Nikaragua - przewodnik turystyczny

Nikaragua

Plaża Playa Maderas, Nikaragua. Foto: Mike Vondran, flickr.com


Nikaragua graniczy na północy z Hondurasem i Kostaryką na południu. Jest największym krajem centralnej Ameryki, jego powierzchnia liczy 130 tysięcy m2, co stanowi niewiele ponad 1/3 powierzchni Polski. Nikaragua słynie z pięknych plaż na obu wybrzeżach (wschodnim - Morze Karaibskie i zachodnim - Ocean Spokojny) oraz jeziora Nikaragua - największego w Centralnej Ameryce.

Nikaragua - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 6,5 miliona
Stolica Managua
Strefa czasowa UTC/GMT - 6
(12:00 w Polsce = 04:00 w Nikaragui)
Waluta Cordoba nikaraguańska (NIO)
10 NIO = 1,11 PLN
1 EUR = 41 NIO
1 USD = 35 NIO

(21.10.2020)
Język hiszpański
Główne miasta Managua, Leon, Masaya, Matagalpa, Chinandega, Granada, Jinotega, Esteli

Ze względu na swoje położenie Nikaragua od dawna była w kręgu zainteresowań światowych mocarstw. Gdy udało jej się wywalczyć niepodległość (od Hiszpanii, 1821) została zaatakowana przez Wielką Brytanię, a następnie USA. Planowano wybudować w Nikaragui kanał, jednak z czasem z tego zrezygnowano, realizując swój pomysł w Panamie. Kraj był rozbity przez rywalizujące ze sobą partię polityczną oraz Amerykanów, którzy okupowali Nikaraguę. Po wygranej wojnie z USA, Amerykanie wycofali się z kraju w 1933 roku. Rok później dokonano puczu, a na czele państwa zasiadł proamerykański polityk, który, wraz z rodziną, prawie pół wieku rządził dyktatorsko krajem. Przy pomocy USA i CIA żył w dostatku, podczas gdy kraj popadł w ruinę.

Po wojnie domowej klan rządzący został odsunięty od władzy w 1979 roku. Nowy premier, Daniel Ortega podjął się próby reformacji kraju. Wprowadził szereg reform i programów, które postawiły kraj na nogi. Nie chciał jednak robić interesów z USA, przez co prezydent Stanów, Ronald Reagan upoważnił CIA do tworzenia i finansowania zbrojnych rewolucjonistów w kraju. Doprowadziło to do wybuchu wojny domowej, która trwała aż do 1990 roku, do czasu wygrania wyborów przez proamerykańskiego kandydata. Nikaragua znów stała się prywatnym folwarkiem rządzących. W 2004 roku wybory wygrał ponownie Ortega, który rządzi do dzisiaj. W kraju cały czas politycy z różnych obozów rywalizują ze sobą. Od 2018 roku do dzisiaj sytuacja jest bardzo napięta, a kraj zagrożony jest wybuchem wojny domowej. To wielki dramat dla tego kraju, ponieważ od kilku lat sytuacja mieszkańców poprawiała się, a piękno Nikaragui odkryli turyści, których z roku na rok było coraz więcej.

Informacje praktyczne

- W kraju od 2018 roku panuje bardzo napięta sytuacja polityczna. Mieszkańcy protestują przeciwko urzędującemu prezydentowi, Danielowi Ortedze. W kraju przeprowadzane są ogólnonarodowe strajki, służby wielokrotnie użyły wobec strajkujących broni, mordując około 150 osób. Na chwilę obecną polskie MSZ ostrzega przed podróżowaniem do Nikaragui

- Dużo bardziej rozwinięty jest zachód kraju, głównie z powodu przebiegania w tych okolicach Drogi Panamerykańskiej

Wiza do Nikaragui

Wiza

Wiza do Nikaragui nie jest wymagana.


Obywatele polscy zwolnieni są z posiadania wizy do Nikaragui, jeżeli zamierzają tam przebywać krócej niż 90 dni. Wymagane jest posiadanie paszportu ważnego minimum 6 miesięcy od daty wjazdu. Przy wjeździe do kraju musimy pokazać służbom granicznym bilet powrotny oraz, na ich życzenie, kwotę 500 USD w gotówce. Obowiązuje opłata wylotowa w wysokości 15 USD, płatne gotówką na lotnisku.

Znajomość języka angielskiego

W Nikaragui mówi się po hiszpańsku. Podobnie jak w większości krajów Ameryki Łacińskiej, lokalni mieszkańcy zamiast tu ("ty") mówią vos, oraz pomijają "s" na końcu znacznej części słów. Bardzo mało osób mówi po angielsku, poza hotelem czy hostelem będziesz mieć duży problem ze znalezieniem kogokolwiek mówiącego po angielsku.

Gotówka i bankomaty

Walutą Nikaragui jest cordoba. Nazwę nadano na cześć konkwistadora, Francisco Hernándeza de Córdoba, założyciela miast Granady i Leonu. W większości miejsc można również płacić dolarami amerykańskimi, jednak lepsze ceny dostaniesz używając lokalnej waluty. Gotówkę można wymieniać w kantorach (cambistas) lub bankach (wymagany jest do tego paszport).

Bankomaty dostępne w miastach, część z nich obsługuję tylko system VISA.

Bezpieczeństwo

Obecne problemy bezpieczeństwa w Nikaragui opierają się na napiętej atmosferze politycznej i ryzyku wybuchu wojny domowej. Przez kraj od 2018 roku przelawa się fala protestów, która jest twardo represjonowana przez aparat państwowy. Nie angażując się w protesty nie powinno Ci się jednak nic stać. W całym kraju zalecane zachowanie podstawowych środków ostrożności i nie obnoszenie się z wartościowym sprzętem. Samotnie podróżujące kobiety z całą pewnością będą zaczepiane przez lokalnych mieszkańców.

Jak dolecieć do Nikaragui

loty

Ciężko jest tanio dolecieć do Nikaragui.


Nikaragua nie jest popularnym kierunkiem z Europy. W zasadzie jedyne sensowne połączenie to lot Iberią (www.Iberia.com) z Madrytu. Z trudem można znaleźć kwotę poniżej 3000 PLN. Do kraju rzadko kiedy pojawiają się promocje. Ostatnia, w 2017 roku, była jednak fantastyczna - 1000 PLN za lot z Amsterdamu.

Transport w Nikaragui

Kolej w Nikaragui została zezłomowana i nie istnieje, dróg jest niewiele i znaczna ich część jest w słabym stanie, lotów wewnątrz państwa jest jak na lekarstwo, a do niektórych terenów dotrzemy jedynie łódką. Transport wewnątrz Nikaragui nie jest komfortowy, jednak bez większych problemów dotrzemy tam, gdzie będziemy chcieli.

Loty w Nikaragui

Nie ma wielu lotów wewnątrz Nikaragui.


Loty wewnątrz Nikaragui obsługuje krajowy przewoźnik, La Costeña, którego flota liczy 6 samolotów. Cena lotów zaczyna się od około 90 USD za lot w jedną stronę.

Drogi w Nikaragui

Nikaragua nie posiada wcale tak wielu dróg. Przez zachodnią część kraju przechodzi Droga Panamerykańska, przez co to właśnie po tej stronie znajduje się większość dróg. Aby poruszać się samodzielnie samochodem wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy.

Busy i autokary w Nikaragui

Większość autobusów w Nikaragui to stare amerykańskie szkolne autokary.


Autokary to podstawowy i główny sposób poruszania się wewnątrz Nikaragui. Każde duże miasto posiada na ogół jeden dworzec do podróży na dłuższych dystansach. Najprostszym środkiem transportu, z którego korzysta większość mieszkańców, to nazywane "chicken bus", stare amerykańskie autokary szkolne. Autobusy potrafią być wypchane do granic możliwości, z pasażerami siedzącymi w przejściu między siedzeniami. Dłuższe przejazdy (2-3h) nie powinny być droższe nić 5 USD. Między największymi miastami kursują express busy, których cena będzie oscylować wokół 6 USD. Aby dostać bilet zaleca się jego kupno na dworcu dzień wcześniej.

Między stolicą, Managuą, a okolicznymi miastami i miasteczkami (między innymi Granada, Leon, Masaya, Jinotepe i Chinandega) kursują microbusy, które de facto są vanami z zamontowanymi miejscami siedzącymi. Są minimalnie droższe i szybsze od chicken busów, ale tańsze od express busów.

W rozeznaniu się w przejazdach pomoże strona www.horariodebuses.com, która magazynuje rozkłady jazdy autokarów w krajach amerykańskich.

Transport wodny w Nikaragui

Transport wodny w Papui-Nowej Gwinei

Wodny transport w Nikaragui.


Do niektórych miejsc Nikaragui dostaniemy się wyłącznie promem, na przykład na wyspę Isla de Ometepe i Solentinames. Prom to również bardzo ciekawy sposób na dotarcie na Wyspę Kukurydzianą. Przejazdy nie są najdroższe, podróż w większości będzie się odbywać starymi i zdezelowanymi łódkami.

Nikaragua - ciekawostki

Hiszpański konkwistadorzy wymordowali większość Indian zamieszkujących Nikaraguę.


- na przestrzeni ostatnich wieków Nikaraguę często dopadały klęski żywiołowe. W 1972 roku potężne trzęsienie ziemi zniszczyło stolicę, Managuę, rujnując jej stare miasto. Zebrane przez organizacje międzynarodowe środki na odbudowę zostały zdefraudowane przez ówczesnego dyktatora, Anastasio Somozę, co spowodowało protesty, powstanie realnej opozycji i przejęcie władzy. Mimo to, Managua do dzisiaj nie posiada odbudowanej starówki

Nikaragua - przydatne linki

Przydatne strony o Nikaragui.


www.visitnicaragua.us - oficjalna, turystyczna strona Nikaragui

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020


Tagi: Nikaragua  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ