Na czym zarabiają tanie linie lotnicze?

Podatki, bagaż, sprzedaż. To tylko kilka rzeczy na których zarabiają linie. Foto: www.flickr.com


Czy zastanawialiście się kiedyś jak to jest możliwe, że bilet na takiej samej trasie np. Warszawa – Londyn w LOT jest kilkakrotnie droższy niż jeżeli zdecydujemy się skorzystać z usług tanich linii. Dlaczego ta różnica jest więc tak duża? Na czym te linie zarabiają? Bo przecież nie mogą dokładać do interesu. Przeanalizujmy to wspólnie. Wybrałem najpopularniejsze tanie linie - Wizzair, Ryanair oraz EasyJet. Po pierwsze i najważniejsze cena podstawowa obejmuje tylko i wyłącznie bilet.

Zarobki firm wzrastają poprzez:

1. Podatki/Opłaty – do ceny biletu dodać musimy zazwyczaj podatek i inne opłaty lotniskowe, paliwowe itd. Ich wysokość jest różna w zależności od linii lotniczych i długości trasy. Zdarza się, że linie nie naliczają tej opłaty przy okazji różnego rodzaju promocji.

Opłaty są różne i trudno wyciągnąć z nich jakieś logiczne wnioski. Na pewno różnią się w zależności od kraju wylotu i przylotu, długości trasy i promocji. Czasem np. w Ryanairze opłaty tej nie mamy w ogóle, ponieważ jest zredukowane do 0pln w pormocyjnej taryfie, czasem kosztuje nawet więcej niż koszt samego biletu.

2. Odprawa online – obecnie odprawa online w głównych tanich liniach lotniczych jest darmowa. To ważne, żebyśmy wiedzieli jak to działa, ponieważ za odprawę na lotnisku z powodu naszego gapiostwa lub preferncji musimy już zapłacić. Dlatego jak najbardziej polecamy odprawę online. Na naszym kanale YT znajdziecie wskazówki jak się odprawić, kupić bilet itd.

3. Użycie karty kredytowej – kiedyś zwłaszcza w Ryanairze była to zmora, ponieważ opłata ta była bardzo wysoka. Dziś już tak nie jest i kosztuje to zaledwie 2% od ceny biletu. Da się znieść. W ostatnim roku bardzo dużo w tym kierunku sie zmieniło i tak naprawdę wszystko jest już dużo bardziej ujednolicone. Linie uwzględniają tę opłatę w cenie biletu (przez co nie czujemy, że płacimy dodatkowo) lub nie jest ona wysoka. 

4. Bagaż – ciężko myśleć o podróży samolotem bez bagażu. Aby bilet tanich linii lotniczych był naprawdę tani powinno wystarczyć nam spakowanie się w bagaż podręczny. Dla wielu osób wydaje się to niemożliwe. Nic bardziej błędnego! Informacje o tym jak się mądrze spakować i jak zaoszczędzić znajdziesz w naszym oddzielnym poradniku dot. bagażu. Oczywiście zdarza się, że nie ma możliwości podróży bez bagażu rejestrowanego. W takim wypadku nie pozostaje nam nic innego jak zapłacić i modlić się o to, aby linie przestały podnosić opłaty za bagaż.

WizzAir – od 15 do 35 euro w zależności od długości lotu oraz okresu wylotu (wysoki lub niski sezon)

Ryanair – 15kg – 15 eur lub 71zł, 20kg – 25 eur lub 119zł

EasyJet – 19 euro za 20kg

Niestety Wizzair od pewnego czasu wporowadził także dodtkową opłatę za bagaż podręczny o ile jest on większy niż plecak szkolny lub torba na laptopa. Ta opata to w chwili obecnej 10 euro za odcinek.

5. Ubezpieczenie – każda linia lotnicza przy zakupie biletu daje nam możliwość wykupienia specjalnego ubezpieczenia podróżnego. Zabezpiecza nas ono na wypadek choroby, odwołania, opóźnienia lotu, utraty bagażu itd. Oczywiście mało kto na takie rozwiązanie się decyduje, a ja na pewno nie jestem osobą, która powinna decydować czy warto w to inwestować czy nie. Decyzję pozostawiam Wam, ale sam zazwycaj ubezpieczam się w zewnętrzej firmie.

6. Sprzedaż pokładowa – choć wydaje nam się to nieprawdopodobne linie lotnicze czerpią bardzo duże zyski ze sprzedaży pokładowej. Sprzedawane z dużą marżą produkty takie jak napoje, przekąski, alkohol, papierosy itd. znacznie zasilają ich kasę. Do tego dochodzą zegarki, perfumy, gadżety.

7. Dodatkowe opcje – Tanie linie dają nam również możliwość wykupienia różnego rodzaju dodatkowych opcji tj. przestrzeń na nogi, wybór miejsca, pierwszeństwo wejścia na pokład, przewóz sprzętu sportowego tj. narty, snowboard itd. Oczywiście jeżeli zależy nam na tanim podróżowaniu nie inwestujemy w to. Być może lot nie będzie wtedy tak wygodny, ale na pewno tańszy. Ja osobiście nigdy nie skorzystałem z żadnej z poniższych opcji. 

8. Współpraca z partnerami – linie lotnicze zwiększają swoje zyski poprzez współpracę z partnerami, zajmującymi się obsługą turystów. Do najpopularniejszych należą oczywiście wypożyczalnie samochodowe (tj. Herz z Ryanair czy Europecar z Easyjet) oraz rezerwacja miejsc noclegowych. Znaleźć to możemy praktycznie na każdej stronie tanich przewoźników. Warto jednak zawsze poszukać najpierw tych usług na własną rękę i sprawdzić czy ceny oferowane na stronie nie są przypadkiem wyższe niż u konkurencji.

9. Transport lotnisko – centrum – lotnisko – to bardzo ciekawy sposób zwiększania swoich zysków przez tanie linie. Latają one często na lotniska oddalone od centrum miast. W tym momencie pojawia się dla klientów problem dojazdu z lotniska do centrum miasta. Naprzeciw temu wychodzą niektóre linie, które dają możliwość zarezerwowania takiego transportu bezpośrednio przy okazji kupowania biletu. Ceny takiego przejazdu są zazwyczaj konkurencyjne. Obecnie usługę transportową oferują wszystkie główne linie lotnicze. Wygodne jest to, że nie musimy na lotnisku szukać drogi do centrum, tylko pytamy się pracownika linii o miejsce odjazdu autobusu i wydrukowanym biletem w ręku się tam udajemy. Oczywiście przed sprawdźmy ceny, bo zazwyczaj opcje oferowane przez linie lotnicze nie są najtańsze.

10. Reklamy – linie lotnicze sprzedają powierzchnię reklamową w swoich magazynach pokładowych. Jest to standard na całym świecie, który nikogo nie dziwi. Nie jest to także żadne odkrycie. Jednak fakt, że linie takie jak Central Wings oraz Ryanair oferują reklamodawcom powierzchnię samolotów do wynajęcia jest już dużą nowością. Jednego możemy być pewni. Linie lotnicze będą uciekać się do najróżniejszych sposobów, aby zarobić więcej, a reklama jest i będzie jedną z najważniejszych form.

11. Kary – uważać musimy bardzo na kary jakie naliczają linie lotnicze. Od opłaty za nadbagaż, poprzez konieczność zarejestrowania bagażu podręcznego po brak karty pokładowej. Za wszystko to będziemy musieli słono zapłacić.

To nie wszystkie, ale w zdecydowanej większości, najważniejsze źródła dzięki którym bilet tanich linii lotniczych może być i zazwyczaj jest tańszy niż u standardowych przewoźników.

Zobacz także:

Planowanie lotów 

Bądź elastyczny

Programy lojalnościowe (WIZZ, MILES&MORE)

Strony linii lotniczych


comments powered by Disqus

REKLAMA

Nasz kanał na YouTube


Facebook

 

REKLAMA
Booking.com

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2017 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone