Podróżnicze karty zniżkowe - ISIC, YHA, Euro26, BBH, VIP Backpackers i inne - czy warto je zamówić?

Na świecie istnieje sporo kart rabatowych przeznaczonych dla turystów. Niejedna firma, organizacja czy fundacja chciała stworzyć kartę, która będzie uznawana na całym świecie. Prawie nikomu się to nie udało, jednak powstało w ten sposób kilka gigantów, którzy są uznawani w większości państw świata. Kilka innych inicjatyw stało się z kolei popularnymi jedynie w pewnych rejonach. Co to za karty i po co nam one?

PODRÓŻNICZE KARTY ZNIŻKOWE - SPIS TREŚCI

Posiadanie turystycznej karty rabatowej upoważnia do korzystania ze zniżek na transport, loty, nocleg, wyżywienie, usługi na miejscu, zakupy… Długo by wymieniać, każda karta oferuje różne zniżki. Takie karty obejmują zazwyczaj minimum kilka tysięcy miejsc, w których dostaniemy rabat.

Karta ISIC (www.isic.pl) i jej pochodne

Karta ISIC (International Student Identity Card) jest jedynym dokumentem potwierdzającym status studenta na całym świecie. Jeżeli więc widzimy za granicą informację na cenniku o zniżce dla studentów, będziemy musieli pokazać kartę ISIC. Legitymacje polskich uczelni nie są uznawane. Musi być karta ISIC. Karta objęta jest patronatem UNESCO, została wprowadzona w 1968 roku, celem utworzenia jednolitej legitymacji studenckiej na całym świecie. Z karty korzysta ponad pięć milionów osób. Jej oficjalna, polska strona internetowa to www.isic.pl.

Kartę mogą wyrobić studenci uczelni państwowych i prywatnych wszystkich rodzajów studiów (dziennych, wieczorowych, zaocznych, licencjackich, magisterskich i doktoranckich) oraz uczniowie szkół średnich i gimnazjów (kartę mogą wyrabiać osoby powyżej dwunastego roku życia). Jeżeli edukację mamy za sobą i mamy mniej niż trzydzieści jeden lat, możemy wyrobić kartę IYTC (Międzynarodową Turystyczną Kartę Młodzieżową, International Youth Travel Card).

Karta upoważnia nas do korzystania z rabatów w kilkudziesięciu tysiącach firm na całym świecie. W samej Polsce daje zniżkę w ponad pięciu tysiącach miejsc. W zależności od wykupionego pakietu ISIC może być również kartą zawierającą ubezpieczenie. Poza ustalonymi miejscami, w których obowiązują rabaty, w wielu miastach karta ISIC traktowana jest jako lokalna karta studencka, co powoduje, że mamy studenckie zniżki między innymi na komunikację miejską. Zalecam jednak za każdym razem dowiedzieć się, jak wygląda to w mieście, do którego jedziemy. Informacji należy szukać na stronach przewoźników.

Kartę wykupuje się przez Internet, ważna jest maksymalnie przez szesnaście miesięcy. Wydaje się ją na okresy zaczynające się od 1 września do 31 grudnia następnego roku. Czyli: od 1 września 2016 roku można kupić kartę ważną do 31 grudnia 2017 roku. Kupując kartę później, czyli na przykład w kwietniu albo lipcu, karta i tak będzie ważna do 31 grudnia. Cena karty to: 24 PLN (sama karta upoważniająca do zniżek), 59 PLN (karta plus ubezpieczenie NNW), 79 PLN (karta plus ubezpieczenie NNW plus KL – koszty leczenia). Ubezpieczenia nie są ważne na terytorium USA, Kanady i Japonii. Do karty można dokupić różne ubezpieczenia, między innymi bagażu (15 PLN) lub powiększenie ubezpieczenia o terytorium USA, Kanady i Japonii (90 PLN).

Karta dostępna jest w kilku wariantach, z czego najbardziej interesujące są:

ISIC PTSM – karta ISIC rozszerzona o członkostwo w Polskim Towarzystwie Schronisk Młodzieżowych, uprawniająca do zniżek w schroniskach młodzieżowych na terenie Polski i całego świata, cena 39 PLN za kartę lub 89 PLN za kartę z ubezpieczeniem;

ITIC (International Teacher Identity Card) ‒ jest to karta przeznaczona dla nauczycieli i wykładowców, poświadczająca, że osoba posiadająca kartę jest nauczycielem. Karta jest przydatna, jeżeli za granicą chcemy uczyć, cena 79 PLN za kartę z ubezpieczeniem;

IYTC (International Youth Travel Card, Międzynarodowa Turystyczna Karta Młodzieżowa) – jest to odpowiednik karty ISIC z tą różnicą, że mogą je kupić osoby nie będące na studiach, mające mniej niż trzydzieści jeden lat. W przeciwieństwie do pozostałych kart IYTC ważna jest rok od dnia wyrobienia. Jej cena to 59 PLN za kartę z ubezpieczeniem.

Lista zniżek jest tak okazała, że do wyszukania interesujących nas rzeczy stworzono wyszukiwarkę: www.isic.pl/pl/benefits.html. Wybieramy interesujący nas kraj i tematykę. W wynikach wyszukiwania przy każdym z nich zaznaczone jest, czy zniżka dotyczy wszystkich kart, czy tylko ISIC. Przykładowe zniżki to między innymi: 3 EUR zniżki na przejazdy autokarowe znanych sieci, 5 USD zniżki w wyszukiwarkach noclegowych, zniżki 5-10% na wybrane hostele i hotele, zniżki na wstęp do muzeów oraz zniżki lub, dajmy na to, darmowy hamburger w restauracjach. Nie da się nie znaleźć interesującej zniżki. Każdy znajdzie coś, co go zainteresuje.

Karta Euro26

Nazwa karty Euro26 (pełna nazwa: Międzynarodowa Karta Młodzieżowa Euro26) jest mocno myląca. Od kilku lat kartę mogą kupować osoby do trzydziestego roku życia. Euro26 to karta wielofunkcyjna, zawierająca zniżki i ubezpieczenia. Można wyrobić ją na Polskę lub na cały świat (z wyłączeniem USA i Kanady). Kartę wykupuje się na rok. Cena jest zróżnicowana, od 23 PLN za zwykłą kartę z samym dostępem do zniżek, bez ubezpieczenia, ważną tylko w Polsce, do 147 PLN za kartę ważną na całym świecie, z pełnym pakietem ubezpieczeń (NNW, OC, KL, Assistance). Do kart można dokupować kolejne ubezpieczenia lub rozbudowywać istniejące pakiety. Ubezpieczenia ważne są nie tylko w czasie podróży, ale przez cały rok.

Euro26 to ogromna baza zniżek na różne usługi. Od wyżywienia po zakwaterowanie, transport i atrakcje na miejscu. Ilość zniżek jest naprawdę ogromna, dla przykładu są zniżki od 5 do 25% na przejazdy autobusami, 3-10% zniżki na wynajęcie samochodu w największych sieciach wynajmujących, do 10% zniżki na bilety różnych linii lotniczych i kilkuprocentowe zniżki na zakup noclegów. To tylko kilka przykładów. Wyszukanie wszystkich zniżek możliwe jest na stronie www.eyca.org/discounts/search ‒ wybieramy interesujący nas kraj i szukamy. Warto przed wyjazdem sprawdzić kraj, do którego jedziemy i zobaczyć, czy kupno karty nam się opłaca.

Obecnie zniżki dostępne są w krajach: Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Białoruś, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gruzja, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Irlandia, Włochy, Kosowo, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Czarnogóra, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Rosja, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Turcja, Ukraina, Anglia, Irlandia Północna, Szkocja, Walia.

Strona internetowa: www.euro26.pl

Karta YHA

YHA (Youth Hostels Association, www.yha.org.uk) jest organizacją charytatywną wchodzącą w skład Hostelling International (HI), jednej z największych federacji oferujących noclegi na świecie. Posiadanie karty YHA upoważnia do zniżki (zazwyczaj 10%) w ponad czterech tysiącach miejsc noclegowych w osiemdziesięciu krajach. Kartę można kupić online, cena za kartę ważną rok zaczyna się od 5 GBP (dla osoby poniżej dwudziestego szóstego roku życia) i 15 GBP (osoby powyżej dwudziestego szóstego roku życia). Karta upoważnia również do wielu zniżek, jednak ich ilość nie jest tak duża jak w ISIC i Euro26. Jeżeli planujesz wyjazd i nie znajdziesz taniego noclegu, warto żebyś zajrzał na stronę YHA, gdzie znajduje się wyszukiwarka noclegów federacji HI. Kupno karty polecam jedynie w przypadku, jeżeli uda Ci się w znaleźć coś naprawdę taniego.

VIP Backpackers Card

Karta VIP Backpackers Card (www.vipbackpackers.com) jest kartą, której nie udało się podbić świata, ale jest świetną propozycją dla osób wybierających się do Australii i Nowej Zelandii, gdzie uznawana jest dosłownie na każdym kroku. Kartę można kupić na miejscu w hostelach oraz przez Internet, jej koszt to 47 AUD (około 140 PLN) plus ewentualne 10 AUD (29 PLN) przy zakupie online ze wysyłkę do Polski. Karta oferuje zniżki na noclegi, transport, wycieczki i inne aktywności w Australii oraz kilkunastu innych państwach.

BBH Card

BBH Card (Budget Backpacker Hostels, www.bbh.co.nz) Karta turystyczna ważna na terenie Nowej Zelandii. Niezwykle popularna, większość hosteli w Nowej Zelandii honoruje tę kartę, co sprawia, że jej zakup jest naprawdę opłacalny. Karta (ważna jeden rok) kosztuje 45 NZD (około 125 PLN), można kupić ją na miejscu w hostelach lub online na stronie internetowej. Posiadacze kart mają zagwarantowaną zniżkę 4 NZD (około 11 PLN) za noc oraz zniżkę 15 NZD (około 42 PLN) na pierwszy wykupiony nocleg przez ich stronę internetową. Jadąc do Nowej Zelandii warto policzyć, czy opłaca się nam zakupić kartę. Powyższe karty nie są oczywiście wszystkimi, są to jednak karty, o zakupie których warto pomyśleć. Nie mylmy tych kart z kartami City Card, które opisuję pod tym adresem: Karty City Card.

TO NIE JEST CAŁY ARTYKUŁ! reszta tekstu i inne karty opisane są w mojej książce, Encyklopedia Taniego Zwiedzania.


Tagi: karty zniżkowe   ITIC   ISIC   EURO 26   IYTC    
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ