Komunikacja miejska w Pekinie

Metro w Pekinie

Wagon metra w Pekinie. Nad każdymi drzwiami jest czytelna instalacja pokazująca kierunek jazdy i przystanki.


Pekin należy do świetnie skomunikowanych miast. Mimo że miasto liczy ponad 22 miliony mieszkańców, komunikacja miejska zdaje się być nie mniej zatłoczona, niż w innych wielkich metropoliach. Liczby są trudne do uwierzenia. Dla przykładu, każdego dnia metrem w Pekinie jeździ około 13 milionów osób. Rocznie daje to prawie 4 miliardy pasażerów! I liczba ta każdego roku jest coraz większa. Nic dziwnego, że z każdym rokiem dochodzą nowe linie autobusowe, a co kilka lat metro w Pekinie powiększa się o nową linię.

Z powodu wielkości systemu transportu miejskiego w Pekinie, początkowo może się on wydawać skomplikowanym. Dzięki naszemu tekstowi dowiesz się wszystkiemu na temat komunikacji miejskiej w Pekinie.

Metro w Pekinie

Pekin metro wagon metra w Pekinie

Metro w Pekinie - wagon metra w Pekinie.


Metro w Pekinie (www.bjsubway.com) to najszybszy i najlepszy sposób przemieszczania się po mieście. Metro jest ogromne i dojeżdża do większości miejsc, którymi interesuje się turysta. Sam rozwój metra jest niesamowity - od wielu lat nieustannie budowane są nowe linie. Między moją pierwszą wizytą w Pekinie (2013) a drugą (2018), długość sieci metra w Pekinie... urosła dwukrotnie! Metro w Pekinie jest tanie, szybkie i komfortowe, to zdecydowanie jedno z najlepszych systemów metra na świecie. Utrudnieniem może być jednak jego zatłoczenie, zwłaszcza w godzinach szczytu. Zdarza się, że na stacjach metra tłok jest taki, jak na koncercie!

W zależności od linii, metro w Pekinie kursuje w godzinach od około 5:00 do 22:15-23:15.

Stacje metra oraz same pojazdy oznaczone są bardzo czytelnie, również w języku angielskim. Nie powinniśmy mieć żadnych problemów z orientacją w metrze w Pekinie.

Linie kursujące po Pekinie to:

pekin metro

Metro w Pekinie. Kliknij aby otworzyć mapę w większej rozdzielczości.


Łącznie w Pekinie znajduje się 17 linii metra. Nowe linie są w budowie. Najważniejsze stacje i linie dla turysty:

  • Linia 1 – Plac Tiananmen, Wangfujing
  • Linia 2 - Gulou Dajie (Wieża Dzwonu i Wieża Bębna), Yonghegong Lama Temple, Beijing Railway Station, Qianmen, Dongzhimen (stacja przesiadkowa na Airport Express)
  • Linia 13 - stanowi kolejkę naziemną. Stacja początkowa: Xizhimen, stacja końcowa: Dongzhimen.
  • Linia 4 - Beijing SouthRailway Station (Dworzec Południowy), Beijing Zoo (Ogród Zoologiczny), Xiyuan (Pałac Letni)
  • Linia 5 - Temple of HeavenEast Gate (Świątynia Nieba)
  • Linia 9 - Beijing WestRailwayStation (Dworzec Zachodni)

Przesiadki między liniami są dozwolone i w cenie biletu, z wyłączeniem Airport Express, na którą trzeba kupić osobny bilet.

Bilety na metro

Koszt przejazdu, w zależności od ilości pokonanych stacji, wynosi 3-9 RMB. Bilety kupujemy w automatach dostępnych przed wejściem na stacje. Wszystkie automaty mają wbudowany język angielski. Kupując bilet musimy wskazać na mapie, do której stacji będziemy jechać. Oznacza to, że musimy znać jej nazwę i potrafić odnaleźć ją na mapie. Przesiadki między liniami są dozwolone, z wyłączeniem dojazdu na lotnisko - w tym przypadku trzeba kupić osobny bilet. Przy wejściu i wyjściu z metra należy przyłożyć do czytnika bilet, który otwiera bramkę wyjściową - uważaj, żeby nie zgubić biletu.

Autobusy w Pekinie

Pekin posiada prawie tysiąc linii autobusowych. Autobusy są tanie, dojeżdżają wszędzie, jednak turysta nie będzie mieć z nich wielkiego użytku. Większość przystanków jest wyłącznie w języku chińskim. W niektórych, nowszych autobusach zdarzają się co prawda informacje w języku angielskim, wciąż jest to jednak sprawa marginalna. Dodatkowo kierowcy nie znają języka angielskiego, wobec czego będziemy musieli liczyć wyłącznie na siebie i swoje przygotowanie. Aby poruszać się autobusami po Pekinie musimy wiedzieć, z jakiego przystanku chcemy jechać i gdzie chcemy wysiąść. Pełna lista autobusów w Pekinie oraz mapa przejazdów dostępna jest na oficjalnej stronie przewoźnika. Strona jednak w większości jest w języku chińskim, po angielsku tylko niektóre działy i informacje.

Autobusy w Pekinie potrafią być niesamowicie zatłoczone! Uważaj na kieszonkowców.

Części Pekinu obsługiwane przez poszczególne linie:

  • 1-300 - autobusy poruszające się wewnątrz centrum
  • 200-212 - linie nocne
  • 300 (oraz wzwyż) - to linie obsługujące tereny poza trzecią obwodnicą
  • 400 - odjeżdżają z centrum w kierunku przedmieść
  • 600 - to linie obsługujące dzielnice mieszkalne, najczęściej znajdujące się na przedmieściach
  • 900 wzwyż - autobusy podmiejskie

O co chodzi z trzecią obwodnicą? Pekin od dziesięcioleci bardzo intensywnie się rozbudowuje. W latach osiemdziesiątych powstała pierwsza obwodnica Pekinu, która miała umożliwić objazd miasta bez wjeżdżania do niego. Z czasem jednak Pekin rozrósł się daleko poza obwodnice. Spowodowało to konieczność wybudowania drugiej obwodnicy, którą ukończono w 1990 roku. W chwili obecnej Pekin ma już 7 obwodnic, z czego najnowsza, 7 obwodnica powstała w 2018 roku i łączy Pekin m.in. z lotniskiem Beijing Daxing International Airport (PKX). Dobrą orientacje daje trzecia obwodnica, która przechodzi przez centrum biznesowe Pekinu i ważne miejsca, m.in. Guandongdian czy Dongzhimenwai.

Bilety

Koszt przejazdu autobusem w Pekinie to 2 RMB za możliwość przejechania do 10 kilomterów, plus 1 RMB za każde następne 5 kilometrów. Posiadając kartę Yikatong otrzymujemy rabat 50% na podróżowanie autobusem. Bilety kupuje się najczęściej u bileterki w autobusie, we wszystkich pojazdach znajdują się biletomaty pozwalające na użycie karty Yikatong - wchodząc do pojazdu musimy przyłożyć kartę do czytnika. To samo musimy zrobić wychodząc z pojazdu.

Godziny przejazdu

Większość autobusów o numerach 1-200 jeździ w godzinach 05:00-23:00. Autobusy powyżej 300 kursują przeważnie w godzinach 06:00-22:00. Przeważnie autobusy podjeżdżają na przystanek co kilka minut, natomiast na obleganych liniach jeżdżą parami lub trójkami.

Karta Yikatong

Od niedawna Pekin oferuje kartę przedpłaconą, która nazywa się Yikatong. Karta znana jest również pod nazwą Beijing Transportation Smart Card. Kartę napełniamy gotówką i korzystamy z niej przykładając ją przy wejściu i wyjściu z metra. Karta nie obniża ceny przejazdu, ale posiadając ją nie będziemy musieli za każdym razem czekać w kolejce do automatu i kupować biletu. Karta obniża cenę przejazdu autobusami o 50%, dodatkowo kartę przyjmuje większość taksówkarzy w Pekinie. Co więcej, kartą Yikatong możemy zapłacić za pociąg S2, którym dojedziemy na Chiński Mur.

Kartę można kupić w wielu miejscach, dla turysty najwygodniejszy będzie zakup w okienku biletowym Airport Express w terminalu 3  i 2 na lotnisku Beijing International Airport (PEK). Jeżeli nie lądujemy na tym lotnisku, to kartę możemy kupić m.in. w osobnym automacie biletowym, który znajduje się na niektórych stacjach metra przy automatach ze zwykłymi biletami. Takie automaty dostępne są m.in. na stacjach Tian’anmen East; Tian’anmen West, Xidan (linia 1), Fuxingmen (linia 1 i 2). Kartę można również kupić na dworcach kolejowych i w okienkach kasowych niektórych stacji metra (są oznaczone).

Kaucja za kartę to 20 RMB (zwrotne w całości, kartę można oddać na stacjach oznaczonych jako Yikatong refund. Warto zwrócić uwagę na to, że kartę można oddać na niewielu stacjach, przed opuszczeniem Pekinu zaplanuj, gdzie masz zamiar ją oddać. Stacje, na których możesz to zrobić (najczęściej używane przez turystów):

  • Wangfujing, Sihui, Gucheng (linia 1)
  • Xizhimen, Beijing Railway Station, Jianguomen (linia 2)
  • Lingjing Hutong, Haidian Huangzhuang, Jiaomenxi (linia 4)

Rower miejski w Pekinie

Rower to bardzo popularny środek transportu po Pekinie. Codziennie dziesiątki tysięcy osób przemierzają Pekin rowerem. Miasto idzie zgodnie z duchem czasu i oferuje od niedawna rower miejski. System ma prawie 100 tysięcy rowerów, które dokowane są w stacjach, które znaleźć w tysiącach miejsc w Pekinie.

Aby zarezerwować się w systemie roweru miejskiego, musimy posiadać kartę Yikatong, na której będzie załadowane minimum 30 RMB. Z kartą musimy udać się do biura zarządzającego siecią rowerową, aby aktywować możliwość przejazdu rowerem. Biur jest bardzo dużo, dla turysty najlepszą lokalizacją biur jest metro:

  • wyjście A2 na stacji Tiantan Dongmen (linia 5)
  • wyjście A na stacji Dongzhimen (linia 2)
  • wyjście A na stacji Chaoyangmen (linia 1 i 6)
  • Wyjście C na stacji Gucheng (linia 1)

Biura są czynne w większości w godzinach 09:00-12:00 i 13:30-16:30.

W biurze dostajemy do wypełnienia formularz, w którym wpisujemy swoje dane. Do formularza dołączamy kopię paszportu (oryginał paszportu i kartę Yikatong musimy pokazać pracownikowi). Podczas rejestracji wpłacamy kaucje 400 RMB. W niektórych, oddalonych od centrum dzielnicach kaucja wynosi 500 RMB. Kaucja jest w pełni zwrotna, pieniądze zostają nam oddane kiedy oddajemy kartę Yikatong.

Jak aktywować rower?

Po rejestracji system jest bardzo przyjazny dla turysty - na stacji, w której przypięte są rowery, wystarczy przyłożyć kartę do czytnika. Oddając rower należy wpiąć go w stojak i ponownie przyłożyć kartę do czytnika.

Koszt przejazdu

Pierwsza godzina jazdy na rowerze jest darmowa. Każda kolejna godzina kosztuje 1 RMB. W ciągu jednej doby można maksymalnie przejechać 11 godzin (czyli jedną darmową i 10 płatnych).

Rowerami można się poruszać w godzinach 6:00-24:00, lub całodobowo w dzielnicach poza centrum, na przykład w Shunyi, Changping, Daxing, Pinggu czy Huairou. W tych dzielnicach można również przejechać maksymalnie 21 godzin (czyli jedną godzinę darmową i 20 płatnych).

Po Pekinie można się również poruszać rowerem prywatnych firm - Mobike (pomarańczowe rowery) i ofo (białe rowery). Turyści będą jednak mieli problem z rejestracją w ich systemach - aby tego dokonać, należy ściągnąć aplikację, zarejestrować się i zasilić konto gotówką poprzez jeden ze sposobów - Alipay lub Wechat Pay. Do korzystania z systemu niezbędny jest dostęp do internetu, co oznacza, że musimy dodatkowo kupić lokalną kartę sim.

Wynajem lub kupno roweru

Rower to bardzo popularny środek transportu po Pekinie. Jeżeli przyjeżdżasz do Pekinu na dłużej, to możesz nawet pomyśleć nad kupnem roweru - używany kupisz już od 300 RMB. Z powodu nagminnych kradzieży, turyście nie zaleca się kupna nowego roweru. Nie będziesz mieć problemów, żeby znaleźć po drodze sklep z rowerami. W razie problemów sklep wskaże Ci recepcja w miejscu, w którym śpisz. W Pekinie jest również wiele wypożyczalni rowerów. Tutaj również możesz zapytać obsługę hotelową o wskazanie najbliższego centrum wynajmu. Cena za jeden dzień wynajmu to około 10-50 RMB. Niektóre firmy żądają zostawienia jako kaucji dokumentów - nie gódźmy się na to. W Pekinie znany jest proceder oszukiwania turystów w przypadku kradzieży roweru - firma będzie żądać wysokiego odszkodowania szantażując nie wydaniem dokumentu. Skorzystajmy z usług firmy, która wypożycza rower biorąc w kaucje pieniądze. Depozyt jest różny, wynosi 100-500 RMB w zależności od wypożyczalni i modelu roweru.

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021


Tagi:
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ