Anglia

Anglia
Londyn to bez wątpienia jedno z najciekawszych miast w Europie. Foto: J.A.Alcaide, flickr.com

Anglia, w przeszłości samodzielne królestwo, a obecnie najważniejsza i największa część Wielkiej Brytanii. Bez dwóch zdań jedno z największych światowych mocarstw. Turystów przyciąga swoim niesamowitym klimatem. Anglia to kraj, którego nie pomylisz z żadnym innym. Kto by nie słyszał o czymś takim jak angielskie śniadanie, tea time, gwardia królewska czy piętrowe autobusy? Nie są także przesadzoną pogłoską opinie o nieprzychylnej angielskiej pogodzie. Nie ma jednak lepszego sposobu na wyrobienie sobie własnej opinii, jak sprawdzenie tego na własnej skórze. Poznajcie lepiej Anglię!

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)

INFORMACJE OGÓLNE

ANGLIA

Populacja

ok. 51,5 mln

Stolica

Londyn

Strefa czasowa

UTC/GMT
UTC/GMT + 1 godz. Lato

Waluta

funt szterling
1 GBP = 5,98 PLN (09.11.2015)

Język

angielski

Główne miasta

Londyn, Birmingham, Leeds, Manchester, Bristol, Liverpool, Sheffield

INFORMACJE PRAKTYCZNE

informacje praktyczne dotyczące Anglii
W Anglii obowiązuje ruch lewostronny. Foto: flickr.com

- Anglia jako kraj UE ma otwarte granice dla Polaków, do kraju wjedziemy posiadając przy sobie dowód osobisty
- standardowe napięcie w gniazdkach w Anglii to 240 V AC, 50 Hz. Kontakt jest trzybolcowy - jeżeli chcemy podłączyć urządzenia ze znanym nam, dwugniazdkowym bolcem, musimy kupić przejsciówkę. Jeżeli zapomnieliśmy zrobić tego w Polsce, to w Anglii znajdziemy sklepy "Poundland" gdzie przejściówkę kupimy za 1 funta
- w Anglii musisz uważać na kieszonkowców

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

Publiczny transport w Anglii
W Anglii każdy środek transportu jest dobrze rozwinięty. Foto: flickr.com

W Anglii każdy srodek transportu jest mocno rozbudowany i na wysokim poziomie. Odległości nie są duże, a ceny za transport nie są wcale takie wysokie. Najbardziej opłaca się zazwyczaj podróżować autokarem.

                    Loty

loty wewnątrz Anglii
Podróż samolotem w Anglii to dobry i nie aż tak drogi pomysł. Foto: flickr.com

Anglia to stosunkowo mały kraj, a główne miasta są położone dość blisko siebie, więc podróżowanie samolotem w większości przypadków jest zupełnie niepotrzebne.

Siatka połączeń oraz linie lotnicze

Ryanair – irlandzkie linie lotnicze oferują liczne loty w granicach Wielkiej Brytanii, ale nie samej Anglii. Dla przykładu chcąc lecieć Ryanairem z Londynu do Liverpoolu musimy skorzystać z połączenia z przesiadką w Dublinie. Co prawda cena takiego połączenia jest atrakcyjna, bo wynosi zaledwie ok. 200zł (rezerwacja miesiąc przed), ale od momentu startu w Londynie do lądowania w Liverpoolu mija około 6h. Doliczyć trzeba jeszcze odprawy, dojazd na lotnisko itd., dlatego wiele osób może uznać, że jest to ostatecznie nieopłacalne.


Dwie główne linie, które obsługują połączenia wewnątrz Anglii to Bmi oraz British Airlines.

Bmi – obecnie druga linia lotnicza, której samoloty startują z londyńskiego Heathrow. Ich siatka obejmuje loty wewnątrz Wielkiej Brytanii oraz zagraniczne. Bilety wyszukujemy i bukujemy na stronie www.flybmi.com

British Airways – główny przewoźnik brytyjski. Jeden z największych graczy na światowym rynku towarzystw lotniczych. Ich flota to około 300 samolotów. Bilety wyszukujemy i bukujemy na stronie www.ba.com.

Te dwie linie latają m.in. na trasie Londyn – Manchester. Dla lotów rezerwowanych z miesięcznym wyprzedzeniem ceny kształtują się następująco:

Bmi – Londyn – Manchester 197zł / 3 miesięczne wyprzedzenie 197zł
BA – Londyn – Manchester  209zł / 3 miesięczne wyprzedzenie 209zł

Lot trwa około 1h, jednak warto zawsze sprawdzić ceny pociągów, które jadą około 2 razy dłużej, ale po pierwsze mogą być tańsze, a po drugie nie wymagają ponoszenia dodatkowych kosztów, ponieważ dowożą nas bezpośrednio do centrum miasta.

Wewnątrz Anglii latają także linie Flybe, jednak nie mają one dobrej opinii wśród miłośników latania. Ich samolotami dostać się możemy np. z Londynu do Newcastle. Dla zainteresowanych: www.flybe.com. Ceny przystępne.

                    Drogi

drogi w Anglii
97 % dorosłych Anglików posiada samochodó. Foto: flickr.com

Anglicy tak samo jak w piłce nożnej zakochani są w samochodach. Według nieoficjalnych statystyk, aż 97% dorosłych Anglików posiada samochód. Cała Wielka Brytania posiada bardzo dobrą sieć autostrad. Bez problemów możemy szybko przedostać się z jednego miasta do drugiego. Największym mankamentem jest oczywiście lewostronny ruch, do którego na początku może być nam się ciężko przyzwyczaić. Sieć autostrad Wielkiej Brytanii liczy ok.3295 km; oznaczone są literą M i jedną lub dwoma cyframi (drogi ekspresowe są oznaczone literą A i jedną – trzema cyframi; drogi lokalne literą B i jedną – czterema cyframi).

W Anglii większość autostrad jest bezpłatna. Zapłacić musimy wyłącznie za poruszanie się autostradą M6 oraz kilkoma innymi fragmentami autostrad M4, M25, M48. Dodatkowo płatne bywają tunele oraz mosty. Ich pełną listę znaleźć można na stronie www.visitbritain.com.

                    Pociągi

Kolej w Anglii
Sieć kolejowa w Wielkiej Brytanii jest nowoczesna i wydajna. Foto: flickr.com

Sieć kolejowa w Wielkiej Brytanii jest nowoczesna i wydajna. Łączy wszystkie główne miasta, jak również mniejsze miejscowości. Wszystkie połączenia obsługuje kilka dużych przewoźników na terenie całej Wielkiej Brytanii oraz mniejszych, działających regionalnie.

Swoje połączenie możesz zaplanować na stronie www.visitbritain.transportdirect.info lub www.nationalrail.co.uk.

National Rail skupia wszystkich przewoźników.

Ceny biletów, nie są tak jak w Polsce stałe i zależą od kilku czynników. Najlepiej rezerwować je w dużym wyprzedzeniem, wtedy możemy dostać je taniej. Najważniejsze czynniki to:

- data i godzina podróży
- dystans
- czas rezerwowania biletu (z jakim wyprzedzeniem)
- operator

Bilet może być tańszy jeżeli zdecydujemy się na opcję non-refundable, czyli biletu, którego nie możemy zwrócić (przepada, w sytuacji kiedy go nie wykorzystamy). Taniej będzie także wtedy, kiedy zdecydujemy się na podróż poza godzinami szczytu.

Rail Pass

Jeżeli jednak planujesz większą ilość podróży pociągiem po Wielkiej Brytanii powinieneś przemyśleć inwestycję w Rail Pass. Pozwala on na przemieszczanie się pociągami w określonym czasie. Więcej informacji znaleźć możemy na stronie: www.visitbritainshop.com/world/travel-transport/rail-tickets.html. Tam także możemy dokonać zakupu.  

Trzeba zaznaczyć, że podróże pociągami w Anglii są zazwyczaj bardzo drogie. Warto to dobrze sprawdzić zanim się zdecydujemy. Można natrafić na ciekawą promocję i wtedy warto skorzystać, ale w przeciwnym wypadku taniej wychodzą autobusy.   

Tanie pociągi

Obecnie mamy jednak możliwość taniego podróżowania pociągami po Anglii. Daje nam ją Virgin Trains. Firma ta obsługuje wiele połączeń wewnątrz Anglii. Np. rezerwowany z miesięcznym wyprzedzeniem bilet na trasie Londyn – Birmingham kosztuje zaledwie 3 GBP. Warta zapisania jest więc strona www.virgintrains.co.uk.

                    Autokary / Autobusy

autokary i busy w Anglii
Megabus to najtańsza firma autobusowa w Anglii. Foto: flickr.com

Jeśli jesteś w stanie poświęcić na podróż trochę więcej czasu, bez wątpienia powinieneś zdecydować się na autobusy lub autokary. Jest to najtańszy środek podróży po Wielkiej Brytanii. Sieć połączeń jest niesamowicie rozbudowana i obsługiwana przez wielu przewoźników.

Najważniejsze firmy zajmujące się transportem osób to głównie Megabus oraz National Express.

Warto zaplanować sobie podróż wcześniej i nie czekać z zakupem biletu do ostatniej chwili. Bilety możemy rezerwować online. Im wcześniej tym taniej! Często zdarza się, że nie możemy kupić biletu u kierowcy, więc warto zadbać o to z wyprzedzeniem.

Polecamy skorzystanie z usług Megabusa (www.megabus.com). Jest to firma działająca także w Stanach Zjednoczonych, a obecnie także w Polsce jako PolskiBus. Jeżeli rezerwujemy bilety z odpowiednim wyprzedzeniem możemy np. pojechać w dwie strony z Londynu do Manchesteru i z powrotem za 13 GBP lub z Londynu do Birmingham i z powrotem za 10 GBP (miesięczne wyprzedzenie). Jest to cena bardzo dobra!

Ponadto z Anglii Magabusem możemy dostać się za granicę, do Bolonii, Amsterdamu, Paryża i Brukseli.

CIEKAWOSTKI

praktyczne ciekawostki dotyczące Anglii
W angielskich pubach piwo pije się pint'ach czyli 0,586 l. Foto: flickr.com

- piwo lane z kija w pubach sprzedaje się w pint’ach (wymawiane ‘pajnt’). 1 pint (‘pajnt’) to około 0,5 litra można zamówić również 0,5 pint (‘half-pajnt’). 1 pint piwa kosztuje około 3 funtów. O piwo w barze prosimy mówiąc : ‘’pint of (carlsber), please” (‘pajnt of karlsberg, plis’)
- Anglicy są najbardziej otyłym narodem w Europie - 22.3% mężczyzn i 23% kobiet jest otyłych
- Anglicy kochają piwo i zabawę. Powszechnie używane słowo „pub” pochodzi właśnie z Wysp i jest skrótem od słowa „public”. Będąc w Anglii warto wybrać się choć raz do typowego angielskiego pubu
- Anglicy, co zrozumiałe piją najwięcej na świecie herbaty - 2,5 razy więcej niż Japończycy i aż 22 razy więcej niż Francuzi, Niemcy czy Amerykanie
- Anglia posiada jedne z najlepszych Uniwersytetów na świecie m.in. Oxford oraz Cambridge
- Anglicy uwielbiają piłkę nożną. Trudno spotkać Anglika, który nie interesuje się futbolem. To część ich kultury. Niech nie zdziwi nas więc widok pustych ulic i zatłoczonych pubów w weekendy. To znak, że miejscowi oglądają właśnie mecz
- 97% Anglików posiada samochód
- Wielka Brytania to jedno z największych obecnie skupisk Polaków na emigracji, według różnych danych jest to od 250000 do aż 800000 osób

PRZYDATNE STRONY

przydatne strony dotyczące Angli
www.nationalrail.co.uk - tutaj znajdziecie promocje kolejowe. Foto: flickr.com

www.ba.com - brytyjskie tanie linie lotnicze

www.flybmi.com – angielskie linie lotnicze

www.nationalrail.co.uk – angielskie koleje

www.virgintrains.co.uk – angielskie tanie koleje

www.visitbritain.transportdirect.info – brytyjski planner podróży

www.magabus.es – tanie przewozy autokarowe w Wielkiej Brytanii

www.nationalexpress.co.uk – przewozy autokarowe w Wielkiej Brytanii

www.visitbritain.com – przydatna strona o Wielkiej Brytanii w języku polskim i angielskim

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014


comments powered by Disqus
Tagi: Anglia   Wielka Brytania  

REKLAMA

Nasz kanał na YouTube


Facebook

 

REKLAMA
Booking.com

redakcja  |   o nas  |   dla mediów  |   reklama  |   współpraca  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone