Finlandia - loty, noclegi, zwiedzanie - przewodnik turystyczny

Finlandia

Finlandia to piękny, zielony kraj. Foto: Miguel Virkkunen Carvalho, flickr.com, CC BY-SA 2.0


Finlandia to jedno z tych miejsc w Europie, gdzie znajdziemy spokój i będziemy mogli się wyciszyć. Wielkie połacie zieleni i czystej natury współgrają tu z ośrodkami miejskimi. Mimo wszechobecnej zieleni nie zabraknie jednak i tłumów, chociażby w ogromnej, liczącej ponad milion mieszkańców, aglomeracji Helsińskiej.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika po mieście)
Helsinki

Finlandia - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 5,5 miliona
Stolica Helsinki
Strefa czasowa UTC +2 – zima
UTC +3 – lato
(12:00 w Warszawie = 13:00 w Finlandii)
Waluta euro (EUR)
1 EUR = 4,39 PLN
(30.08.2020)
Język fiński, szwedzki (bardzo dobra znajomość angielskiego)
Główne miasta Helsinki, Espoo, Tampere, Vantaa, Oulu, Turku, Jyväskylä, Lahti, Kuopio, Kouvola, Pori, Joensuu, Lappeenranta

W czasach przedpaństwowych tereny Finlandii zamieszkiwali Lapończycy oraz plemiona fińskie: Suomi, Hame i Karelowie. Mimo rozpoczęcia procesów państwowych, nie zdążyli stworzyć Państwa, zostali wchłonięci przez Szwedów, którzy prowadzili na tych terenach wyprawy krzyżowe. W XIII wieku Finlandia należała już w całości do Szwedów. Zmieniło się to dopiero po wojnie rosyjsko-szwedzkiej (1808–1809), którą wygrali Rosjanie. Finlandia stała się Wielkim Księstwem Finlandii należącym do Imperium Rosyjskiego. Z powodu słabnącej pozycji Rosji, Finowie mogli cieszyć się dużą autonomią. Gdy w 1905 roku wybuchła rewolucja rosyjska, Finlandia poszła za ciosem i wykonywała kolejne kroki w celu uzależnienia się, na przykład wprowadzając własny parlament. Gdy w Rosji wybuchła rewolucja październikowa w 1917 roku, Finlandia ogłosiła niepodległość. Bolszewicy uznali ją, jednak próbowali przejąć władzę w wyniku zainicjowanej wojny domowej. W 1939 roku ZSRR zaatakowało Finlandię, ponosząc przy tym ogromne straty. Finlandii udało się obronić przed Rosjanami, musieli jednak oddać im część swoich terytoriów. Po wojnie Finlandia była biednym krajem, który postanowił iść w stronę państwa socjalnego - na obywateli i firmy nałożono wysokie podatki, którymi dzielono się z obywatelami. W niedługim czasie, dzięki rozwinięciu się przemysłu (górnictwo, hutnictwo) i nowych technologii (dla przykładu, fińska firma Nokia posiadała 35% światowego rynku telefonii komórkowej) stała się bogatym krajem.

Finlandia - informacje praktyczne

- Finlandia jest jednym z najdroższych krajów europejskich. Najtaniej wychodzi kupowanie żywności w marketach

Warunki wjazdu do Finlandii

Do Finlandii wjedziemy z ważnym paszportem lub dowodem osobistym. Zarówno Polska jak i Finlandia są członkami układu Schengen, co oznacza zniesienie kontroli w ruchu granicznym.

Znajomość języka angielskiego

Podobnie jak w pozostałych krajach Skandynawii, po angielsku posługują się praktycznie wszyscy mieszkańcy Finlandii. Nie będziesz mieć problemów z porozumiewaniem się w języku angielskim w Finlandii.

Jak dotrzeć do Finlandii

Jak najtaniej dolecieć do Finlandii?


Finlandia jest państwem, do którego praktycznie nie dolecimy tanio i bezpośrednio  z Polski. Jedyny sposób (najtańszy) na dotarcie do Finlandii z Polski to lot z Gdańska do Turku (150 km od Helsinek) liniami Wizzair (bez problemu można znaleźć cenę 160 PLN za loty).

Do Helsinek możemy dolecieć (z jedną przesiadką) liniami Norwegian (www.norwegian.com) ze Szczecina, Gdańska, Krakowa i Warszawy. Ceny zaczynają się od 600 PLN za loty.

Możemy również dostać się do Finlandii z Tallinu. Do Tallinu nie dolecimy tanio (zdarzają się promocje, np. "Szalone Środy" LOTu, kiedy loty do Tallinu kosztują około 259 PLN), ale tanio (od 149 PLN) dojedziemy autokarem (kurs trwa około 18 godzin). Więcej informacji w artykule "Przewodnik po Tallinie". Z Tallinu do Helsinek dopłyniemy promem (około 2,5h kursu, cena od 14 EUR za kurs w jedną stronę), liniami Tallink (www.tallink.com), Viking Line (www.vikingline.com), Eckero Line (www.eckeroline.fi) lub Linda Line (www.lindaliini.ee).

Do Finlandii własnym samochodem

Do Finlandii można pojechać własnym samochodem. Musimy jechać do Tallina, z którego na terytorium Finlandii popłyniemy promem firm: Tallink (www.tallink.com), Viking Line (www.vikingline.com), Eckero Line (www.eckeroline.fi) lub Linda Line (www.lindaliini.ee). Cena za przepłynięcie promem dwóch osób z autem zaczyna się od około 60 EUR w jedną stronę. Przepisy drogowe dostępne w poniższej zakładce: drogi w Finlandii i przepisy drogowe.

Transport wewnątrz Finlandii

Kiedy podróżujemy po Finlandii spontanicznie, będzie drogo. Jeżeli natomiast trasę podróżowania ustalimy wcześniej, a bilety na transport między miastami kupimy będąc jeszcze w domu, będzie dużo taniej. Podróżowanie po Finlandii jest drogie, jednak da się mocno zejść z ceny, kupując bilety z wyprzedzeniem.

Loty wewnątrz Finlandii

Loty w Finlandii

Bilety lotnicze w Finnair są bardzo drogie.


Narodowym przewoźnikiem fińskim jest Finnair (www.finnair.com). Linia oferuje rozbudowaną siarkę połączeń w całej Finlandii, jednak ceny przelotów powalają, nie znajdziemy żadnych lotów poniżej 100 EUR. Na szczęście, na trasach Helsinki, Ivalo, Kittila, Oulu i Rovaniemi lata Norwegian, tanie norweskie linie lotnicze. Cena za lot w jedną stronę na wszystkich tych trasach zaczyna się od 174 PLN.

Drogi w Finlandii i przepisy drogowe

Polacy mogą podróżować po Finlandii korzystając z polskiego prawa jazdy. Muszą mieć przy sobie prawo jazdy, ważne OC oraz kartę EKUZ. Wszystkie drogi w Finlandii są darmowe, nie ma żadnych opłat drogowych. Cały kraj pokryty jest siecią dróg świetnej jakości. Podróżując po Finlandii samochodem należy uważać na łosie i renifery, które bardzo często przebiegają przez drogi. Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Przez cały rok wymagana jest jazda na światłach mijania.

Ograniczenia prędkości na Finlandii

teren zabudowany: 50 km/h
autostrady: 120 km/h
teren niezabudowany: 100 km/h

Cena paliw i stacje benzynowe w Finlandii

Im dalej na północ Finlandii, tym stacji benzynowych jest mniej. Koniecznie trzeba o tym pamiętać, ponieważ może się zdarzyć, że przez dwie godziny jazdy nie miniesz żadnej stacji benzynowej. Znaczna część stacji benzynowych w Finlandii jest bezobsługowa. Można płacić gotówką lub kartą (problem z przyjmowaniem zagranicznych kart).

Cena paliwa w Finlandii w chwili pisania tego artykułu wynosiła 1,40 EUR (E95), 1,49 EUR (E98) i 1,19 EUR (diesel). Im dalej na północ, tym cena paliwa jest droższa, różnica może wynieść około 0,20 EUR na litrze.

Kolej w Finlandii

Finlandia kolejKoleją w Finlandii obsługiwana jest przez narodowego przewoźnika, firmę VR (www.vr.fi). Stan pociągów jest bardzo dobry, z wyłączeniem niektórych pociągów, poruszających się po aglomeracji Helsinek. Klikając na mapę po lewej stronie zostaniesz przeniesiony do większego zdjęcia prezentującego trasy kolejowe w Finlandii.

W wyszukiwarce na stronie przewoźnika można znaleźć konkretne przejazdy i ich cenę. Nie radzę jednak tam szukać. Polecam wyszukiwarkę biletów "saver ticket" - to najtańszy wariant biletów na które nie przysługują żadne zniżki. Wyszukiwarka dostępna jest tutaj: www.vr.fi/cs/vr/en/hintakalenteri_en. Nie wiedzieć czemu, bilety "saver ticket" nie są dostępne w oficjalnej, głównej wyszukiwarce. Nie da się ich również kupić w kasach na dworcach. Biletów jest określona, mała pula, jednak nie ma problemu z "trafieniem" tych biletów.

KOLEJ W FINLANDII - TRASY I CENY
Trasa: Długość jazdy Normalna cena Saver ticket
Helsinki - Tampere 1:30h 21 EUR
(93 PLN)
9,9 EUR
(44 PLN)
Helsinki - Turku 1:40h 20 EUR
(89 PLN)
9,9 EUR
(44 PLN)
Helsinki - Oulu 6h 56 EUR
(249 PLN)
30 EUR
(133 PLN)
Helsinki - Jyväskylä 3:40h 37 EUR
(164 PLN)
14,90 EUR
(66 PLN)
Helsinki - Lahti 0:50h 15 EUR
(67 PLN)
-
Helsinki - Joensuu 4:23h 44 EUR
(195 PLN)
25 EUR
(111 PLN)
Turku - Tampere 1:40h 23 EUR
(102 PLN)
11 EUR
(49 PLN)

Podróże między miastami znajdującymi się w aglomeracji Helsinki (Helsinki, Espoo, Vantaa, Kirkkonummi, Kerava, Sipoo i inne) obsługuje kolej podmiejska, zarządzana przez VR. Więcej informacji w artykule "zwiedzanie Helsinek".

Autokary i autobusy w Finlandii

Autokary w Finlandii to najtańszy sposób na poruszaniu się po kraju. Przejazd autokarem jest trochę wolniejszy od przejazdu pociągiem. Na czele stoją dwie firmy przewozowe, fiński odpowiednik PolskiegoBusa, OnniBus (www.onnibus.com, mapa przejazdów), dzięki któremu możemy poruszać się już za 1 EUR oraz firma Matkahuolto (www.matkahuolto.fi). Oczywiście zdecydowanym liderem jest OnniBus, a pozostałym firmom bardzo ciężko konkurować z jego cenami. Podane poniżej w tabeli ceny można zbić (w OnniBus, podobnie jak w dawnym PolskimBusie, przy odrobinie szczęścia trafimy na bilety za 1 EUR).

AUTOKARY W FINLANDII - TRASY I CENY
Trasa: Długość jazdy OnniBus Matkahuolto
Helsinki - Tampere 2:20h 3,5 EUR
(16 PLN)
2 EUR
(9 PLN)
Helsinki - Turku 2:05h 1 EUR
(4,5 PLN)
5 EUR
(22 PLN)
Helsinki - Oulu 8h 1 EUR
(4,5 PLN)
15 EUR
(67 PLN)
Helsinki - Jyväskylä 3:30h 1 EUR
(4,5 PLN)
5 EUR
(22 PLN)
Helsinki - Lahti 1:20h 1 EUR
(4,5 PLN)
4 EUR
(18 PLN)
Helsinki - Joensuu 6:10h 1 EUR
(4,5 PLN)
5 EUR
(22 PLN)
Turku - Tampere 2:20h 1 EUR
(4,5 PLN)
2 EUR
(9 PLN)

Warto dodać, że autobusy kursują dużo bardziej na północ kraju niż kolej.

Finlandia - ciekawostki

ciekawostki o Finlandii

Ulubiona rozrywką Finów jest pobyt w saunie.


- Finlandia dopiero od niedawna jest niepodległym krajem. Przez wiele set lat była pod szwedzkim protektoratem, później, w 1809 roku Szwecja przegrała z Rosją wojnę o Finlandię. Kraj wszedł na ponad 100 lat pod rosyjskie panowanie. Niepodległość ogłoszono w 1917 roku
- Finlandia to pierwszy kraj, który przyznał pełnie praw politycznym kobietom. To jedna z chlub narodu
- Finowie, podobnie jak inni mieszkańcy Skandynawii, mają ogromny szacunek do prawa - nie przekraczają dozwolonej prędkości, nie śmiecą, nie przechodzą na czerwonym świetle
- z Finlandii pochodzi Tove Jannson - autorka książek o Muminkach. Pod Turku znajdziemy Muzeum Muminków oraz muminkowy park rozrywki

Finlandia - przydatne linki

Przydatne strony o Finlandii

Dowiedz się więcej o Finlandii.


www.helsinki-vantaa.fi/home - lotnisko w Helsinkach

www.finnair.com/INT/GB/Home - fińskie linie lotnicze

www.norwegian.no - norweskie linie lotnicze, świadczące swoje usługi na terenie Finlandii

www.vr.fi – fińskie koleje

www.matkahuolto.fi - fińskie linie autokarowe, rozkłady jazdy

www.journey.fi - fińskie przewozy autokarowe, rozkłady jazdy, najprostsze połączenia

www.embassyofpoland.fi – ambasada RP w Helsinkach

www.expat-finland.com – coś, dla chcących żyć w Finlandii, praca, nauka, mieszkania, domy

nasza relacja z Finlandii

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020


Tagi: Finlandia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ