Haiti - przewodnik turystyczny

Haiti

Port-au-Prince to bardzo niewdzięczne miasto.


Haiti zajmuje 2/3 wyspy Haiti (dawn. Hispaniola), którą współdzieli z państwem Dominikana. To najbiedniejszy kraj Ameryki Południowej, który notorycznie nękany jest przez kataklizmy, takie jak trzęsienia ziemi i huragany.

INFORMACJE OGÓLNE

HAITI (Republika Haiti)

Populacja

9 mln

Stolica

Port-au-Prince

Strefa czasowa

UTC -5
(12:00 w Polsce = 6:00 w Haiti)

Waluta

gourde (HTG)
1 PLN = 17,25 HTG
1 USD = 62,80 HTG
1 EUR = 73,65 HTG
(29.07.2017)

Język

haitański, francuski

Główne miasta

Port-au-Prince, Carrefour, Delmas, Pétion-Ville, Gonaïves, Cap-Haïtien, Saint-Marc, Cité Soleil, Croix-des-Bouquets, Port-de-Paix, Léogâne, Jacmel, Dessalines

Zalecane szczepienia Brak wymaganych szczepień

INFORMACJE PRAKTYCZNE

W Haiti odnotowano przypadki zarażenia Ebolą.


- ze względu na słabe rozwinięcie kraju i klęski żywiołowe, może być problem z dostępem do podstawowych towarów i usług
- podobnie z dostępem do internetu - wifi jeszcze praktycznie w ogóle tutaj nie dotarło. Korzystaliśmy z wifi kilka razy w 4**** hotelu w Port au Prince - nawet w takim miejscu internet praktycznie nie działał

 

WIZA DO HAITI

Wiza

Czy do Haiti jest potrzebna wiza?


Obywatele RP nie potrzebują wizy do Haiti, jeżeli ich pobyt nie będzie dłuższy niż 90 dni. Nasz paszport musi być ważny minimum 60 dni od dnia wyjazdu z Haiti.

JAK DOTRZEĆ DO HAITI

Jak dolecieć do Haiti?


Do Haiti najlepiej dostać się z Dominikany. W ostatnim czasie pojawia się do niej sporo promocji lotniczych (więcej w artykule Dominikana - przewodnik turystyczny). M.in. ze stolicy Dominikany, Santo Domingo dojedziemy do Haiti busem.

BEZPIECZEŃSTWO W HAITI

Bezpieczeństwo

Czy w Haiti jest bezpiecznie?


Od 2010 roku, kiedy Haiti dotknęło potężne trzęsienie ziemi, w kraju znajduje się ognisko cholery (jest to ostra choroba zakaźna, której towarzyszy rozwolnienie oraz wymioty). Z tego powodu należy dbać o higienę, pić wyłącznie wodę butelkowaną, jeść żywność poddawaną obróbce termicznej itp.

Ponadto występuje zagrożenie przestępczością pospolitą. Działania służb mundurowych nie są szczególnie skuteczne. Zaleca się szeroko ogarniętą rozwagę, unikanie miejsc niebezpiecznych i spacerowania nocą, skromny ubiór, nie eksponowanie złota i bogactwa.

Dodatkowo w stolicy coraz częściej dochodzi do ogromnych protestów, w trakcie których Haitańczycy nie przebierają w środkach, podpalają samochody i napadają na służby.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

Transport publiczny w Gambii

Transport publiczny w Haiti.


Transport publiczny w Paragwaju jest słabo rozbudowany. Nie ma kolei (aczkolwiek są niezwykle ambitne plany reaktywacji przewozów kolejowych w kraju), nie ma lotów wewnątrz państwa.

                    Autobusy i drogi

Ruch drogowy w Haiti.


W Haiti wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Stan dróg fatalny, brak oznakowania, a w stolicy kraju występują ogromne korki. Drogi są wąskie (i dodatkowo pozastawiane), nie ma praktycznie żadnych sygnalizacji świetlnych. Przy godzinach szczytu spodziewaj się paru godzin, żeby wyjechać samochodem z miasta. Po kraju można poruszać się wynajętym samochodem, aczkolwiek, ze względu na zły stan dróg i braki w oznakowaniach, zaleca się wynajęcie chauffeur, czyli kierowcy z własnym samochodem. Jest to oczywiście droższe rozwiązanie niż wynajem samochodu, jednak stanowi jedną z najwygodniejszych form poruszania się po kraju.

Po kraju poruszają się tap taps, czyli zazwyczaj vany przystosowane do przewożenia ludzi. Najdłuższe przejazdy wewnątrz kraju nie powinny kosztować więcej niż 7-8 USD.

CIEKAWOSTKI

ciekawostki o Gambii

Ciekawostki o Haiti.


- wyspę Haiti odkrył w 1492 roku Krzysztof Kolumb. Wyspa została nazwana Hispaniolą (w niektórych źródłach nazywana jest tak do tej pory) i weszła w skład hiszpańskiego imperium kolonialnego. Z czasem Francuzi odbili zachodnią część wyspy (w ten sposób na wyspie nastąpił podział, przez który ostatecznie istnieją tu dzisiaj 2 państwa)
- w Haiti znajduje się jedyna w swoim rodzaju polonia. Są to potomkowie legionistów, którzy w 1802 roku zostali przysłani na wyspę, aby stłumić powstanie czarnej ludności. Duża część Polaków porównywała historię mieszkańców Haiti do swojej własnej - i jedni i drudzy zostali pozbawieni ojczyzny. Duża część Polaków przeszła na stronę powstańców. Ich potomkowie żyją do dzisiaj na wyspie, ich największym skupiskiem jest Cazale
- Haiti jest najbiedniejszym krajem Ameryki Południowej

PRZYDATNE STRONY

Dowiedz się więcej o Haiti.


tymczasowo brak. Znasz jakąś ciekawą stronę o Haiti? Napisz w komentarzu, sprawdzę i dodam ją tutaj.

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Haiti  

Autor publikacji

Mateusz Jakubowski

Pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik dobrej kuchni, cudownej Azji, no i oczywiście dobrej muzyki.

 


Nasz kanał na YouTube


Facebook

 
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2018 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ