Irlandii Północnej połączenia kolejowe obsługiwane są w dużej mierze przez NIR (Northern Ireland Railways - www.translink.co.uk).

                    Autokary / Autobusy

Busem po Irlandii

Autobus to w Irlandii dobra alternatywa.


Autobusem po Irlandii to prawdopodobnie najlepszy sposób na transport po kraju. Busy są tańsze od pociągu, podróżują jednak trochę dłużej od nich.

Największym przewoźnikiem jest Bus Éireann (www.buseireann.ie). Na stronie internetowej można znaleźć wyszukiwarkę tras i zakupić bilet online. Na cenę nie ma zazwyczaj wpływu czas rezerwacji. Bilet zakupiony na dzień przed odjazdem powinien mieć taką samą cenę jak bilet kupiony z wyprzedzeniem. Warto kupić od razu bilet w dwie strony - wtedy automatycznie bilety są tańsze - rozmiar zniżki jest różny, ale najczęściej jest to 20%. Kupując bilety na dworcu będzie dużo drożej.

Jeżeli Bus Éireann nie ma interesującej nas trasy, możemy poszukać wśród wielu prywatnych firm przewozowych, m.in. JJ Kavanagh & Sons (www.jjkavanagh.ie), Citylink (www.citylink.ie), GoBus (www.gobus.ie) czy Aircoach (www.aircoach.ie).

PRZEJAZDY BUSEM PO IRLANDII - PRZYKŁADOWE TRASY I CENY
Trasa: Długość jazdy: Cena:
Dublin - Tralee (Kerry) 7:10h
(jedna przesiadka)
23,51 EUR
(104 PLN)
Dublin - Cork 3:45h 12,59 EUR
(56 PLN)
Dublin - Limerick 3h 11,40 EUR
(50 PLN)
Dublin - Galway 3:10h 10,21 EUR
(45 PLN)
Dublin - Waterford 2:30h 9,26 EUR
(41 PLN)

W Irlandii Północnej możemy poruszać się autobusami firmy Ulsterbus (www.translink.co.uk).

CIEKAWOSTKI

ciekawostki o Irlandii

Z Irlandii pochodzi popularna grupa U2.


- Irlandia posiada największe na świecie klify - Cliffs of Moher. Położone są niedaleko lotniska Shannon i są jedną z największych atrakcji kraju
- według danych z 2011 roku (spis ludności) w Irlandii mieszka ponad 120 000 Polaków
- z Irlandii pochodzi znany na całym świecie zespół U2
- Irlandia nazywana jest "zieloną wyspą" z powodu ogromnych połaci zieleni dostępnych w każdym zakątku kraju
- będąc w Irlandii warto iść do jednego z typowych, irlandzkich barów i napić się miejscowego Guinnessa
- patronem Irlandii jest św. Patryk. 17 marca jest jego święto, hucznie obchodzone nie tylko w Irlandii, ale i w wielu innych miejscach na świecie
- Irlandia stałą się zależna od Anglii już w XII wieku. Na przestrzeni setek lat dochodziło do wielu buntów i powstań Irlandczyków, wszystkie jednak upadały, a Anglia umacniała swoje panowanie. Zwrot sytuacji nastąpił w 1916 roku kiedy w Dublinie wybuchło powstanie; 2000 powstańców zajęło kilka ważnych urzędów w mieście i wezwało ludzi do przyłączania się do powstania. Powstańcy nie uzyskali poparcia ludności i szybko zostali rozbici przez wojska angielskie. Życie toczyłoby się dalej, gdyby nie wielki błąd popełniony przez Anglię - postanowiono, dla przykładu, publicznie wykonać egzekucje na Irlandczykach odpowiedzialnych za wybuch powstania. Egzekucje wzbudziły obrzydzenie nie tylko w Irlandii, ale również za granicą. Zabici powstańcy zyskali ogromną sympatię swoich rodaków. Atmosfera w Irlandii zrobiła się bardzo napięta, a zdezorientowani Anglicy, chcąc zapanować nad coraz gorętszą sytuacją i ryzykiem walk, zaczęli aresztować Irlandczyków, często na chybił trafił. Doprowadziło to do powstania IRA, organizacji, która w 1919 roku rozpoczęła partyzancką wojnę z Anglią. Po dwóch latach, w 1921 roku podpisano traktat angielsko-irlandzki, tworzący Wolne Państwo Irlandzkie. W państwie nie znalazło się jednak 6 hrabstw na północy Irlandii (prowincja Ulster). Hrabstwa (w których większość mieszkańców to potomkowie angielskich osiedleńców, którzy zamieszkali tam po wysiedleniu z tych terenów Irlandczyków) chciały pozostać w Wielkiej Brytanii. Sprawę pozostawiono do ustalenia na później. I nie rozwiązano jej do dzisiaj - Na północy wyspy Irlandia do dziś znajduje się związana z Wielką Brytanią, Irlandia Północna, będąca tymi właśnie, problematycznymi hrabstwami

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony o Irlandii

Dowiedz się więcej o Irlandii.


www.dublin24.net/ – platforma multimedialna dla Polaków w Irlandii

www.irishrail.ie/ - strona kolei Irlandzkich

www.translink.co.uk/Services/NI-Railways/  - strona kolei w Irlandii Północnej

www.buseireann.ie/ - strona firmy autobusowej Bus Eireann

www.translink.co.uk/Ulsterbus/  - strona Ulsterbus

www.jjkavanagh.ie/ - strona firmy autobusowej JJ Kavanagh & Sons

www.citylink.ie/ - strona firmy autobusowej Citylink

www.gobus.ie/ - strona firmy autobusowej GoBus

www.aircoach.ie/ - strona firmy autobusowej Aircoac
h

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Irlandia  
 

Nasz kanał na YouTube


Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ