Peru - przewodnik turystyczny

Peru

Peru to niezwykłe miejsce. Foto: David Stanley, flickr.com


Peru jest trzecim największym państwem Ameryki Południowej (po Brazylii i Argentynie). Słynie przede wszystkim z Machu Picchu - ruiny mista inków położone na wysokości ponad 2000 m.n.p.m. To zróżnicowany i piękny kraj, który jest największym skupiskiem Indian na świecie. Do dzisiaj indianie stanowią około 45% ludności kraju. Poznajmy lepiej Peru!

INFORMACJE OGÓLNE

PERU (Republika Peru)

Populacja

ok. 30 mln

Stolica

Lima

Strefa czasowa

UTC/GMT-5
(12:00 w Polsce = 06:00 w Peru)

Waluta

Nowy Sol Peruwiański (PEN)
1 PEN = 1,05 PLN
1 EUR = 3,25 PEN
1 USD = 4,00 PEN

Język

hiszpański, słaba znajomość angielskiego

Główne miasta

Lima, Arequipa, Trujillo, Chiclayo, Iquitos, Piura, Cusco, Chimbote, Huancayo

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Peru to trzecie co do wielkości państwo w Ameryce Południowej.


- Peru to trzecie co do wielkości państwo Ameryki Południowej
- opłata wyjazdowa wynosi około 25 USD
- należy bardzo uważać na przewożenie produktów spożywczych do Peru. Jest to surowo zakazane!
- w porównaniu do innych krajów Ameryki Południowej Peru jest stosunkowo tanie
- komunikacja praktycznie tylko w języku hiszpańskim, który jednak różni się od wersji europejskiej, znajomość angielskiego bardzo słaba (około 5% społeczeństwa)
- bankomaty i kantory ogólnodostępne w miastach i miasteczkach (oczywiście pomijając prowincje i tereny górzyste). Jest to kraj dość dobrze rozwinięty. Najlepiej mieć ze sobą dolary lub euro i na miejscu wymienić je na sole (w banku lub kantorze)
- znak miejscowej waluty to $ - nie mylić z dolarem amerykańskim
- nie należy wymieniać waluty na ulicy od tzw. cinkciarzy
- w miastach nie ma problemu z dostępem do Internetu, liczne hotspoty w hostelach i hotelach
- zasięg w telefonach praktycznie wszędzie, jednak ceny połączeń do Polski w roamingu bardzo wysokie. Zaleca się korzystanie z budek tzw. locutorius, z których bardzo tanio możemy dzwonić za granicę. Zazwyczaj są one zebrane w jednym pomieszczeniu, często przy kafejkach internetowych, można z nich dzwonić za ok. 1,3PLN za minutę
- w Peru, podobnie jak np. w Hiszpanii w ciągu dnia od godziny 12-13 do 15-16 większość sklepów, biur, banków itd. jest pozamykanych (siesta)
- Peruwiańczycy to bardzo pomocni ludzie, nie bójmy się prosić ich o pomoc. Duża część społeczeństwa jest analfabetami, więc mogą być problemy z odczytywaniem map, adresów itd.
- przed zrobieniem zdjęcia miejscowym warto zapytać o pozwolenie, często oczekują oni za to drobnej opłaty
- w Peru tak jak w Polsce dominującą religia jest katolicyzm
- należy uważać na naciągaczy, nieuczciwych taksówkarzy oraz kieszonkowców
- należy bardzo uważać na kradzieże, które są tu prawdziwą plagą!
- należy przestrzegać podstawowych zasad znanych nam z innych krajów tropikalnych. Nie spożywajmy wody z kranu, napoje w restauracjach pijmy bez lodu, dokładnie myjmy warzywa i owoce zanim je spożyjemy, nie jedzmy produktów niewiadomego pochodzenia, nie stołujmy się w miejscach o wątpliwej reputacji

WIZA DO PERU

Wiza do Peru nie jest wymagana.


Obywatele RP zwolnieni są z obowiązku wizowego jeżeli wybierają się do Peru na okres poniżej 90 dni. Łącznie obywatele RP mogą przebywać na terenie Peru do 183 dni na przestrzeni 365 dni.

JAK DOTRZEĆ DO PERU

Jak dotrzeć do Peru?


Tanie loty do Peru nie zdarzają się często. W przeciągu ostatnich lat była tylko jedna promocja na loty do Peru bezpośrednio z Europy za mniej niż 1500 PLN. Bezpośrednio z Europy dolecimy do kraju m.in. z Madrytu (AirEuropa, www.aireuropa.com, Iberia, www.iberia.com), Paryża (AirFrance, www.airfrance.com), Londynu (British Airways, www.britishairways.com), Amsterdamu (KLM, www.klm.com). Ciężko znaleźć normalną cenę niższą niż 2500 PLN.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

transport w Peru

Peru to najciekawsze państwo w Ameryce Południowej.


Peru jest wbrew pozorom jednym z najciekawszych państw w Ameryce Południowej. Mimo, że stosunkowo łatwo jest się tam dostać, to już o wiele trudniej jest poruszać się wewnątrz kraju. Większość dróg to gruntowe trakty w dużej mierze zależne od pory. Zresztą sieć stacji benzynowych jest tak samo gęsta jak powietrze w Andach – praktycznie nie istnieje. kolej składa się z 5 połączeń i tak naprawdę przeciętny turysta skazany jest na autobusy, które z wielu względów są i tak dość niebezpiecznym środkiem transportu. Dobrym pomysłem jest samolot, jednak lotniska znajdują się tylko w dużych miasta, więc jeżeli chcemy eksplorować bardziej dzikie tereny to jesteśmy skazani na autobus albo samochód.

                    Loty

Loty i lotniska w Peru

W Peru działa 18 lotnisk.


W Peru jest około 18 działających lotnisk. Dwa najważniejsze to lotniska w Limie oraz w Arequipie. Głównymi przewoźnikami działającymi na terenie Peru są zagraniczne są LAN Airlines oraz TACA.

Przykładowe ceny lotów w jedną stronę (z miesięcznym wyprzedzeniem):
Lima – Cuzco ok. 560 zł
Lima – Chiclayo ok. 440 zł
Lima – Arequipa ok. 465 zł

                    Drogi

drogi w Peru

W Peru polcija często wyłudza od turystów łapówki.


Zwiedzanie Peru drogami może być niezapomnianą przygodą. Przede wszystkim daje to możliwość zobaczenia naturalnych krajobrazów, które nie zostały jeszcze „przetworzone” przez przemysł turystyczny. W Peru są 3 główne drogi biegnące z północy na południe: całkowicie asfaltowa Panamericana przebiegająca przez cały kraj, Carretera de la Sierra i CarreteraMarginal de la Selva. Dwie pozostałe odbijają bardziej w stronę wschodu, jednak są to już częściowo drogi gruntowe. Wszystkie wspomniane trasy są częściowo płatne i są ze sobą połączone około 20 mniejszymi drogami biegnącymi z zachodu na wschód. Jadąc do Peru nie zapomnijcie o konieczności posiadania międzynarodowego prawa jazdy!

Oprócz kilku głównych traktów, większość tras w Peru to drogi gruntowe. Trudne warunki automatycznie wymuszają na kierowcach ograniczenie prędkości. Niezbędne będzie również auto z napędem na cztery koła, szczególnie w okresie od listopada do kwietnia na który przypada pora deszczowa. Warto również posiadać przy sobie aktualne mapy oraz na bieżąco śledzić komunikaty drogowe.

Kolejnym, niespotykanym u nas problemem jest paliwo, a w zasadzie jego powszechny brak. Wybierając się w dłuższą trasę należy zaopatrzyć się w jak najwięcej benzyny (albo ropy). Po pierwsze stacje należą do rzadkości, a nawet jeżeli uda nam się taką znaleźć to i tak często może zdarzyć się tak że nie będzie na niej paliwa lub będzie zamknięta. Poza tym często będziemy poruszać się na dużych wysokościach, a w takich warunkach samochód będzie spalał naprawdę dużo paliwa!

Jeżeli chodzi o przepisy, to są one podobne do tych obowiązujących w Europie czy USA. Niestety miejscowi kierowcy interpretują je dość dowolnie więc kierowcy powinni być bardzo ostrożni, a na zakrętach bądź też w niejasnych sytuacjach trąbić. Poza tym często zdarzają się kontrole policyjne, dlatego dobrze jechać z kimś kto zna język i będzie potrafił targować się z mundurowymi, którzy często próbują wyłudzać od turystów łapówki.

                    Pociągi

Kolej w Peru

Bilety kolejowe w Peru warto kupować z wyprzedzeniem.


Planując podróż pociągiem bilet warto kupić z wyprzedzeniem. Jeżeli chcemy poczuć miejscowy folklor możemy zaryzykować biorąc 2. Klasę, jednak ryzykujemy wtedy zawalenie nas wszechobecnymi walizkami, które Peruwiańczycy wcisną dosłownie wszędzie, ograniczając tym samym widoczność i możliwość jakiegokolwiek ruchu. Z tego powodu zaleca się zarezerwowanie miejsca albo w 1. Klasie albo w wagonie barowym. Sieć kolejowa jest niezbyt gęsta i działa na pięciu trasach:

Cuzco - Machu Picchu
Cuzco -Juliaca - Puno
Arequipa - Juliaca
Lima - Huancayo
Huancayo - Huancavelica


Wszystkie informacje na temat pociągu dostępne są na stronie internetowej przewoźnika PeruRail. Linia Ferrocarril Central Andino jest najwyższą linią kolejową w Ameryce Południowej i drugą najwyższą na świecie. Podróż trwa 11 godzin, jednak długi czas podróży zrekompensowany jest zapierającymi dech w piersiach widokami. Jest to jedna z trzech kultowych i najpiękniejszych tras na świecie, stawiana na równi z Orient Expressem oraz Koleją Transsyberyjską.

                    Autobusy / autokary

transport w Peru

Niektóre główne drogi w Peru są asfaltowe.


Peru posiada rozległą sieć połączeń autobusowych. Po kraju porusza się wiele większych i mniejszych firm autobusowych. Te najbardziej znane to m.in. Cruz del Sur, QuickLlama, Peru Hop, Expreso Cial czy ITTSA. Z powodu dużego rozbicia rynku, do wyszukania odpowiedniego przejazdu warto skorzystać z usług wyszukiwarek internetowych.

Niektóre główne drogi, szczególnie te na wybrzeżu są asfaltowe, jednak duża część to drogi gruntowe, które w porze deszczowej są często nieprzejezdne. Podróże międzymiastowe opierają się głównie na komunikacji autobusowej. Bilet dobrze kupić przynajmniej jeden dzień przed wyjazdem, aby być pewnym tego że będą jeszcze wolne miejsca. Jeżeli odłożymy to na dzień wyjazdu, może się okazać że nie ma już wolnych miejsc. Na większość terminali oddzielnie kupuje się bilet, a oddzielnie płaci specjalny podatek w wysokości 1 – 1,5 SOL.

Jeżeli chodzi o autobusy same w sobie, to nie sprzyjają one podróżnym mającym więcej niż 180 cm wzrostu. Siedzenia są zazwyczaj mniejsze niż w Europie czy Stanach, dlatego idealnie jest albo zająć miejsce z przodu, obok kierowcy albo z tyłu. Autobusy pierwszej klasy wyposażone są w wideo, a podróżnym serwowane są posiłki. Dobrze jest zabrać ze sobą stopery do uszu, ponieważ filmy wyświetlane są dość głośno. Oprócz tego upewnijcie się czy Was bagaż jest wodoodporny. Jest to istotne szczególnie w przypadku podróży w Andach, podczas której walizki podróżują na dachu pojazdu. Unikajcie przewoźników, którzy pozwalają wsiadać i wysiadać podróżnym poza głównymi stacjami. Jest to niebezpieczne ze względu na ryzyko napadu rabunkowego oraz na zagrożenie komunikacyjne, ponieważ kierowcy potrafią zatrzymać się dosłownie na środku drogi. Poza tym większość takich mniejszych i mniej znanych firm jest źle zarządzana. Najlepiej korzystać z usług takich przewoźników jak Cruz del Sur, Oltursa czy Ormeño. Informacji na temat biletów, autobusów, rozkładów itd. Najlepiej szukać najpierw w hotelu albo przez nowopowstałą stronę internetową www.busportal.pe, na której będziemy mogli znaleźć wszystkie informacje oraz bilety na przejazdy „bezpiecznymi” autobusami. Strona dostępna jest m.in. w języku angielskim.

CIEKAWOSTKI

ciekawostki dotyczące Peru

Machu Picchu to miejsce do którego warto pojechać.


- jeżeli Peru to Machu Picchu – miejsce, do którego rokrocznie zjeżdżają tysiące turystów z całego świata. Jeżeli chcemy jednak delektować się wspaniałymi widokami, naszą wycieczkę powinniśmy rozpocząć ok 3-4 w nocy, aby na wschód słońca być już na szczycie
- w Peru mieszka największy na świecie odsetek ludności indiańskiej
- Iquitos - to największe miasto na świecie bez dojazdu kołowego, położone w sercu peruwiańskiej amazońskiej dżungli - ma 500 tys. mieszkańców
- w Peru, podobnie jak w Meksyku na pierwszym miejscu jest zawsze rodzina
- w przeddzień święta Wszystkich Świętych Peruwiańczycy przygotowują posiłki, które nazajutrz przynoszą na groby zmarłych bliskich. Rozkładają naczynia, pożywienie, napoje i spożywają je, wierząc iż zmarli również uczestniczą w tym posiłku. Odwiedzający czuwają na cmentarzach od rana do wieczora, i przeprowadzają wtedy porządki i renowacje grobów

 

- nie jest znane pochodzenie nazwy Peru. Są 3 hipotezy - słowo może pochodzić od lokalnego słowa "biru" (rzeka), wodza indiańskiego Beru, który zapytany przez konwistów o nazwę kraju, nie zrozumiał pytania i podał swoje imię lub od dawnej nazwy tych terenów - Pelu
- prezydentem Peru jest od 28 lipca 2016 roku Pedro Pablo Kuczynski - potomek żydowskiego lekarza z Wielkopolski
- W Peru, podobnie jak w innych krajach położonych na południowej półkuli, pory roku są odwrotne do naszych

- narodową potrawą Peru jest cuy, czyli...  świnka morska

PRZYDATNE STRONY

przydatne strony dotyczące Peru

Przydatne strony o Peru.


www.peru.travel – oficjalny turystyczny portal Peru (ENG)

www.busportal.pe/ - wyszukiwarka połączeń kolejowych w Peru

www.lan.com – strona internetowa linii lotniczych LAN Airlines

www.taca.com – strona linii lotniczych TACA Airlines

Nasze artykuły na temat Peru:
Peru - nasi na końcu świata - czy Peru można zwiedzać tanio? (wywiad)


 

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Peru  

REKLAMA

Nasz kanał na YouTube


Facebook

 

REKLAMA
Booking.com

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2017 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ