Seul - przewodnik

Seul

Seul. Foto: Mateusz Jakubowski


Seul, stolica Korei Południowej. Jest w czołówce największych miast na świecie. Mimo to jest jedną z wielkich aglomeracji która nie przytłacza i po której dość łatwo się poruszać. Podzielona na 25 dystryktów, z których każdy kojarzy się bardziej z osobnym miasteczkiem niż dzielnicą.

JAK DOTRZEĆ DO SEULU

Jak tanio dotrzeć do Seulu? Foto: www.bhmpics.com


Do Seulu nie dostaniemy się tanio. Najlepszy środek na loty do Seulu to podróż naszymi, polskimi liniami LOT, które niedawno rozpoczęło przeloty na trasie Warszawa - Seul. Standardowa cena za loty to 2599 PLN, chociaż w chwili obecnej bez problemu można znaleźć ceny 1800-2000 PLN.

Taniej dolecimy do Korei Południowej korzystając z promocji lotniczych do Bangkoku i Pekinu. Czasem pojawiają się loty w promocyjnych cenach wynoszących lekko ponad 1000 PLN. Z Pekinu dolecimy do Seulu liniami China Southern Airlines za około 600zł (w dwie strony), a z Bangkoku liniami Air Asia lub Cebu Pacific za 700-800 PLN (lot w dwie strony).

TRANSPORT LOTNISKO - CENTRUM

Transport z lotniska. Foto: adsoftheworld.com


Międzynarodowy Port Lotniczy w Seulu (Incheon International Airport) jest tak naprawdę położony nie w samej stolicy, lecz w nieodległym mieście Incheon (zlokalizowanym około 53km od centrum Seulu).

Drugim lotniskiem jest Gimpo Airport (GMP), które obsługuje większość lotów krajowych oraz część lotów z Chin, Japonii i Tajwanu. Z lotniska dojedziemy do Seulu koleją A'REX lub metrem (linia 5 i 9).

Aby dowiedzieć się, jak z Incheon dojechać do centrum Seulu, rozwiń poniższą zakładkę:

          Incheon International Airport (ICN)

Lotnisko w Seulu

Lotnisko Seul Incheon International Airport. Foto: Mateusz Jakubowski


Międzynarodowy Port Lotniczy w Seulu (Incheon International Airport) położony jest w mieście Incheon, 53km od centrum Seulu. Jest to główne lotnisko Korei Południowej.

Dojazd z lotniska do Seulu:

Kolej A'REX - kolej, a w zasadzie metro łączące lotnisko Incheon z Seulem (ze stacją końcową w Seoul Station). Kolej posiada stację również i na lotnisku Gimpo Airport. Trasę można przejechać pociągami bezpośrednimi (Express Train, stop dopiero w Seulu, czas przejazdu 43 minuty, cena biletu 8500 KRW - około 28 PLN), lub ze stopami na przystankach (All stop Train, 58 minut, 4250 KRW - około 14 PLN). Pociągi kursują od 5:23 do 23:57. Oficjalna strona internetowa: www.arex.or.kr. Jeżeli chcemy jechać koleją bezpośrednią, wymieńmy trochę pieniędzy w kantorze Woori Bank. Dowód wymiany upoważnia do 30% zniżki na bilet (6900 KRW zamiast 8000 KRW).

KOMUNIKACJA MIEJSKA

Seul komunikacja miejska

Seul jest bardzo dobrze skomunikowany. Foto: Mateusz Jakubowski


Seul to ogromna i rozwinięta metropolia, co oznacza, że równie rozbudowany będzie system komunikacji miejskiej. System jest czytelny, a turyście wystarczy zazwyczaj podróżowanie metrem.

Metro w Seulu. Kliknij aby powiększyć.

Metro w Seulu

Seul posiada zintegrowaną sieć kolejową nazwaną "Seoul Metropolitan Subway" - składają się na nią linie klasycznego metra (9 numerowanych linii), kolei podmiejskiej, linii AREX łączącej lotnisko Icheon i Gimpo z miastem, a nawet dwie linie metra nieodległego miasta Icheon, które przejeżdżają przez Seul.

W pojazdach znajdziemy napisy m.in. w języku angielskim, a same stacje są oznakowane prawidłowo, znajdziemy na nich informację w którą stronę i do jakich przystanków poruszają się pojazdy, również w języku angielskim.

Autobusy

Seul posiada również bardzo rozbudowaną sieć autobusów. Poruszają się one w 4 kolorach - żółtym (krótkie trasy, zazwyczaj turystyczne kierunki) zielonym (jeżdżą między dzielnicami), niebieskim (miejskie) i czerwonym (międzymiastowe). Jeżeli jedziemy do Seulu na kilka dni, praktycznie wystarczy nam poruszanie się samym metrem.

Bilety i karta T-Money Card

Bilety kupimy na każdej stacji w automatach. Przejazd metrem kosztuje 1250 KRW, a autobusem 1150 KRW. Zakup biletów jest prosty, a każda maszyna posiada wbudowany język angielski. Aby ułatwić sobie podróżowanie, polecam kupić kartę T-Money Card. Kosztuje 5000 KRW, kartę napełniamy gotówką (w automacie, w którym ją kupiliśmy) i przykładamy do czytników przy wejściu i wyjściu ze stacji. Posiadanie karty upoważnia nas do zniżki 100 KRW na każdym bilecie oraz na bezpłatnej przesiadce w przeciągu 30 minut. Ponadto, wraz z kartą otrzymamy książeczkę z kuponami zniżkowymi, z czego najciekawsza jest zniżka 10% na wjazd na N Seoul Tower.

NOCLEGI W SEULU

noclegi w Kazbegi

Gdzie tanio spać w Seulu? Foto: flickr.com


Seul jest ogromnym miastem, w których ilość noclegów jest powalająca. Nie będzie większych problemów ze znalezieniem noclegu w dowolnym okresie. Cena za jedną noc z około miesięcznym wyprzedzeniem oscyluje wokół 40 PLN za łóżko w pokoju wieloosobowym i 90 PLN za dwuosobowy pokój.

 

 

Seul jest popularnym miastem. Zalecane jest rezerwowanie noclegów z wyprzedzeniem. Jeżeli chcesz zobaczyć w których miejscach w Seulu spaliśmy i które miejsca polecamy, a które odradzamy, przeczytaj nasz artykuł Seul - noclegi - polecane i odradzane.

WINE & DINE

Dowiedz się więcej o kuchni w Seulu. Foto: Mateusz Jakubowski


Rankingi cenowe ukazują Seul jako jedną z najdroższych stolic na świecie, umiejscawiając ją w okolicach m.in. drogiego Sztokholmu. Nie jest to jednak prawda. Te rankingi nie mają większego sensu, ponieważ opierają się na zakupie produktów takich jak: jaja, szynka, obiad, czy wino w restauracji. W Seulu (jak i w całej Korei) można się najeść bardzo tanio i bardzo smacznie - Seul posiada znakomity street food. Wśród najpopularniejszych dań są m.in. twigim (przekąski z głębokiego oleju np. ziemniaki w panierce lub małe pierożki), tteokbokki (ciastka ryżowe w pikantnym sosie), pajeon (jajeczny placek z warzywami i dodatkami), eomuk kkochi (ciasto rybne na patyku), parówki w cieście moczone w cukrze, czy kawałki kurczaka w grubej panierce. Koszt większości z powyższych, ulicznych przekąsek to zazwyczaj 1000 KRW.

Filtrowana woda pitna (zimna i gorąca) dostępna jest praktycznie w każdym miejscu noclegowym - to standard w Korei.

WARTE ODWIEDZENIA

Sprawdź atrakcje w Seulu. Foto: flickr.com


Korea i Seul to m.in. pałace, przypominające o wielkiej i wspaniałej historii kraju. Najpopularniejsze wśród nich to Gyeongbok-gung, Changdeok-gung, Seonjeongjeon, Deoksu-gung, Changgyeong-gung i Gyeonghui-gung. Nie chcę wyjść na ignoranta, ale jeżeli brakuje nam czasu na zwiedzanie, a chcemy zobaczyć jak najwięcej, wybierzmy się do dwóch, trzech pałaców i skupmy na reszcie, pałace są do siebie podobne. W Seulu znajdziemy również kilka ślicznych świątyń. Najważniejsze z nich to Jongmyo Shrine, Jogye Temple i Bongeun Temple.

W Seulu jest kilka parków, które warto odwiedzić: Namsan Park (park w centrum miasta w którym znajduje się góra Nam (262m wysokości) - na szczycie góry znajduje się wieża N Seoul Tower), National Cemetery for the April 19th Revolution (cmentarz posiadający muzeum), Tapgol Park (mały park w centrum Seulu z ponad 500-set letnią pagodą), Olympic Park (stworzony na Igrzyska Olimpijskie, które odbyły się w Seulu w 1988 roku).

Stolica Korei to również nowoczesność. Uwagę zwraca Dongdaemun Design Plaza (DDP, www.ddp.or.kr) - futurystyczny, ogromny budynek, będący jednym z nowoczesnych symboli Seulu. Na uwagę zasługuje wielki ogród LEDowych kwiatów.

Zdecydowanie jedną z najciekawszych atrakcji podczas wizyty w Seulu będzie podróż do DMZ - Koreańskiej Strefy Zdemilitaryzowanej. Jest to powstała w 1953 roku strefa oddzielająca Koreę Południową z Koreą Północną. Strefa ma 4km szerokości (po obu stronach linii demarkacyjnej) i 238 km długości. Strefa jest w rzeczywistości granicą między obydwoma państwami. Mimo, że w nazwie jest "zdemilitaryzowana", jest to w rzeczywistości najbardziej umocniona i uzbrojona granica na świecie. To właśnie tutaj znajduje się największe na świecie pole minowe. Podróż do DMZ można zrealizować z biurem podróży, udając się na zorganizowaną wycieczkę. Więcej informacji w artykule Wycieczka na DMZ.

ZAKUPY W SEULU

bazar w Seulu

Namdameun market w Seulu. Foto: Mateusz Jakubowski


Seul posiada wiele interesujących marketów, w których możemy zrobić zakupy. Co warto kupić? Korea znana jest na całym świecie z żeń-szenia i dobrej elektroniki. Najpopularniejsze bazary w Seulu:

Namdaemun Market - nazwa wzięła się od położonej obok Namdaemum, jednej z zabytkowych bram Seulu. Istnieje już od kilkuset lat, czynny całą dobę (chociaż w rzeczywistości w nocy zamyka się wiele straganów), zamknięty w każdą niedzielę. Do kupienia dosłownie wszystko. market posiada wiele knajpek i stoisk z jedzeniem. Do marketu dojedziemy linią metra nr 4 (Hoehyeon Station, wyjście ze stacji nr 5).

Dongdaemun - zakupowa dzielnica posiadająca m.in. kilka dużych budynków handlowych. Dojedziemy na nią metrem nr 2 i 4 (Dongdaemun Historic Culture Park Station).

WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE

T-money card to świetny zakup w Seulu. Foto: flickr.com


- jeżeli wstęp na daną atrakcję nie jest bezpłatny, to cena biletów na większość atrakcji w Seulu, tj. pałaców, świątyń, muzeów wynosi 1000-3000 KRW (ok. 3,5 - 10,50 PLN)
- w chwili pisania tego artykułu, sztywna stawka za przejazd taksówką wynosiła 3000 KRW za pierwsze dwa kilometry i 1500 KRW za każdy następny. Nocna taryfa wyższa o około 20%. Jeżeli nie jesteś sam w podróży i macie zamiar przejechać 1-2 przystanki metrem, taniej będzie wziąć taksówkę

PRZYDATNE STRONY

Dowiedz się więcej o Seulu. Foto: flickr.com


www.visitseoul.net - oficjalna, turystyczna strona Seulu (ENG)

Wycieczka do DMZ - nasz artykuł

Seul - noclegi - polecane i odradzane - opisujemy noclegi, w których spaliśmy lub spali nasi czytelnicy

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2016r.


comments powered by Disqus
Tagi: Seul   Korea Południowa  

Autor publikacji

Mateusz Jakubowski

Pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik dobrej kuchni, cudownej Azji, no i oczywiście dobrej muzyki.

 


Nasz kanał na YouTube


Facebook

 
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2017 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ