Brunei - przewodnik turystyczny

Meczet w Brunei

Brunei to malutkie państwo na wyspie Borneo.


Brunei to malutkie państwo położone na wyspie Borneo. Graniczy z Malezją i posiada dostęp do Morza Południowochińskiego. Dzięki wydobyciu ropy jest krajem bardzo bogatym. Brunei to niecałe 400 tysięcy mieszkańców w kraju, w którym panuje monarchia absolutna, a państwem rządzi niewiarygodnie bogaty Sułtan. Jeżeli jesteśmy w Azji Południowo-Wschodniej, dzięki tanim lotom możemy pomyśleć nad odwiedzeniem tego kraju. Czy warto? Jeżeli w podróży nie szukamy imprezowania i alkoholu, a przyjaznych ludzi i pięknych widoków - tak!

Brunei - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 430 tysięcy
Stolica Bandar Seri Begawan
Strefa czasowa UTC + 8
(12:00 w Polsce = 18:00 w Brunei)
Waluta dolar brunei (BND)
1 BND = 2,90 PLN
1 EUR = 1,59 BND
1 USD = 1,37 BND

(02.11.2020)
Język malajski
Główne miasta Bandar Seri Begawan, Kuala Belait, Seria, Totong, Bangar

W pierwszym tysiącleciu naszej ery na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo istniało wiele małych państw-królestw malajskich. Jedno z nich rozwijało się na terenie Brunei. W 1363 roku państwo Brunei przyjęło islam i ogłosiło się sułtanatem Brunei. Na przełomie XV i XIV wieku państwo osiągnęło swój szczyt, zajmowało całą wyspę Borneo oraz wiele sąsiednich wysp. W tym czasie do wyspy dotarli pierwsi Europejczycy. Do końca XVI wieku Brunei dwukrotnie próbowali podbić Hiszpanie, ale im się to nie udało. Inną drogą poszła Wielka Brytania, która dyplomatycznie i handlowo zaczęła uzależniać od siebie sułtanat. Z tego powodu w 1888 roku Brunei stało się brytyjską kolonią. Podobnie jak już wszystkie pozostałe królestwa w Malezji. Po II wojnie światowej Brytyjczycy utworzyli ze wszystkich państw Malezji jeden organizm - Federację Malajską. Do federacji miało dołączyć Brunei, jednak nie zgodzili się na to mieszkańcy, którzy w 1962 roku rozpoczęli powstanie przeciwko wielkiej Brytanii. Zbiegło się to z powstaniem w Malezji. W wyniku walk Wielka Brytania opuściła Półwysep Malajski, a niepodległość ogłosiła Malezja (która postanowiła pozostać federacją), Singapur (który postanowił opuścić Malezję i stać się samodzielnym państem) oraz Brunei, które również postanowiło być niezależnym państem.

Dzisiejsze Brunei to (dzięki odkryciu złóż ropy) jedno z najbogatszych państw świata. Na jego czele stoi Sułtan, który jest jedna z najbogatszych osób na świecie. Bogactwo państwa powoduje, że w kraju nie ma praktycznie żadnych podatków (dla przykładu, nie ma ani podatku dochodowego, ani VAT), a służba zdrowia, szkolnictwo oraz wszelkie inne państwowe instytucje są dla jego mieszkańców darmowe. Nie jest to jednak państwo bez żadnych problemów. Problemem jest bogactwo płynące prawie wyłącznie z posiadania i sprzedaży ropy (60% PKB kraju), co powoduje dużą wrażliwość na wahania rynku oraz duże bezrobocie (prawie 10%) wynikające z gospodarki nastawionej na wydobycie ropy i słabe rozwinięcie innych gałęzi gospodarki.

Informacje praktyczne

- w kraju wyznawany jest islam, mimo rozwoju kraju i otwartego na turystów społeczeństwa, prawo zostało w Brunei zradykalizowane, od kilku lat w Brunei obowiązuje częściowe prawo szariatu, obejmujące np. ucinanie kończyn za kradzież oraz kamienowane za homoseksualizm lub cudzołóstwo

- miejscowi bardzo chętne oferują pomoc, sami z siebie zatrzymują się samochodami, proponują podwózkę, nawiązują rozmowę, są niesamowicie otwarci i przyjaźnie nastawieni na turystów - to jedno z najbardziej otwartych społeczeństw, jakie poznałem podróżując po świecie

- nie należy krytykować ani zadawać niewygodnych pytań o Sułtanie i jego rodzinie podczas rozmowy z mieszkańcami Brunei

- zalecane szczepienia w Brunei: WZW A + WZW B, tężec + polio; brak szczepień obowiązkowych

Wiza do Brunei

Wiza do Brunei

Wiza do Brunei nie jest wymagana.


Obywatele RP chcący udać się do Brunei, nie są zobowiązani do wyrabiania wizy. Polacy mogą przebywać w Brunei do 90 dni bez posiadania wizy.

Język i znajomość języka angielskiego

Językiem urzędowym Brunei jest malajski. Oznacza to, że mieszkańcy Brunei mówią tym samym językiem co mieszkańcy Singapuru i Malezji. Język angielski nauczany jest w szkołach. Już w szkole podstawowej część przedmiotów nauczana jest w języku angielskim. Będąc w Brunei nie będziesz mieć problemów z porozumiewaniem się w języku angielskim. Język ten znała większość osób, z którymi mieliśmy styczność, po angielsku porozmawialiśmy poza stolicą, angielski znali sprzedawcy w sklepach, obsługa hotelu, znali go też ludzie na mieście, bardzo wiele osób podchodziło do nas i zamieniało z nami kilka słów, chcąc wiedzieć skąd jesteśmy i jak nam się tutaj podoba.

Gotówka i bankomaty

Walutą Brunei jest dolar brunei. 1 dolar dzieli się na 100 centów. Dolar Brunei posiada kurs 1:1 w stosunku do waluty Singapuru. Obiema walutami można płacić w tych krajach. Walutę można wymienić w kantorach, jeden kantor dostępny jest na lotnisku, w centrum stolicy znaleźliśmy 2 kantory, nie powinieneś mieć problemu z ich odnalezieniem, jeden jest w centrum handlowym Yayasan Sultan Haji Hassanal Bolkiah niedaleko meczetu Omar Ali Saifuddien, drugi przy dworcu autobusowym w sercu miasta, dojedziesz tutaj autobusem z lotniska. 

Bankomaty powszechnie dostępne, nie mieliśmy problemów z polskimi kartami płatniczymi. Płatność kartą dostępna w większości miejsc.

Bezpieczeństwo

Brunei jest bardzo bezpiecznym krajem, przestępczość pospolita występuje tam bardzo rzadko. Należy jednak pamiętać, aby dostosować się do obowiązującego prawa. W Brunei obowiązuje szariat. Od 2019 roku podlegają pod niego również turyści. Co to oznacza? Najważniejsze, o czym powinieneś wiedzieć:

  • homoseksualizm jest karany kamieniowaniem, nie afiszuj się ze swoją seksualnością
  • publiczne jedzenie, picie i palenie papierosów w okresie ramadanu karane jest mandatem
  • krytykowanie Islamu podlega karze śmierci
  • zakazane są inne symbole religijne

Alkohol i papierosy w Brunei

Alkohol jest w Brunei oficjalnie zakazany. W sklepach kupimy jedynie bezalkoholowe piwo. Również zakazana jest sprzedaż papierosów, jednak nie ma zakazu palenia. Mimo że nie kupimy w Brunei papierosów, możemy je palić. Palić nie można w miejscach publicznych. Samo palenie papierosów publicznie nie jest pozytywnie postrzegane. My paliliśmy na uboczu, jak nikt nie widział - nie ma z tym problemu, ponieważ ludzi jest bardzo mało i łatwo znaleźć ustronne miejsce. Turysta może wwieźć ze sobą dwie butelki (maksymalnie 2 litry) mocnego alkoholu powyżej 10% lub 12 piw oraz dadatkowo 10 paczek papierosów.

Gniazdka elektryczne w Brunei

W Brunei wtyczki elektryczne są typu G, czyli takie jak w Wielkiej Brytanii. Lecąc do Brunei musisz zaopatrzyć się w przejściówkę. W naszym hostelu przejściówka była na recepcji, została nam za darmo wypożyczona, to w Brunei dość powszechny zwyczaj.

Jak dolecieć do Brunei

loty do Brunei

Do Brunei można tanio dolecieć z Azji.


Brunei nie jest państwem do którego warto wybrać się na samodzielną wycieczkę do Azji. Dużo lepszym rozwiązaniem jest odwiedzenie kraju na kilka dni w trakcie innego wyjazdu. Najtańszym sposobem na dotarcie do Brunei są loty z Kuala Lumpur liniami AirAsia, która oferuje loty już za 35 USD za lot w jedną stronę. Tą samą linią dolecimy do Kuala Lumpur z kilkudziesięciu miast Azji za niewielkie pieniądze.

Ponadto Brunei posiada narodowe linie lotnicze - Royal Brunei Airlines, które kursują do stolicy Brunei z wielu miast azjatyckich, jednak lot tą linią jest przeważnie bardzo drogi.

Transport wewnątrz Brunei

Brunei autobus

Transport publiczny w Brunei. Przejazd autobusem na lotnisko Brunei.


Po Brunei można poruszać się drogami lądowymi oraz łodziami. Transport publiczny praktycznie nie istnieje. Nie oznacza to jednak, że po Brunei nie da się poruszać. Turyście ciężko jednak poruszać po Brunei publicznymi środkami transportu. Z powodu małej ilości turystów, rozmiarów państwa oraz minimalnej ilości mieszkańców bez samochodów, oficjalne środki transportu praktycznie nie istnieją. Nie ma lotów wewnątrz kraju, nie ma pociągów, ani autokarów. Jeżeli chcemy pojechać poza stolicę, musimy kombinować.

Drogi w Brunei

Drogi w Brunei

Komunikacja miejska w Brunei, na zdjęciu jeden z lokalnych autobusów.


Z całego serca polecam autostop, nawet osobom, które nie mają z nim zbyt dużego doświadczenia. Mieszkańcy Brunei są szalenie zaciekawieni turystami i bardzo chętni do pomocy. Nie zdziw się, jeżeli sami będą Cię zaczepiać i z Tobą rozmawiać. Uważaj tutaj na jedną rzecz - taksówkarzy. Taksówki są nieoznakowane i praktycznie nikt z nich nie korzysta (większość mieszkańców państwa ma swój samochód). To prowadzi do tego, że czasem swoją pomoc i podwózkę zaproponuje zakamuflowany taksówkarz, który o fakcie, że poruszasz się taksówką, mówi dopiero na końcu podróży. Przed wejściem do samochodu powiedz najlepiej, że nie masz pieniędzy i upewnij się, że to pomoc za darmo. Jeżeli chcesz grzeczniej, spytaj po prostu, czy kierowca na pewno nie jest taksówkarzem. Jeżeli Ci się śpieszy i chcesz skorzystać z taksówki, miej na uwadze, że taksówki nie są wyposażone w taksometr, a cenę przejazdu należy ustalać przed ruszeniem auta. Taksówkarze mają zazwyczaj wycenione poszczególne trasy w stałej opłacie. Taksówki są drogie.

Komunikacja miejska w Brunei

Autobusy w Brunei
Autobusy w Brunei. Kliknij, aby powiększyć

Nie będziemy mieli problemów z poruszaniem się po stolicy, Bandar Seri Begawan, w której istnieje komunikacja miejska. W mieście są przystanki autobusowe, jednak nie ma na nich żadnych rozkładów, trzeba usiąść i czekać na przyjazd pojazdu (zazwyczaj 30-60 minut bo w takiej częstotliwości poruszają się autobusy w BSB). Autobusy mają z przodu i po bokach numery. Cena za bilet jest stała - 1 BND, która zbierana jest w trakcie kursu. Główna stacja (dworzec) położona jest w centrum, niedaleko meczetu Omar Ali Saifuddin.

Istnieje możliwość wypożyczenia samochodu na lotnisku - od 450zł za dobę. Opłaca się, jeżeli jest nas więcej, dzięki samochodowi zwiedzimy niezależnie praktycznie całe, malutkie Brunei.

Łodzie i motorówki w Brunei

Łodzie w Brunei

Po Brunei można poruszać się łódkami i motorówkami.


Będąc w Brunei raczej pewne jest, że skorzystamy z tego środka transportu. Nawet, jeżeli nie wychylimy się spoza stolicy, to będąc w centrum warto skorzystać z łodzi i zrobić sobie godzinną wycieczkę do wiosek na wodzie (około 15 BND). Jeżeli mamy więcej czasu, możemy wyruszyć na poszukiwania nosaczy - charakterystycznych małp z wielkim nosem, które żyją wyłącznie na wyspie Borneo. To koszt dodatkowych 10-20 BND.

Na wodach otaczających Brunei zobaczymy wiele łódek działających jak taksówki. Zwykłe przepłynięcie kilkudziesięciu metrów na wioskę na wodzie to koszt 1 BND. O resztę przejazdów trzeba się targować. Wewnątrz stolicy przejazd nie powinien kosztować więcej niż 2 BND. Łódź to jedyny sposób na dotarcie na Temburong - dystrykt oddzielony od reszty kraju.

Noclegi w Brunei

Gdzie tanio spać w Brunei?


Baza noclegowa w Brunei nie jest rozbudowana. W ciągu ostatnich lat nastąpił tu jednak spory postęp i powstało sporo nowych miejsc noclegowych. Najtańszy pokój dwoosobowy to koszt od około 80 PLN za noc. Łóżko w pokoju wieloosobowym to koszt od około 60 PLN. Dużo tańsze są kwatery prywatne - w Brunei zalecam rozejrzeć się za prywatnymi kwaterami na portalu Airbnb. Więcej o kwaterach prywatnych w artykule kwatery prywatne. Na Airbnb można znaleźć noclegi w okolicach centrum za od około 50 PLN za pokój dwuosobowy lub 35 PLN za łóżko w pokoju wieloosobowym.

Do wyszukiwania noclegów polecam porównywarkę cen HotelsCombined - porównywarka przeszukuje każde miejsce noclegowe w wielu wyszukiwarkach i pokazuje nam najniższe ceny w internecie:

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną.

Jeżeli chesz zobaczyć, jaka dzielnica w Brunei jest najlepsza na nocleg, sprawdź artykuł: Gdzie spać w Brunei.

Kuchnia Brunei

Dowiedz się więcej o kuchni Brunei.


Lokalną potrawą jest w Brunei nasi katok - ryż z sosem i kurczakiem oraz Ambuyat - podobna do tapioki, kleista substancja, którą je się z dodatkami (warzywa, mięsa). Brunejczycy uwielbiają cakoi - jest to smażone na głębokim oleju ciasto.

W Brunei nie kupimy alkoholu. Warto w tym kraju spróbować teh tarik - smacznej, mlecznej herbaty.

Brunei - ciekawostki

ciekawostki o Brunei

Ciekawostki o Brunei.


- Brunei jest sułtanatem - krajem rządzi Sułtan, jedna z najbogatszych osób na świecie - według różnych szacunków, Sułtana stawia się w gronie 50-ciu najbogatszych osób na świecie, lub jako najbogatszego człowieka świata
- Kraj jest bogaty ze względu na położone w nim złoża ropy, pod względem PKB per capita (dane na 2014 rok), Brunei znajduje się na czwartym miejscu na świecie (za Katarem, Luksemburgiem i Singapurem)
- w Brunei nie ma podatków - ani podatku VAT, ani dochodowego, z zarobionych pieniędzy pobiera się jedynie 7%, które wraca do obywatela kiedy ten przechodzi na emeryturę

Brunei - przydatne linki

Przydatne strony o Brunei

Dowiedz się więcej o Brunei.


- nasza relacja z Brunei

www.bruneitourism.travel - oficjalna turystyczna strona Brunei (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021


Tagi: Brunei  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ