Wynajem samochodu - poradnik

Wynajem samochodu - poradnik.


Kiedyś wynajem samochodu za granicą kojarzył się z luksusem. A w rzeczywistości wynajęcie samochodu jest coraz tańsze i w coraz większej ilości przypadków bardzo opłacalne. Na wakacjach to nie tylko niezależność, wygoda i oszczędność czasu. Często jest to również wielka oszczędność pieniędzy. Jeżeli jedziemy większą grupą, to wynajem samochodu i rozbicie kosztów na kilka osób powoduje, że podróżowanie samochodem jest tańsze niż w przypadku pokonywania tych samych tras pociągiem czy autokarem.

Świetnym przykładem jest Skandynawia, zwłaszcza Norwegia i Szwecja, gdzie transport publiczny jest niesamowicie drogi – jeżeli jedziemy w więcej niż dwie osoby, to wynajem samochodu jest jak najbardziej wskazany. Spójrzmy na Oslo – najtańszy dojazd do centrum z lotnisk Oslo kosztuje około 80 PLN za kurs w jedną stronę. Już w przypadku podróży do Oslo we dwójkę cena dojazdu z lotniska do centrum i z centrum na lotnisko wyniesie łącznie około 320 PLN – 160 PLN na głowę. W takiej cenie można wynająć samochód na weekend, odebrać go na lotnisku i odstawić w to samo miejsce przed lotem powrotnym. Oczywiście dochodzi jeszcze cena benzyny, opłat drogowych i parkingów, jednak patrząc na to, że w Oslo jeden bilet na metro kosztuje około 17 PLN, wynajęcie auta może być opłacalne. A jeżeli jedziesz do Oslo w więcej niż dwie osoby, to samochód będzie zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem. Sam sprawdziłem ten sposób w Norwegii i Szwecji. Polecieliśmy tam w cztery osoby i wynajęliśmy samochód. Koszty rozbiły się na cztery osoby i wyniosły łącznie (wynajęcie samochodu, benzyna, opłaty drogowe, postoje na parkingu) około 65 PLN na osobę za dzień.

Wynajem samochodu może być również najlepszym rozwiązaniem, jeżeli mamy ochotę odwiedzić niektóre kraje czy tereny, na przykład Gibraltar lub Andorę. Wynajęcie samochodu na lotnisku w Maladze i przejazd do Gibraltaru może kosztować tyle samo, co przejazdy autobusami na tej trasie.

O czym należy pamiętać, chcąc wynająć samochód?

1. O wynajęciu samochodu zacznij myśleć jak najszybciej. W większości przypadków im wcześniej wynajmiesz samochód, tym będzie taniej. Rób to przez Internet.

2. Przygotuj się. Masz już bilety lotnicze? Zabierz się za ustalanie trasy i poznanie zasad drogowych. Sprawdź trasy, które masz zamiar pokonywać, dowiedz się, czy drogi są płatne, jeżeli tak, przeczytaj, jak wygląda dokonywanie opłat za nie. Zrób rozeznanie, jak wygląda sprawa z parkowaniem. W wielu miastach parkowanie jest drogie, dlatego najlepiej rozejrzeć się wcześniej za darmowymi parkingami.

3. Poszukaj dobrej oferty. W dobie globalizacji pozostaje mi polecić jedną z dużych, pewnych firm, jak Hertz, Avis, Europcar, Thrifty, Sixt czy Budget. Najłatwiej i najszybciej znajdziemy samochód za dobrą stawkę na porównywarkach cen. Wybieramy kierunek i ilość dni, a wyszukiwarka automatycznie przedstawi nam oferty wypożyczalni. Najpopularniejszą stroną tego typu jest www.rentalcars.com.

4. Dokładnie przeczytaj ofertę i umowę. Na co zwrócić największą uwagę?

Kwestia ubezpieczenia – co jest w cenie? Kto odpowiada za co? Często najlepszym rozwiązaniem jest dopłacenie do pełnego ubezpieczenia i nie martwienie się o „złapanie kapcia” czy wybicie szyby.

Dodatkowe wymagania wypożyczalni – powszechna jest konieczność oddawania samochodu zatankowanego do pełna, a niektóre wypożyczalnie wymagają oddania wymytego samochodu. Jeżeli nie spełnimy takich wymagań, zrobi to za nas firma. Pobierając za to pieniądze z naszego konta, dużo większe, niż gdybyśmy zrobili to samodzielnie.

Limit kilometrów, jakie możemy wykonać na dobę – powszechny zapis. Dużo lepiej dopłacić kilka EUR i móc podróżować bez limitów.

Usługi dodatkowe – chcesz GPS? Prawdopodobnie będziesz musiał za niego dopłacić (chociaż równie dobrze możesz skorzystać z darmowych aplikacji w telefonie, o których więcej w rozdziale 1.3.1 Przydatne aplikacje telefoniczne). Dopłata będzie obowiązywała również za inne dodatki, jak na przykład fotelik dla dziecka. Dodatkowa opłata jest również między innymi za oddanie samochodu w innym miejscu niż wynajęcie oraz oddanie samochodu do wypożyczalni w nocy lub wczesnym porankiem, poza godzinami pracy wypożyczalni.

Kwota depozytu – w większości firm wynajmujących samochody będzie wymagana karta kredytowa. Określona przez firmę kwota zostanie zablokowana na karcie przed przekazaniem auta i odblokowana po bezproblemowym wynajęciu. Dowiedz się, jaka będzie to stawka. Spodziewaj się kwoty powyżej 1000 PLN.

Możliwość wyjechania samochodem z kraju – warto sprawdzić, jeżeli mamy w planach odwiedzenie krajów sąsiednich.

5. Pamiętaj o wydrukowaniu dokumentów, obejrzyj dokładnie samochód. Jeżeli wynajmiemy samochód przez Internet, nie zapomnijmy wydrukować potwierdzenia. Będąc już na miejscu, sprawdźmy dokładnie samochód pod kątem uszkodzeń i zarysowań. Jeżeli takie znajdziemy, pokażmy je obsłudze wypożyczalni, zróbmy zdjęcie. Zadawajmy pytania, jeżeli takie posiadamy (czym tankować, jak włącza się światła, wrzuca wsteczny i tym podobne).

Tekst jest skróconym rozdziałem "Wynajem samochodu" z mojej książki, Encyklopedia Taniego Zwiedzania, którą możesz kupić pod poniższym linkiem za 49,99 PLN. Zapraszam do wynagrodzenia mojej pracy i zakupu książki :)


o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ