Estonia - przewodnik

Estonia - panorama Tallinu

W Estonii darmowe Wi-fi jest wszędzie! Foto: Jim G, flickr.com, CC BY-SA 2.0 


Czy wiedzieliście, że Estonia – najmniejszy z krajów nadbałtyckich jest równocześnie najbardziej z nich rozwiniętym? Darmowe wi-fi dostępne jest praktycznie wszędzie. Płatność kartą? To też jest normalne nawet w malutkich sklepikach osiedlowych. Tutaj posłowie mogą brać udział w posiedzeniu rządu, będąc kilkaset kilometrów od Tallina. Jak? Wystarczy komputer, łącze internetowe i specjalny program do wideokonferencji. Może być Skype, który został zresztą stworzony… w Estonii. 

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
przewodnik po Tallinie

INFORMACJE OGÓLNE

ESTONIA (Republika Estońska)

Populacja

ok. 1,3 mln

Stolica

Tallin

Strefa czasowa

UTC +2 - zima
UTC +3 - lato
(12:00 w Polsce = 13:00 w Estonii)

Waluta

euro (EUR)
1 EUR = 4,36 PLN
(24.07.2016)

Język

estoński, dużo osób porozumiewa się po rosyjsku

Główne miasta

Tallin, Tartu, Narva, Parnu (Parnawa), Kohtla-Järve, Vilijandi, Rakvere

INFORMACJE PRAKTYCZNE

informacje praktyczne dotyczące Estonii

W Estonii nie powinniśmy mieć problemu z porozumiewaniem się po angielsku.


- Estonia jako kraj UE ma otwarte granice dla Polaków. Obywatele RP mogą wjechać do państwa na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego i pozostawać na terenie Estonii do 90 dni od daty wjazdu
- nie powinniśmy mieć problemu z porozumiewaniem się po angielsku. Duża część społeczeństwa zna również język rosyjski
- ceny podstawowych artykułów spożywczych nieznacznie droższe niż w Polsce
- alkohol w sklepach można kupić do godziny 22:00

JAK DOTRZEĆ DO ESTONII

Loty do Estonii oraz transport autokarem.


Niestety nie ma tanich lotów do Estonii. Z Polski możemy dolecieć do Tallinu polskim LOTem - warto śledzić promocję linii "Szalone Środy", czasem pojawiają się wtedy loty do Estonii za cenę około 259 PLN.

Innym sposobem na transport do Tallinu są autokary, np. firmy Ecolines (www.ecolines.net). Podróż z Warszawy trwa około 18-cie godzin i kosztuje od 149 PLN. Możliwe również kursy z Krakowa (23 godziny jazdy), Wrocławia (23h), Białegostoku (14h) i innych miast. Wybierając ten sposób podróży, można zaplanować trasę tak, że przy okazji można odwiedzić inne kraje, jak Litwę (Wilno) czy Łotwę (Ryga).

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

transport wewnątrz Estonii

W Estonii pociągi ustępują autobusom i autokarom.


W Estonii nie ma lotów wewnątrz kraju - państwo jest zbyt małe, żeby miało to jakikolwiek sens. Głównym środkiem transportu są autokary. Kolej istnieje, ale jest słabo rozwinięta. Aby dowiedzieć się więcej, rozwiń poniższe zakładki.

                    Drogi

drogi w Estonii

Główne drogi w Estonii okazują się być dobrej jakości. Gorzej z trasami lokalnymi.


Drogi w Estonii są dobrej jakości, zwłaszcza te główne. Gorzej z trasami lokalnymi, gdzie jezdnie potrafią być wąskie i przechodzić w drogi polne. W Estonii znajdziemy ponad 15 000 km dróg, z czego 115km to autostrady (darmowe). Najważniejszą trasą jest "Via Baltica" - międzynarodowa droga ekspresowa E67, którą z Warszawy można przejechać przez Litwę, Łotwę i Estonię (do Tallina).

Ograniczenia prędkości:
- W miastach 50 km/h
- Poza terenem zabudowanym 90 km/h
- Na autostradach 110 km/h

Polskie prawo jazdy jest uznawane, światła mijania muszą być włączone przez cały rok, a pasy bezpieczeństwa muszą mieć zapięte wszystkie osoby w samochodzie. Estońskie władze walczą z kierowcami prowadzącymi samochód po spożyciu alkoholu - dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,0 promila. W Estonii znajduje się sporo fotoradarów, nawet nieznaczne przekroczenie prędkości karane jest wysokimi mandatami.

W chwili pisania tego artykułu cena paliwa w Estonii wynosiła 1,09 EUR (4,75 PLN, E95) i 1,04 EUR (4,53 PLN, diesel). Stacji benzynowych jest dużo mniej niż w Polsce, podróżując po kraju zaleca się niedopuszczanie do posiadania rezerwy - może się okazać, że do stacji mamy więcej niż 100km.

Jeżeli podróżujemy własnym samochodem i chcemy przejechać granicę estońsko-rosyjską, musimy się zarejestrować (maksymalnie 90 dni przez planowanym przejazdem). Więcej informacji: www.eestipiir.ee.

                    Kolej w Estonii

kolej w Estonii

Mimo małej powierzchni kraju, w Estonii działa 3 przewoźników.


Kolej w Estonii jest na dość słabym poziomie. Siatka połączeń kolejowych jest słabo rozwinięta i tak naprawdę łączy tylko Tallin, Tartu, Narve, Parnu i parę pomniejszych miasteczek wokół Tallina. W kolej inwestowane są jednak duże pieniądze, dzięki czemu powoli podnosi się jakość usług kolejowych w kraju. Jeszcze do niedawna rynek kolejowy w Estonii był podzielony na kilka firm, jednak w chwili obecnej, od 2014 roku linie te połączyły się w jednego przewoźnika - Elron (www.elron.ee).

KOLEJ W ESTONII - TRASY I CENY
Trasa: Długość jazdy Cena
Tallin - Tartu 2:44h 10,50 EUR
(46 PLN)
Tallin - Narva 2:43h 11,40 EUR
(50 PLN)
Tallin - Pärnu 2:27h 7,90 EUR
(34 PLN)
Tartu - Narva 5:24h 17,50 EUR
(76 PLN)
Tartu - Pärnu 5:23h 19,40 EUR
(85 PLN)
Narva - Pärnu - -

W chwili obecnej, z powodu remontów może się zdarzyć, że część torów będzie zamknięta. W takich przypadkach Elron zapewnia w cenie przejazd autokarem do danego miejsca.

                    Autokary / Autobusy

Autokary i autobusy w Estonii

Autobusy są głównym środkiem transportu w Estonii.


Sieć autobusowa w Estonii jest dobrze rozwinięta i tańsza niż kolej. Po estońskich drogach kursuje SuperBus (www.superbus.com), odpowiednik PolskiegoBusa - przy odrobinie szczęścia możemy znaleźć przejazdy za 1 EUR. Niestety sieć nie może porozumieć się z estońskimi władzami, które są zbyt życzliwe dla przewoźnika, który wypycha z rynku lokalnych przewoźników. Spór trwa, a SuperBus zapowiada na tą chwilę, że opuści estoński rynek.

Na rynku działa kilku przewoźników, przez co przy poszukiwaniu transportu najlepiej jest korzystać z lokalnych plannerów podróży wyszukujących połączenia spośród wszystkich firm świadczących usługi w Estonii. Najpopularniejszym serwisem tego typu jest www.peatus.ee. Dodatkowo pod adresem www.bussireisid.ee znajdziecie dokładne rozkłady jazdy estońskich autobusów.

CIEKAWOSTKI

ciekawostki o Estonii

Aż 50% powierzchni Estonii to lasy.


- w Estonii można wyczuć silne skandynawskie wpływy - wielu Estończyków uważa się za Skandynawów
- do Estonii należy ponad 1500 wysp

- Estonia to jeden z najbardziej zlaicyzowanych krajów w Europie - około 50% Estończyków to ateiści
- to w Estonii stworzono program Skype
- w Estonii ogromny nacisk kładzie się na nowe technologie. Od 2000 roku sieć WiFi jest wg estońskiego prawa dobrem podstawowym, połączenie znajdziemy w ponad 98% powierzchni kraju.
- od 2003 roku Estończycy posiadają elektroniczne dowody osobiste. Dzięki nim mogą np. realizować wszelkie transakcje bankowe przez internet, płacić w autobusie oraz dokonywać płatności w klepach

- Estońscy posłowie często biorą udział w posiedzeniach rządu za pomocą wideokonferencji
- za kulturalną stolicę Estonii uznaje się drugie największe po Tallinie miasto - Tartu

PRZYDATNE STRONY

przydatne strony o Estonii

Przydatne strony o Estonii.


www.visitestonia.com - oficjalna, turystyczna strona Estonii (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017


comments powered by Disqus
Tagi: Estonia  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

Nasz kanał na YouTube

Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2018 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ