Paryż - przewodnik

Paryż

Paryż to przepiękne miasto. Foto: Alejandro, flickr.com, CC BY-SA 2.0


Stolica Francji, a podobno i zakochanych. Paryż to bez wątpienia mekka turystów z całego świata. Co roku do miasta zjeżdżają dziesiątki milionów obcokrajowców chcących zobaczyć Wieżę Eiffla, Luwr, zjeść ślimaka i żabie udka, czy wypić prawdziwego szampana na Polach Elizejskich. Wymienione przeze mnie miejsca to tylko przedsmak tego co te magiczne miasto może nam zaoferować. Paryż jest miejscem które warto odwiedzić o każdej porze roku.

DOJAZD DO PARYŻA

jak tanio dotrzeć do Paryża?

Jak tanio dotrzeć do Paryża?


Wielu turystów wybiera podróż samochodem. Najczęściej decydują się na to podróżni, którzy chcą „objechać” całą Europę i Paryż jest jednym z wielu celów ich podróży. Alternatywą dla auta i samolotu może być kolej lub autokar, którymi również dostaniemy z się z Polski do stolicy Francji.

                    Loty 

Loty do Paryża

Samolot jest najszybszym środkiem transportu do Paryża. Foto: Shutterstock


Najpopularniejszą formą podróży do Paryża jest oczywiście samolot. Oszczędność czasu, pieniędzy oraz wygoda powodują że to właśnie samolot jest najczęściej rozpatrywaną formą transportu w kontekście podróży do Paryża. W mieście funkcjonują trzy lotniska:
Roissy - Charles de Gaulle, położony na północ od Paryża w miejscowości Roissy-en-France
Orly, na południe od miasta
Beauvais Tillé, znajdujący się w Tillé, 84 kilometry od Paryża


Z Polski (oraz z Berlina) do Francji latają praktycznie wszyscy przewoźnicy:
Z Poznania (Wizzair)
Z Warszawy (Wizzair, Norwegian, AirFrance, LOT)
Z Katowic (Wizzair)
Z Wrocławia (Wizzair, Ryanair)
Z Gdańska (Wizzair)Z Krakowa (Ryanair, Easyjet, LOT)
Z Berlina (Easyjet, Airberlin, AirFrance)

Średnie ceny lotów w jedną stronę kształtują się przeważnie w granicy 100 – 150 zł, chociaż zdarzają się również promocje za 29 zł. Pamiętajcie, że jeżeli za sam bilet taniej linii lotniczej będziecie musieli zapłacić więcej niż 180 zł warto sprawdzić ofertę względnie droższego LOT-u czy AirFrance.

TRANSPORT LOTNISKO - CENTRUM

transport z lotniska do centrum Paryża

W Paryżu są aż 3 lotniska! Foto: adsoftheworld.com


W Paryżu są aż 3 lotniska. Główne to Roissy - Charles de Gaulle. Jest głównym portem lotniczym stolicy Francji. Drugie co do wielkości jest lotnisko Orly. Tam również lądują "drogie" linie lotnicze, m.in. Norwegian z Warszawy. Trzecie lotnisko, Beauvais oddalone jest od stolicy Francji o ponad 80 kilometrów. ląduja tam wszystkie tanie linie lotnicze.

                    Roissy - Charles de Gaulle                      

Lotnisko Paryż Roissy - Charles de Gauelle

CDG to największy port lotniczy w Paryżu. Foto: timoelliott.com


Jeżeli zechcemy dostać się z lotniska Charles de Gaulle do centrum Paryża komunikacją miejską, do wyboru będziemy mieli dwa autobusy dzienne, dwa nocne i pociąg. Najtaniej jest jednak wykorzystać komunikację miejską. 

Linia 350 jedzie z lotniska do przystanku Paris-Gare. Cena wynosi 5,10 EUR (3 T+ Ticket) Czas podróży: około 1 godzina
Linia 351 jedzie z lotniska do przystanku Paris-Nation. Cena wynosi 5,10 EUR (3 T+ Ticket) Czas: około 1 godzina 20 minut

Podróżni, którzy przylatują na Charles de Gaulle późno w nocy albo nad ranem mogą skorzystać z autobusów nocnych, linii N143 i N140:
Linia N143 jedzie z lotniska do przystanku Paris-Gare de l’Est. Cena wynosi 7,60 EUR Czas podróży: około 1 godzina 20 minut

Linia N140 jedzie z lotniska do przystanku Paris-Gare del’Est. Cena wynosi 7,60 EUR Czas podróży: około 1 godzina 20 minut

                    Orly

Lotnisko Paryż Paris Orly

Dojazd z lotniska Orly do centrum. Foto: flickr.com


Z lotniska Orly do Paryża możemy dojechać dwoma autobusami miejskimi linii 183, 292, 285 i 91.10 oraz Kolejkami RER B i RER C

Linia 183 jedzie z lotniska do przystanku Porte de Choisy (stacja metra). Cena wynosi 1,90 EUR. Czas podróży: około 40 minut

Linia 285 jedzie z lotniska do przystanku Villejuif - Louis Aragon station. Cena wynosi 1,90 EUR. Czas podróży: 15 minut

Linia 292 jedzie z lotniska do przystanku Savigny-sur-Orge RER C. Cena wynosi 1,90 EUR. Czas podróży 30 minut

Linia 91.10 jedzie z lotniska na stację TGV Massy. Cena wynosi 1,90 EUR. Czas podróży 30 minut

Dla osób podróżujących nocą zostały przygotowane autobusy nocne.
N31 I N131

N31 jedzie z lotniska Orly do stacji Gare de Lyon. Czas podróży: około 1 godzina

N131 jedzie z lotniska Orly do stacji Gare de Lyon. Czas podróży: 25 minut

OrlyBUS:

Jest to stosunkowo najlepsza alternatywa, jeżeli chodzi o dojazd z lotniska do centrum. Tanio, szybko i bez problemów. Z lotniska Orly, do przystanku Paris - Denfert-Rochereau RER zabierze nas OrlyBUS. Cena wynosi 7,20 EUR. Czas podróży: 30 minut POLECAMY!

                    Beauvais Tille

Lotnisko Paryż Paris Beauvais Tille

Beauvais to najmniejsze lotnisko w Paryżu, gdzie lądują samoloty tanich linii lotniczych. Foto: flickr.com


Beauvais to najmniejsze lotnisko w okolicach Paryża. Zlokalizowane jest dokładnie 84 kilometry na północ od centrum miasta. Latają tutaj głównie samoloty tanich linii lotniczych jak Ryanair czy Wizzair.

Shuttle Bus:

Z racji tego, że lotnisko Beauvais jest położone daleko od Paryża można się tutaj dostać albo autem, albo specjalnym autobusem. Można też oczywiście zamówić taksówkę, ale w takim wypadku nie ma mowy o tanim podróżowaniu.

Autobus jedzie z lotniska na parking Paris-Porte Maillot. Cena połączenia wynosi 16 EUR. Czas podróży: 1 godzina 15 minut, przy czym jeżeli jedziemy na konkretny samolot autobus rusza 3 godziny i 15 minut przed odlotem.

KOMUNIKACJA MIEJSKA

komunikacja miejska w Paryżu

Komunikacja miejska w Paryżu. Foto: flickr.com


Jak na turystyczne miasto przystało, Paryż ma bardzo porządnie rozbudowaną sieć komunikacji miejskiej. Przede wszystkim 14 linii metra, miejska sieć kolejowa RER, tramwaje i autobusy. Oprócz konwencjonalnych środków transportu publicznego w Paryżu mamy do dyspozycji również Batobus, czyli autobus wodny pływający po Sekwanie i przemierzający ją w obie strony. Dodatkowo dla turystów funkcjonują: Archi – BUS, Montmartrobus, czy też Balabus, które zostały opisane poniżej. Oprócz dobrze rozwiązanej komunikacji, zadbano również o dodatkowy wachlarz zniżek i biletów stworzonych specjalnie pod turystów. Zanim zapoznacie się z poniższym cennikiem warto pamiętać, że Paryż podzielony jest na 5 stref.

Bilety ważne przez jeden dzień:

Billets à l'unité – czyli bilety pojedyncze:

1. Bilet t+ - Czyli najprostszy pojedynczy bilet. Upoważnia podróżnych do podróży środkiem transportu w obrębie stref 1-2. Jeżeli chcemy wyjechać dalej, wjeżdżając do każdej strefy musimy dokupić dodatkowy bilet t+. Możemy na nim jeździć praktycznie wszystkim, tzn. autobusami (dziennymi i nocnymi), tramwajami, metrem i kolejką RER. Cena biletu wynosi 1,70 EUR. W ramach biletu możemy przesiadać się pomiędzy autobusami i tramwajami, ale nie możemy przesiadać się pomiędzy w/w środkami transportu, a metrem, koleją i kolejką RER. Przesiadać nie wolno się również pomiędzy autobusami nocnymi. Bilet ważny jest 1,5 godziny od momentu skasowania.

Carnets de billets – Czyli 10-cio przejazdówki z rabatem 20%:

1. Karnety t+ - Jeżeli podczas swojego pobytu w Paryżu planujecie podróżować komunikacją miejską, ale z różnych względów nie opłaca Wam się kupować biletów całodziennych, to Karnet biletów t+ jest właśnie dla Was. Jest to zbiór 10 biletów t+ w promocyjnej cenie 12,50 EUR.

Mobilis – Są to bilety całodniowe. Upoważniają nas do podróży dowolnymi środkami transportu, dowolna liczbę razy w ramach stref: 1-2, 1-3, 1-4, 1-5. Ceny, odpowiednio do stref wynoszą: 6,40 EUR, 8,55 EUR, 10,55 EUR, 14,20 EUR.

Navigo Semaine – Jest to tygodniowy bilet ważny od poniedziałku do niedzieli. Bilety dostępne są w zależności od strefy w której chcemy się poruszać.

Cennik:

Strefa

1-2

1-3

1-4

1-5

2-3

2-4

2-5

3-4

3-5

Cena

19,15 EUR

24,85 EUR

30,25 EUR

33,90 EUR

18,15 EUR

23,05 EUR

26,65 EUR

17,65 EUR

21,25 EUR

Ticket Jeunes – Bilet skierowany do osób poniżej 26. Roku życia. Podobnie jak Mobilis jest to bilet całodzienny, (ważny tylko w weekendy!). Obowiązuje na: 1-3, 1-5, 3-5 i kosztuje odpowiednio: 3,55 EUR, 7,60 EUR, 4,45 EUR.


Archi-Bus – skierowany do turystów fascynujących się Paryżem i jego architekturą. Trasy poszczególnych linii są tak dobrane, że turyści mogą podziwiać piękną architekturę miasta. Na połączenia obowiązują bilety t+. Więcej na: http://www.ratp.fr/en/ratp/r_24543/archi-bus/

Montmartrobus – Autobus, który obwiezie nas wokół wszystkich najważniejszych miejsc na Montmartre. Odjazd z Placu Pigalle co 12 minut. Na Montmartrobus obowiązują bilety komunikacji Więcej na: http://www.ratp.fr/en/ratp/c_22259/montmartrobus/

Balabus – Działa od kwietnia do września w niedzielne popołudnia i święta narodowe. Balobus zabiera turystów w podróż po najważniejszych miejscach znajdujących się pomiędzy Gare de Lyon, a La Defense. Na autobus obowiązują bilety komunikacji miejskiej, w tym t+. Więcej na: http://www.ratp.fr/en/ratp/c_22257/balabus/

Batobus – wodny autobus, pływający po Sekwanie. Zatrzymuje się na ośmiu stacjach w tym przy Wieży Eifella i Katedrze Notr-Dame. Bilety, czyli specjalne Batobus Pass do kupienia na każdym przystanku. Są one ważne na minimum jeden dzień i w ramach tego dnia możemy pływać Batobusem ile tylko chcemy. Bilet na jeden dzień kosztuje 15 EUR, na dwa dni 18 EUR, a na pięć dni 21 EURWięcej informacji na: http://www.batobus.com/Batobus-navettes-promenade-paris-seine-tarifs.htm

KARTA MIEJSKA

karta miejska w Paryżu

Paris Visite to miejskia karta Paryża. Foto: flickr.com


W Paryżu występuje kilka kart turystycznych, z których najbardziej warto skupić się na:

Paris Visite – Jest to nic innego jak bilet cało lub kilkudniowy na wszelką komunikację miejską w Paryżu, wraz z masą zniżek dla turystów. Paris Visite dostępny na 1, 2, 3 lub 5 dni i obowiązuje albo na strefy 1-3, albo 1-5. Bilet kupimy w automatach na każdej stacji metra bądź na odpowiednim stoisku na lotnisku. Na zakupionym bilecie musimy wpisać swoje dane osobowe, w przeciwnym przypadku, w razie kontroli, karta zostanie uznana jako nieważna.


Cennik:

Strefa

1-dniowy

2-dniowy

3-dniowy

5-dniowy

1 – 3

12 EUR

19,40 EUR

26,50 EUR

38,20 EUR

1 – 5

25,15 EUR

38,20 EUR

53,55 EUR

65,50 EUR

Dzieci 4-11 obowiązuje 50% zniżka.

Paris Museum Pass - o zakupie tej karty powinien pomyśleć każdy, kto w Paryżu zamierza zwiedzać aktywnie. Karta oferuje bezpłatny dostęp do najbardziej popularnych miejsc w Paryżu. Z tą kartą zwiedzimy bez opłat przeszło 60 najpopularniejszych miejsc Paryża, wliczając w to m.in. Luwr czy Pałac Wersalski (a wyłączając Wieżę Eiffla).

Cena za kartę to 42 EUR (2 dni), 56 EUR (4 dni) i 69 EUR (6 dni). Kartę możemy kupić w większości paryskich muzeów. Spis atrakcji oraz zakup karty online: http://en.parismuseumpass.com

NOCLEGI

noclegi w Paryżu

Gdzie tanio spać w Paryżu? Foto: flickr.com


Znaleźć w Paryżu dość tani, ale i w miarę porządny oraz dobrze położony nocleg nie jest łatwo, ale co bardziej zorientowani czytelnicy wiedzą na pewno że dobre oferty nie leżą na ulicy. Żeby zarezerwować dobre miejsce, trzeba poświęcić trochę czasu i przeszukać Internet. Żeby zaoszczędzić Wasz czas postanowiliśmy zebrać wszystkie informacje na temat tanich noclegów w Paryżu.

                    Hotele

hotele w Paryżu

Polecane hotele w Paryżu. Foto: flickr.com


Godnym polecenia jest hotel Apollinaire przy Rue Delambre 39., czyli w centrum Paryża (350 metrów od wieży Montparnasse). Do przystanku metra i kolei Montparnasse dzieli nas 5 minut. Cena za noc w pokoju dwuosobowym wynosi 185 zł za osobę. W pokojach oczywiście klimatyzacja, mini bar i telewizja kablowa.

Kolejna propozycja to hotel Quality Paris Orleans mieszczący się przy Boulevard Brune 185-187. Hotel oddalony jest 6 przystanków metra od Porte de Versailles. W cenie pokoju mamy bezpłatny dostęp do siłowni i Internetu. W pokojach natomiast standardem jest telewizja satelitarna, klimatyzacja i mini bar. Z okien roztacza się przepiękny widok, a to wszystko już za około 175 zł od osoby za noc w dwuosobowym pokoju.


Jak widać, nocleg w Paryżu nie musi być wcale wstrząsem dla naszego portfela.  Przy odrobinie wysiłku i Ty znajdziesz tani hotel, który spełni Twoje oczekiwania. Aby zarezerwować hotel i nie przepłacić, polecamy korzystać z internetowych porównywarek cen.

                    Hostele

hostele w Paryżu

Polecane hostele w Payżu. Foto: flickr.com


Pierwszy z Hosteli, Hotel de la Terrasse znajduje się na Montmartre przy przystanku metra Porte de Clignancourt i jest świetną bazą do zwiedzania stolicy Francji. Cena za noc waha się w granicach 100 – 130 zł za osobę. Hotel wypróbowany oraz polecany przez naszą redakcję.

Kolejny Hostel nosi nazwę Bastille Apartment i mieści się przy Passage Courtois 17. Jest to praktycznie centrum Paryża. Niedaleko kwatery znajduje się przystanek metra Philipe Auguste. Cena za noc w 5-osobowym pokoju to wydatek rzędu 80 zł.

Ostatnie z wybranych przez nas miejsc do Hostel Le Village. Wybraliśmy go ze względu na to, że został najlepiej oceniony przez turystów spośród wszystkich paryskich hosteli, jest świetnie zlokalizowany, a cena za miejsce w wieloosobowym pokoju mieści się w granicach normy. Hostel położony jest przy ulicy Rue d’Orsel 20, zaraz przy przystanku metra Anvers. Łóżko w pokoju 8-osobowym będzie nas kosztować 109 zł, ale w cenę wliczone jest śniadanie.

                    Kwatery prywatne

Bardzo ciekawym rozwiązaniem kwestii noclegu jest skorzystanie z oferty wimdu.pl. Serwis oferuje możliwość rezerwacji prywatnych mieszkań (całych lub samego pokoju) od prywatnych osób. Wimdu jest niezwykle popularne na świecie (ponad 3 000 000 osób wykupiło już nocleg przez ten serwis). Popularność serwisu spowodowana jest niewątpliwie cenami za noclegi, które są dużo niższe od cen noclegu w hotelu czy hostelu. Cena za noc w Paryżu zaczyna się już od 100 złotych! Wimdu.pl - sprawdź sam!

                    Inne

alternatywne sposoby na nocleg w Paryżu

Alternatywą dla hoteli i hosteli mogą być np. kwatery prywatne Foto: Annuradha Ratnaweera, flickr.com


Wielu forumowiczów oraz również naszych czytelników poleca pokoju u pewnego pana, mówiącego po Polsku. Za cenę 15 EUR za noc oferuje on pokój, z dostępem do kuchni, Internetu i łazienki. Co ciekawe, właściciel posiada dużą wiedzę o różnych ciekawych miejscach w Paryżu, które nie są ujęte w sztampowych przewodnikach. Kwatera znajduje się w okolicy stacji metra Crimee (linia 7), skąd dojedziemy do centrum bez przesiadek. Więcej informacji pod adresem: sirap75019@gmail.com

Ciekawie prezentuje się też oferta stowarzyszenia polonijnego Cosmopolite Village. Znajdziemy tam parę ofert pokojów do wynajęcia dla turystów. Oczywiście nie wszystkie propozycje są tam bardzo tanie, ale zdarzają się i pokoje, których cena wynosi 20 EUR za noc, za osobę. Co ważne, każdy kto szukał w ten sposób noclegu jest zazwyczaj zadowolony i takie rozwiązanie poleca innym podróżnikom wybierającym się do Paryża. Dokładne informacje znajdują się na stronie: cosmoville.eu

Kolejne opcja to wynajęcie kwatery w Polskiej Akademii Nauk w Paryżu. Co ważne, PAN ma świetną lokalizację, tzn. położna jest przy samym Łuku Triumfalnym!

NAJTAŃSZE NOCLEGI

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Porównywarka przeszukuje wszystkie znane strony rezerwacyjne i przedstawia nam najniższe ceny dostępne w internecie. Wybierz termin swojej podróży, liczbę osób i zobacz najtańsze oferty w Paryżu!

Porównuj oferty z setek stron rezerwacyjnych i oszczędzaj nawet do 80%

WINE & DINE

co warto zjeść w Paryżu

Dowiedz się więcej o francuskiej kuchnii. Foto: Shutterstock


Zawsze zachęcamy naszych czytelników do tego, aby próbowali regionalnych przysmaków. Oczywiście nie znaczy to, że namawiamy tu do obżerania się ślimakami w najdroższych paryskich knajpach. Po prostu, jeżeli regionalne dania są stosunkowo droższe od najtańszych obiadów w mieście, warto poświęcić raz czy dwa, parę złotych na spróbowanie czegoś nowego. Oprócz praktycznych wskazówek oraz konkretnych miejsc, wskażemy Wam jak, gdzie i kiedy możemy zjeść lub pobawić się zupełnie za darmo.

Zanim przejdziemy do najważniejszego, chcielibyśmy nawiązać do poprzedniego akapitu. Jeżeli macie ochotę spróbować dobrej francuskiej kuchni, polecamy restaurację Chez Leon, 8 minut metrem od Moulin Rouge. Główne danie z przystawką (albo z deserem) będzie nas kosztować w przedziale 28, a 34 EUR.

Przeglądając jadłospisy poszczególnych knajpek/restauracji warto szukać pozycji prix fixe menu. Jest to zestaw składający się zazwyczaj z przystawki, dania głównego, deseru także wina. Co ważne cena takiego posiłku jest niższa i konkurencyjna względem innych pozycji w menu.

                    Polecane miejsca

polecane miejsca w Paryżu

Sprawdź jakie lokale w mieście polecamy. Foto: sheraton.com


Przede wszystkim restauracje Flunch. Jest to restauracja z bufetem, gdzie najemy się do syta już za 10 EUR. W centrum miasta restauracje Flunch znajdują się przy Rue Beaubourg 21, Rue Caulaincourt 1 i Rue Pierre Lescot 5. Więcej na: www.flunch.fr

Jeżeli np. nie będziecie mieli ochoty na obiad, ale na przekąskę z deserem i czymś do picia polecamy Wam sieć Le Brioche Doree. Za około 5,50 EUR dostaniecie taki właśnie zestaw.

Oprócz tego można zastanowić się nad opcją, która wprawdzie skierowana jest do studentów Sorbony, ale przy odrobinie szczęścia może udać się tam zjeść. Chodzi tu mianowicie o kantyny studenckie. Jeżeli posiadacie kartę ISIC szanse powodzenia są jeszcze większe. Jeżeli nie macie karty, w razie pytań możecie udawać studentów z programu Erasmus, choć te zdarzają się rzadko. Obiad w takim miejscu to wydatek rzędu 3 EUR. Warto podkreślić, że jest to naprawdę smaczny obiad. Takie stołówki znajdują się np. przy Rue Saints Pères 45, Rue Citeaux 4, Rue Mabillon 3 czy przy Avenue Georges Bernanos 39. Więcej na: www.crous-paris.fr


Jeżeli w naszej kwaterze mamy dostęp do kuchni, warto rozważyć jedzenie w miejscu zamieszkania. Wyjedzie nam taniej, a np. we Francji najtańszy asortyment francuskich hipermarketów jest jakościowo o wiele lepszy i smaczniejszy niż u nas. Warto to również wziąć pod uwagę przy planowaniu śniadań i kolacji. O ile z obiadem dla paru osób jest trochę roboty, o tyle śniadanie to chwila moment, a różnica w cenie pomiędzy zjedzeniem posiłku w domu, a na mieście jest ogromna.

W Paryżu możemy również trafić na miejsca, które o pewnych porach roku i dnia, oferują darmowe jedzenie. Nie są to porcje ogromne, więc radzimy nie opierać na tym całej swojej dziennej diety, ale uważamy że warto w takie miejsce się wybrać, nie tylko pod kątem samego jedzenia bo jest to często związane z różnego rodzaju event’ami i wydarzeniami:

Le Grenier – W każdą sobotę od 19.00 od września do kwietnia zupełnie za darmo serwowana jest tutaj kasza kuskus.

Le Tribal Cafe – W środy i czwartki można tu dostać darmową porcję małży z frytkami, a w piątki i soboty kurczaka z kaszą Kuskus.

La Chôpe du Château Rouge – W każdy piątek i sobotę od 19.00 możemy rozkoszować się darmową porcją kaszy kuskus.

Les Trois Frères – To miejsce od 20 już lat popularne jest dzięki świetnej (darmowej) kaszy Kuskus w czwartki oraz orientalnej zupie serwowanej w niedziele.

Le Taïs – Oferuje darmową porcję kaszy kuskus w piątkowe i sobotnie wieczory.

Abbey Bookshop – W okolicach Sorbony możemy wybrać się na darmową filiżankę kawy lub herbaty z dodatkiem syropu klonowego.

Specjalne wieczory oferują L'Atelier du Plateau oraz L'Abracadabar, gdzie goście mogą wypić darmowego drinka słuchając poezji. Podobną atrakcję oferuje L'Entrepôt w każdy pierwszy wtorek miesiąca.

WARTE ODWIEDZENIA

co warto zobaczyć w Paryżu

Sprawdź darmowe atrakcje Paryża. Foto: flickr.com


Paryż jest idealnym miastem dla osób, które uwielbiają zwiedzać. Niestety stolica Francji nie należy do najtańszych miast, ale wiemy jak zobaczyć tam jak najwięcej nie wydając prawie nic! 

Przede wszystkim za darmo zobaczycie od poniedziałku do soboty ogrody Wersalu. Latem w Parc de la Villette organizowane jest letnie kino pod chmurką. Wstęp oczywiście za darmo. Również latem można opalać się na specjalnie zorganizowanej Paryskiej Plaży nad Sekwaną. Jeżeli pojedziecie do Paryża w zimie, będziecie mogli pojeździć na łyżwach na większości miejskich lodowisk. Sprzęt można wynająć przy każdym z nich za przysłowiowy grosz. Jeżeli zmarzniecie, to w każdy piątek od marca do grudnia galeria La Fayette organizuje darmowy pokaz mody na 7. Piętrze. Poza tym możecie wejść na Taras widokowy La Smaritane. Z bardziej tradycyjnych miejsc nie zapomnijcie o katedrze Notre Dame (zupełnie za darmo) oraz Wieży Eiffla. Wejście wprawdzie kosztuje, ale już piknik i szampan pod jest darmowy. Jest to zresztą jedną z niewielu miejsc za które warto zapłacić. Najlepiej jest wejść schodami na 2. Piętro – Widok jest najlepszy, a koszt to tylko 4 EUR.

                    Pozostałe atrakcje 

atrakcje w Paryżu

W Paryżu każdy znajdzie coś dla siebie. Foto: flickr.com


W Paryżu jest bardzo wiele muzeów oraz innych atrakcji które zobaczycie za darmo. Poniżej przedstawiamy Wam ich skróconą listę:

- Paris Greeters Tours – Zrzeszenie mieszkańców, którzy za darmo oprowadzą i opowiedzą nam o najważniejszych miejscach Paryża. Wycieczki trzeba wcześniej ustalać. Więcej informacji pod adresem: www.parisiendunjour.fr

- Hotel de Ville – paryski ratusz. Oczywiście zwiedzanie zupełnie za darmo

- Pantheon – W pierwszą niedzielę miesiąca od października do marca wejście za darmo.

- Sainte-Chapelle – W pierwszą niedzielę miesiąca od października do marca wejście za darmo. Osoby do 18. roku życia wchodzą za darmo.

- Muzeum perfum Fragonard  - wejście, jak również przewodnik są tutaj kompletnie za darmo.

- Dom Victor’a Hugo – Mieszkanie wybitnego pisarza, gdzie dodatkowo wystawione są jego pierwsze działa. Oczywiście za darmo.

- Muzeum Curie – Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w jej laboratorium. Wystawa obejmuje również nagrodę nobla, którą Polka otrzymała za swoje osiągnięcia.

- Dom Balzac’a – Wstęp do domu wielkiego artysty nie wiąże się oczywiście z żadną opłatą. Z okien roztacza się piękny widok na wieżę Eiffla.

- Muzeum Carnavalet – Muzeum historii Paryża. Wstęp za darmo.

- Muzeum prefektury policji – Muzeum paryskiej policji. Za darmo.

- Luwr – W pierwszą niedzielę miesiąca oraz 14 lipca wejście do Luwru jest darmowe. Płacić nie muszą również osoby do 26. roku życia w piątkowe wieczory od 18.00 do 19.45

- Muzeum Orsay – W pierwszą niedzielę miesiąca wstęp jest za darmo. Osoby do 18. roku życia mogą zwiedzać do woli za darmo.

- Centre Pompidou W pierwszą niedzielę miesiąca wejście za darmo. Do 18. roku wstęp jest również darmowy. Wjazd na samą górę także za darmo.

- Muzeum Rodin – W pierwszą niedzielę miesiąca wejście za darmo.

- Muzeum Narodowe Wieków Średnich – W pierwszą niedzielę miesiąca wejście za darmo. Osoby do 18. roku życia włącznie wchodzą za darmo.

WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE

praktyczne informacje dotyczące Paryża

Paryż najpiękniejszy jest wiosną. Foto: flickr.com


- targuj się ze sprzedawcami pamiątek
- uważaj na kieszonkowców
- nie warto nastawiać się na piesze zwiedzanie
- planując wyjazd do Paryża zarezerwuj sobie co najmniej 4 dni!

PRZYDATNE STRONY

przydatne strony o Paryżu

Przydatne strony. Foto: własne


www.discoverfrance.net – strona poświęcona wszystkiemu co dzieje się w Paryżu!

www.aeroportsdeparis.fr – strona lotnisk Charles de Gaulle i Paris Orly

www.transilien.com – Strona komunikacji miejskiej w Paryżu

www.aeroportbeauvais.com – Strona lotniska Paris Beauvais

www.ratp.fr – Strona francuskiego metra

www.crous-paris.fr – strona kantyn studenckich w Paryżu

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017


comments powered by Disqus
Tagi: Paryż   Francja  

REKLAMA

Nasz kanał na YouTube


Facebook

 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2018 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ