Estonia - przewodnik turystyczny

Estonia - panorama Tallinu

W Estonii darmowe Wi-fi jest wszędzie! Foto: Jim G, flickr.com, CC BY-SA 2.0 


Czy wiedzieliście, że Estonia – najmniejszy z krajów nadbałtyckich jest równocześnie najbardziej z nich rozwiniętym? Darmowe wi-fi dostępne jest praktycznie wszędzie. Płatność kartą? To też jest normalne nawet w malutkich sklepikach osiedlowych. Tutaj posłowie mogą brać udział w posiedzeniu rządu, będąc kilkaset kilometrów od Tallina. Jak? Wystarczy komputer, łącze internetowe i specjalny program do wideokonferencji. Może być Skype, który został zresztą stworzony… w Estonii. 

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
przewodnik po Tallinie

Estonia - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 1,3 miliona
Stolica Tallin
Strefa czasowa UTC +2 - zima
UTC +3 - lato
(12:00 w Polsce = 13:00 w Estonii)
Waluta euro (EUR)
1 EUR = 4,45 PLN
(10.08.2023)
Język estoński, dużo osób porozumiewa się po rosyjsku
Główne miasta Tallin, Tartu, Narva, Parnu (Parnawa), Kohtla-Järve, Vilijandi, Rakvere, Kuressaare

Początki osadnictwa na terenie dzisiejszej Estonii datuje się na 8000 lat p.n.e. Znaczny rozwój Estonii rozpoczyna się w 1208 roku, kiedy Estonię zajmuje Zakon kawalerów mieczowych. Od tego czasu, aż do ogłoszenia niepodległości w 1918 roku Estonia była pod bardzo silnym wpływem niemieckim. Nie zmieniło się to nawet w czasach, kiedy Estonia należała do Polski, Danii, Szwecji czy Rosji. Wciąż najważniejsza była kultura niemiecka. Dzisiaj Estonia, mimo swoich małych rozmiarów, jest bardzo rozwiniętym krajem, który jest jednym z najbardziej zinformatyzowanych na świecie.

Estonia - informacje praktyczne

- ceny w Estonii są nieznacznie wyższe niż w Polsce
- alkohol w sklepach można kupić do godziny 22:00

Warunki wjazdu do Estonii

Estonia jako kraj UE ma otwarte granice dla Polaków. Obywatele RP mogą wjechać do państwa na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego i pozostawać na terenie Estonii do 90 dni od daty wjazdu

Znajomość języka angielskiego

Podobnie jak w innych krajach Skandynawskich, w Estonii dużą uwagę przykłada się do nauki języka angielskiego. Dzięki temu nie powinniśmy mieć problemu z porozumiewaniem się po angielsku. Duża część społeczeństwa zna również język rosyjski. Według spisu powszechnego, 30% mieszkańców Estonii zadeklarowało, że posługuje się językiem rosyjskim. 67% posługuje się językiem estońskim, który jest bardzo podobny do języka fińskiego, jednak aż 30% jego słów wziętych jest z języka niemieckiego.

Jak dotrzeć do Estonii

Loty do Estonii oraz transport autokarem.


Niestety nie ma tanich lotów do Estonii. Z Polski możemy dolecieć do Tallinu polskim LOTem - warto śledzić promocję linii "Szalone Środy", czasem pojawiają się wtedy loty do Estonii za cenę około 259 PLN.

Innym sposobem na transport do Tallinu są autokary, np. firmy Ecolines (www.ecolines.net). Podróż z Warszawy trwa około 18-cie godzin i kosztuje od 149 PLN. Możliwe również kursy z Krakowa (23 godziny jazdy), Wrocławia (23h), Białegostoku (14h) i innych miast. Wybierając ten sposób podróży, można zaplanować trasę tak, że przy okazji można odwiedzić inne kraje, jak Litwę (Wilno) czy Łotwę (Ryga).

Transport wewnątrz Estonii

W Estonii nie ma lotów wewnątrz kraju - państwo jest zbyt małe, żeby miało to jakikolwiek sens. Głównym środkiem transportu są autokary. Kolej istnieje, ale jest słabo rozwinięta. Aby dowiedzieć się więcej, rozwiń poniższe zakładki.

Drogi w Estonii i przepisy drogowe

Drogi w Estonii są dobrej jakości, zwłaszcza te główne. Gorzej z trasami lokalnymi, gdzie jezdnie potrafią być wąskie i przechodzić w drogi polne. W Estonii znajdziemy ponad 15 000 km dróg, z czego 115km to autostrady (darmowe). Najważniejszą trasą jest "Via Baltica" - międzynarodowa droga ekspresowa E67, którą z Warszawy można przejechać przez Litwę, Łotwę i Estonię (do Tallina).

Ograniczenia prędkości:
- W terenie zabudowanym 50 km/h
- Poza terenem zabudowanym 90 km/h
- Na autostradach i drogach ekspresowych 90 km/h lub 110 km/h na niektórych drogach w okresie letnim; jeżeli masz prawo jazdy mniej niż dwa lata, nie możesz w Estonii przekraczać prędkości 90 km/h

Polskie prawo jazdy jest uznawane, światła mijania muszą być włączone przez cały rok, a pasy bezpieczeństwa muszą mieć zapięte wszystkie osoby w samochodzie. Estońskie władze walczą z kierowcami prowadzącymi samochód po spożyciu alkoholu - dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,0 promila. W Estonii znajduje się sporo fotoradarów, nawet nieznaczne przekroczenie prędkości karane jest wysokimi mandatami. Poruszając się po miastach pamiętaj, że w Estonii jest zakaz wymijania tramwajów stojących na przystankach. Podczas kontroli drogowej policjanci sprawdzą Twoje opony. W Estonii obowiązuje nakaz poruszania się na oponach letnich w okresie 1 maja - 30 września i oponach zimowych w okresie 1 grudnia - 1 marca.

Cena paliw i stacje benzynowe w Estonii

W chwili pisania tego artykułu (10.08.2023) cena paliwa w Estonii wynosiła 1,93 EUR (8,58 PLN, E95) i 1,76 EUR (7,82 PLN, diesel). Stacji benzynowych jest dużo mniej niż w Polsce, podróżując po kraju zaleca się niedopuszczanie do posiadania rezerwy - może się okazać, że do stacji mamy więcej niż 100km.

Winiety w Estonii

Od 1 stycznia 2018 roku Estonia wprowadziła winiety na wszystkie pojazdy, których waga przekracza 3,5 tony. Na szczęście na samochody osobowe winieta nie jest wymagana. Wysokość winiety uzależniona jest m.in. od masy całkowitej pojazdu, ilości osi, klasy emisji itd. Wszelkie informacje oraz możliwość płatności online dostępne na stronie https://teetasu.ee.

Przekroczenie autem granicy z Rosją

Jeżeli podróżujemy własnym samochodem i chcemy przejechać granicę estońsko-rosyjską, musimy się zarejestrować w elektronicznym systemie granicznym. Możemy to zrobić maksymalnie 90 dni przez planowanym przejazdem. Jeżeli auto jest w leasingu musimy mieć ze sobą umowę leasingu. Jeżeli auto nie jest nasze, musimy mieć przy sobie umowę użyczenia. Więcej informacji: www.eestipiir.ee.

Kolej w Estonii

Kolej w Estonii jest na dość słabym poziomie. Siatka połączeń kolejowych jest słabo rozwinięta i tak naprawdę łączy tylko Tallin, Tartu, Narve, Parnu i parę pomniejszych miasteczek wokół Tallina. W kolej inwestowane są jednak duże pieniądze, dzięki czemu powoli podnosi się jakość usług kolejowych w kraju. Jeszcze do niedawna rynek kolejowy w Estonii był podzielony na kilka firm, jednak w chwili obecnej, od 2014 roku linie te połączyły się w jednego przewoźnika - Elron (www.elron.ee).

KOLEJ W ESTONII - TRASY I CENY
Trasa: Długość jazdy Cena
Tallin - Tartu 2:44h 10,50 EUR
(46 PLN)
Tallin - Narva 2:43h 11,40 EUR
(50 PLN)
Tallin - Pärnu 2:27h 7,90 EUR
(34 PLN)
Tartu - Narva 5:24h 17,50 EUR
(76 PLN)
Tartu - Pärnu 5:23h 19,40 EUR
(85 PLN)
Narva - Pärnu - -

W chwili obecnej, z powodu remontów może się zdarzyć, że część torów będzie zamknięta. W takich przypadkach Elron zapewnia w cenie przejazd autokarem do danego miejsca.

Autokary i autobusy w Estonii

Sieć autobusowa w Estonii jest rozbudowana i tania, jest dużo tańsza niż kolej. Przeszła jednak niedawno wiele zmian. Jeszcze do niedawna głównym przewoźnikiem w kraju był SuperBus, międzynarodowa sieć, którą możemy kojarzyć w Polsce (jako PolskiBus). Firma agresywnie wchodziła na państwowe rynki, oferując świetne ceny i promocje, które pozwalały trafić na bilety za 1 PLN lub 1 EUR. Jej działaniom niezbyt przychylny był rząd Estonii, zauważając, że prywatne, lokalne firmy nie mają szans z taką konkurencją. SuperBus pozwał państwo, twierdząc, że utrudnia mu działalność. Co ciekawe, firma wygrała sprawę, jednak mimo to... Postanowiła wyjść z Estonii. W ten sposób sytuacja w Estonii wróciła do stanu poprzedniego.

Po Estonii jeździ kilka firm autokarowych. Wśród największych znajdują się: T-pilet (www.tpilet.ee), który jeździ między największymi miastami oraz Peatus (peatus.ee), która jeździ głównie po mniejszych miejscowościach. Do tego należy doliczyć międzynarodowych przewoźników: Lux Express (przejazdy na trasie Tallin, Parnu, Narva, Tartu, Ryga) oraz Eurolines (www.eurolines.lt/ee).

Przykładowe trasy i ceny przejazdów w Estonii:

Tallin - Narva (3:05h jazdy): 6,99 EUR
Tallin - Parnu (1:50h): 3,99 EUR
Tallin - Kuressaare (3:45h): 9,99 EUR
Tallin - Tartu (2:30h): 8 EUR
Tallin - Vilijandi (2:15h): 8 EUR
Tallin - Ryga (4:25h): 16 EUR

Ciekawostki o Estonii

ciekawostki o Estonii

Aż 50% powierzchni Estonii to lasy.


- w Estonii można wyczuć silne skandynawskie wpływy - wielu Estończyków uważa się za Skandynawów
- do Estonii należy ponad 1500 wysp

- Estonia to jeden z najbardziej zlaicyzowanych krajów w Europie - około 50% Estończyków to ateiści
- to w Estonii stworzono program Skype
- w Estonii ogromny nacisk kładzie się na nowe technologie. Od 2000 roku sieć WiFi jest wg estońskiego prawa dobrem podstawowym, połączenie znajdziemy w ponad 98% powierzchni kraju.
- od 2003 roku Estończycy posiadają elektroniczne dowody osobiste. Dzięki nim mogą np. realizować wszelkie transakcje bankowe przez internet, płacić w autobusie oraz dokonywać płatności w klepach

- Estońscy posłowie często biorą udział w posiedzeniach rządu za pomocą wideokonferencji
- za kulturalną stolicę Estonii uznaje się drugie największe po Tallinie miasto - Tartu

Przydatne linki

przydatne strony o Estonii

Przydatne strony o Estonii.


www.visitestonia.com - oficjalna, turystyczna strona Estonii (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2023


Tagi: Estonia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ