Rumunia - największe atrakcje

Rumunia, Bukareszt

Rumunia - Bukareszt, stolica kraju.


Rumunia to kraj pełen pięknych, dzikich gór. Kraj wolny od zachodniego blichtru, który powoli zmienia świat w plastik i styropian, odbierając nam to, czego od podróży oczekujemy – odskoczni od codzienności. Stereotyp Rumunii w Polsce nie jest zbyt pozytywny - Drakula, cyganie, Ceausescu, komuna, złodzieje i żebracy. Generalnie w Rumunii mieszka diabeł. Taki jest stereotyp kraju, który większość postrzega przez Romów mieszkających w Polsce. Słowo Rom utożsamia się nawet z nazwą kraju Rumunia, co akurat jest ogromnym błędem, bo nie mają one ze sobą nic wspólnego. Oto lista kilku wyjątkowych miejsc w Rumunii, których nie znajdzie się we wszystkich przewodnikach.

Sighisoara

Sighișoara to historyczne miasto położone w regionie Transylwanii w Rumunii. Słynie z wyjątkowo dobrze zachowanej średniowiecznej architektury, którą udało się zachować do czasów dzisiejszych. To dawne, średniowieczne miasto jest z pewnością jednym z najpiękniejszych w kraju i Europie. Nie bez powodu reklamuje się pod nazwą najpiękniejszej, zamieszkałej cytaledi w Europie. Urocze, brukowane uliczki wprowadzają w klimat średniowiecza sprawiając, że czujemy się przeniesieni kilka wieków wstecz. Symbolem miasta jest wieża zegarowa dumnie królująca nad zabytkowym rynkiem, a jego największą atrakcją jest stara szkoła mieszcząca się na szczycie wzgórza, uroczo otoczonego ceglanymi domkami. Najlepsze wrażenia można wywieźć z Sighisoary odwiedzając tutejsze sklepy z antykami oraz winnicę Teo Coroiana, który osobiście, chętnie poczęstuje nas swoimi wyrobami.

Zamek w Branie

Zamek Bran jest położony w pobliżu Braszowa w rumuńskiej Transylwanii. To właśnie ten zamek stał się synonimem legendy o hrabim Drakuli. Zamek w Branie jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w kraju i stanowi jeden z symbol Rumunii. Zamek Bran, znany również jako Zamek Drakuli, położony jest na wzgórzu z widokiem na wioskę Bran. Wybudowano go w XIV wieku jako fortecę do obrony pobliskich szlaków handlowych. Na przestrzeni wieków jego znaczenie wielokrotnie zmieniało się, a sam kompleks ulegał modifikacjom. Światowy rozgłos zyskał, gdy Bram Stoker, irlandzki pisarz, wydał powieść Dracula, w której legendę o hrabiu Draculi umieścił właśnie w tym zamku.

Drewniane Cerkwie w Marmaroszu

Maramuresz to historyczny region położony w północnej Rumunii, na granicy z Ukrainą. Jest znany z bogatego dziedzictwa kulturowego - tradycyjna drewniana architektura regionu znana jest wśród architektów z całego świata. W Maramuresz można znaleźć liczne kościoły, z których wiele jest zbudowanych w całości z drewna, prezentując unikalny styl architektoniczny regionu.  Zabytki te nie są tylko miejscami kultu - są również jednymi z najważniejszych zabytków kultury i historii Rumunii. Nie dziwi więc, że w 1999 aż 8 z kościołów w Marmaroszu zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wyróżniają się one skomplikowanym kunsztem, tradycyjnymi technikami budowlanymi i piękną ikonografią. Kościoły te zostały zbudowane przez lokalnych rzemieślników i pochodzą z XVII i XVIII wieku, choć niektóre mogą być jeszcze starsze.

Trasa Transfogaraska

Jeden z głównych punktów wycieczek do Rumunii – trasa przejeżdżająca przez Karpaty na wysokości 2034 metrów. Oprócz samej drogi, przejazd którą pozwala na podziwianie niesamowitych górskich widoków, trasa ma do zaoferowania kilka ciekawych punktów. Pierwszym z nich jest twierdza Poienari po południowej stronie trasy – faktyczna siedziba Vlada Tepesa zwanego Drakulą. Stara, niszczejąca twierdza przypomina zameczki, które zwiedzać można w Polsce na Szlaku Orlich Gniazd jednak świadomość, że żył tu jeden z największych okrutników wszechczasów dodaje miejscu niesamowitego klimatu. Przejeżdżając trasą warto zatrzymać się przy przepięknie położonym między górami jeziorze Vidraru – a jeśli zaplanujemy swoją wycieczkę bardziej szczegółowo, można zatrzymać się tu na noc, rozbijając przy jeziorze namiot, ponieważ obozowanie na dziko w Rumunii jest całkowicie legalne. Na szczycie Trasy Transfogaraskiej, tuż przy wjeździe do tunelu, znajduje się kilka stoisk z regionalnymi wyrobami. Warto zaopatrzyć się tam w tutejsze przysmaki oraz buteleczkę domowej roboty palinki – rumuńskiego bimbru.

Wulkany błotne

Wulkany błotne to wyjątkowe obiekty naturalne, które dostępne są tylko w kilkunastu miejscach na świecie. Wulkany błotne powstają w wyniku naturalnego wydalania gazu pod ciśnieniem i wody zmieszanej z osadami z głębi ziemi. Mieszaniny te wydostają się na powierzchnię przez szczeliny w skorupie ziemskiej, tworząc stożkowate kopce błota. Błoto spływa po bokach tych kopców, tworząc krajobraz przypominający księżyc! Najbardziej znane i dostępne dla turystów wulkany błotne w Rumunii znajdują się w Berca, położonym w okręgu Buzău we wschodniej Rumunii.

Polskie wioski w Bukowinie

Rumunia posiada piękną i zorganizowaną Polonię, która zaczęła zasiedlać Bukowinę przeszło 200 lat temu. Początkiem tej emigracji stała się potrzeba budowa kopalni soli na Bukowinie. Do jej budowy zaproszono rodziny z Bochni i Wieliczki. Później coraz większe grupy Polaków docierały na Bukowinę. Znajdują się tu polskie wsie i miastaczka, takie jak Kaczyka, Nowy Sołoniec, Paltynosa, Plesza, Pojana Mikuli. Polskie ślady znajdziemy nawet w stolicy Bukowiny, Suczawie. Będąc w Rumunii warto wybrać się do chociaż jednej z tych miejscowości, aby poznać niesamowitą Bukowinę i zamieszkującą ją Polonię. W większości polskich wiosek funkcjonują Casa Polonia, czyli Domy Polskie, w których można wynająć pokój.

Klasztory Bukowiny

Klasztory Bukowiny to zbiór unikalnych klasztorów znajdujących się w historycznym regionie Bukowiny, w północno-wschodniej Rumunii. Słyną one z dobrze zachowanych zewnętrznych fresków, które zdobią ściany budynków klasztornych, prezentując żywe kolory i skomplikowane sceny religijne. Zostały zbudowane między XV a XVI wiekiem i służyły jako ważne ośrodki duchowości, kultury i edukacji. Zostały one zbudowane przez rządzących mołdawskich książąt i ich rodziny, a także przez bogatą szlachtę i lokalną społeczność klasztorną. Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1993 roku

Wesoły cmentarz

Wesoły Cmentarz, znany lokalnie jako Cimitirul Vesel, to wyjątkowy i kolorowy cmentarz położony w miejscowości Sapanta w okręgu Maramureș w Rumunii. Wesoły Cmentarz słynie z żywych, ręcznie malowanych drewnianych krzyży, które przedstawiają historie życia i osobowości zmarłych. Cmentarz został stworzony przez lokalnego artystę, Stana Ioana Pătrașa, w połowie XX wieku. Twórca chciał wnieść lekki i humorystyczny akcent do ponurej natury cmentarzy, aby uczłowieczyć je. Z tego powodu zaczął rzeźbić drewniane krzyże, które ozdabiał kolorowymi obrazami i napisami, które odzwierciedlają życie, zawody, a nawet niektóre występki zmarłych.

Warto wiedzieć, że dwie ulice dalej, 300 metrów od Wesołego Cmentarza znajduje się jego kontynuacja, drugi Wesoły Cmentarz (Cimitirul vesel II). O dziwo większość turystów dociera wyłącznie do pierwszego cmentarza, pozostawiając drugi cmentarz nieodkryty. Warto pamiętać o tym, kiedy przyjedziemy do Sapenty w sezonie i napotkamy na masę turystów.

Wodospad Bigăr

Wodospad nie należy ani do największych, ani do najpopularniejszych w Rumunii. Jedno jest jednak pewne - to zdecydowanie najpiękniejszy wodospad Rumunii. Wyróżnia się niesamowitym kształtem. Woda z podziemnego źródła wypływa kaskadami po pokrytej mchem półokrągłej ścianie skalnej, tworząc efekt przypominający welon. Cienkie, delikatne strumienie wody tworzą hipnotyzującą kurtynę, która schodzi do małego basenu poniżej, otoczonego bujną zielenią i skałami pokrytymi mchem. Mimo że ma zaledwie 8 metrów wysokości, będzie to z pewnością jeden z najpiękniejszych wodospadów, jakie widziałeś.

Rumunia ma do zaoferowania również wiele innych, równie ciekawych i fascynujących miejsc. Artykuł ten jest jedynie przybliżeniem części z atrakcji Rumunii. Gorąco zachęcamy do poznawania tego pięknego kraju. Od kilku lat Rumunia rozpędza się pod względem turystycznym. Od czasu pandemii liczba turystów rośnie każdego roku o ponad 20%. Zalecamy śpieszyć się, jeżeli chcemy poznać Rumunię taką, jaka jest przed przemieleniem przez przemysł turystyczny.


Tagi: Rumunia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ