Planowanie lotów - poradnik

Można wyróżnić dwa rodzaje taniego zwiedzania: miasto - lot i lot - miasto. Foto: www.flickr.com


Zanim zaczniemy szczegółowe rozważania na temat planowania lotów trzeba rozróżnić dwa rodzaje taniego zwiedzania: miasto – lot lub lot – miasto. Na pozór wydawać by się mogło że pomiędzy jednym, a drugim rodzajem nie ma za wielkiej różnicy. W istocie różnica jest diametralna i myśląc o tanim podróżowaniu właśnie od tej kwestii należy zacząć planowanie podróży.

MIASTO - LOT

Pierwsza ewentualność to przypadek kiedy mamy obrany konkretny kierunek, który chcemy/musimy odwiedzić np. nasi znajomi od kilku miesięcy zapraszają nas do swojego domu pod Barceloną i wreszcie decydujemy się ich odwiedzić, dostaliśmy zaproszenie na wesele przyjaciół w Londynie lub biznesowo musimy udać się na kilka dni do Oslo. Wszystkie te sytuacje nie pozostawiają nam dużej dowolności w wyborze miejsca przylotu. 

LOT - MIASTO

Z kolei kolejność lot – miasto jest przeznaczona dla ludzi żądnych przygód i polujących na okazje. W tym wypadku latamy tam, gdzie zaprowadzi nas kolejna promocja. Bilety w dwie strony z Wrocławia do Londynu za 18zł, Wyspy Kanaryjskie z Krakowa za 92zł, Nowy Jork z Berlina za 900zł – Lecimy! Daje nam to wspaniałą możliwość zwiedzania świata „za grosze”, ale w pewnym sensie ogranicza nasze preferencje.

Oczywiście w obu przypadkach proces wyszukiwania biletów i przygotowywania się do podróży jest inny. Zacznijmy jednak od tego, który jest bardziej złożony, czyli poszukiwania tanich lotów do konkretnego miejsca.

Jak zacząć?

Po pierwsze jak najwcześniej! Trzeba zaznaczyć, że nie jest to zasada, jednak poszukiwaniem tanich biletów powinniśmy zająć się z dużym wyprzedzeniem. Z reguły koszt połączeń lotniczych wzrasta wraz z upływem czasu, czyli im bliżej daty wylotu tym droższy bilet. Jak podają niektóre serwisy dobry okres na poszukiwanie lotów wewnątrz Europy to ok. 3 miesięczne wyprzedzenie. Przy połączeniach międzykontynentalnych czas ten wydłuża się dwukrotnie do 6 miesięcy. Z moich doświadczeń wynika, że loty międzykontynentalne można bukować nawet z rocznym wyprzedzeniem.

Oczywiście nie jesteśmy w stanie przewidzieć z wyprzedzeniem promocji linii lotniczych lub znacznych obniżek cen poszczególnych połączeń. To jak gra w pokera. W pewnym momencie mówisz „Sprawdzam”, bo wydaje Ci się, że dłużej nie ma sensu czekać. Ryzyko może się nie opłacić.

Wszystko zależy także od chłodnej i rozsądnej kalkulacji. Jeżeli planujemy podróż do Azji z rocznym wyprzedzeniem i jesteśmy świadomi, że kilka razy w miesiącu pojawiają się promocje europejskich linii na ten kontynent to możemy przewidzieć, że dobrze będzie poczekać na okazję.

Wszystko też zależy od tego jaką kwotę jesteśmy w stanie wydać na dany przelot. Jeżeli znajdziemy satysfakcjonującą nas ofertę to czasem warto się na nią zdecydować i nie załamywać później rąk, że po dwóch miesiącach cena spadła o kolejne 200zł. Trzeba sobie zdawać sprawę, że równie dobrze już następnego dnia nasz bilet może być o 200zł droższy. Jak to mówią – Ryzyk Fizyk!

Moja taktyka jest taka: po kupieniu danego biletu, nie sprawdzam codziennie czy jego cena się zmieniła, bo w moim wypadku i tak nie ma to już znaczenia. Czasem lepiej nie wiedzieć. Oczywiście można robić to w ramach eksperymentu i obserwacji, ale niestety ciężko z nich wyciągnąć konkretne, uniwersalne wnioski. Takich po prostu nie ma!

Kiedy rezerwować?

Nie ma zasad jeżeli chodzi o ceny biletów lotniczych i czas ich rezerwowania. Możemy trafić bilet w bardzo dobrej cenie na tydzień jak i na pół roku przed. Moim zdaniem nie powinniśmy jednak ryzykować i czekać z biletami zbyt długo. Zgadzam się z opinią, którą odnaleźć możemy na stronach poświęconych taniemu podróżowaniu. Dwa/trzy miesiące przed dla lotów wewnątrz kontynentu i około pięciu/sześciu miesięcy dla lotów międzykontynentalnych to optymalny czas na zarezerwowanie naszego lotu.

Oczywiście na ostateczną cenę naszego biletu składa się wiele czynników. Często decydującym jest ilość wykupionych już w samolocie miejsc. Im więcej osób zarezerwowało już swój bilet tym cena naszego będzie większa. Jest to logiczne! Dlatego radzę nie czekać za długo z decyzją o kupnie biletów!

Musimy pamiętać, że ceny lotów mogą zmieniać się z tygodnia na tydzień, z dnia na dzień, a nawet z godziny na godzinę! Trzeba również mieć na uwadze, że biletów w określonej taryfie jest zazwyczaj ograniczona liczba i nikt nie zagwarantuje nam, że będą one na nas czekać!

W tym wypadku bez dwóch zdań czas to pieniądz!  

Innym sprawdzonym sposobem jest ustalenie jaką kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na lot. Dotyczy to już trochę bardziej doświadczonych, a przez to zorientowanych w cenach podróżników.

Dla przykładu. Ustalamy, że rozsądna cena na osobę w dwie strony jaką jesteśmy w stanie zapłacić za lot z Wrocławia do Barcelony to 300zł. W takim wypadku jeżeli uda nam się znaleźć coś tańszego niż wspomniane 300zł to rezerwujemy i mamy ten punkt planowania wyjazdu z głowy. Sam kilkakrotnie tak robiłem.

Wiadomo jednak, że im dalej lecimy tym ta kwota musi być wyższa. Uważam, że rozsądne ceny za loty to:

Wielka Brytania, Skandynawia – około 150-250zł w dwie strony

Pozostałe kraje Europy zachodniej – około 300-350zł w dwie strony

Rosja, Portugalia, Grecja, greckie wyspy – około 400-500zł w dwie strony

Azja – około 2000zł w dwie strony

Ameryka Północna – około 1800/2000zł w dwie strony

Ameryka Południowa – około 2500/3000zł w dwie strony

Australia – około 3500zł w dwie strony

Według mnie są to ceny, które można uznać za promocyjne. Ma to za zadanie wskazać ile powinniśmy zapłacić za lot w konkretnym kierunku. Wiadomo, ze możemy trafić ofertę np. do Tokio, Rio bądź Pekinu za ok. 1000zł, ale są to raczej pojedyncze wyjątki. Proszę jednak się twardo tego nie trzymać. Są to ceny orientacyjne!

Zobacz także:

Bagaż podręczny

Planowanie lotów 

Test wyszukiwarek lotów

Na czym zarabiają linie lotnicze

Bądź elastyczny


comments powered by Disqus
Tagi: loty   planowanie lotów  

REKLAMA

Nasz kanał na YouTube


Facebook

 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2018 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ