Wynajem samochodu

W dzisiejszych czasach ceny wynajmu samochodu nie są już tak wysokie. Foto: www.flickr.com


Kiedyś wynajem samochodów kojarzył się z luksusem tylko dla najzamożniejszych, a firmy zajmujące się tym uchodziły za przysłowiowych oszustów, którzy za wynajem auta policzą sobie bóg wie ile. Obecnie jest to rozwiązanie, które czasem opłaca się bardziej niż korzystanie z wycieczek fakultatywnych czy też komunikacji publicznej. Bywa tak, że mniej zapłacimy za wycieczkę do jakiegoś miejsca wynajętym samochodem, aniżeli wykupując wycieczkę w biurze podróży. Podobnie z transportem publicznym, bo oprócz cen biletów trzeba wziąć pod uwagę z jaką częstotliwością i prędkością poruszają się lokalne pociągi czy autobusy. Poza tym, transport publiczny nie zawsze dowiezie nas akurat tam, gdzie chcemy dotrzeć.

Jeżeli już zdecydowaliśmy się skorzystać z usług wypożyczalni trzymajmy się kilku podstawowych zasad, które uchronią nas przed nieuczciwymi wypożyczalniami i ich pracownikami. Przede wszystkim korzystajmy z usług renomowanych wypożyczalni jak np.: Avis, Hertz, Budget, Europcar, Sixt czy Thrifty. Szczególnie jeżeli jedziemy gdzieś po raz pierwszy, a nikt z naszych znajomych nie jest nam w stanie nic konkretnego polecić.  Nie obawiajmy się wysokich cen, gdyż trudne warunki rynkowe spowodowały, że oferta dużych i znanych wypożyczalni jest równie konkurencyjna jak w przypadku tych mniejszych. Dodatkowym atutem rynkowych „rekinów” jest również pozycja partnera w programie lojalnościowym Miles & More, przez co korzystając z ich usług zyskujemy dodatkowe mile na swoim koncie. Przy wybieraniu auta, a szczególnie biura oraz oferty warto pamiętać o kilku istotnych rzeczach:

1. Ubezpieczenie – warto zabezpieczyć się na wszelki wypadek i mieć „spokojną głowę” podczas wyjazdu. Ubezpieczenie kosztuje zazwyczaj około 5 EUR za dzień, ale nie mnie niż 30 EUR i chroni nas np. przed przebiciem opony (bez ubezpieczenia trzeba będzie zapłacić za nową oponę oraz robociznę według taryfy firmy wynajmującej auto!), wybiciem szyby, czy innym uszkodzeniom samochodu.

2. Limit kilometrów – sprawdźmy czy oferta zawiera limit kilometrów. Jeżeli tak, to musimy liczyć się z tym że za każdy kilometr przejechany powyżej limitu trzeba będzie dodatkowo zapłacić. W niektórych biurach nie ma limitu.

3. Kwestia zastępczego auta – sprawdźmy czy w razie gdy nasz wóz okaże się niesprawny bądź też ulegnie wypadkowi, firma wynajmująca zapewni nam samochód zastępczy.

4. Kary umowne – zarówno po stronie Waszej jak i biura np. Za dostarczenie innego modelu czy też rocznika itp.

5. Dodatkowe zapisy - szczególnie te napisane mały druczkiem na końcu umowy.

6. Wysokość dodatkowych opłat (np. jaka kwota z Waszej karty kredytowej zostanie przez biuro zamrożona na czas wynajmu auta) Jest to bardzo ważne!

Wypożyczalnie aut mają swoje biura na prawie każdym lotnisku. Foto: www.flickr.com


Przy rezerwacji auta przez Internet pamiętajcie o wydrukowaniu vouchera. Jeżeli dokonujecie rezerwacji przez telefon domagajcie się umowy w formie pisemnej, gdyż tylko taka forma ma moc prawną!

Przy odbiorze samochodu sprawdźcie czy otrzymaliście wszystkie niezbędne dokumenty i czy są one aktualne. Poza tym obejrzyjcie auto, najlepiej w obecności pracownika biura i jeżeli ma jakieś zniszczenia, bądź też coś nie działa zgłoście to. Pracownik powinien odnotować Wasze uwagi, żebyście w razie problemów nie zostali obarczeni niesłusznie winą. Dobrze jest również poprosić o dokładne zdjęcie auta jeszcze przed jego wynajęciem.

Jeżeli wszystko jest w porządku, cieszcie się wakacjami oraz Waszym wygodnym środkiem transportu!

Zobacz także:

Jak przygotować się do wyjazdu

Podróżowanie autostopem

Karty zniżkowe

Jedzenie w podróży

Pieniądze w podróży

Jak tanio podróżować z biurem podróży


comments powered by Disqus

REKLAMA

Nasz kanał na YouTube


Facebook

 

REKLAMA
Booking.com

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2017 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ