Kijów - przewodnik turystyczny

Kijów

Kijów, Monaster św. Michała Archanioła. Foto: Very Quiet, flickr.com


Kijów jest stolicą i zarazem największym miastem Ukrainy. W położonej nad Dnieprem stolicy kraju mieszkają niecałe 3 miliony osób. To miasto ze wspaniałą i bliską polskiemu sercu historią - Kijów przez kilkaset lat należał do Polski, stając się przez długi okres czasu jednym z najważniejszych ośrodków polskości.

Kijów - informacje ogólne i notka historyczna

Historia Kijowa sięga V wieku, kiedy utworzono w tym miejscu placówkę handlową na trasie łączącej Konstantynopol ze Skandynawią. W 882 roku zdobyty przez wikingów, a w 1018 roku przez Bolesława Chrobrego. W XI wieku stolica Rusi Kijowskiej, która od XIII wieku była zajęta i okupowana przez Tatarów. W 1363 roku włączone do Wielkiego Księstwa Litewskiego, a w 1569 do Królestwa Polskiego. To złoty okres dla Kijowa, miasto zostało miastem królewskim i dynamicznie się rozwijało. W 1648 Kijów został zajęty przez Kozaków Bohdana Chmielnickiego, który po kilku latach oddał Kijów carowi rosyjskiemu.

Wraz z upadkiem Polski, zmalało również znaczenie Kijowa. Po ogromnych zniszczeniach II wojny światowej miasto odbudowano, z czasem stało się jednym z najważniejszych miast ZSRR. Po rozpadzie związku, Kijów stał się w 1991 roku stolicą niepodległej Ukrainy. Dzisiaj jest to największe, najbardziej rozwinięte i najważniejsze miasto Ukrainy. Mieszkają w nim 3 miliony mieszkańców.

Jak dotrzeć do Kijowa

Jak najtaniej dolecieć do Kijowa?


W ostatnich latach do Polski zawitało bardzo wielu Ukraińców. Tanie linie lotnicze szybko zauważyły tkwiący w tym potencjał, dzięki czemu do Ukrainy lata wiele samolotów z większości polskich lotnisk. Nie inaczej jest z Kijowem. W chwili pisania tego artykułu z Polski do Kijowa lata:

  • Wizzair - Gdańsk, Katowice, Kraków, Poznań, Warszawa-Chopin, Wrocław
  • Ryanair - Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Poznań, Warszawa-Modlin, Wrocław

Cena za loty do Kijowa nie jest wysoka - szukając lotów z odpowiednim, kilkumiesięcznym wyprzedzeniem nie ma problemów ze znalezieniem biletów w cenie 55 PLN za lot w jedną stronę.

Na Ukrainę można również dostać się drogą lądową. Najłatwiej jest udać się (przeważnie pociągiem) do Przemyśla. Stamtąd kursują autobusy (od 2 PLN) do Medyki - położonej kilka kilometrów dalej wsi na granicy z Ukrainą (przejście graniczne Medyka-Szeginie). Granicę przechodzimy pieszo, a następnie wsiadamy w marszrutkę np. do Lwowa (do pokonania mamy około 80km). Przejazd będzie kosztować około 20 UAH. Marszrutki czekają na zapełnienie wszystkich miejsc. Jeżeli nam się śpieszy, możemy podjechać taksówką - koszt około 100 UAH. Z Lwowa do Kijowa możemy pojechać pociągiem w 8 godzin za mniej niż 20 PLN (czytaj więcej: Kolej na Ukranie).

Kijów - dojazd do centrum z lotniska

Jak z lotniska dojechać do centrum Kijowa?


Kijów obsługiwany jest przez 2 lotniska - Boryspil International Airport (KBP) oraz Zhulyany Airport (IEV).

Boryspil International Airport (strona internetowa: www.kbp.kiev.ua) położony jest niecałe 40 kilometrów od centrum Kijowa. Z lotniska dojedziemy do centrum kursującym 24 godziny na dobę autobusem Sky Bus (www.skybuskiev.com) za cenę 80 UAH (około 12 PLN). Czas przejazdu to około 60 minut (do dworca głównego) lub 30 minut (do stacji metra Kharkivska Metro Station) w cenie 50 UAH (około 7 PLN). Z lotniska można również pojechać zbiorową taksówką (czekamy na komplet pasażerów, cena 50 UAH). Możemy również pojechać taksówką samodzielnie (za około  300-350 UAH).

Lotnisko Zhulyany Airport (www.iev.aero) położone jest 8 kilometrów od centrum Kijowa. Na tym lotnisku lądują loty Wizzair. Do centrum Kijowa dojedziemy z lotniska busem lub taksówką. Przystanek autobusowy znajduje się kilkadziesiąt metrów za wyjściem z lotniska, cena biletu to niecałe 5 UAH (mniej niż 1 PLN). Za taksówkę do centrum nie powinniśmy zapłacić więcej niż 100 UAH (około 14 PLN).

Kijów - komunikacja miejska

Po Kijowie możemy poruszać się autobusami, trolejbusami i marszrutkami. Turyści będą jednak w większości korzystać wyłącznie z metra. Metro w Kijowie jest dobrej jakości, w chwili obecnej są to 3 linie - 1 (czerwona), 2 (niebieska) i 3 (zielona). Koszt przejazdu to 4 UAH (około 0,5 PLN) za jeden przejazd. Stacje oraz przystanki są oznakowane w języku ukraińskim oraz angielskim. Co ciekawe, stacja Arsenalna (1 linia) jest najgłębiej położoną stacją metra na świecie (105 metrów). Stacje metra (zwłaszcza najstarszej, pierwszej linii, która została otwarta w 1960 roku) są warte poświęcenia chwili uwagi ze względu na swój socrealistyczny wygląd.

Kijów - karta miejska

karta miejska w Kijowie

Karta miejska Kijowa - Kyiv City Card.


Kartę miejską Kiv City Card możemy zakupić przez internet lub w centrach informacji turystycznych na terenie całego miasta. Karta upoważnia do bezpłatnego poruszania się metrem, wstępu bez opłat do 30 muzeów i galerii, wzięcia udziału w dwóch pieszych wycieczkach oraz bezpłatnym przepłynięciu się łódką po Dnieprze. Ponadto karta upoważnia do otrzymania zniżek w niektórych restauracjach, hotelach i taksówkach. Kartę możemy wykupić na 2 dni (200 UAH, około 28 PLN), 3 dni (300 UAH, około 42 PLN) lub 5 dni (400 UAH, około 56 PLN).

Oficjalna strona z większą ilością informacji: www.kyivcity.travel/explore/useful-information/kyiv-city-card

Noclegi w Kijowie

Noclegi w Kijowie.


Baza noclegowa w Kijowie jest bardzo rozbudowana, zarówno pod względem ilości miejsc noclegowych jak i standardu noclegu. Spodziewajmy się, że w najtańszych miejscach może być problem z ciepłą wodą i wygodą, mogą się trafić bardzo spartańskie warunki dlatego przed wykupieniem noclegu zalecam przejrzenie zdjęć wybranego miejsca.

Cena za noc w dwuosobowym pokoju zaczyna się od około 40 PLN, natomiast łóżko w pokoju wieloosobowym to koszt od około 8 PLN.

Do wyszukiwania noclegów polecam wyszukiwarkę HotelsCombined, która przeszukuje wszystkie internetowe wyszukiwarki noclegów (booking i inne) i pokazuje najtańsze ceny na dany nocleg, jakie są dostępne w internecie:

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com. Aby dowiedzieć się więcej na temat znalezienia dobrego noclegu, przeczytaj nasz poradnik "Noclegi". Jeżeli chcesz sprawdzić, gdzie w Kijowie spaliśmy i które miejsca polecamy, a które odradzamy, sprawdź artykuł Noclegi Kijów - polecane i odradzane.

Atrakcje Kijowa

Kijów - atrakcje.


Główną ulicą Kijowa jest Khreshchatyk ((Хрещатик, po polsku Chreszczatyk), przy której znajdziemy kilka interesujących budynków, jak m.in. Hotel Nacional, budynek filharmonii, rady miejskiej i giełdy miejskiej. To przy tej ulicy znajduje się Plac Niepodległości, czyli słynny Majdan. Na placu znajdziemy sporo zabytków i ciekawych miejsc, m.in. Lacką Bramę i pomniki Archanioła Michała (patrona miasta), założycieli Kijowa, Kozaka Mamaja oraz kolumnę z Berehynią.

Kijów posiada dużą ilość obiektów sakralnych. Najważniejszym obiektem jest wybudowana w XI wieku Ławra Peczerska (położona niedaleko przystanku metra Arsenalna), która jest siedzibą zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Sobór Mądrości Bożej w Kijowie to najstarsza cerkiew w Kijowie (jej początki sięgają X wieku). Wpisany jest na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Kilkaset metrów na północ i na wschód znajdziemy Cerkiew św. Andrzeja i Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach. Idąc do nich miniemy pomnik Bohdana Chmielnickiego. 100 metrów na północ od Cerkwi św. Andrzeja znajduje się Zamek Ryszarda Lwie Serce - piękna kamienica wybudowana na początku XX wieku. Przy ulicy zaczyna się Andriyivskyy Descent - kręta, klimatyczna ulica, przy której znajdziemy dużo kramów i stoisk, gdzie będziemy mogli zrobić zakupy.

Niedaleko Soboru Mądrości Bożej znajduje się Złota Brama, a niedaleko Ławry Peczerskiej znajduje się Park w którym znajdziemy ogromny pomnik Matki-Ojczyzny. W parku znajduje się jeszcze kilka pomników oraz ciekawe muzeum historii Ukrainy w II wojnie światowej. Również nieopodal stacji metra Arsenalna znajduje się Pałac Maryński i Maryński Park. Za pałacem znajduje się stadion Dynama Kijów.

Kijów posiada miejsca związane z ludobójstwami, jakich dokonano w czasach wojennych. Babi Jar to miejsce, w którym masowo mordowano Polaków, Żydów i obywateli innych krajów. W Bykowni, 10 kilometrów od centrum Kijowa znajduje się Polski Cmentarz Wojenny, na którym, w zbiorowych mogiłach pochowane jest prawie 3500 ofiar Ukraińskiej Listy Katyńskiej.

Warto odwiedzić muzeum Pyrohiv, gdzie, pod otwartym niebem zobaczymy, jak przed laty wyglądało życie na Ukrainie.

Kijów - wskazówki praktyczne

Kijów jest dużym miastem.


- w Kijowie nie pij kranówki
- jeżeli masz trochę czasu, zastanów się nad minimum jednodniową wycieczką do Czarnobyla

Kijów - przydatne linki

Dowiedz się więcej o Kijowie.


- www.kyivcity.travel/ - oficjalna, turystyczna strona Kijowa (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021


Tagi: Kijów   Ukraina  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ