Palermo - zwiedzanie, loty, atrakcje - przewodnik Taniego Zwiedzania

Palermo

Palermo - panorama miasta. Foto: tnello, flickr.com


Palermo to główne miasto wyspy Sycylia. Bardzo stare (istniało już w starożytności), wypełnione historią i wspaniałym, śródziemnomorskim klimatem. Mimo, że do Palermo nie ma bezpośrednich lotów z Polski, możemy tanio dolecieć do nieodległego Trapani i stamtąd dojechać do miasta.

JAK NAJTANIEJ DOTRZEĆ DO PALERMO

Jak tanio dolecieć do Palermo? Foto: bhmpics.com


Do Palermo nie ma tanich lotów z Polski. Z kraju dolecimy do położonego niedaleko Trapani (Ryanair z Warszawy i Krakowa). Osoby mieszkające na zachodzie Polski powinny pomyśleć nad lotem z Berlina (Ryanair bezpośrednio do Palermo). Inną możliwością jest lot Wizzair do położonej niedaleko Palermo Katanii.

Często najtaniej będzie jednak polecieć z Polski do jednego z włoskich miasteczek, do których dostaniemy się tanimi liniami (Mediolan, Rzym, Bolonia, Piza) i stamtąd lot do Palermo (Ryanair, bez większych problemów można kupić loty za 25 EUR w jedną stronę).

TRANSPORT LOTNISKO - CENTRUM

Palermo posiada jedno lotnisko. Foto: adsoftheworld.com


Palermo posiada jedno lotnisko - Palermo International Airport (PMO). Na potrzeby tego artykułu i propozycji, aby lecieć do Trapani, opiszę jeszczę lotnisko w Trapani. Aby zobaczyć, jak dojechać z lotniska do centrum Palermo, rozwiń poniższą zakładkę:

                    Palermo International Airport (PMO)

Lotnisko Palermo International Airport

Lotnisko Palermo International Airport. Foto: Nicolas Viger, flickr.com


Lotnisko Palermo International Airport położone jest 30 km od miasta. Z lotniska do centrum Palermo dojedziemy busami, które co 30 minut odjeżdżają spod lotniska (cena to 6,10 EUR). Autobusy kursują od 05:00 do 24:00.

                    Vincenzo Florio Airport Trapani–Birgi - Trapani Airport (TPS)

Vincenzo Florio Airport Trapani–Birgi - Trapani Airport

Lotnisko Trapani Airport - pas startowy. Foto: Pim Stouten, flickr.com


Vincenzo Florio Airport Trapani–Birgi, znane bardziej jako Trapani Airport, położone jest około 110km od Palermo i 15km od Trapani.

Do Palermo z Trapani Airport dojedziemy busem Terravision (www.terravision.eu) lu Salemi (www.autoservizisalemi.it) za 11 EUR w jedną stronę. Jeżeli chcemy przy okazji zobaczyć Trapani, możemy pojechać do miasta busem AST (www.aziendasicilianatrasporti.it) i z Trapani pojechać busem do Palermo i stamtąd pojechać busem do Palermo.

KOMUNIKACJA MIEJSKA W PALERMO

komunikacja miejska w Palermo

Palermo - komunikacja miejska. Foto: flickr.com


Komunikacja miejska w Palermo to, dość skromna, sieć autobusowa. Mapę z zaznaczonymi wszystkimi trasami, można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej, pod tym linkiem.

Cena biletu za jeden przejazd to 1,6 EUR, jest możliwość kupienia biletu całodobowego za 4 EUR. Bilety kupimy w kioskach i automatach (których niestety w mieście brakuje).

Co ważne, mimo, że Palermo jest dość sporych rozmiarów, większość jego atrakcji znajduje się w niedużej odległości, dzięki czemu damy radę odwiedzić je wszystkie pieszo.

KARTA MIEJSKA

Palermo - karta miejska

Palermo - karta miejska. Foto: PMO


Palermo posiada kartę miejską, "PMO Tourist Card". Karta daje nam możliwość podróżowania "w cenie" karty komunikacją miejską oraz oferuje zniżki na wstęp do wielu miejsc i atrakcji w mieście. Pełna lista zniżek i opis udogodnien, jakie oferuje karta oraz spis miejsc, gdzie można ją wyrobić: www.pmocard.it.

Kartę można kupić w czterech wariantach czasowych:
24h - 11 EUR
48h - 16 EUR
72h - 22 EUR
72h dla dwóch osób - 33 EUR

Oferta karty nie jest specjalnie dobra. Aby zdecydować, czy opłaca Ci się ją kupić, przelicz zniżki na wstęp do atrakcji, które chcesz odwiedzić.

NOCLEGI

noclegi w Palermo

Tanie noclegi w Palermo. Foto: flickr.com


Baza noclegowa w Palermo jest rozbudowana i dość tania. Ceny za noc w dwuosobowym pokoju zaczynają się od 120zł. Niewiele tańszy jest nocleg w pokojach wieloosobowych w hostelach. Cena za wynajęcie łóżka na noc zaczyna się od 50 złotych za osobę.

                    Kwatery prywatne

Ciekawym rozwiązaniem kwestii noclegu jest skorzystanie z oferty wimdu.pl. Serwis oferuje możliwość rezerwacji prywatnych mieszkań (całych lub samego pokoju) od prywatnych osób. Wimdu stało się popularne na całym świecie (już ponad 3 000 000 osób wykupiło nocleg przez serwis). Popularność serwisu spowodowana jest niewątpliwie cenami za noclegi, które są zazwyczaj niższe od cen noclegu w hotelu czy hostelu. Cena za noc w Palermo z Wimdu (pokój dla dwóch osób) zaczyna się już od 53 złotych! Wimdu.pl - sprawdź sam!

NAJTAŃSZE NOCLEGI

Nie piszę tego dla prowizji, ponieważ (niestety) nie dostaję jej za to - poniższa wyszukiwarka jest jedną z najlepszych w sieci. Działa w ten sposób, że przeszukuje wszystkie znane strony rezerwacyjne (booking i inne) i przedstawia nam najniższe ceny dostępne w internecie spośród wszystkich tych systemów rezerwacyjnych. Wybierz termin swojej podróży, liczbę osób i zobacz najtańsze oferty w Palermo:

WARTE ODWIEDZENIA

atrakcje Palermo

Palermo - warte odwiedzenia. Foto: Terry Feuerborn, flickr.com


Pałac Normanów (Palazzo dei Normanni) - wybudowany w IX wieku pałac będący siedzibą sycylijskich królów. W środku koniecznie trzeba zobaczyć kaplicę Cappella Palatina.

Katedra w Palermo (Cattedrale di Palermo) - ogromny kompleks świątynny, którego budowę rozpoczęto w XI wieku.

Palermo, jak i cała Sycylia, z powodu bogatej historii posiada dziesiątkich wspaniałych, wiekowych kościołów i świątyń. Niektóre z nich to m.in. San Giovanni degli Eremiti, San Cataldo, S. Giovanni dei Lebrossi, della Martorana,  S. Agostino, della Gancia, delle Ree Pentife, della Catena, S. Maria dei Miracoli, S. Giovanni di Napoletani, S. Gorgio dei Genovesi, S. Matteo, S. Giuseppe, del Gesù, S. Domenico, S. Teresa, del Salvatore i del Olivella.

Palermo to również ciekawe, uliczne bazary oraz place, np. Piazza Vigliena (wspaniały, barokowy plac wybudowany w latach 1608-1620) czy Piazza Pretoria.

Katakomby Kapucynów (Catacombe dei Cappuccini) - jedno ze światowych dziwów, miejsc, wobec których nie można przejść obojętnie. Są ta katakomby pod klasztorem Kapucynów w Palermo, gdzie znajdziemy około 8000 mumii. Katakumby powstały w XVI wieku, pierwotnie chowano w nich zmarłych kapucynów, jednakże z czasem zaczęto tu chować innych zmarłych, mumifikując ich i wystawiając na widok publiczny, aby przypomnieć ludziom o śmierci. Wstęp 3 EUR, oficjalna strona: www.palermocatacombs.com

Castello della Zisa, Cuba - wiekowe Pałace.

Warto zobaczyć jeszcze Teatro Massimo Vittorio Emanuele - największy teatr operowy we Włoszech i Politeana - piękny budynek teatru.

WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE

praktyczne informacje o Palermo

Palermo - wskazówki praktyczne. Foto: flickr.com


- w Palermo w bardzo wielu restauracjach do rachunku doliczany jest automatycznie napiwek, widniejący na rachunku jako "servizio". Często opłata ta doliczana jest również nawet wtedy, kiedy, dla przykładu, usiądziemy na kawę. Otrzymamy rachunek z "servizio" wyższym niż nasze zamówienie. W takich przypadkach warto samemu stanąć przy kasie i zamówić kawę na wynos
- Palermo posiada rozbudowaną sieć połączeń promowych. Z miasta popłyniemy m.in. do Tunisu, Neapolu, Salerno, Cagliari czy Genui

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony o Palermo

Palermo - przydatne strony. Foto: flickr.com- relacja z Palermo

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2015


comments powered by Disqus
Tagi: Palermo   Włochy  

Autor publikacji

Mateusz Jakubowski

Pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik dobrej kuchni, cudownej Azji, no i oczywiście dobrej muzyki.

 


Nasz kanał na YouTube


Facebook

 
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2017 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ