Holandia - przewodnik turystyczny

Holandia kojarzy nam się zazwyczaj z wiatrakami, tulipanami, drewnianymi chodakami, serem i oczywiście wszechobecnymi rowerami. Nie bez przyczyny, ponieważ są to symbole, które na stałe wpisały się w niderlandzki krajobraz. Holandia to jednak o wiele więcej! Ten mały kraj ma naprawdę wiele do zaoferowania. Ludzi przyciąga słynny holenderski luz i życiowy optymizm. Holandia jako europejska stolica tolerancji pretenduje także do miana jednej z głównych destynacji turystycznych w Europie. Czy słusznie? Jak najbardziej!

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika po mieście)
Eindhoven

Holandia - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 17 milionów
Stolica Amsterdam
Strefa czasowa UTC +1 - zima
UTC +2 - lato
(12:00 w Polsce = 12:00 w Holandii)
Waluta euro (EUR)
1 EUR = 4,39 PLN
(30.08.2020)
Język holenderski, fryzyjski
Główne miasta Amsterdam, Rotterdam, Haga, Utrecht, Eindhoven, Tilburg, Groningen, Almere Stad, Breda, Nijmegen, Enschede, Haarlem, Arnhem

Tereny dzisiejszej Holandii włączył w skład Imperium Rzymskiego sam Juliusz Cezar w połowie I wieku p.n.e. W czasach Rzymskich powstały tu pierwsze miasta -  Utrecht, Nijmegen i Leiden. Po upadku Imprerium tereny trafiły do Państwa Franków, a następnie weszły w skład państwa Lotara. Od 925 roku były częścią Królestwa Niemiec. W 1482 przeszły pod panowanie hiszpańskich Habsburgów. Holandia rozwijała się w niesamowitym tempie, stając się europejskim centrum finansowym. W 1568 rozpoczęła się wojna niepodległościowa. W 1648 uznano niepodległość Niderlandów.

Holandia - informacje praktyczne

Holendrzy uwielbiają poruszać się rowerami. W małej Holandii istnieje ponad 15 000 km tras rowerowych

Warunki wjazdu do Holandii

Holandia jako kraj UE ma otwarte granice dla Polaków. Obywatele RP mogą wjechać do Holandii na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu i przebywać na terenie kraju do 90 dni od daty wjazdu

Znajomość języka angielskiego

Język holenderski podobny jest do języka niemieckiego i angielskiego, ich znajomość pomoże nam w komunikacji. Holendrzy dobrze znają język angielski. Od najmłodszych lat uczą się go w szkołach. Dodatkowo większość tablic informacyjnych w Holandii (nawet na prowincji!) jest po holendersku i angielsku.

Holenderskie kolonie

Holandia, a pisząc dokładniej, Królestwo Niderlandów, składa się z czterech krajów składowych: Holandii (Europa), Aruby, Curaçao i Sint Maarten (ostatnie trzy to wyspy położone na Małych Antylach na Oceanie Atlantyckim) oraz trzech gmin zamorskich: Bonaire (wyspa niedaleko Wenezueli), Saba i Sint Eustatius (Karaiby).

Jak dotrzeć do Holandii?

Najtańsze loty do Holandii.


Holandia jest bardzo dobrze skomunikowana lotniczo z Polską. Poza pełnymi liniami lotniczymi, do kraju tulipanów dolecimy z Polski tanimi liniami lotniczymi.

Ryanair lata do Eindhoven z Krakowa i Warszawy, natomiast Wizzair lata oraz do Eindhoven z Gdańska, Poznania, Warszawy, Wrocławia, Lublina i Katowic (można znaleźć loty już za 150 PLN) oraz z Gdańska do Groningen (bez problemu można znaleźć bilety za 80 PLN).

Transport wewnątrz Holandii

Holandia jest bardzo małym państwem (jej powierzchnia jest niewiele większa od województwa mazowieckiego). Odległości między miastami nie są duże, dlatego loty wewnątrz kraju nie mają sensu, jeżeli podróżujemy turystycznie.

Loty w Holandii

Narodowym, holenderskim przewoźnikiem jest KLM (www.klm.com). Loty wewnątrz Holandii nie mają żadnego sensu. Dla przykładu, możemy lecieć z Eindhoven do Amsterdamu (z przesiadką w Londynie) za ponad 1000 PLN. Polecam tylko w wyjątkowych, nagłych sytuacjach.

Drogi w Holandii

Holandia posiada świetnej jakości sieć dróg i autostrad (autosnelweg). Poruszanie się samochodem osobowym po wszystkich drogach Holandii jest darmowe. Jedyne płatne odcinki to dwa tunele: Kiltunnel pod rzeką Dordse Kil (między Gravendeel i Dordrechtem, koszt przejazdu 2 EUR małe auta lub 5 EUR za auto o wysokości powyżej 2,3 metra) i Western Scheldt Tunnel (z Ellewoutsdijk (Zuid-Beveland) do Terneuzen (Zeeland, tunel ma 6,6 km, koszt przejazdu 5 EUR (auto) lub 2,5 EUR (jednoślad)). Obowiązek wykupienia winiety posiadają jedynie osoby prowadzące pojazd, którego waga przekracza 12 ton.

Najważniejsze przepisy drogowe w Holandii

- polskie prawo jazdy jest uznawane

- obowiązkowe wyposażenie samochodu w Holandii: kamizelka odblaskowa (minimum w takiej ilości, ilu pasażerów jest w aucie), apteczka, trójkąt ostrzegawczy, komplet żarówek, apteczka

- w Holandii działa rozbudowana sieć fotoradarów

- Holendrzy posiadają dokładnie rozpisane wykroczenia i stałe stawki za nie, negocjacje zazwyczaj nic nie dadzą; w przypadku otrzymania mandatu, turysta musi zapłacić go natychmiast

- dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila

- w Holandii spanie w samochodzie na parkingach jest niedozwolone i grozi mandatem.

Ograniczenia prędkości

  • na autostradach: 120km/h
  • poza terenem zabudowanym: 100km/h
  • w terenie zabudowanym: 50km/h

Cena paliw i stacje benzynowe w Holandii

Tym, co zaskoczy nas na stacjach benzynowych w Holandii jest brak benzyny E95, którą wycofano z rynku w 2019 roku i zastąpiono benzyną E10. E10 jest benzyną z 10% domieszką bioetanolu, co przekłada się na niższą emisję szkodliwych spalin. Paliwem może być zalewana większość samochodów wyprodukowanych po 2000 roku. Jest jednak mały odsetek aut, którym takie paliwo szkodzi. Ci, którzy mają taki samochód, mogą tankować tradycyjną benzynę E98.

W chwili pisania tego tekstu (styczeń 2021) cena benzyny w Holandii wynosiła: 1,70 EUR (7,39 PLN, E98) i 1,30 EUR (5,65 PLN, diesel).

Kolej w Holandii

Narodowy przewoźnik kolejowy w Holandii to NS - Nederlandse Spoorwegen (www.ns.nl). Sieć jest bardzo dobrze rozbudowana, pociągi poruszają się z bardzo dużą częstotliwością - na popularnych trasach potrafią odjeżdżać nawet co kilkanaście minut. Pociąg to najszybszy sposób poruszania się pomiędzy miastami w Holandii.

KOLEJ W HOLANDII - TRASY I CENY
Trasa czas przejazdu standardowa cena
Amsterdam - Rotterdam

0:40-1:10h

15,10 EUR
(66 PLN)
Amsterdam - Haga 0:46-1:00h 11,50 EUR
(50 PLN)
Amsterdam - Utrecht 0:27h 7,50 EUR
(33 PLN)
Amsterdam - Eindhoven 1:18h 19,20 EUR
(84 PLN)
Rotterdam - Haga 0:30h 4,80 EUR
(21 PLN)
Rotterdam - Utrecht 0:38h 10,30 EUR
(45 PLN)
Rotterdam - Eindhoven 1:11 - 1:36h 17,90 EUR
(78 PLN)
Haga - Utrecht 0:37 - 0:46h 11 EUR
(48 PLN)
Haga - Eindhoven 1:37h 20,20 EUR
(88 PLN)
Utrecht - Eindhoven 0:50h 14,30 EUR
(62 PLN)

Niestety nie ma specjalnych zniżek ani różnicy w cenach biletów - w większości przypadków cena za bilet jest stała i nie obniża się wraz z wyprzedzeniem, z jakim kupujemy bilet. Najpopularniejszy sposób na budżetowe podróżowanie to poszukanie pasażera z całoroczną zniżką i poproszenie go o możliwość podpięcia się pod podróż z nim - każdy posiadacz całorocznego biletu zniżkowego posiada rabat (do 40%) dla siebie i maksymalnie dwóch innych osób.

Odnotowuje się przypadki zagubień turystów w Holandii z powodu rozdzielania części wagonów w trakcie trasy. W Holandii dość często część pociągu jest rozdzielana na dworcach w trasie i podłączana na innych pociągów. Należy o tym pamiętać i szukać informacji (informacja o rozdzieleniu na pokładzie pociągu podawana jest wyłącznie w języku holenderskim). Informacja na stacjach "achterste deel/achter" mówi o tyle pociągu, a "voorste deel/voor" o przodzie (gdzie przodem jest początek pociągu  od strony w którą jedzie).

Autokary i autobusy w Holandii

Holandia posiada rozbudowaną sieć połączeń autokarowych. Po kraju jeżdżą 4 firmy: Connexxion (www.connexxion.nl), Arriva (www.arriva.co.uk), Veolia (veolia-transport.nl) i Qbuzz (www.qbuzz.nl). Cena podróży zbliżona jest cen za przejazdy koleją, zdarzają się jednak tańsze przejazdy. Autokary są wolniejsze od pociągów w Holandii.

Niestety, bilety dość ciężko kupić, część stron nie posiada nawet sprzedaży online. W tym przypadku może nam pomóc planner podróży, www.9292.nl.

Holandia - ciekawostki

Holandia ciekawostki

W Holandii znajdziemy ponad 15 000 kilometrów tras rowerowych.


- Holandia zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem eksportu produktów rolnych. To niesamowity wynik jak na tak mały kraj
- Holandia to Monarchia, gdzie królem jest Wilhelm Aleksander
- Holandia to nizinny kraj na wodzie. W samym Amsterdamie mamy aż 1281 mostów, a ponad połowa kraju leży poniżej poziomu morza
- Holandia jest najgęściej zaludnionym krajem Europy. Ponad 16 milionów mieszkańców zamieszkuje powierzchnię 41 160 km kwadratowych
- Holandia to znane na całym świecie centrum tolerancji, m.in. dla osób homoseksualnych, aborcji, eutanazji czy prostytucji
- Dzień Króla to ulubione święto w Holandii. Przypada na 27 kwietnia (lub 26-go jeżeli 27.04 wypada w niedzielę). W tym dniu cały naród ubiera się w pomarańczowe, narodowe barwy i świętuje urodziny królowej
- w Rotterdamie znajduje się największy port morski w Europie (będący zarazem drugim największym portem na świecie)

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021


Tagi: Holandia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ