Barcelona - darmowe atrakcje

Piękny widok na Barcelonę

Weekend w Barcelonie to świetny i niedrogi pomysł.


Jedno z najpiękniejszych miast Europy, stolica Katalonii i turystyczny raj – Barcelona… Zwiedzanie miasta stanowi prawdziwą ucztę dla zmysłów i spustoszenie dla portfela. Co zrobić, aby cieszyć się wakacyjnym wyjazdem i nie zbankrutować? Wystarczy wybrać się w odpowiednie miejsca. TanieZwiedzanie przygotowało dla Was kilka atrakcji, które można zobaczyć w Barcelonie za darmo.

Barceloneta

Jedna z dzielnic starej Barcelony, znajdująca się bezpośrednio u wybrzeża Morza Śródziemnego. Turystów przyciągają do niej klimatyczne bary, wąskie uliczki i przede wszystkim piękna piaszczysta plaża. Główną ulicą jest promenada Passeig Maritim – doskonałe miejsce na spacer. W Barcelonecie znajduje się także Pomnika Krzysztofa Kolumba (przy Port Vell) i targ, gdzie można kupić zapasy taniego jedzenia.

Las Ramblas

Las Ramblas, czyli aleja spacerowa, która tętni życiem całą dobę! Deptak o długości około 1,3km, ciągnie się od Pomnika Krzysztofa Kolumba, aż do Placu Katalonii. Przy deptaku ustanowione są stragany z kwiatami, stanowiska malarzy, kawiarenki, sklepy. Nie brakuje też mimów, aktorów i tancerzy ulicznych. W bliskim rejonie Las Ramblas znajduje się wiele atrakcji m. In.: Muzeum Morskie (w budynku dawnej stoczni królewskiej), bazylika La Merce, Teatr del Liceu (Opera Barcelońska) i hala targowa La Boqueria.

La Boqueria

Najpopularniejszy bazar Barcelony, usytuowany obok ulicy La Rambla i żelazny punkt wycieczek. Pierwsze wzmianki o targu pochodzą z XIII wieku, a jego pełna nazwa to „Mercat de Sant Josep de la Boqueria”. Warto tam wstąpić nie tylko wtedy, gdy chcemy kupić świeże owoce, warzywa czy przekąski, gdyż feeria barw zapewnia niesamowite wrażenia wizualne.

Zamierzasz odwiedzić Barcelonę? Przeczytaj przewodnik Taniego Zwiedzania po Barcelonie

Palau Guell

Miejska rezydencja Eusebio Guella, zaprojektowana przez Antonio Gaudiego. Budynek znajduje się obok La Rambli (Carrer Nou de la Rambla 3/5) i jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dom miał być miejscem do urządzania koncertów, wystaw i innych wydarzeń kulturalnych i był pierwszym wspólnym projektem Guella i Gaudiego. Na dachu znajduje się 20 kominów pokrytych płytkami ceramicznymi, marmurem i kolorowymi witrażami.

Parc Guell

Jeden z największych i najpiękniejszych parków na świecie, od 1984 roku wpisany na listę UNESCO. Jest kolejnym niedokończonym dziełem katalońskiego artysty Antonio Gaudiego. Początkowo miało to być miasto - ogród dla arystokracji. Taki był zamysł fundatora, Eusebio Guella – przemysłowca zainspirowanego angielskimi dzielnicami-ogrodami i przyjaciela artysty. Ten baśniowy park zachwyca malowniczymi ścieżkami, bogactwem flory, oraz wymyślnymi formami architektonicznymi, z których do najciekawszych należą m. in.: sala kolumnowa, budynki przypominające chatki z piernika, taras i dom, w którym mieszkał Gaudi (z ciekawą kolekcją mebli).

Muzeum Picassa

Muzeum poświęcone jednemu z największych malarzy XX wieku, twórcy kubizmu Pablu Picassie. Stworzone z inicjatywy przyjaciela artysty Jaumea Sabartesa w drugiej połowie XX wieku. Mieści się w pięciu średniowiecznych rezydencjach przy Carrer de Montcada.  Zbiory w muzeum zachowują chronologię powstania dzieł, dzięki czemu można zaobserwować rozwój jego niepowtarzalnego stylu. Do wizyty zachęcają nie tylko bogactwo dzieł, ale także możliwość przejścia się po starych dziedzińcach posesji oraz wolny wstęp w pierwszą niedzielę każdego miesiąca i w określone dni roku – 12-ty lutego, 18-go maja i 24-go września.

Parc de la Ciutadela

Najstarszy i jeden z najchętniej odwiedzanych parków Barcelony. Powstał w miejscu dawnej cytadeli i to jej zawdzięcza swoją nazwę. Centralną część parku zajmuje jezioro, po którym można pływać na łódkach. Ponadto zobaczyć tu można fontanna Josepa Fontserca, Łuk Triumfalny, rzeźba „Rydwan Aurory” i jedna z ulubionych atrakcji, uwieczniany na fotografiach – kamienny mamut. W północnej części parku jest ogród zoologiczny, ale niestety wejście do niego jest płatne.

Font Magica

Magiczna Fontanna na wzgórzu Montjuic jest miejscem pokazu artystycznego światło – woda –dźwięk. Spektakl trwa około 30 minut i poza efektami wizualnymi (strumienie wody przybierają różne figury i są podświetlane we wszystkich kolorach tęczy) można usłyszeć także fragmenty muzyki klasycznej, filmowej i współczesnej. Godziny i dni otwarcia zależne są od pory roku, a na przełomie stycznia i lutego fontanna jest nieczynna ze względu na prace konserwacyjne. Magiczna fontanna została zbudowana w 1929 roku, z okazji Światowej Wystawy EXPO, a jej twórcą jest inżynier Carles Buigas.

Museu National d 'Art de Catalunya

Museu National d 'Art de Catalunya, czyli Narodowe Muzeum Sztuki Katalońskiej, mieści się w Pałacu Narodowym (Palau Nacional) i prezentuje kulturę Katalonii. Znajduje się tam także wiele eksponatów ze sztuki romańskiej (freski), gotyckiej i renesansu (dzieła Rubensa, Velasqueza i El Greco). Do Muzeum można dotrzeć aleją Avenida Reina Maria Cristina lub kolejką linową, tzw. fenikularem. Bezpłatnie wystawy można podziwiać w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, a wystawę stałą codziennie o godzinie 12.15 z przewodnikiem opowiadającym w języku hiszpańskim.

Dzielnica gotycka

Średniowieczne centrum Barcelony, będące bez wątpienia jednym z najbardziej klimatycznych części miasta. Pomiędzy fragmentami rzymskich murów i średniowiecznej zabudowy znajdują się luksusowe hotele i restauracje. Główna atrakcją dzielnicy są jednak liczne kościoły. Najsłynniejszy z nich to Catedra Santa Eulalia – znana, jako katedra barcelońska lub Katedra La Seu. Jest to jeden z najbardziej okazałych gotyckich obiektów w Hiszpanii. Budowa katedry rozpoczęła się w XII wieku, w miejscu gdzie niegdyś znajdowała się rzymska świątynia. Na uwagę zasługuje krypta Św. Eulalii, (która rozjaśnia się po wrzuceniu monety), bogato zdobione ołtarze, krużganki i tropikalny ogród. Jeśli więc przez chwilę chciałbyś poczuć aurę tajemniczości, harmonii i piękna to wybierz się na spacer po El Barri Gotic.

A może coś na ząb? Tapas to tradycyjne hiszpańskie przekąski podawane do napojów w barach. Serwowane są one na ciepło lub zimno i w różnorodnych formach np. małe kanapki z szynką, oliwki czy ziemniaki smażone w głębokim oleju. Tradycja tapas wywodzi się z Andaluzji i nawiązuje do zwyczaju przykrywania kieliszka z winem plasterkiem kiełbasy, aby chronił alkohol przed muchami. Dzisiaj już ciężko znaleźć bary (zwłaszcza w turystycznej Barcelonie) gdzie można otrzymać darmowe tapas do napoju. Jednym z nielicznych wyjątków jest Ambiente del Sur – niewielki bar przy Carrer de Viladomat 85.

Na tym jednak darmowe atrakcje Barcelony się nie kończą. Warto zastanowić się także nad spacerem po labiryncie w „Parc del Laberint d’Horta”, wizytą w świątyni  Santa María del Mar (opisanej przez Ildefonsa Falconesa w książce pt. „Katedra w Barcelonie”) czy odwiedzenia najstarszego sklepu w mieście - Cereria Subirà, w którym od 1761-go roku sprzedawane są świece.

Zobacz także:
Barcelona - przewodnik turystyczny
Noclegi w Barcelonie - polecane i odradzane
Barcelona - relacja z podróży


Tagi: Barcelona   Hiszpania  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ