Bukareszt - przewodnik turystyczny

Bukareszt

Bukareszt - Piata Revolutiei. Foto: własne


Bukareszt. Stolica Rumunii. Jedno z największych miast w Europie. Gwarny świadek niesamowitych historii, miejsce naznaczone dyktatorem Nicolae Ceaușescu. Ładne miasto z wieloma atrakcjami i zabytkowymi budynkami, mimo, że komunistyczna władza nakazała zrównać z ziemią dużą część starego miasta, aby w sercu Bukaresztu wybudować Casa Poporului (Dom Ludowy) - największy pałac na świecie.

Bukareszt - informacje ogólne i notka historyczna

Bukareszt był zamieszkany już w starożytności, jednak ważnym miastem stał się dopiero kilkaset lat temu. Miasto założono w XIV wieku. Miasto intensywnie rozwijało się w XVI wieku, stając się w wieku XVII najważniejszym miastem Wołoszczyzny. W 1698 Bukareszt stał się jej stolicą. Gdy po II wojnie światowej Rumunia trafiłą pod skrzydła ZSRR, komunistyczny przywódca, Nicolae Ceausescu, nakazał zburzenie znacznej części centrum miasta i wybudowanie w tym miejscu socrealistycznej architektury.

Dzisiaj Bukareszt jest stolicą Rumunii i jej największym miastem. Mieszka w nim niecałe dwa miliony mieszkańców.

Jak dotrzeć do Bukaresztu

Jak najtaniej dolecieć do Bukaresztu?


Do Bukaresztu z Polski dolecimy tanimi liniami jedynie z Warszawy Chopin (Wizzair). Jeżeli nie pasuje nam Warszawa, to do Bukaresztu możemy dolecieć z przesiadką. Do stolicy Rumunii lata Ryanair z Brukseli, Londynu i Mediolanu oraz kilku innych miast, do których ciężko znaleźć tanie loty. Do powyższych lokalizacji możemy tanio polecieć liniami Ryanair lub Wizzair i stamtąd polecieć już bezpośrednio do Bukaresztu. Taka kombinacja powinna kosztować około 400-600 PLN łącznie za wszystkie bilety lotnicze. Robiąc takie kombinacje warto sprawdzić również loty z powyższych miast do Krajowej, Timisoary i Kluż-Napoki. Z tych miast dojedziemy do Bukaresztu za mniej niż 100 PLN koleją lub autokarem (więcej informacji o dojazdach koleją i autokarami do Bukaresztu w artykule "Przewodnik po Rumunii").

Osoby mieszkające na zachodzie Polski mogą pomyśleć nad lotem z Berlina (Ryanair) do Bukaresztu (lotnisko Otopeni). Loty już od 30 EUR.

Do Bukaresztu możemy się również dostać na kilka innych sposobów - lecąc najpierw do Budapesztu (lub jadąc z Krakowa autokarem za 40 PLN - www.orangeways.com) i stamtąd drogą lądową do Bukaresztu lub lecąc do Belgradu (z przesiadką, jak wyżej, lub łapiąc promocję na loty, LOT oferuje czasem loty do Belgradu za 350 PLN) i stamtąd drogą lądową do Bukaresztu. Są to jednak bardziej skomplikowane i czasochłonne sposoby.

Bukareszt - dojazd do centrum z lotniska

Lotnisko Otopeni Bukareszt

Lotnisko Bukareszt-Otopeni.


Głównym lotniskiem Bukaresztu jest Henri Coandă International Airport (OTP), położone niecałe 20 kilometrów od centrum miasta, w miejscowości Otopeni. Drugie lotnisko, Aurel Vlaicu International Airport (BBU) od 2012 roku nie obsługuje połączeń pasażerskich. Lotnisko OTP znane jest głównie pod nazwą "Otopeni" ze względu na nazwę miejscowości w której jest położone. Jest to największe lotnisko w Rumunii, obsługuje rocznie ponad 5 milionów pasażerów.

Autobus

Do miasta dojedziemy ekspresowymi autobusami miejskimi - 783 (pod budynek parlamentu) i 780 (do stacji Gara de Nord - Dworzec Północny, będący głównym dworcem miasta). 780 kursuje codziennie między 5:25 a 23:10, a autobus 783 kursuje przez całą dobę co 20-40 minut. Koszt biletu to 3,5 RON, biletomat i kiosk z biletami dostępny na przystanku. Czas trwania przejazdu do 40 minut. Trasa przejazdu dostępna na stronie przewoźnika: www.ratb.ro/eng/v_bus_expres_eng.php

Pociąg

Do centrum Bukaresztu (do stacji Gara de Nord - Dworzec Północny), dojedziemy pociągiem z lotniska. Bilet kupujemy na stanowisku państwowego przewoźnika kolejowego, CFR Calatori (www.cfrcalatori.ro). Koszt biletu to 8,1 RON. W cenie biletu jest przejazd minibusem na stację kolejową (2km od lotniska) i transport pociągiem. Pociąg kursuje co godzinę między 05:15 a 20:20. W chwili obecnej trwają pracę mające na celu przesunięcie stacji kolejowej do terenów lotniska.

Bukareszt - komunikacja miejska

Bukareszt - komunikacja miejska.


Poruszanie się komunikacją miejską w Bukareszcie bywa problematyczne. Miasto jest duże i często bardzo zatłoczone. Sieć obsługują dwie firmy. Za autobusy, tramwaje i trolejbusy odpowiedzialna jest firma Regia Autonomă de Transport București (RATB), natomiast metro obsługiwane jest przez Metrorex. Firmy miały zostać połączone, jednak z powodu protestów pracowników, realizacja planu nie doszła do skutku. Obie firmy sprzedają własne bilety na swoje usługi i nie uznają wzajemnie swoich biletów. Można jednak wyrobić w kioskach, na stacjach metra lub w biletomatach kartę "ACTIV" (www.card.ratb.ro), która jest ważna dla obydwu firm. Kartę zasila się gotówką i przykłada do czytników w środkach komunikacji miejskiej.

Mapa metra w Bukareszcie
Metro w Bukareszcie - mapa. Kliknij na mapę aby powiększyć

Metro w Bukareszcie

Metro w Bukareszcie obsługuje firma Metrorex (www.metrorex.ro). Aktualnie w użyciu są 4 linie metra. A kolejne są w planach (widoczne na mapce jako przerywane linie). Cena za przejazdy: 5 RON (2 przejazdy), 20 RON (10 przejazdów), 70 RON (bilet miesięczny), 8 RON (bilet jednodniowy), 25 RON (bilet tygodniowy).

Autobusy, trolejbusy i tramwaje w Bukareszcie

Bukareszt posiada rozbudowaną sieć autobusów (podzieloną na autobusy miejskie, podmiejskie i ekspresowe), tramwajów i trolejbusów. Wszystkie trasy i rozkłady jazdy znajdują się na podstronie przewoźnika RATB: http://www.ratb.ro/eng/v_trasee_eng.php. Poruszanie się tymi środkami transportu może być problematyczne ze względu na ogromną ilość tras i słabe oznakowanie przystanków (biała tabliczka z nazwą przystanku). Do przejazdów musimy wyrobić wspomnianą kartę ACTIV. Ceny przejazdów to 1,3 RON za kursy miejskie, 3,5 RON za ekspresowe i 1,5 RON za podmiejskie. 8 RON kosztuje bilet jednodniowy, 17 RON bilet tygodniowy.

Noclegi w Bukareszcie

Noclegi w Budapeszcie - gdzie warto?


Baza noclegowa w Bukareszcie jest rozbudowana i tania. Za noc w dwuosobowym pokoju przyjdzie nam zapłacić około 100 PLN, natomiast łóżko w pokoju wieloosobowym to koszt od około 15 PLN.

Booking.com

Jeżeli chcesz zobaczyć w których miejscach w Bukareszcie spaliśmy i które miejsca polecamy, a które odradzamy, sprawdź nasz artykuł: Bukareszt - noclegi polecane i odradzane. Aby dowiedzieć się więcej na temat znalezienia dobrego noclegu, przeczytaj nasz poradnik "Noclegi".

Atrakcje Bukaresztu

Co warto zobaczyć w Bukareszcie

Bukareszt - atrakcje.


Chcąc nie chcąc, symbolem miasta jest ogromny Pałac Parlamentu, który jest największym budynkiem parlamentu na świecie. Wybudowany przez słynnego rumuńskiego dyktatora, Nicolae Ceaușescu, który wymyślił sobie, że w sercu miasta stworzy (równając na te potrzeby z ziemią około 7km2 starego miasta) nowoczesną dzielnicę rządową z ogromnym pałacem. Pałac można zwiedzić, co 30 minut rozpoczyna się wycieczka (trwająca 30 lub 45 minut, są różne trasy, najniższa cena to 25 RON).

Niedaleko pałacu znajduje się stare miasto Bukaresztu (Lipscani). Idąc do niego miniemy Piața Unirii (Union Square) - jeden z głównych placów Bukaresztu. Lipscani było sercem średniowiecznego Bukaresztu. Dzisiaj, prócz pięknych uliczek znajdziemy tam m.in. ruiny starego dworu (Curtea Veche), siedziby książąt Wołoszczyzny.

Na północ od Lipscani, po kilku minutach spaceru, dojdziemy do Piața Universității, ślicznego placu gdzie znajdziemy m.in. budynek Teatru Narodowego, a po kilkunastu minutach dalszego spaceru trafimy na Revolution Square (Piaţa Revoluţiei). To były najważniejszy plac Bukaresztu. Znajdziemy przy nim Pałac Królewski (w którym znajduje się obecnie Narodowe Muzeum Sztuki). Przy placu znajdują się także inne, ważne dla miasta budynki, jak m.in. sala koncertowa Romanian Athenaeum (Ateneul Român) i Athénée Palace. Na placu znajduje się pomnik odrodzenia (Memorialul Renaşterii), który upamiętnia ofiary rewolucji rumuńskiej. Idąc dalej na północ drogą nr 1 (niecałe 4km spaceru, można podjechać komunikacją miejską) dotrzemy do Arcul de Triumf - rumuńskiego łuku triumfalnego poświęconego żołnierzom, którzy walczyli za Rumunię. Przy łuku znajduje się wejście na Parcul Herăstrău, jeden z największych parków w Bukareszcie.

Warto również zajrzeć do kościołów i świątyń. Na Lipscali znajdziemy monastyr Biserica Stavropoleos, Wartym zobaczenia jest również Colțea Hospital, główny szpital Bukaresztu umieszczony w ogromnym budynku po dawnym klasztorze. Inne ciekawe ośrodki kultu to m.in. Cerkiew św. Spirydiona (Biserica Sfântul Spiridon-Nou), Monaster Wojewody Radu (Mănăstirea Radu Vodă), Monaster Antyma (Mânăstirea Antim) i Cerkiew Kretzulescu (Biserica Crețulescu).

Bukareszt - wskazówki praktyczne

Centrum Bukaresztu jest bardzo ciekawe.


- Bukareszt jest świetnym miastem do zwiedzania pieszo, wokół centrum znajdują się dziesiątki atrakcyjnych miejsc. Możemy zwiedzić je z przewodnikiem za darmo dzięki free walking tours. Darmowe wycieczki ruszają codziennie o 10:00 i 18:00 spod zegara przy fontannach w parku na Unirii Square (Union Square). Więcej informacji: www.bucharest.walkaboutfreetours.com
- w chwili pisania tego tekstu (15.04.2017), taksówki w Bukareszcie kosztują 1,39 RON za 1km. Niestety wielu taksówkarzy nie chce włączyć turyście taksometru i chce jechać za wyższą stawkę. Rezygnujmy z takich przewoźników i idźmy do następnej taksówki - w końcu trafi się taka, w której kierowca włączy taksometr

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023


Tagi: Bukareszt   Rumunia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ