Moskwa - przewodnik turystyczny

Moskwa

Moskwa - opis miasta. Foto:  Kitty Terwolbeck, flickr.com


Ogromna aglomeracja licząca prawie 15 mln mieszkańców. Pełna kontrastów. Możemy tutaj spotkać bajeczne, cebulaste kopuły kapiących wewnątrz złotem cerkwi, socrealistyczne siostrzane gmachy warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki, czy wieżowce ze szkła i betonu. Stolica największego państwa na świecie przyciąga licznych turystów swoim specyficznym urokiem, kulturą i tajemnicami. To tutaj zamieszkuje najwięcej miliarderów na świecie, którzy na zamkniętych spotkaniach raczą się szampanem i kawiorem.

DOJAZD DO MOSKWY

Jak dolecieć do Moskwy

Jak tanio dotrzeć do Moskwy? Foto: bhmpics.com


Moskwa jest głównym węzłem komunikacyjnym europejskiej części Rosji. Niczym ramiona ośmiornicy wiją się wokół niej autostrady i linie kolejowe we wszystkich kierunkach. Dodatkowo samo miasto jest oplecione kilkoma pasami obwodnic. 

                    Loty

loty do Moskwy

Samoloty najszybciej dostaniemy się do stolicy Rosji. Foto: Shutterstock


Stolica Rosji posiada aż pięć portów lotniczych, z czego trzy są międzynarodowe:

- Szeremietiewo na północ od miasta,
- Domodiedowo na południe od miasta,
- Wnukowo na południowy – zachód od miasta.

Najtańsze loty z Polski można znaleźć z Warszawy na lotniska Szeremietiewo i Domodiedowo. Obsługiwane są przez linie Air Baltic. Za lot z przesiadką w Rydze zapłacimy od 275 – 390 zł. Są to ceny promocyjne, regularna cena zaczyna się od około 460 zł za lot w jedną stronę, więc wszystko poniżej tej kwoty należy uznać za dobrą cenę.

Dodatkowe połączenia z Polski:
Kraków – Domodiedowo (Air Berlin via Berlin)
Poznań – Szeremietiewo (SAS via Kopenhaga)
Gdańsk – Domodiedowo (Air Berlin via Berlin)
Gdańsk – Szeremietiewo (SAS via Kopenhaga)

Bilety w cenie 430 – 760 zł

Ciekawym rozwiązaniem będzie wylot z Berlina. Tamtejsze linie Air Berlin i Lufthansa czy szwajcarski SWISS oferują bezpośrednie loty na lotniska Domodiedowo i Wnukowo już od 360 zł. Przedział 270 - 280 zł należy uznać za bardzo korzystną promocję.

                    TRANSPORT LOTNISKO - CENTRUM

Transport z lotniska do centrum Moskwy

Jak dojechać z lotniska do centrum Moskwy? Foto: flickr.com


W Moskwie znajdują się 3 międzynarodowe porty lotnicze. Zwracamy uwagę, że nie opisujemy wszystkich możliwości dojazdu, a wyłącznie te najbardziej opłacalne. Naszym celem jest przekazanie Wam wiedzy w jaki sposób zwiedzać tanio! Zamieszczać jednak będziemy linki do stron, na których znajdziecie więcej informacji i  inne alternatywy transportu.

Wybierz odpowiednie lotnisko z menu:

                    Szeremietiewo

Lotnisko Szeremietiewo w Moskwie

Lotnisko w Moskwie jest stosunkowo blisko centrum. Foto: flickr.com


Z lotniska Szeremietiewo do centrum można dostać się jadąc szybką kolejką Aeroexpress na Dworzec Białoruski (35 min). Cena normalnego biletu wynosi 320 rubli, dzieci 5–7 lat zapłacą 110 rubli. Za bilet łączony na kolejkę i metro zapłacimy 350 rubli. Przy dworcu znajduje się stacja metra o tej samej nazwie, którym dojedziemy do ścisłego centrum.

Istnieje też możliwość przejazdu autobusem do końcowych stacji dwóch linii metra.
Do Riecznoj Wokzał (Linia Zamoskworiecka) jeżdżą:

851 express                           28 rubli
851                  (40-50 min)     28 rubli
949                  (30-50 min)     70 rubli

Do Płaniernaja (Linia Tagańsko-Krasnopriesnieńska) jeżdżą:

817                  (40-50 min)     28 rubli
948                  (40-70 min)     70 rubli.

Więcej na: 
http://www.svo.aero/

                    Moskwa Domodiedowo

Lotnisko Domodiedowo w Moskwie

Lotnisko Domodiedowo. Foto: flickr.com


Podobnie jak z wcześniejszego lotniska i tutaj kursują szybkie pociągi Aeroexpress. Czas jazdy do Dworca Paweleckiego to 40-50 min. Bilety kosztują podobnie jak z Szeremietiewa, 320 rubli. Przy dworcu znajdują się dwie stacje metra.

Na tej samej trasie kursują też pociągi podmiejskie. Czas jazdy 1h10min – 1h15min.

Co 15 minut odjeżdżają nowoczesne autobusy firm Autoline i Mostransavto do stacji metra Domodiedowskaja. Czas jazdy 25-30 min. Cena 100 rubli, dzieci do 7 lat za darmo.

O podobnej częstotliwości i czasie jazdy kursują też busy firm Autoline, Alpha-Mobil i Mostransavto do stacji Domodiedowskaja. Ta przyjemność kosztuje 120 rubli.

Więcej na: 
http://www.domodedovo.ru

                    Moskwa Wnukowo

Lotnisko Wnukowo w Moskwie

Lotnisko Moskwa Wnukowo. Foto: flickr.com


Podobnie jak z wcześniejszych lotnisk do miasta można dostać się Aeroexpressem, który kończy swój bieg na Dworcu Kijowskim. Czas jazdy wynosi 35-40 min. Z dworca do centrum dojedziemy metrem. Cena 320 rubli za jeden przejazd dla osoby dorosłej.

Autobusami lotniskowymi 611 i 611 express do stacji metra Jugo-Zapadnaja 25-30 min, a stąd kolejne 25 min. do centrum miasta. Do tej stacji można dostać się także busami. Cena wynosi 100 rubli + 10 rubli za każdy dodatkowy bagaż. Do celu dostaniemy się w 15-20 min. Trzeba tylko pamiętać, że kierowca odjedzie dopiero jak zbierze się pełny bus pasażerów, co trwa zwykle nie więcej niż 10 min.

Kolejnym sposobem są busy krążące między lotniskiem, a stacją metra Oktjabrskaja. Czas takiej jazdy to 35-40 min., a koszt to 130 rubli + 10 rubli za każdy dodatkowy bagaż. Należy jednak brać pod uwagę porę jazdy, ponieważ ta trasa jest często zakorkowana.

Więcej na: 
http://www.vnukovo.ru/eng

KOMUNIKACJA MIEJSKA

komunikacja miejska w Moskwie

Moskwa posiada rozbudowaną sieć metra. Foto: flickr.com


Zacznijmy od najpewniejszego środka moskiewskiej komunikacji czyli metra. Do dyspozycji mamy 11 linii o łącznej długości prawie 300 km. Schemat linii znajdziemy na: http://www.metroway.ru/index.php?lang=eng. Należy pamiętać, że metro jeździ w godzinach 6.00-1.00.

Ceny biletów zostały przedstawione w poniższej tabeli:

Liczba przejazdów

Czas ważności od dnia zakupu

Cena (w rublach)

1

5 dni

 

30

2

60

5

90 dni

150

11

300

20

500

60

1200

Naziemna komunikacja jest obsługiwana przez tramwaje, trolejbusy i autobusy. Dzięki prawie 8000 km tras możemy dotrzeć praktycznie w każdy zakątek tej ogromnej metropolii.

Ceny biletów wyglądają następująco:

1 przejazd                               25 rubli, u kierowcy 28 rubli
2 przejazdy                             50 rubli
5 przejazdów                          100 rubli
11 przejazdów                        200 rubli
20 przejazdów                        350 rubli
60 przejazdów                        750 rubli.

Dodatkowym środkiem transportu są tzw. marszrutki, prywatne busy jeżdżące po całej Moskwie. Ich specyfiką jest brak rozkładów jazdy, widocznych przystanków i tras jazdy. Najlepiej łapać je na trasie przez podniesienie ręki. Przejazd kosztuje zwykle 20-30 rubli.

Oprócz zwykłych biletów można również kupić tzw. Smart Card na nieograniczoną liczbe przejazdów. Najkrótsza, jednodniowa kosztuje 200 rubli.

Więcej na: http://engl.mosmetro.ru/ i http://www.mosgortrans.ru/en/for-passengers/prices-and-tickets/

NOCLEGI

noclegi w Moskwie

Gdzie tanio spać w Moskwie? Foto: flickr.com


W Moskwie panuje tendencja do otwierania bardzo drogich, luksusowych hoteli w centrum i tanich, nierzadko z warunkami nie do przyjęcia schronisk na obrzeżach miasta. Często i jedne i drugiego nie mają wolnych pokoi, więc nie ma co liczyć że po przyjeździe do Moskwy jakoś znajdzie się tanie zakwaterowanie. Dzięki rozwiniętej komunikacji, szczególnie sieci metra, nawet z dalej położonej kwatery szybko dostaniemy się do centrum Moskwy.  Poniżej pokażemy kilka propozycji miejsc na nocleg.

                    Hotele

hotele w Moskwie

Polecane hotele w Moskwie. Foto: flickr.com


Polecamy trzygwiazdkowy hotel Sokol przy Chapaevsky Pereulok 12. Oddalony jest od centrum, lecz bliskość stacji metra Sokol zapewnia szybki dojazd. Dodatkowo do lotniska Szeremietiewo można dojechać w niespełna 50 minut. Nocleg w trójce kosztuje 106 zł. Na wyposażeniu pokoju jest biurko, lodówka, wspólna łazienka i toaleta, telewizor.

W dwugwiazdkowym Hotelu Olimpijskij znajdziemy nocleg w pokoju dwuosobowym za 120 zł. Mieści się on przy Olimpiyskiy Prospekt 16 Bld.2, bardzo blisko jest stacja metra Prospekt i tylko 30 minut jazdy dzieli nas od Kremla. Do dyspozycji mamy internet wifi, wspólną łazienkę i toaletę, bezpłatny zestaw kosmetyków, możliwość budzenia na życzenie.

                    Hostele

hostele w Moskwie

Polecane hostele w Moskwie. Foto: flickr.comGodnym polecenia jest Bear Hostels on Mayakovskaya przy Sadovaya-Kudrinskaya 32. Blisko znajdziemy stację metra Majakowskaja. Oferuje on nocleg w Sali 14-osobowej za 49 zł, a w 8-osobowym pokoju za 80 zł.

Możemy wspomnieć też o Taganka Hostel przy Marksistskaia 34/2 i Vorontsovskaya 35B-2. W pobliżu znajdziemy takie stacje metra jak: Prolietarskaja, Marksistskaja i Taganskaja. Za nocleg w pokoju 8-osobowym zapłacimy 51 zł, a w czwórce 90 zł.

Kolejnym jest Panamas Hostel przy Bolshoy Zlatoustinskyi Pereulok 3A/2 App.1. Znajduje się 15 min. spacerem od Kremla, do stacji metra Łubianka jest 3 min. Za 53 zł można przespać się w pokoju siedmioosobowym, a już za 70 zł w czwórce. W cenie jest pościel i ręczniki.

Tani nocleg znajdziemy w kwaterze Galina's Flat przy Chaplygina 8 - 35. Niedaleko znajduje się stacja metra Czistyje Prudy. Od 16 lat pani Galina Solovieva daje nocleg turystom. Do wyboru są: pokój dwuosobowy (ok. 57 zł) lub sala pięcioosobowa (ok. 45 zł). Mieszkanie jest na 5. piętrze i nie ma windy. Do dyspozycji mamy kuchnię, łazienkę, internet. Dodatkowo można skorzystać z transportu busem do/z lotniska – 1400 rubli, do/z dowolnej stacji kolejowej – 500 rubli, wycieczki po Moskwie – 400 rubli/ 4 godziny.

NAJTAŃSZE NOCLEGI

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Porównywarka przeszukuje wszystkie znane strony rezerwacyjne i przedstawia nam najniższe ceny dostępne w internecie. Wybierz termin swojej podróży, liczbę osób i zobacz najtańsze oferty w Moskwie!

Porównuj oferty z setek stron rezerwacyjnych i oszczędzaj nawet do 80%

WINE & DINE

co warto zjeść w Moskwie

Dowiedz się więcej o rosyjskiej kuchnii. Foto: Shutterstock


Co charakterystycznego zjemy w Rosji? Specjałem jest przede wszystkim kawior - czarny i czerwony, przeróżne potrawy z ryb morskich i słodkowodnych czy dania z dziczyzny i drobiu. Bogaty jest również wybór pierogów, innych niż te które znamy w Polsce. Kolejną specjalnością są bliny, czyli placki podobne do racuchów. Bardzo popularne są ciężkie zupy, jak barszcze, solanki, rosolniki. A na deser kisiel owocowy, jabłka nadziewane orzechami i ryżem lub prianiki czyli pierniczki.

                    Polecane miejsca

polecane lokale w Moskwie

Sprawdź jakie lokale w mieście polecamy. Foto: sheraton.com


Jak w przypadku hoteli, tak i restauracje dzielą się na bardzo drogie i te tańsze. Problem w tym, że te drugie trudniej znaleźć. Dobrym sposobem na przystępny obiad jest skorzystanie z oferty kompleksowy obiad dostępnej w wielu miejscach. Polega ona na tym, że w godzinach 12.00-15.00 podają 3 losowe dania. W restauracji średniej klasy wynosi ona 250-400 rubli. Poniżej kilka propozycji dobrego i taniego stołowania w Moskwie.

Sieć restauracji Taras Bulba z jadłem ukraińskim. Można dobrze wybrać smaczne jedzenie, trzeba tylko dobrze przyjrzeć się wadze dań, żeby nie przepłacić za podobne potrawy. Mają menu w języku polskim. Więcej na: www.tarasbulba.ru

Kolejną siecią z tanim jedzeniem to Jołki-połki (Ёлки-палки). Największą atrakcją tutaj jest szwedzki stół zwany wozem. Do dyspozycji są zimny холодная телега  i gorący wóz горячaя телегa. Można z nich korzystać do syta. Kosztuje to 385 rubli za zimny i 395 rubli za ciepły. Jest możliwość połączenia obu. Więcej na: http://www.elki-palki.ru/

Jeszcze jedną siecią restauracji z rosyjską kuchnią jest Drowa (Дрова). Więcej na: http://www.drova.ru/

Inne sieci:

http://www.cafemumu.ru/
http://www.grably.ru/
http://www.kartoshka.com/ - ziemniaki z wypełniaczami
http://www.teremok.ru/ - bliny

WARTE ODWIEDZENIA

co warto zobaczyć w Moskwie

Sprawdź darmowe atrakcje miasta. Foto: flickr.com


Moskwa, podobnie jak i cała Rosja to miasto kontrastów. Widać biedę, ale są również miejsca w których ceny potrafią przyprawić o zawrót głowy. Przyjezdnych się nie oszczędza. Problemem dla turystów zagranicznych są dużo droższe bilety, niż te dla Rosjan. Łatwiej przy kupowaniu mają ci, którzy znają język rosyjski. Dla pozostałych wyjściem jest wcześniejsze sprawdzenie cen biletów i dać kasjerowi odliczoną kwotę. Dzięki milczeniu można dużo zaoszczędzić.

W większości miejsc za wejście trzeba zapłacić, jednak istnieją tzw. „must see” w których nie wydamy ani grosza. Przede wszystkim Mauzoleum Lenina. Dwie dekady po upadku Związku Radzieckiego wciąż można oglądać dumnie spoczywające zwłoki twórcy jednego z największych reżimów totalitarnych w dziejach ludzkości. Co ciekawe, przywódca jest świetnie zakonserwowany. Muzeum otwarte jest od 10 rano do 13 od wtorku do czwartku oraz w weekend. Samo wejście jest darmowe ale wnoszenie aparatów, kamer czy toreb obarczone jest dodatkową opłatą.

Winzavod to postindustrialna ulica zamieniona na centrum sztuki. Znajdziecie tutaj multum galerii i wystaw. Obok centrum kulturalnego znajdują się tu kawiarnie, kluby nocne i restauracje przyciągające młodych i zamożnych Rosjan. Wprawdzie mało kto przyjeżdża do Moskwy aby szukać bliskiego kontaktu z naturą, ale będą w stolicy Rosji warto wybrać się do Doliny Yauza. Leżąca nad Yauzą (odnoga rzeki Moskwy). Położna zaledwie 8 kilometrów od Placu Czerwonego idylla jest bardzo dobrze utrzymana. 350 – letni kościół oraz sieć ścieżek tworzy magiczny klimat tego miejsca. Zawodowi podróżnicy twierdzą, że jedyną pamiątką z wyjazdu powinny być zdjęcia, ale trzeba spojrzeć prawdzie w oczy – któż nie lubi kupić sobie jakiejś małej rzecz będąc za granicą. Jeżeli szukacie takiego miejsca w Moskwie nie możecie przeoczyć rynku Izmaiłowskiego. Jest to pchli targ na którym można znaleźć dosłownie wszystko. Tanim i ciekawym miejsce, które warto zobaczyć będąc w Moskwie jest Ogólnorosyjskie Centrum Wystawowe, czyli kompleks wystawowy w północno-wschodnim okręgu administracyjnym Moskwy. Znajdują się tam pomniki, fontanny czy wystawy z różnych czasów Moskwy.

WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE

wskazówki praktyczne dotyczące Moskwy

Warto mieć swoje ruble bowiem rosyjskie kantory naciągają podróżnych! Foto: flickr.com


- Starsi powinni przypomnieć sobie język rosyjski, a młodsi nauczyć się podstawowych zwrotów. Przyda się zwłaszcza znajomość cyrylicy
- W Rosji obowiązuje obowiązek meldunkowy. Każdy turysta będący dłużej niż 3 dni w Moskwie musi o to zadbać. Lepiej tego nie lekceważyć, ponieważ często zdarzają się kontrole dokumentów na ulicach i można mieć przez to problemy
- Warto kupić odpowiednio dużo rubli ( przynajmniej 1000 – 2000) w Polsce. Kantory w Moskwie potrafią mocno oszukać nieświadomych turystów

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony internetowe o Moskwie

Przydatne strony dotyczące Moskwy.


www.moskwa.pro/praktyka/index.php - praktyczne porady spisane przez Rosjanina w języku rosyjskim

www.afisha.ru/ - portal z informacjami kulturalnymi w języku rosyjskim

http://www.mrm.ru/ - oficjalna strona Moskwy w języku rosyjskim

http://www.ruslink.pl/ - portal poświęcony kulturze rosyjskiej w języku polskim

http://www.vnukovo.ru/eng - strona internetowa lotniska Wnukowo

http://www.domodedovo.ru/en/ - strona internetowa lotniska Domodediewo

http://www.svo.aero/en/ - strona internetowa lotniska Szermetiewo

http://msk.rusavtobus.ru/en/ - strona na której znajdziemy aktualne rozkłady jazdy 

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014


comments powered by Disqus
Tagi: Moskwa   Rosja  

REKLAMA

Nasz kanał na YouTube


Facebook

 

REKLAMA
Booking.com

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2018 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ