Agra - przewodnik turystyczny

Taj Mahal w Agrze

Taj Mahal w Agrze to jedna z najsłynniejszych budowli świata. Foto: Mateusz Jakubowski


Agra - Taj Mahal - kto z nas nie słyszał o tym monumentalnym zabytku? Zaliczany do jednego z siedmiu nowych cudów świata, rokrocznie odwiedzany jest przez około 3 miliony turystów, z czego turyści zagraniczni to zaledwie ok. 200 tysięcy osób (dla porównania, Auschwitz odwiedza rocznie ponad milion obcokrajowców) . Absolutny "must see" dla każdego odwiedzającego Indie. Ale Agra to nie tylko Taj Mahal - to także inne, piękne zabytki, pyszna kuchnia oraz tłoczne, gwarne miasto, które warto odwiedzić będąc w Indiach.

Agra - notka historyczna

Agra została założono około V-VI wieku. W 1501 roku została stolicą Sułtanatu Delhijskiego, państwa, które istniało na terenach Indii od XII wieku i pobiło prawie cały subkontynent indyjski. W 1525 roku nastąpił jednak kres sułtanatu - państwo podbili Wielcy Mogołowie, którzy uczynili z Agry swoją stolicę. Okres ich panowania stanowił złoty okres miasta. W Agrze powstało wiele meczetów i ważnych budowli, m.in. Czerwony Fort, Tadź Mahal oraz Mauzoleum Akbara i Etemada ad-Douli. W 1658 roku stolica została przeniesiona do Delhi, przez co Agra straciła na znaczeniu. W 1803 roku Agrę zdobyli Brytyjczycy.

Dzisiaj Agra liczy 2,2 miliona mieszkańców i jest jednym z ważniejszych miast Indii. To jedno z największych zagłębi przemysłowych kraju. To również jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Indiach.

Jak dotrzeć do Agry

jak dojechać do Agry

Jak dotrzeć do Agry?


Do Agry nie dolecimy bezpośrednio samolotem z Europy. Jeżeli myślimy o lotach do Agry z Europy, najlepszym rozwiązaniem będzie lot do Delhi lub Mumbaju, skąd kursują samoloty do Agry. Lokalne lotnisko, Agra Airport jest lotniskiem obsługującym wyłącznie loty krajowe. Co więcej, dolecimy tutaj z tylko jednym indyjskim przewoźnikiem (Air India), z zaledwie czterech miejsc w Indiach - Delhi, Mumbaju, Varanasi i Khajurao.

Dla osób posiadających więcej czasu, znakomitym przeżyciem będzie dojazd pociągiem. Kolej w Indiach jest bardzo tania. Z jednego końca kraju na drugi dojedziemy w klasie sleeper class (z kuszetką)  za kilkadziesiąt złotych. Wobec tego najciekawiej  jest dolecieć samolotem do Delhi i stamtąd ruszyć do Agry pociągiem. Podróż koleją jest bardziej czasochłonna niż podróż samolotem, jednak warto przejechać się pociągiem dla pięknych widoków. A przede wszystkim, ze względu na cenę. Przykładowo, podróż z Delhi do Agry (195 km, 2h jazdy) w klasie „Sleeper” to koszt około 9 PLN. Z dworców w Agrze można dojechać do centrum tuk tukiem za około 100rs.

Więcej o kolei w Indiach dowiesz się w naszym artykule „kolej w Indiach”.

Agra - komunikacja miejska

komunikacja miejska w Agrze

W Agrze najpopularniejszy jest transport rikszą oraz tuk tukiem.


Najlepszym środkiem transportu w Agrze są oczywiście riksze, tuk tuki (motoriksze) oraz taksówki. Na dworcu kolejowym Agra Cantonment Train Station (AGC) znajdziemy motoriksze i taksówki w formie prepaid. W biurze (czynnym zazwyczaj 24/7) ustala się trasę oraz cenę (nie ma możliwości targowania się), płaci się z góry i dostaje dwa kwitki, z którymi idzie się do kierowcy. Na początku dajemy kierowcy jeden kwitek, a po dojechaniu na miejsce dajemy kierowcy drugi kwitek. Jest to zabezpieczenie przed oszustwami ze strony kierowców (zawożenie w inne miejsca, próby kradzieży), które są plagą w Indiach. Drugi kwitek dajemy dopiero po zawiezieniu nas na miejsce - kierowca otrzyma w biurze wynagrodzenie za kurs wyłącznie po okazaniu dwóch kwitków. To zdecydowanie najbezpieczniejszy sposób na transport w Agrze.

Tuk Tuki, riksze oraz taksówki znajdziemy na każdym kroku. A właściwie, to znajdą nas one same - na widok białej twarzy kierowcy natychmiast do niej podchodzą i oferują swoje usługi. Należy mieć się na baczność, a ceny ustalać przed rozpoczęciem jazdy i uważać na to, żeby nie były za wysokie.

Tuk tuki (autoriksze) – normalna cena to około 15 INR/km. Można wynająć rikszę z kierowcą na godziny, aby odwiedzić wszystkie zaplanowane przez nas miejsca. Kierowca wozi nas od miejsca do miejsca i czeka na nas. Trzygodzinne wynajęcie to koszt około 250 INR, a 8-godzinne – 700 INR.

Riksze – zasilane siłą ludzkich nóg. Tańsze od autoriksz. W zależności od odległości, odpowiednia cena to 20-50 INR za kurs.

Taksówki – droższe od riksz, ale na polską kieszeń i tak bardzo tanie. Transport do dowolnego hotelu w Agrze powinien kosztować około 150rs. Trzygodzinne wypożyczenie na "objazdówkę" po różnych miejscach – 350rs, czterogodzinne – 450rs, ośmiogodzinne – 850rs. Podane ceny dotyczą taksówki bez klimatyzacji. Klimatyzowane taxi są około 30% droższe.

W miarę możliwości starajmy się podróżować rikszą bądź tuk tukiem, którymi kierują zazwyczaj dość ubodzy Hindusi. Mimo, że w Indiach nie jest to zwyczajem, dawajmy im napiwki za dobrze wykonane kursy - dla nas 50 rupii to 2,5zł, a dla nich to sporo pieniędzy.

Jeżeli wybierasz się do Agry, możesz do mnie napisać (mateusz[malpa]taniezwiedzanie.com), a podam Ci namiary na Nadeema - zaufanego kierowcę, bardzo sympatycznego człowieka, który w lutym 2014 roku obwiózł nas po całej Agrze (więcej o nim przeczytasz w mojej relacji z Agry).

Noclegi w Agrze

noclegi w Agrze

Gdzie tanio spać w Agrze?


W Agrze znajdują się setki hoteli, hostelików oraz guest-house'ów, w których można się zatrzymać. Cena za pokój zaczyna się od 200 INR. Noclegu najlepiej szukać na miejscu – internet nie jest w Indiach powszechny, dlatego większości miejsc noclegowych w nim nie znajdziemy.

Oczywiście w portalach rezerwacyjnych jest spora ilość hoteli czy hosteli dostępnych w Agrze, jednak ich cena jest dużo wyższa, niż gdybyśmy bukowali je na miejscu. Jeżeli jednak wybierasz się do Agry i chcesz zabukować nocleg, znajdź go przy pomocy naszej wyszukiwarki noclegów w Agrze:

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki, wynagradzasz moją pracę nad stroną - za każdą rezerwację otrzymuję małą prowizję. Dzięki!

Agra - atrakcje

Atrakcje Agry

Co warto zobaczyć w Agrze.


W tym akapicie nie znajdziesz nic odkrywczego – będąc w Agrze musisz zobaczyć Taj Mahal. To piękne mauzoleum, wybudowane w XVII wieku dla uczczenia pamięci zmarłej przedwcześnie żony Szahdżahana (ówczesnego władcy Imperium Wielkich Mogołów) - to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Mimo, że Hindusi płacą za wstęp 20 INR, zagraniczny turysta zapłaci 750 INR. W cenie biletu otrzymamy butelkę wody oraz foliowe worki do założenia na buty (trzeba założyć je przed wejściem na marmurową posadzkę Taj Mahal). Do kompleksu nie wolno wnosić jedzenia oraz tytoniu – kontrola bagażowa na wejściu jest bardzo szczegółowa, a każda wnoszona torba zostaje przeszukana. Taj Mahal najlepiej odwiedzić wczesnym rankiem, aby móc go zobaczyć w trakcie wschodu słońca. Zamiast iść do głównej bramy wejściowej (spore kolejki), warto udać się do zachodniego wejścia, gdzie nie ma zazwyczaj turystów i nie ma tym samym dużych kolejek.

Do taj Mahal najlepiej udać się na początku zwiedzania, gdyż mając przy sobie wykorzystany bilet wstępu, otrzymamy zniżki na kolejne atrakcje w Agrze (Agra Fort, Fatehpur Sikri, Akbar’s Tomb oraz Etimad-ud-Daula, zwany „Baby Taj”). Aby otrzymać zniżkę, wykorzystany bilet z Taj Mahal pokazujemy przed kupnem biletów na którąś z wyżej wymienionych atrakcji.

Agra Fort to kolejny obowiązkowy punkt na mapie Agry. Wybudowany został w drugiej połowie XVI wieku, po przeniesieniu stolicy Państwa Mogołów z Delhi do Agry. Okazały kompleks, wybudowany z czerwonego piaskowca, skrywa w swoich wnętrzach wiele budowli, w tym okazały Meczet Perłowy, w całości wykonany z marmuru i uważany za najpiękniejszy meczet w Indiach. Na zwiedzanie fortu warto dać sobie 2-3 godziny. Bilet wstępu kosztuje 300 INR (lub 250 INR, jeżeli posiadamy bilet z Taj Mahal).

Niedaleko Taj Mahal znajduje się Etimad-ud-Daula, popularnie nazywany „Baby Taj”. To mały grobowiec, na którym prawdopodobnie wzorowano się przy budowie Taj Mahal. Grobowiec jest piękny i wart odwiedzenia, aczkolwiek po ujrzeniu Taj Mahal można poczuć niedosyt. Kolejnym, wartym odwiedzenia grobowcem jest „Akbar’s Tomb” – poświęcony jednemu z najznamienitszych władców Państwa Mogołów – Akbarowi. Co ciekawe, władca samodzielnie zaprojektował swoje mauzoleum. Po śmierci Akbara, budowę grobowca dokończył jego syn, Jahangir.

Agra to również ogrody – najbardziej znany z nich to park Mehtab Bagh, położony na drugim brzegu Jamuny, naprzeciwko Taj Mahal. Bilet wstępu kosztuje 100 INR, park sam w sobie nie zachwyca niczym szczególnym, jednak jest z niego piękny widok na Taj Mahal.

Aby poczuć tłoczny i głośny klimat Agry, warto udać się na Mall Road (Sadar Bazar) – zatłoczone miejsce, w którym znajdziemy dziesiątki sklepów, sklepików, straganów i miejsc, gdzie podawane jest jedzenie.

Jeżeli planujesz zostać w Agrze dłużej, obowiązkowo udaj się do Fatehpur Sikri – dawnej stolicy Wielkich Mogołów, która dzisiaj jest opuszczonym, doskonale zachowanym miastem. Kompleks położony jest  37 km od Agry. Ze stacji Agra Idgah Bus Stand jeżdżą tam autobusy (cena za bilet to około 20rs, 1 - 1,5h jazdy, odjazd co 30 minut od 7:00 do 19:00). Będąc w kilka osób, warto pomyśleć o taksówce, która zawiezie nas, poczeka na miejscu i z którą wrócimy do Agry – za cały kurs zapłacimy około 700 rs. Łącznie z dojazdem trzeba liczyć, że na wycieczkę do Fatehpur Sikri potrzeba około 6 godzin. Kompleks otwarty jest przez cały tydzień od 6:00 do 18:00, cena za bilet wstępu wynosi 260 INR.

Agra - wskazówki praktyczne

wskazówki praktyczne dotyczące Varanasi

W Agrze należy uważać na oszustów.


- Planując podróż do Agry pamiętaj o tym, że w każdy piątek Taj Mahal jest zamknięty dla odwiedzających!
- należy uważać na kieszonkowców oraz na ludzi, którzy będą próbowali nas oszukać - kierowców i sprzedawców - pamiętajmy o mocnym targowaniu się

- pieniądze wymieniajmy w kantorach bądź wypłacajmy z bankomatu - nie wymieniajmy waluty od osób z ulicy, które nam to zaoferują - można paść ofiarą oszustów
- Jeżeli jesteś w Agrze i chcesz zjeść pyszny posiłek w ciekawym miejscu, wsiądź w rikszę lub tuk tuka i poproś o zawiezienie do "Green Park" (Fatahbad Road, Agra 282001). To fantastyczne, prowadzone przez rodzinę miejsce ulokowane między zwartą zabudową miasta, posiadającą własny ogródek, który pozwala odetchnąć od gwaru miasta. Ceny przystępne, aczkolwiek na indyjskie warunki wcale nie takie niskie. Niewątpliwą zaletą tego miejsca jest jego kameralność i możliwość wspólnego przygotowania posiłku razem z właścicielami miejsca

Agra - przydatne linki

przydatne strony o Agrze

Dowiedz się więcej o Agrze.


www.agra.nic.in – oficjalna strona Agry

Relacja z Agry – moja relacja z Agry, dużo praktycznych wskazówek

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2023


Tagi: Agra   Indie  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ