Rezerwacja noclegów - na co patrzeć, chcąc wybrać dobry nocleg? [PORADNIK]

Nocleg

Na co patrzeć, jeżeli chcemy zarezerwować nocleg?


Na co powinniśmy patrzeć, jeżeli chcemy zarezerwować dobry nocleg? Jest sporo rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Na potrzeby tego artykułu publikuję kilka punktów z mojej książki, Encyklopedia Taniego Zwiedzania. Całość znajdziesz w książce, którą możesz kupić za 49,99 PLN.

Rezerwacja noclegu - kiedy rezerwować?

Są dwie szkoły – albo rezerwujesz z dużym wyprzedzeniem, albo szukasz na miejscu. Wszystko w zależności od kierunku, w który się wybierasz. Jeżeli jedziesz do rozwiniętego kraju, rozwiniętego miasta albo na wakacje wyruszasz w sezonie – szukaj z wyprzedzeniem. W dużych, rozwiniętych miastach normą jest, że tanie noclegi są wykupowane z wyprzedzeniem przez innych. W sezonie wakacyjnym może być podobnie również i w innych, mniej rozwiniętych miejscach.

Sytuacja zmienia się, jeżeli wybieramy się do biedniejszych krajów. O ile czujemy się na siłach, możemy szukać noclegu na miejscu. W biednych krajach zdarza się, że część właścicieli miejsc noclegowych nie ma dostępu do internetu, przez co nie reklamuje się w nim. Nocleg w takim miejscu możemy wykupić wyłącznie na miejscu (zazwyczaj za niższą cenę niż w inne okoliczne noclegi w okolicy, które reklamują się online). Niestety wariant ten z każdym rokiem staje się coraz bardziej skomplikowany i na miejscu możemy usłyszeć cenę dużo wyższą niż w internecie, ponieważ w większości miejsc świata jest już powszechny dostęp do sieci i totalnie komercyjne podejście do turystów, którzy w znacznej części świata są postrzegani jako „maszynka do robienia pieniędzy”, z której można coś uszczknąć dla siebie.

Nawet, jeżeli nocleg będzie w danym miejscu za 10 USD (cena za jaką można zarezerwować go przez internet), spodziewaj się, że usłyszysz dużo wyższą cenę, na przykład 20 USD i recepcjonista za nic nie będzie chciał zejść do normalnej ceny. Będziesz musiał ostro negocjować. Na tanich Filipinach przerabiałem to w grudniu 2016 roku. Na potrzeby tego tekstu chciałem określić, w ilu odwiedzonych przeze mnie miejscach, w których można wykupić nocleg w internecie, usłyszę wyższą cenę za wykupienie noclegu na miejscu. Na pięć miejsc noclegowych wyższą cenę usłyszałem wszędzie. Standardowo o 10-15 USD więcej niż w przypadku zakupu noclegu przez internet. Eksperyment skończył się w lokalizacji nr 5, w której dwie recepcjonistki przekonywały mnie, że nie da się zejść z ceny, bo to najniższa stawka, za jaką można kupić nocleg w tym miejscu. Na ich oczach kupiłem nocleg u nich, tylko że przez internet, 15 USD taniej. Skończyło się na uśmiechach: „Dzisiaj punkt dla ciebie, turysto, jutro będzie punkt dla mnie”. Zupełnie inaczej było w Gruzji kilka miesięcy wcześniej. Było poza sezonem i bez problemu wykupiłem na miejscu noclegi nawet o połowę taniej niż w internecie. Podawanie wyższych cen niż te, które były online było sprawą naprawdę marginalną.

Co robić? Sam musisz podjąć decyzję, powyżej podałem Ci argumenty zarówno za bukowaniem przez internet (Filipiny), jak i kupowaniem noclegów na miejscu (Gruzja). Niezależnie od tego, czy lecimy do drogiego, czy do taniego kraju, polecam Ci jednak mieć wykupiony nocleg na pierwszą noc. Pozwoli to uniknąć stresów związanych z początkiem wyjazdu i zagubieniem po wylądowaniu. Dzięki wykupionej pierwszej nocy będziesz mógł po wylądowaniu spokojnie kierować się od razu do konkretnego, wykupionego wcześniej miejsca.

Odległość od metra lub komunikacji miejskiej

Dużo ważniejsza od położenia miejsca noclegowego blisko centrum jest jego odległość od stacji metra (jeżeli występuje w danym miejscu) lub innych środków transportu. Mając pod nosem przystanek, będziemy mogli bez większych problemów dostać się do większości atrakcji. Bardzo często dużo taniej wychodzi rezerwacja miejsca noclegowego poza centrum, ale obok przystanku komunikacji miejskiej. Nocleg potrafi być wtedy tańszy od mieszkania w centrum, nawet doliczając do niego bilety za dojazd do centrum.

Śniadanie w cenie

Sporo miejsc noclegowych oferuje śniadanie w cenie. Oczywiście w budżetowych miejscach noclegowych nie masz co liczyć na rozbudowane śniadanie – będzie to zazwyczaj śniadanie kontynentalne, czyli przeważnie: pieczywo, masło, dżem oraz kawa i herbata.

Dodatkowe usługi

Dodatkowe usługi mogą ułatwić nam życie na miejscu. Warto rozglądać się za takimi usługami, jakie będą nam potrzebne. Dla przykładu, w Kambodży w Siem Reap jest wiele miejsc noclegowych, które oferują darmowy odbiór z lotniska lub transport na nie, dzięki czemu można zaoszczędzić na dojeździe na lotnisko. Z kolei jeżeli podróżujemy wyłącznie z bagażem podręcznym i mamy mało ciuchów, warto rozejrzeć się za noclegiem z darmowym dostępem do pralki. W Korei spałem w miejscach oferujących darmowe pranie, przez co mogłem prać ciuchy bez dodatkowych opłat. Dodatkowo, jeżeli nie możemy przeżyć bez internetu, warto sprawdzić, czy WiFi dostępne jest w pokojach, czy tylko w ogólnodostępnych pomieszczeniach, na przykład w recepcji.

Czas trwania doby hotelowej

W niektórych miejscach może się zdarzyć, że doba hotelowa kończy się bardzo wcześnie i na przykład o dziewiątej rano musimy opuścić pokój, mimo że dobra zaczyna się o czternastej. Dla tych, którzy chcą się wyspać, może to być problematyczne.

Opinie innych klientów

Praktycznie każda firma oferująca rezerwację noclegów posiada system ocen i komentarzy. Zawsze je sprawdzaj. Nie patrz wyłącznie na średnią ocenę i kilka ostatnich komentarzy, spójrz głębiej. Przyjrzyj się negatywnym komentarzom, sprawdź, na co narzekają goście miejsca, w którym chcesz zarezerwować nocleg. Możesz uniknąć niemiłych rozczarowań. Nawet, jeżeli chcesz zarezerwować jeden tani nocleg i w nosie masz warunki, zajrzyj mimo wszystko do komentarzy. Wtedy możesz uniknąć dziwnych historii, jak na przykład dyskoteki pod gołym niebem, która jest za oknem w danym hostelu, sypiącego się sufitu czy karaluchów (przerabiałem wszystkie te przypadki). Albo, z grubej rury, możesz uniknąć historii, która przydarzyła mi się w Kambodży.

Nie każdy hotel musi być droższy od hostelu

Niektórzy szukając taniego noclegu mogą automatycznie skupić się wyłącznie na hostelach, uważając, że na hotel nie mają pieniędzy. Może się jednak okazać, że hotel będzie tańszy od hostelu. Rzadko kiedy zdarza się coś takiego, jeżeli podróżujemy samotnie - łóżko w pokoju wieloosobowym w hotelu będzie w większości przypadków tańsze niż jednoosobowy pokój. Jeżeli jednak podróżujemy w dwie osoby i szukamy taniego, dwuosobowego pokoju, to powinniśmy spojrzeć również na hotele. Czasem może się okazać, że w przypadku, kiedy najtańsze pokoje w hostelach będą wyprzedane, pokoje w hotelach będą tańsze od tego, co jest obecnie dostępne w hostelach. Dla przykładu, w chwili pisania tego tekstu, na przyszły weekend pokój w hotelu Artur*** w Krakowie jest tańszy o ponad 80 PLN od noclegu w hostelu Ester.

Pora, kiedy jedziemy na urlop

Jeżeli mamy możliwość luźnego wyboru daty naszego wyjazdu na wakacje, to pamiętajmy o tym, że w sezonie często noclegi kosztują dużo więcej! Jeżeli nie chodzi nam o słońce i opalanie się na plaży, to dużo lepiej pojechać na urlop we wrześniu lub październiku, niż w lipcu czy sierpniu. W internecie bez problemu znajdziemy przybliżone widełki, kiedy jest low season, high sezon oraz czasem również medium season.

Aby zobrazować różnice w cenie prezentuję cennik hostelu w Sankt Petersburgu. Różnica w hotelach może być jeszcze większa.

Jak widać ceny zmieniają się wraz z okresem. Foto: www.all-seasons.ru


Reszta porad w mojej książce, Encyklopedia Taniego Zwiedzania. Zapraszam do zakupu książki - wynagrodzisz w ten sposób moją pracę nad stroną.


Tagi:
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ