Francja - przewodnik turystyczny

Francja, Paryż

Zwiedzanie Francji nie rozczaruje nikogo! Foto: Alejandro, flickr.com, CC BY-SA 2.0


Pod kątem turystycznym Francja jest najbardziej popularnym państwem na świecie - w 2015 roku odwiedziło ją prawie 85 milionów turystów. Napływ turystów nie załamał się nawet po ostatnich zamachach terrorystycznych. We Francji praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie czy jest miłośnikiem narciarstwa, wylegiwania się na plaży, interesuje się historią czy architekturą.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
LyonMarsyliaMonakoParyżTuluza

INFORMACJE OGÓLNE

FRANCJA

Populacja

ok. 66 mln

Stolica

Paryż

Strefa czasowa

UTC +1 - zima
UTC +2 - lato
(12:00 w Polsce = 12:00 we Francji)

Waluta

euro (EUR)
1 EUR = 4,29 PLN
(18.07.2018)

Język

francuski

Główne miasta

Paryż, Marsylia, Lyon, Tuluza, Nicea, Nantes, Strasburg, Montpellier, Bordeaux, Lille, Rennes, Le Havre, Reims, Saint-Étienne, Toulon, Grenoble, Angers, Dijon, Brest, Le Mans

INFORMACJE PRAKTYCZNE

informacje praktyczne dotyczące Francji

Znajomość angielskiego we Francji jest na bardzo niskim poziomie.


- Francja jako kraj UE ma granice otwarte dla Polaków. Obywatele RP mogą wjechać do kraju na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego i przebywać na terenie Francji bez rejestracji do 90 dni od daty wjazdu
- po ostatnich atakach terrorystycznych we Francji obowiązuje najwyższy stan zagrożenia terrorystycznego, który zostanie zniesiony najwcześniej w styczniu 2017 roku. Na ulicach miast, w środkach komunikacji miejskiej i strategicznym miejscach m.in. turystycznych możemy spotkać duże ilości patroli służb mundurowych, możliwe jest przeszukanie i legitymowanie losowo wybranych osób. Dodatkowo, polskie MSZ nadało Francji 2 poziom zagrożenia ("ostrzegamy przed podróżą")
- we Francji parter oznaczony jest jako „rez de chaussée”
- napiwki są wliczone w cenę zamówienia w barze/kawiarni/restauracji. W dobrym stylu jest natomiast pozostawienie napiwku dla taksówkarza

JAK DOTRZEĆ DO FRANCJI

Najtańsze loty do Francji.


Francja jest znakomicie skomunikowana z Polską. Poza normalnymi liniami, do Francji dolecimy z Polski wieloma trasami tanich linii lotniczych. Do Paryża (lotnisko Beauvais) dolecimy z Polski liniami Wizzair (www.wizzair.com) z Gdańska, Poznania, Warszawy i Katowic, a także liniami Ryanair (Warszawa, Kraków, Wrocław) - bez problemu można znaleźć cenę poniżej 150 PLN. Za podobną cenę do Paryża lata jeszcze EasyJet (www.easyjet.com) z Krakowa.

Do Grenoble można polecieć liniami Wizzair z Gdańska i Warszawy (normalna cena z Warszawy od 520 PLN, z Gdańska od 260 PLN), a W sezonie zimowym do Tuluzy lata Ryanair z Warszawy (za cenę od 240 PLN).

Osoby mieszkające na północnym wschodzie Polski mogą myśleć o lotach Wizzair z Wilna do Nicei.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

transport publiczny we Francji

We Francji wszystkie środki transportu są dobrze rozwinięte.


Transport na terenie Francji jest pod każdym względem dobrze rozwinięty. Zarówno drogi, samoloty jak i kolej stoją na wysokim poziomie i tak naprawdę wszystko jest godne polecenia, tym bardziej że zarówno rezerwując pociągi jak i samoloty można „upolować” promocyjne, tanie bilety.

                    Loty

Loty we Francji

Air France to narodowe linie francuskie.


Francja posiada rozbudowaną sieć połączeń lotniczych wewnątrz kraju. Po Francji latają trzy linie: Air France (narodowe linie, www.airfrance.com), Air Corsica (łącząca w większości wyspę Korsykę z kontynentalną częścią Francji, www.aircorsica.com) i tanie linie Ryanair (www.ryanair.com).

Niestety, ale w ostatnim czasie nastąpiło spore cięcie ilości połączeń wykonywanych przez Ryanair. Loty Ryanair wewnątrz Francji (stan na 1 sierpień 2016): Brest - Marsylia, Béziers - Paryż, Figari - Paryż, Lille - Marsylia, Marsylia - Brest, Marsylia - Lille, Marsylia - Nantes, Marsylia - Poitiers, Marsylia - Tours

W poniższej tabeli przedstawiam przykładowe połączenia. podane ceny są orientacyjne - zależą one od wielu różnych czynników (wyprzedzenie, aktualna oferta), więc przykłady i ceny nie zawsze muszą pokrywać się idealnie z aktualną ofertą przewoźników, są jednak dobrym punktem odniesienia dzięki któremu będziesz wiedział, jakiego rzędu wydatki ewentualnie planować.

LOTY WEWNĄTRZ FRANCJI - TRASY I CENY
Trasa Air France Ryanair Air Corsica
Paryż - Marsylia

229 PLN

- -
Paryż - Lyon 227 PLN - -
Paryż - Tuluza 235 PLN - -
Marsylia - Lyon 228 PLN - -
Marsylia - Nantes 229 PLN 22 EUR
(96 PLN)
-
Marsylia - Lille 227 PLN 22 EUR
(96 PLN)
-
Paryż - Ajaccio 422 PLN - 111 EUR
(484 PLN)
Paryż - Bastia 340 PLN - 73 EUR
(318 PLN)
Lyon - Bastia 340 PLN - 68 EUR
(296 PLN)
Marsylia - Ajaccio 658 PLN - 81 EUR
(353 PLN)

Ceny nie są wybitnie wysokie, widać jednak, że Ryanair jest zdecydowanie najtańszy.

                    Drogi

stan dróg we Francji

Francuskie drogi są świetnej jakości, a drogówka surowa.


Francja posiada rozbudowaną i dobrą jakościową sieć dróg. Największe francuskie miasta są ze sobą świetnie połączone dość gęstą siecią autostrad. Płatnych (na drogach są bramki, płatność gotówką lub kartą kredytową). Przykładowe ceny za samochód osobowy: A1 Paryż – Lille (213 km) - 14,6 EUR, A2/A1 Valenciennes – Paryż - 13 EUR, A6 Paryż - Lyon (456 Km) - 30,9 EUR, A10 Paryż – Tours - 22,8 EUR, A10 Tours – Bordeaux - 30,1 EUR. Więcej informacji: www.autoroutes.fr.

Ograniczenia prędkości: 50 km/h na terenach zabudowanych, 90km/h tereny niezabudowane, 130km/h autostrady (w czasie deszczu dopuszczalna prędkość spada do 110 km/h). Przekroczenie prędkości o 30km wiąże się z natychmiastowym odebraniem prawa jazdy. Należy jechać zgodnie z przepisami, mandaty są bardzo wysokie i trzeba opłacić je na miejscu.

Poziom przestępczości we Francji stale rośnie. Niestety, ale w kraju istnieją szajki napadające na podróżujących samochodami. Należy zachować szczególną ostrożność przy "postojach" (także w nocy przy hostelach/zajazdach przy autostradach).

                    Kolej we Francji

Kolej we Francji

TGV to ultraszybkie koleje francuskie.


Kolej francuska należy do jednych z najlepszych i najszybszych na świecie. A kolej szybkiej prędkości TGV, osiągająca prędkość do 320km/h, znana i podziwiana jest na całym świecie. Narodowym przewoźnikiem jest SNCF (www.sncf.com) - Société nationale des chemins de fer français, tłumaczone jako Narodowe Towarzystwo Kolei Francuskich. Klasy pociągów, jakimi będziemy się poruszać to TGV (kolej szybkiej prędkości), Intercites (kolej tradycyjna) i TER (kolej regionalna).

Cena biletów jest uzależniona m.in. od tego z jakim wyprzedzeniem czasowym kupujemy bilet, czy podróżujemy w albo poza godzinami szczytu, jak również przez to, czy podróż odbywa się w dni robocze czy w dni wolne od pracy.

KOLEJ WE FRANCJI - TRASY I CENY
Trasa czas przejazdu TGV II klasa Intercities
Paryż - Marsylia

3:19h

25 EUR
(109 PLN)
-
Paryż - Lyon 1:58h 25 EUR
(109 PLN)
 
Paryż - Tuluza 6:26h
5:31h dla TGV
30 EUR
(131 PLN)
15 EUR
(65 PLN)
Paryż - Nicea 5:36 47 EUR
(205 PLN)
 
Paryż - Nantes 2:19h 20 EUR
(87 PLN)
 
Marsylia - Lyon 3:30h
1:46h dla TGV
20 EUR
(87 PLN)
10 EUR
(47 PLN)
Marsylia - Tuluza 3:49h - 20 EUR
(87 PLN)
Marsylia - Nicea 2:35h 23 EUR
(100 PLN)
 
Marsylia - Nantes 6:04h 39 EUR
(170 PLN)
 
Lyon - Tuluza 4:08h 25 EUR
(109 PLN)
-
Lyon - Nicea 4:32h 26 EUR
(113 PLN)
 
Lyon - Nantes 4:32h 25 EUR
(109 PLN)
 

Jeżeli szukamy biletów wyłącznie na TGV, skorzystajmy z wyszukiwarki idtgv.com, gdzie możemy trafić na bilety tańsze o kilka EUR od cen podanych w powyższej tabeli.

Koleje francuskie oferują kilka zniżek i promocji, m.in. kartę dla osób poniżej 27 roku życia (za 50 EUR zniżka 25% przez cały rok na każdy bilet), czy zniżkę grupową (przy zakupie 4 biletów płacimy tylko za 3). Jest również możliwość zakupienia biletów w taryfie "Last Minute" (zakup na mniej niż 24h przed planowanym odjazdem). Cena za taki bilet to 50% ceny normalnej. W praktyce jednak bardzo ciężko znaleźć bilety w tej cenie, która jest de facto i tak wyższa od ceny biletu kupionego z wyprzedzeniem.

                    Autokary / Autobusy

podróż autokarem we Francji

Najpopularniejsze autokary we Francji to Ouibus.


Mimo, że podróżowanie we Francji zdominowane jest przez kolej, po kraju można podróżować również autokarem. Sieć nie jest wybitnie rozbudowana, ale nie sprawia problemów podróżowanie między miastami. Najwięksi przewoźnicy w kraju to Ouibus (www.ouibus.com), Flixbus (flixbus.com) i Eurolines (www.eurolines.fr). Ceny bywają czasem zbliżone do cen kolei, chociaż zdarzają się trasy z biletami tańszymi o połowę od tych kolejowych. Rzuca się oczy długość przejazdów - autobusem możemy jechać kilka razy dłużej niż pociągiem - dla przykładu, przejazd z Paryża do Marsylii autokarem trwa 12:55h, a pociągiem 3:19h.

AUTOKARY WE FRANCJI - TRASY I CENY
Trasa czas przejazdu Ouibus
Paryż - Marsylia

12:55h

24 EUR
(105 PLN)
Paryż - Lyon 5:55h 15 EUR
(65 PLN)
Paryż - Tuluza 8:55h 19 EUR
(83 PLN)
Paryż - Nicea 15:55h 34 EUR
(148 PLN)
Paryż - Nantes 5:15h 15 EUR
(65 PLN)
Marsylia - Lyon 4:10h 9 EUR
(39 PLN)
Marsylia - Tuluza 6:50h 15 EUR
(65 PLN)
Marsylia - Nicea 3:15h 9 EUR
(39 PLN)
Marsylia - Nantes - -
Lyon - Tuluza 12:55h 24 EUR
(105 PLN)
Lyon - Nicea 7:30h 19 EUR
(83 PLN)
Lyon - Nantes 14:00h 30 EUR
(131 PLN)

Najtańszy jest zazwyczaj Ouibus, Flixbus i Eurolines są droższe.

CIEKAWOSTKI

ciekawostki o Francji

Paryż to jedna z najdroższych stolic świata.


- Francja jest najczęściej odwiedzanym krajem świata. Co ciekawe, sytuacja ta nie zmieniła się nawet po ostatnich zamachach terrorystycznych - w 2015 roku Francję odwiedziło 84,5 mln turystów, o 0,9% więcej niż w 2014 roku
- Francja posiada liczne terytoria zamorskie m.in. na Oceanie Spokojnym, Oceanie Indyjskim, w Ameryce Środkowej, Południowej czy nawet na Antarktydzie
- układ ulic i zabudowa śródmieścia polskiego Szczecina zostało zaprojektowane na wzór Paryża widząc obydwa miasta można to bez problemu zauważyć
- nazwa państwa powstała od germańskiego plemienia Franków, które zamieszkiwało tereny Francji w przeszłości

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony o Francji

Dowiedz się więcej o Francji.


www.france.fr - oficjalna, turystyczna strona Francji (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Francja   Paryż  

REKLAMA

Nasz kanał na YouTube


Facebook

 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2018 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ