Irlandia - przewodnik turystyczny

Irlandia

Wyjazd do Irlandii dostarczy nam niesamowitych widoków! Foto: Greg Clarke, flickr.com


Irlandia nie kojarzy się Polakowi z turystyką. Część wspomina o niej jako o raju, który miał być w Polsce, część traktuje Irlandię jako miejsce zarobku, a dziesiątki tysięcy Polaków mówią, że to ich dom. Tymczasem kraj ten ma do zaoferowania wiele wspaniałych miejsc i widoków dla turysty. Mimo, że nie należy do najtańszych, to przy lekkim wysiłku jesteśmy w stanie zwiedzić go bez zbankrutowania.   

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika po mieście)
DublinLimerick

Irlandia - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 4,9 miliona
Stolica Dublin
Strefa czasowa UTC +/-0 - zima
UTC +1 - lato
(12:00 w Polsce = 11:00 w Irlandii)
Waluta euro (EUR)
1 EUR = 4,39 PLN
(30.08.2020)
Język irlandzki, angielski
Główne miasta Dublin, Cork, Limerick, Galway, Waterford, Drogheda, Dundalk, Bray

Gdy Rzymianie dotarli w starożytności do Brytanii, postanowili nie podbijać sąsiadującej z nią wyspy. Nadali jej za to imię, Hibernia, która pod wpływem zmian językowych z czasem stała się Éire i Irlandią. Od XII wieku wyspa najeżdżana była przez Anglików, którzy przejęli nad nią kontrolę aż do XX wieku. W tym czasie Irlandczycy wielokrotnie próbowali uwolnić się spod ich jarzma, wywołując powstania i przewroty. Ogłosić niepodległość udało im się dopiero w XX wieku. W 1916 znani Irlandzcy politycy przeprowadzili w Dublinie powstanie, zwane powstaniem wielkanocnym. Powstanie nie zyskało poparcia mieszkańców, przez co upadło po kilku dniach. Oburzenie wywołało dopiero potraktowanie powstańców - większość z jego przywódców zabito, co spotkało się ze sprzeciwem społeczeństwa i wzbudzeniem ogólnonarodowej sympatii dla powstańców. Brytyjczycy chcąc uspokoić sytuację, zaczęli wyłapywać zwolenników powstania, bardzo często były to jednak zwyczajne łapanki, w których łapano niewinnych ludzi. Wielka Brytania straciła przez to sympatię Irlandczyków, którzy zaczęli radykalnie żądać uwolnienia się od Anglii. Wkrótce po tych wydarzeniach powstała Irlandzka Armia Republikańska (IRA) i rozpoczęły się walki z Anglikami. 6 grudnia 1921 Anglia uznała niepodległość Irlandii.

Irlandia - informacje praktyczne

- Wiele osób błędnie uważa, że Irlandia wchodzi w skład Wielkiej Brytanii. Tymczasem Irlandia jest od prawie 100 lat niepodległym krajem, a w skład Wielkiej Brytanii wchodzi sąsiadująca z Irlandią, Irlandia Północna. Warto również pamiętać, że walutą w Irlandii nie jest funt, a euro!

- w Irlandii znajdują się takie same gniazdka elektryczne (trzybolcowe) jak w Anglii

- ceny w Irlandii są wyższe niż w Polsce. Zakupy warto robić w supermarketach Tesco, Lidl i Aldi

- jeżeli jedziemy do Irlandii "na objazdówkę" i będziemy odwiedzać największe miasta, warto wyrobić kartę Leap Card (www.leapcard.ie). Jest to karta prepaid, którą zasila się gotówką i korzysta z niej zamiast tradycyjnych biletów komunikacji miejskiej w Dublinie, Limerick, Cork, Galway, Waterford i Wexford

Warunki wjazdu do Irlandii

Irlandia jako kraj UE ma otwarte granice dla Polaków, do kraju wjedziemy posiadając przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty. Na terenie Irlandii możemy spędzić do 90 dni.

Język irlandzki a język angielski

Językiem urzędowym w Irlandii jest język irlandzki oraz angielski. Język irlandzki w żadnym stopniu nie jest podobny do angielskiego - jest to zupełnie inny język, wywodzący się z języków celtyckich. Anglicy okupujący Irlandię próbowali go wyplenić, ale im się to nie udało. Język irlandzki odchodzi w zapomnienie dopiero teraz. Mimo że znajomość języka deklaruje 41% Irlandczyków, na co dzień używa go zaledwie niecałe 4% mieszkańców. Od 2006 roku rząd prowadzi akcje mające na celu zachowanie ojczystego języka. W szkołach dzieci uczone są języka irlandzkiego, znajomość języka jest obowiązkowa, aby dostać się na studia lub niektóre państwowe stanowiska, do tego większość nazw i tablic informacyjnych w Irlandii jest w języku angielskim i irlandzkim. Mimo rządowych programów, użycie języka wciąż systematycznie spada.

Irlandia a Irlandia Północna

Przez większość swojej historii Irlandia była pod panowaniem angielskim. Na przestrzeni wieków Irlandczycy przeprowadzili wiele powstań, jednak aż do XIX wieku nie odzyskali niepodległości. Anglicy krwawo tłumili wszelkie powstania, próbując równocześnie wynarodowić Irlandczyków przeprowadzając różne akcje. Za istnienie Irlandii Północnej odpowiedzialna jest zorganizowana akcja. W okolicach 1610 roku Anglicy postanowili wysiedlać Irlandczyków z jednej z Irlandzkich prowincji, Ulster (jest to prowincja sąsiadująca z granicą Anglii) i na ich miejsce kierować Anglików. Majątki Irlandczyków przekazywane były Brytyjczykom, którzy zaludniali Ulster i rozpoczynali w nim nowe życie. Irlandia Północna jest właśnie wynikiem przeprowadzenia tej akcji. Gdy Irlandia ogłaszała niepodległość, mieszkańcy prowincji Ulster, w większości potomkowie Brytyjczyków i Szkotów, nie chcieli być częścią Irlandii. Uznając niepodległość Irlandii oba państwa uznały w traktacie, że Ulster pozostanie w rękach Anglików, a jego przynależność określi się później. Wielu Irlandczyków nie zgodziło się z takimi postanowieniami, przez co wybuchła wojna domowa, która z czesem przeszła do walk partyzanckich między katolickimi Irlandczykami, a protestanckimi mieszkańcami Ulsteru. Irlandia i Wielka Brytania podpisała pokój dopiero 10 kwietnia 1998. Pokój zakładał, że Irlandia Północna wciąż będzie częścią Wielkiej Brytanii, ale w przyszłości będzie można przeprowadzić referendum, w którym mieszkańcy zadecydują o przynależności.

Jak dotrzeć do Irlandii?

Jak dojechać do Irlandii

Do Irlandii bez problemu dolecimy tanio.


W Irlandii mieszka grubo ponad 100 tysięcy Polaków, co powoduje, że dużo osób podróżuje na trasie Polska - Irlandia. Korzysta z tego Ryanair, który oferuje bardzo dużo lotów między naszym krajem, a "Zieloną Wyspą".

Tanie loty z Polski do Irlandii (wszystkie loty obsługuje Ryanair):

Dublin - loty z Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy, Wrocławia i Łodzi
Cork - Gdańsk i Wrocław
Shannon - Kraków, Warszawa, Wrocław

Do Irlandii Północnej (Belfast) dolecimy liniami Wizzair z Katowic i EasyJet z Krakowa.

Transport wewnątrz Irlandii

Mimo, że Irlandia jest małym krajem (70 000 km², co jest dwukrotnością powierzchni województwa mazowieckiego) posiada rozbudowaną ofertę transportu publicznego - dobrą sieć połączeń kolejowych i autokarowych, a nawet dwa loty między miastami. Irlandczycy nie mogą narzekać na rozwiązania komunikacyjne.

Loty w Irlandii

loty wewnątrz Irlandii

Z Irlandii pochodzą popularne tanie linie lotnicze Ryanair.


Ryanair jest irlandzką firmą, nie posiada jednak w swojej ofercie żadnych lotów wewnątrz Irlandii. W chwili pisania tego artykułu w Irlandii dostępne są tylko dwa loty wewnątrz Irlandii. Na trasie Dublin - Donegal i Dublin - Kerry. Loty obsługuje Aer Lingus (www.aerlingus.com). Druga firma latająca wewnątrz Irlandii, Aer Aran, została świeżo wchłonięta przez Aer Lingus. Loty nie są drogie. Nie ma problemów ze znalezieniem lotów za 30 EUR w jedną stronę na trasie Dublin - Donegal i 40 EUR za lot w jedną stronę na trasie Dublin - Kerry.

Drogi w Irlandii i przepisy drogowe

Dyskusję o ruchu drogowym w Irlandii należy zacząć od tego, że w Irlandii obowiązuje ruch lewostronny. Przyzwyczajenie się do takich zasad może przysporzyć sporo problemów.

Najważniejsze przepisy drogowe w Irlandii

- obowiązkowe wyposażenie samochodu w Irlandii: apteczka, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica (którą trzeba przechowywać we wnętrzu auta, nie w bagażniku)

- zalecane używanie świateł przez całą dobę

- pasy muszą mieć zapięte wszyscy pasażerowie

- dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila

Ograniczenia prędkości

- W miastach 30 - 50 km/h
- Poza terenem zabudowanym 80 - 100 km/h
- Na autostradach 120 km/h

Płatne drogi

W Irlandii autostrady są płatne. Ceny nie są jednak wysokie, najniższa opłata za przejazd autostradą samochodem osobowym (o wadze poniżej 3,5 tony) wynosi 1,4 EUR, a najwyższa 3 EUR. Więcej informacji na oficjalnej stronie systemu płatności: www.etoll.ie. Płatne są również przejazdy niektórymi tunelami i mostami. Ich listę oraz cennik można znaleźć na oficjalnej stronie.

Cena paliw i stacje benzynowe w Irlandii

W chwili pisania tego artykułu cena benzyny wynosiła: 1,27 EUR (E95) i 1,13 EUR (diesel).

Kolej w Irlandii

Kolej w Irlandii obsługuje firma Iarnród Éireann (www.irishrail.ie). Przejazdy są komfortowe i dość szybkie. Na stronie internetowej można znaleźć interesującą nas trasę i kupić bilety online.

Mimo, że w internecie można wyczytać, że podróżowanie pociągiem w Irlandii jest bardzo drogie, wcale nie musi tak być. Wystarczy kupić bilety z odpowiednim wyprzedzeniem - będzie wtedy dużo taniej. Standardem jest, że bilety kupowane na dzień, czy kilka dni przed odjazdem potrafią być dwukrotnie droższe od biletów kupowanych z chociażby tygodniowym wyprzedzeniem.

KOLEJ W IRLANDII - PRZYKŁADOWE TRASY I CENY
Trasa: Długość jazdy: Cena:
Dublin - Tralee (Kerry) 4:10h 22,99 EUR
(102 PLN)
Dublin - Cork 2:30h 14,99 EUR
(66 PLN)
Dublin - Limerick 2:05h 14,99 EUR
(66 PLN)
Dublin - Galway 2:20h 14,99 EUR
(66 PLN)
Dublin - Waterford 2:05h 14,99 EUR
(66 PLN)
Dublin - Belfast 2:15h 14,99 EUR
(66 PLN)

W Irlandii Północnej połączenia kolejowe obsługiwane są w dużej mierze przez NIR (Northern Ireland Railways - www.translink.co.uk).

Autobusy i autokary w Irlandii

Autobusem po Irlandii to prawdopodobnie najlepszy sposób na transport po kraju. Busy są tańsze od pociągu, podróżują jednak trochę dłużej od nich.

Największym przewoźnikiem jest Bus Éireann (www.buseireann.ie). Na stronie internetowej można znaleźć wyszukiwarkę tras i zakupić bilet online. Na cenę nie ma zazwyczaj wpływu czas rezerwacji. Bilet zakupiony na dzień przed odjazdem powinien mieć taką samą cenę jak bilet kupiony z wyprzedzeniem. Warto kupić od razu bilet w dwie strony - wtedy automatycznie bilety są tańsze - rozmiar zniżki jest różny, ale najczęściej jest to 20%. Kupując bilety na dworcu będzie dużo drożej.

Jeżeli Bus Éireann nie ma interesującej nas trasy, możemy poszukać wśród wielu prywatnych firm przewozowych, m.in. JJ Kavanagh & Sons (www.jjkavanagh.ie), Citylink (www.citylink.ie), GoBus (www.gobus.ie) czy Aircoach (www.aircoach.ie).

PRZEJAZDY BUSEM PO IRLANDII - PRZYKŁADOWE TRASY I CENY
Trasa: Długość jazdy: Cena:
Dublin - Tralee (Kerry) 7:10h
(jedna przesiadka)
23,51 EUR
(104 PLN)
Dublin - Cork 3:45h 12,59 EUR
(56 PLN)
Dublin - Limerick 3h 11,40 EUR
(50 PLN)
Dublin - Galway 3:10h 10,21 EUR
(45 PLN)
Dublin - Waterford 2:30h 9,26 EUR
(41 PLN)

W Irlandii Północnej możemy poruszać się autobusami firmy Ulsterbus (www.translink.co.uk).

Irlandia - ciekawostki

ciekawostki o Irlandii

Z Irlandii pochodzi popularna grupa U2.


- Irlandia posiada największe na świecie klify - Cliffs of Moher. Położone są niedaleko lotniska Shannon i są jedną z największych atrakcji kraju
- według danych z 2016 roku (spis ludności) w Irlandii mieszka ponad 120 000 Polaków
- z Irlandii pochodzi znany na całym świecie zespół U2
- Irlandia nazywana jest "zieloną wyspą" z powodu ogromnych połaci zieleni dostępnych w każdym zakątku kraju
- będąc w Irlandii warto iść do jednego z typowych, irlandzkich barów i napić się miejscowego Guinnessa
- patronem Irlandii jest św. Patryk. 17 marca jest jego święto, hucznie obchodzone nie tylko w Irlandii, ale i w wielu innych miejscach na świecie - dlaczego również i tam? Wszystko z powodu wielkiej ilości irlandzkich emigrantów (ponad 2 miliony), którzy w połowie XIX wieku opuścili Irlandię z powodu epidemii głodu

Irlandia - przydatne linki

Przydatne strony o Irlandii

Dowiedz się więcej o Irlandii.www.irishrail.ie/ - strona kolei Irlandzkich

www.translink.co.uk/Services/NI-Railways/  - strona kolei w Irlandii Północnej

www.buseireann.ie/ - strona firmy autobusowej Bus Eireann

www.translink.co.uk/Ulsterbus/  - strona Ulsterbus

www.jjkavanagh.ie/ - strona firmy autobusowej JJ Kavanagh & Sons

www.citylink.ie/ - strona firmy autobusowej Citylink

www.gobus.ie/ - strona firmy autobusowej GoBus

www.aircoach.ie/ - strona firmy autobusowej Aircoach

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021


Tagi: Irlandia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ