Amerykańskie wspomnienia - Waszyngton i Filadelfia

Waszyngton

Mauzoleum Abrahama Lincolna w Waszyngtonie. Foto: Krzysztof Belczyński, flickr.com


Wakacje za pasem. Zapewne wielu z Was najbliższe spędzi w Stanach Zjednoczonych. Programy takie jak Camp America, Camp Leaders czy Work & Travel to niesamowita szansa, z której każdy powinien skorzystać. Kto z nas nie marzył o tym aby zobaczyć Golde Gate, urządzić piknik w Central Parku, przejść się Hollywood Boulevard czy stanąć na słynnych czerwonych schodach na Time Square wśród tysięcy innych osób z całego świata. Jestem pewien, że spora grupa naszych czytelników zrobi to już za kilka miesięcy, a inni być może za rok.

Jeżeli wybierasz się do Stanów Zjednoczonych sprawdź nasz artykuł: USA - przewodnik turystyczny

Ja w Ameryce spędziłem swoje wakacje 2010 roku. Przygotowałem dla Was garść wspomnień i przydatnych informacji, które pomogą Wam w Stanach zobaczyć jak najwięcej za jak najmniej. Trochę zastanawiałem się nad konwencją i doszedłem do wniosku, że najciekawiej będzie jeżeli z dzisiejszej perspektywy opiszę najpierw miejsca, które odwiedziłem, a następnie dodam jakieś ogólne wnioski, przemyślenia itd.

Przeczytaj także: Amerykańskie wspomnienia cz I - Camp + Nowy Jork

WASZYNGTON

W stolicy USA spędziliśmy 3 dni, podczas których odwiedziłem więcej muzeów niż w całym ostatnim roku. Bajer polega na tym, że w Washingtonie wszystkie muzea są darmowe, a jak wiadomo Polacy kochają wszystko co jest darmowe! Ja starałem się nie nadużywać gościnności Amerykanów i pozwoliłem sobie ominąć kilka z nich. Żeby było po co wrócić.

DC to miasto szalenie spokojne. Czuć tam atmosferę administracyjnej stolicy światowego mocarstwa. O klimacie tego miejsca niech świadczy fakt, że dopiero po dwóch dniach znalazłem miejsce, w którym mogłem kupić pocztówki. Nie muszę ukrywać, że czułem się tam dość nieswojo, bo nie dla mnie są miasta pełne muzeów, pomników oraz memoriałów upamiętniających śmierć amerykańskich żołnierzy we wszystkich bitwach i wojnach świata, łącznie z bitwą pod Grunwaldem. Warto jednak zaznaczyć, że wrażenia części moich współtowarzyszy były zgoła odmienne. Uważam jednak, że są w Stanach miejsca godniejsze uwagi niż stolica!

Hmmmm Waszyngton nie rzuca na kolana raczej. Jest jak Oslo, czysto, ładnie, bezpiecznie, ale bez klimatu i choć wiem, że na niektórych to miasto robi bardzo pozytywne wrażenie, to na mnie nie. Jeżeli ludzie pytają o moją rekomendację co do zwiedzania Stanów to DC pomijam. Naprawdę są w USA miejsca bardziej interesujące. Być może warto pojechać po to, aby na własnej skórze przekonać się o czym mówię.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Camp America? Przeczytaj nasz wywiad z konsultantką Camp America!

Pamiętam, że dla mnie najciekawszym miejscem było Archiwum Stanów Zjednoczonych, a to tylko z jednego powodu. Kręcili tam Skarb Narodów, czyli super film, który do dziś bardzo lubię.

Plusem z Waszyngtonu  był z całą pewnością Anthony i Couchsurfing. Wszystkim polecam CS, bo jestem przekonany, że jest to fajny pomysł i bardzo dobre rozwiązanie dla ludzi podróżujących tanio.

Nie ma co się rozwodzić dłużej nad Waszyngtonem, zwłaszcza, że za rogiem już czai się kolejna perełka, a mianowicie stolica stanu Pensylwania.

FILADELFIA

Filadelfia to miasto, którego wolałbym nie odwiedzać. Długo nie zapomnę policjantów pilnujących nas (jedynych białych ludzi) w McDonaldzie na głównej ulicy miasta. Ponadto pogoda była tragiczna, ludzie dziwni, miasto szare i smutne. W Filadelfii było jakby to określić? czarno. Jedynym plusem tego miasta było to, że jest tam tanio, ale oprócz kalesonów, w razie chłodnych nocy, nic tam nie kupiłem. Całe szczęście spędziliśmy tam zaledwie dzień i już wieczorem byliśmy w drodze powrotnej do Nowego Jorku.

No dobra, tu może trochę przesadziłem. Nie ma chyba miejsca na świecie, którego nie chciałbym odwiedzić, o ile nie toczy się tam aktualnie wojna, nie ma klęski żywiołowej lub innej ekstremalnej sytuacji. Nie było AŻ tak źle.

Przeczytaj także: Przewodnik Taniego Zwiedzania Nowego Jorku

Może po prostu mieliśmy pecha? Nie trafiliśmy z dniem, pogodą, miejscem itd. Dziś tak to sobie tłumaczę. Ostatnio czytałem relację jakiegoś blogera z Filadelfii i nawet mi się podobała. Okazało się, że to miasto ma coś do zaoferowania. Żeby jednak nie było, że się rakiem wycofuję, w dalszym ciągu uważam, że nie jest to najlepsze miejsce do zwiedzania i naprawdę, o czym przekonacie się w kolejnych etapach moich wspomnień, na większość miejsc nie narzekam, a już na pewno nie bez powodu. Masz czas? Jedź i sprawdź, nie masz? Nie rozpaczaj!

Przeczytaj także: Wspomnienia z Bostonu i Las Vegas

Autor: Krzysztof Szymański


comments powered by Disqus
Tagi: USA   Boston   Waszyngton  

REKLAMA

Nasz kanał na YouTube


Facebook

 

REKLAMA
Booking.com

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2017 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Odbierz darmowego e-booka

Zapisz się na newsletter i otrzymaj darmowego e-booka "Ile to kosztuje?" - w którym liczymy, ile powinny kosztować wyjazdy do różnych miast w Europie. Dodatkowo czasem otrzymasz informację o promocyjnych lotach czy nowościach na stronie.