Ile to kosztuje? - wycieczki do Skandynawii

Krzysztof Szymański   |   10.05.2013   |   15:10   |   TanieZwiedzanie.com > Publicystyka

Do Skandynawii najtaniej dostaniemy się samolotami tanich linii. Fot. Shutterstock

Z moich obserwacji wynika, że dużym problemem w naszym społeczeństwie jest brak rozeznania w realiach cenowych zagranicznych wyjazdów. Zazwyczaj z góry je przekreślamy,  zakładając, że nas na takowe nie stać. Często również ludzie mamieni relacjami budżetowych podróżników i hasłami lotów z 1zł, przesadzają w drugą stronę, licząc na to, że Norwegię można zwiedzać za 300zł, tydzień w Barcelonie to wydatek rzędu 400zł, a na wczasy tygodniowe polecimy za 600zł. Chciałbym więc kilka kwestii uporządkować i odpowiedzieć na pytanie: Ile powinien kosztować przeciętny wyjazd wewnątrz naszego kontynentu.

Przeczytaj także pierwszą część: Ile to kosztuje? - Anglia, Portugalia, Włochy, Francja i Hiszpania

Ustalmy także od razu jedną rzecz. Nie mówimy o wyjazdach ekstremalnych, a o standardowych wycieczkach, które obejmują dostępne dla wszystkich środki transportu (samolot/autokar) oraz noclegi (hostel/hotel - nie Couchsurfing). Mówimy o wyjazdach dla każdego.

Ostatnim razem opisywałem koszty wyjazdu do krajów Beneluxu oraz Szwajcarii i Austrii. Dziś czas na kraje Skandynawskie - Szwecję, Danię, Finlandię oraz Norwegię.

Jeżeli planujesz wycieczkę odwiedź naszą stronę WWW.TANIEPLANOWANIE.COM i spełnij swoje marzenie. Zorganizujemy Ci wspaniały wyjazd najtaniej na rynku!

SZWECJA, DANIA, FINLANDIA, NORWEGIA

Nie są to może najpopularniejsze kierunki turystyczne wśród Polaków, ale coraz więcej osób wybiera te kraje na wycieczkę. Wielu z nas ma tam także znajomych, którzy pracują w tych państwach. Z pomocą przychodzą tanie linie lotnicze, które oferują loty w rozsądnych cenach. W przypadku wycieczek do Skandynawii loty to najmniejszy problem. Te zaczynają się po wylądowaniu, ponieważ wszystkieceny na miejscu są zazwyczaj dużo wyższe niż w Polsce.

LOTY, AUTO

Przeczytaj nasz poradnik LOTY i dowiedz się jak, gdzie i kiedy rezerwować bilety lotnicze

Z Norwegią i Szwecją sprawa jest łatwa. Loty do stolic tych krajów oferują tanie linie z wielu miast w Polsce. Do Oslo lub Sztokholmu dostaniemy sie często za mniej niż 100zł w dwie strony. Większy problem jest z lotami do Danii lub Finlandii. Z Polski nie tatają tam bezpośrednio tanie linie (z wyjątkiem połączenia Kraków - Billund w Danii Ryanairem). Dobre ceny to tych destynacji możemy "upolować" Norwegianem (czesem z przesiadką w Oslo). Zawsze także możemy korzystać z usług SAS lub LOT, ktore od czasu do czasu oferują te kierunki w dobrej cenie. Warto także sprawdzać ceny z Berlina.

Alternatywnym sposobem dojazdu do Finlandii jest najpierw niedrogi transport do Tallina (Estonia) np. autokarami Ecolines lub Simple Express i dalej prom za kilkanaście euro do Helsinek. Sposób ten wypróbowała ekipa Taniego Zwiedzania i jest to z pewnością jeden z tańszych o ile nie najtańszy sposób dostania się do fińskiej stolicy.

Do tych krajów wygodnie dostać możemy się także samochodem przez Niemcy lub promem ze Świnoujścia lub Trójmiasta. Wychodzi to jednak znacznie drożej niż trasport drogą powietrzną.

Starając się maksymalnie uprościć i dać jakiś pogląd cenowy:

Oslo ok. 100-200zł (z większośći dużych polskich miast Ryanair lub Wizzair)

Bergen 200-350zł (Wizzair z Poznania, Katowic lub Gdańska)

Sztokholm 100-200zł (z większości polskich miast Wizzair oraz Ryanair, w szczególności z Warszawy)

Malmoe 150-300zł (z większośći dużych polskich miast Ryanair lub Wizzair)

Kopenhaga 350-600zł (najlepiej z Berlina, Krakowa lub Warszawy)

Helsinki 150 - 600zł (autokar do Tallina + prom lub samolot z Warszawy lub Berlina np. Finnair)

Wszystko co tańsze można uznać za okazyjne. Najkorzystniej cenowo wychodzą loty do Oslo oraz Sztokholmu. Nie doczekaliśmy się jeszcze dobrego taniego połaczenia lotniczego ze Danią i Finlandią.

Noclegi w Norwegii są niesamowicie drogie. Foto: Shutterstock

NOCLEGI

Przeczytaj nasz poradnik NOCLEGI i dowiedz się jak znaleźć najlepszy i najtańszy nocleg

Cała Skandynawia oferuje noclegi w zastraszających jak na nasze warunki cenach. Średni koszt noclegu w hotelu w jednym z tych krajów to 40-50 eur za osobę za noc. Dużo, za dużo. Niestety hosteli jest tam jak na lekarstwo, a ich ceny są także bardzo wysokie.

Ciekawym sposobem na noclegi są apartamenty. Opłaca się to jednak zazwyczaj większym grupą. Wtedy za jeden nocleg zapłacić możemy już od 50zł za osobę za dobę. Apartamenty te znaleźć możemy na najpopularniejszych portalach rezerwacyjnych tj. booking.com.

Opcją dla par lub samotników jest z pewnością Couchsurfing. Coraz trudniej jest jednak Polakom znaleźć hosta w Skandynawii, ponieważ nasi rodacy zatrzymując się tam szukają pracy, a nie zwiedzają :) Pozostaje także namiot. W Norwegii legalnie i bez problemów możemy biwakować, a miejsc nie brakuje. Problemem bywa pogoda, bo nie tylko stereotypowo, ale generalnie na Północy jest chłodniej niż u nas.

Sprawdź nasz poradnik Taniego Zwiedzania Norwegii

KOSZTY ŻYCIA NA MIEJSCU

To wiadomo jest sprawa indywidualna bardzo. Jeden nawiezie jedzenia z Polski, a drugi będzie stołował się w restauracjach, jeden będzie wszędzie chodził pieszo, a drugi kupi sobie kartę na metro na kilka dni. Ja opiszę jednak przypadek standardowy, jak najbardziej zbliżony do normalności. Czyli jedzenie niedrogie, ale na miejscu, korzystanie z komunikacji miejskiej, wtedy kiedy trzeba, zakupy w supermarkecie itd.

Wszystkie wymienione kraje są dość podobne cenowo i niestety bardzo drogie. Jest tam dużo drożej niż w Polsce i musimy być tego świadomi przed wyjazdem. Dla przykładu loty do Oslo można kupić już za kilka złotych w dwie strony, jednak trasport lotnisko - centrum - lotnisko w dwie strony to wydatek rzędu ok. 130zł. Jednorazowy bilet komunikacji miejskiej kosztuje ok. 16zł. Łosoś jest tańszy niż kurczak. Za piwko na mieście w Skandynawii zapłacimy ok 30-40zł. Z pomocą często przychodzi McDonald i Ikea, gdzie za kilka euro/koron możemy zjeść ciepły posiłek. Warto kupować także prowiant w dużych supermarketach i zadbać o iejsce, gdzie sami będziemy mogli przygotować posiłek. Wtedy nie powinniśmy zbankrutować. Jedno jest pewne bez pieniędzy jechać tam nie wolno i należy zdawać sobie sprawę z realiów cenowych na miejscu.

Sprawdź nasz poradnik Taniego Zwiedzania Szwecji

KALKULACJA

Kalkulacja jest stworzona dla osób, które chcą w miarę normalnie (max 1 przesiadka, zmiana środka transportu) dostać się w dane miejsce, spać we względnie niedrogim hotelu w pokoju 2-osobowym, nie korzystają z promocji lotniczych oraz żyją w miarę normalnie na miejscu. Przyjmijmy, że jest to wyjazd dla małżeństwa z dzieckiem.

Oslo ok. 600-1200zł (3dni/7dni)

Bergen ok. 700-1200zł (3dni/7dni)

Sztokholm ok. 500-1100zł (3dni/7dni)

Malmoe ok. 500-1000zł (3dni/7dni)

Kopenhaga ok. 550-1000zł (3dni/7dni)

Helsinki ok. 450 - 1300zł (3dni/7dni)

Przeczytaj także drugą część: Ile to kosztuje? - Holandia, Belgia, Luxemburg, Austria, Szwajcaria

Bazując na swoim doświadczeniu tak oszacowałbym koszty standardowej wycieczki. Oczywiście odpowiedni czas zaplanowania danego wyjazdu, możliwość wylotu z innych miast, spanie na obrzeżach miasta itd. może te koszty zminimalizować, ale nie może ich zniwelować do zera. Tanie linie lotnicze często tanie są już tylko z nazwy i warto o tym pamiętać.

Autor: Krzysztof Szymański

 


JUŻ NIEDŁUGO "ILE TO KOSZTUJE - LITWA, ŁOTWA, ESTONIA, ROSJA"


comments powered by Disqus
Tagi: Szwecja   Dania   Norwegia   Finlandia  

REKLAMA

Nasz kanał na YouTube


Facebook

 

REKLAMA
27.08.2012_160x600 120x600 travel Image Banner

redakcja  |   o nas  |   dla mediów  |   reklama  |   współpraca  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone