Jak znaleźć pracę w Norwegii - poradnik cz. 3

13.03.2013   |   13:10   |   TanieZwiedzanie.com > Publicystyka

Znalezienie legalnej pracy w Norwegii jest trudne, ale nie niemożliwe. Foto: Shutterstock


Wiecie już w jaki sposób szukać w Norwegii pracy. Dowiedzcie się jakie są realne koszty życia w Norwegii oraz jakie dodatki finansowe nam przysługują. Podpowiem także jaka jest recepta na dobrą pracę i lepsze perspektywy w krainie fiordów.

Przeczytaj nasze pierwsze relacje: Jak znaleźć pracę w Norwegii - poradnik cz.1 i poradnik cz.2

Koszty życia

Wynajęcie pokoju w Oslo to koszt minimum 4000 NOK (2200zł), w innych częściach Norwegii może być trochę taniej, przejazdy (bilet jednorazowy w stolicy – ok. 17zł, tygodniowy ok 120zł, miesięczny ok. 350zł), zakupy, jedzenie na mieście, wyjazdy do Polski. Bardzo ciężko żyje się tam bez pracy, bo praktycznie nie można tanio przetrwać. Chyba, że mamy masę jedzenia, śpimy w namiocie lub na lotnisku i jeździmy na stopa.

W podobnych cenach są artykuły gospodarstwa domowego (IKEA, JYSK) oraz ciuchy. Na dobrą sprawę mi często bardziej opłacało się wyjechać na weekend do Polski, zapłacić za loty, jednak zrobić duże zakupy i z nimi wrócić do Norwegii. Wtedy oszczędzałem na miejscu.

Problemem jest często to jak długo jesteś w stanie żyć bardzo oszczędnie. Jeżeli jedziesz na krótki okres to nie ma zazwyczaj problemu, jednak jeżeli myślisz o przeprowadzce po pewnym czasie zaczynasz żyć normalnie. Chcesz iść od czasu do czasu do kina, na piwo, do restauracji czy na basen. To wszystko kosztuje i wtedy minimalne zarobki nie są już tak imponujące.

Dodatki

Dużym plusem życia w Norwegii są dodatki finansowe, które otrzymujemy dwa razy w roku. Jedne to ferie penger (pieniądze wakacyjne). To dodatkowe 10% naszej całej wypłaty z poprzedniego roku, które otrzymujemy najczęściej albo w czerwcu, albo na zakończenie pracy. Przypuśćmy, że w 2012 roku zarobiłem 50 tys. koron to w czerwcu 2013 otrzymam 5tys koron, które jak sama nazwa wskazuje powinienem przeznaczyć na wakacje.

W okresie lato-jesień otrzymamy także zwrot podatku. Jeżeli są to nasze pierwsze dwa lata w Norwegii jest on preferencyjny i wynosi ok. 10-11% naszych całych zarobków brutto. Niezależnie od pracy w polskich warunkach są to dość duże pieniądze. 

Wybierasz się do Norwegii? - Przeczytaj napisany przez nasz Przewodnik Taniego Zwiedzania tego kraju

Język

Jeżeli poważnie myślimy nad życiem w krainie fiordów powinniśmy postawić na język. Ja miałem prywatną nauczycielkę, a do tego pracowałem z norweskimi klientami. Nikt nie będzie na nas patrzył poważnie, jeżeli po dłuższym okresie pobytu nie będziemy mogli się choć w miarę porozumieć. Poza tym otrzymanie w Norwegii dobrze płatnej i prestiżowej pracy bez języka norweskiego jest praktycznie niemożliwe.

Pamiętajmy także, że nawet po powrocie do kraju pieniądze prędzej czy później się skończą, a język zawsze będzie procentował i zostawi nam w Norwegii otwarte drzwi na przyszłość.

Przeczytaj także: Relacja z Taniego Zwiedzania Oslo, czyli jak zwiedzić norweską stolicę i nie zbankrutować

Życzę powodzenia i mam nadzieję, że choć trochę pomogłem!

Autor: Krzysztof Szymański

 


comments powered by Disqus
Tagi: Norwegia   Oslo  

REKLAMA

Nasz kanał na YouTube


Facebook

 

REKLAMA
Booking.com

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2017 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ