Praga - przewodnik

Praga

Pierwsze skojarzenie z Czechami to piękna Praga! Foto: Dennis Jarvis, flickr.com, CC BY-SA 2.0

Praga to jedna z najpiękniejszych stolic środkowoeuropejskich. Miasto z klimatem, w którego zaułkach, ciasnych uliczkach znajdziemy niezliczone knajpki. W którym często będziemy się przeciskać przez tłum turystów, ale też spotkamy tutaj miejsca spokojne i zaciszne. Kto raz zobaczy piękno Hradczan, monumentalność katedry św. Wita, czy gwar mostu Karola zakocha się w Pradze. Jednych przyciągnie smak różnych gatunków piwa i będzie chciał skosztować tego trunku w knajpie Szwejka. Innych pociągnie tajemniczość prozy Kafki. A może to legendarny Golem będzie magnesem? Każdy zakątek ma swój własny urok. Taka jest Praga. Przez wieki na skrzyżowaniu kultur, gdzie kolejne pokolenia wzbogacały to miasto swą tradycją i zabytkami. Warto tego zasmakować.

DOJAZD DO PRAGI

jak dotrzeć do Pragi

Jak tanio dotrzeć do Pragi?


Do stolicy Czech mamy z Polski naprawdę niedaleko, przez co lot nie jest najlepszym i najtańszym sposobem na transport do Pragi (jedyny sensowny lot to lot z Warszawy polskim LOT, można znaleźć loty za 300 PLN). Większość polskich turystów wybierających się do Czech jedzie do nich autokarem, własnym samochodem lub koleją.

SAMOCHÓD

Najczęściej, zwłaszcza mieszkańcy południowo-zachodniej Polski, do Pragi wybierają się samochodem drogą krajową nr 8 przez Kudowę-Słone. Przez lata było to zakorkowane przejście graniczne, jednak od momentu wejścia do strefy Schengen są to już wspomnienia. Mamy do wyboru kilka alternatywnych dróg. Czas dojazdu do Pragi z Wrocławia to około 4-5 godzin, można jechać także przez Niemcy. Pamiętajmy o winiecie, która obowiązuje w Czechach (jej koszt na 10 dni to ok. 50zł). Koszt dojazdu samochodem z Wrocławia to ok. 140-160zł.

AUTOKAR

PolskiBus (www.polskibus.com) ma w swojej ofercie kursy do Pragi z Bydgoszczy (czas przejazdu: 10:40h), Gdańska (13:05h), Katowic (6:05h), Kielc, Krakowa, Leszna, Łodzi, Poznania (8h), Radomia, Warszawy (10h) i Wrocławia (4:20h). Cena przejazdu jest różna, im dalej od Pragi, tym drożej. Dla przykładu, podróż z Gdańska zaczyna się od 60 PLN za kurs w jedną stronę, natomiast kurs z Wrocławia od 15 PLN. Wszystko zależy też od ilości sprzedanych biletów i szczęścia - zawsze można trafić na tanie bilety.

POCIĄG

Raz dziennie z Wrocławia wyrusza bezpośredni pociąg do Pardubic. W kasie kupujemy bilet do ostatniej stacji w Polsce, tzn. do Międzylesia za około 20 zł. Przejeżdżamy przez granicę i po drugiej stronie kupujemy od czeskiego konduktora bilet do Pardubic za ok. 120 kć. Z Pardubic o 21.00 można złapać dwa pociągi jadące bezpośrednio do Pragi. Są to składy typu Eurocity i Regio. Podróż z Pardubic do Pragi kosztuje ok. 130 kć. Jeżeli w Pardubicach wsiądziemy w SC Pendolino, podróż wyniesie nas ok. 160 kć i trwać będzie około 7 godzin. Podobną kombinację możemy ułożyć z Katowic z przesiadką w Bohuminie.

TRANSPORT Z LOTNISKA DO CENTRUM PRAGI   

Lotnisko w Pradze

Lotnisko w Pradze jest stosunkowo blisko centrum.


Václav Havel Airport Prague (PRG, www.prg.aero) to główne lotnisko Czech. Położone jest około 20 km od centrum Pragi. Do centrum dojedziemy autobusami komunikacji miejskiej:
- 119, trasa: lotnisko - Nádraží Veleslavín (przystanek przy linii metra A) - 15 min
- 100, trasa: lotnisko - Zličín (przystanek linii metra B) - 18 min
- Airport express (AE), trasa: lotnisko - Prague Main Train Station (linia metra C) - 35 min

KOMUNIKACJA MIEJSKA W PRADZE

komunikacja miejska w Pradze

Praga jest bardzo dobrze skomunikowana.


Praga posiada rozwinięty system transportu publicznego, składający się z metra (3 linie - zielona (linia A), żółta (linia B) i czerwona (linia C), tramwajów oraz autobusów, zarządzanych przez PID (www.ropid.cz). Na wszystkie środki przejazdów funkcjonują te same bilety.

komunikacja miejska w Pradze - mapa
Komunikacja publiczna w Pradze - mapa. Kliknij na nią, aby powiększyć

Ceny biletów za komunikacje miejską w Pradze wynoszą:

Rodzaj biletu

Dorośli / studenci

Dzieci (6-15) / emeryci (65-70)

Krótki – 30 min

24 CZK

12 CZK

Normalny 90 min

32 CZK

16 CZK

Jednodniowy

110 CZK

55 CZK

3-dniowy

310 CZK

-

Bilety można kupić w automatach biletowych, kioskach lub u kierowcy (za dodatkową opłatą).

Atrakcją, z jakiej powinno się skorzystać w Pradze jest kolejka linowa na wzgórze Petřín. Kolejka została oddana do użytku w 1889 roku, czas przejazdu to 3 minuty, trasa wynosi 510 metrów, a różnica poziomów między jedną, a drugą stacją wynosi 130,5 m. Przejazd zapewnia piękne widoki na Pragę. Kolejka traktowana jest jako środek transportu, nie trzeba dodatkowych biletów.

KARTA MIEJSKA W PRADZE

karta miejska w Pradze

Inwestycja w kartę miejską może się opłacić. Foto: Prague Card


Prague Card to turystyczna karta Pragi. Karta dostępna jest w trzech wariantach ważności - 2, 3 i 4 dni. Dzięki karcie będziemy mogli korzystać z komunikacji miejskiej oraz zwiedzać największe atrakcje Pragi bez dodatkowych opłat. Dodatkowo karta upoważnia do transportu autokarem z lotniska, skorzystania z autokarowej, dwugodzinnej wycieczki po mieście oraz upoważnia do najróżniejszych zniżek w Pradze.

Cena karty:
2 dniowa - 58 EUR (43 EUR dla osób do 16-go roku życia, osoby poniżej 6 roku życia bez opłat)
3 dniowa - 68 EUR (50 EUR dla osób do 16-go roku życia)
4 dniowa - 78 EUR (57 EUR dla osób do 16-go roku życia)

Oficjalna strona karty: www.praguecard.com

NOCLEGI

noclegi w Pradze

Gdzie tanio spać w Pradze?


Praga posiada rozbudowaną bazę noclegową. Cena za dwuosobowy pokój rozpoczyna się od 100 PLN za dobę, a cena łóżka w pokoju wieloosobowym kosztuje od około 55 PLN za osobę.

Jeżeli chcesz zobaczyć, w których miejscach w Pradze mieszkaliśmy i które miejsca polecamy, a które odradzamy, sprawdź nasz artykuł Noclegi Praga - polecane i odradzane.

Czeskie hotele można podzielić na dwie grupy: tradycyjne, niezbyt duże (do 100 pokoi), z dobrą obsługą i przyjazną atmosferą oraz nowe (należące do międzynarodowych sieci) komfortowe, ale tak ogromne, że tracą ten czeski klimat. Ceny dostosowały się do europejskich standardów. Niestety trzeba pamiętać, że Praga stała się jedną z droższych stolic Starego Kontynentu.

Do wyszukania najtańszych noclegów w Pradze polecam poniższą wyszukiwarkę HotelsCombined. Wyszukiwarka przeszukuje znane systemy rezerwacyjne i pokazuje najniższe ceny na dane noclegi w poszczególnych wyszukiwarkach.

Wykupując nocleg przez powyższą wyszukiwarkę wynagradzasz moją pracę nad stroną.

                    Kwatery prywatne

Bardzo ciekawym rozwiązaniem kwestii noclegu jest skorzystanie z oferty wimdu.pl. Serwis oferuje możliwość rezerwacji prywatnych mieszkań (całych lub samego pokoju) od prywatnych osób. Wimdu jest niezwykle popularne na świecie (ponad 3 000 000 osób wykupiło już nocleg przez ten serwis). Popularność serwisu spowodowana jest niewątpliwie cenami za noclegi, które są dużo niższe od cen noclegu w hotelu czy hostelu. Cena za noc w Pradze zaczyna się już od 60 złotych! Wimdu.pl - sprawdź sam!

WINE & DINE

co warto zjeść w Pradze

Dowiedz się więcej o czeskiej kuchni.


Pod względem jedzenia i picia Praga stoi w czołówce stolic europejskich. Jest tu bez liku barów, pubów, knajp, restauracji, piwiarni, czy winiarni. Nawet w najmniejszej bocznej uliczce można znaleźć ciekawy lokal.

Popisowym daniem, które jako pierwsze kojarzy się z kuchnią czeską to knedliki. Wyróżniamy dwa rodzaje: houskove bułczane i bramborove ziemniaczane. Podawane są z sosem, często jako dodatek do mięs. Z dań mięsnych to svickova polędwica wołowa z sosem śmietankowym, wszelkie golonki. Znany też jest ser smażony. Do picia podają wszechobecne piwo, z mocniejszych trunków jest becherovka, rodzaj ziołowego likieru rodem z Karlovych Var.

                    Polecane miejsca

polecane miejsca w Pradze

Sprawdź jakie lokale w mieście polecamy.


Praga oferuje mnóstwo tanich barów samoobsługowych, coś na kształt polskich barów mlecznych z tradycyjną kuchnią.

Polecamy Havelską Korunę „Ceska Kuchyne” na Havelskiej. Ceny zaczynają się od 80 CZK. Bardzo dobre, czeskie jedzenie w przystępnej cenie. Więcej na: www.havelska-koruna.cz

Restaurace U Knihovny przy Veleslavinova 10. Tradycyjne jadło w okolicach 100 CZK za obiad. Więcej na: www.uknihovny.cz/restaurace_index.html

Kavarna velryba przy Opatovicka 24. Znajdziemy tutaj jedzenie z różnych stron świata w przystępnej cenie od 70 CZK. Więcej na: www.kavarnavelryba.cz/

Restaurace U Pinkasu przy Jungmannovo nam. 15/16. Kolejna dobra, czeska knajpka na każdą kieszeń. Więcej na: www.upinkasu.cz/pc-jidelni_listek

WARTE ODWIEDZENIA

co warto zobaczyć w Pradze

Sprawdź darmowe atrakcje Pragi.


Obowiązkowo w Pradze trzeba zobaczyć Hradczany, przejść mostem Karola, zwiedzić Stare Miasto. W każdej dzielnicy starej Pragi jest mnóstwo atrakcyjnych miejsc. Dzięki zachowaniu pierwotnej zabudowy miasto ma swój własny, niepowtarzalny klimat.

Hradczany – mimo drogich biletów jest to obowiązkowe miejsce do zobaczenia w Pradze. Do zobaczenia: Katedra św. Wita (darmowy wstęp do nawy głównej), Stary Pałac Królewski, Bazylika św. Jerzego, Złota Uliczka, Brama Prochowa, Południowa Wieża Katedry. Bilety do wszystkich miejsc kosztują 350 CZK dla dorosłych i 175 CZK dla dzieci. Warto przyjść o 12.00 na pierwszy dziedziniec, by zobaczyć uroczystą zmianę warty honorowej.

Most Karola – nie da się nie przejść tędy choćby raz.

Rynek Starego Miasta i Zegar Orloj – warto przyjść o pełnej godzinie, by zobaczyć figurki wybijające godzinę na zegarze.

Czeski Bank Narodowy – ekspozycja "Ludzie i Pieniądze" - wstęp darmowy za wcześniejszą rezerwacją.

Klasztor Praskiego Dzieciątka Jezus – darmowe wejście do muzeum.

Senat Czeski – otwarty dla zwiedzających w każdy pierwszy weekend miesiąca.

Na stacji metra Náměstí Míru są najdłuższe praskie ruchome schody mające 87,2 m. Jest to też najgłębsza stacja w mieście 53 m pod powierzchnią ziemi.

Sanktuarium Loretańskie – warto się wybrać w jego pobliże o pełnej godzinie między 8.00 a 18.00, by usłyszeć dźwięk 27 barokowych dzwonów wybijających melodię hymnu maryjnego „Tysiąc razy Cię sławimy”.

Najwyższy budynek Pragi, czyli wieża telewizyjna Žižkov (216 m). Wjazd na 93 m, gdzie znajduje się taras widokowy kosztuje 120 CZK. Przy dobrej pogodzie widoczność nawet na 100 km. W dodatku na Żiżkowie znajduje sie największe skupienie barów na metr kwadratowy. Tu naprawdę czuć klimat Pragi.

                    Muzea / Kultura / Sztuka

muzea w Pradze

Co warto zobaczyć w Pradze?


Narodowe Muzeum Rolnictwa – pierwsza środa miesiąca 13.00-17.00 darmowe wejścia

Muzeum Miejskie Pragi – każdy pierwszy czwartek miesiąca wejście dla uczniów, studentów i seniorów za 10 CZK

Muzeum Wojska – darmowy wstęp przez cały rok

Muzeum Lotnictwa – darmowy wstęp przez cały rok

Muzeum Techniki Wojskowej – darmowy wstęp przez cały rok

Najstarszy browar z własną pijalnią U Fleků – bilet do muzeum 160 CZK. Jego historia sięga 1499 r.

Do tego godne zwiedzenia są takie muzea jak:

Muzeum miniatur, Muzeum seksu, Muzeum tortur, Muzeum Żydowskie, Muzeum figur woskowych, Muzeum Alfonsa Muchy i wiele, wiele innych.

1 czerwca odbywa się w Czechach Noc Kościołów, w którą można odwiedzić za darmo wiele świątyń w całym kraju.

WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE

wskazówki praktyczne dotyczące Pragi

W Pradze należy uważać na kieszonkowców.


- należy uważać na kieszonkowców, którzy czekają w tłumie na nieuważnych turystów
- ciekawostką może być zakup wyrobów kryształowych w Czechach, które mogą w Polsce osiągnąć o wiele większą cenę
- w kraju cztery razy mniejszym od Polski znajduje się aż 12 zabytków wpisanych na listę UNESCO, tylko 1 mniej niż w naszym kraju
- w Czechach obowiązuje bezwzględny zakaz jazdy samochodem po spożyciu alkoholu
- na moście Karola przyjęło się pogłaskać pomnik św. Jana Nepomucena (spełnią się życzenia)
- panie powinny wystrzegać się jakichkolwiek butów na obcasie, ponieważ zwiedzanie Pragi to przede wszystkim spacery po wybrukowanych uliczkach

PRZYDATNE STRONY

przydatne strony o Pradze

Dowiedz się więcej o Pradze.


www.zlotapraga.pl/ - przewodnik po Pradze w języku polskim

www.praga-przewodnik.pl/ - jak wyżej

www.czechtourism.com - oficjalny portal turystyczny Republiki Czeskiej, m.in. w języku polskim

www.prague.eu - strona o Pradze, m.in. w języku polskim

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2017


comments powered by Disqus
Tagi: Praga   Czechy  

REKLAMA

Nasz kanał na YouTube


Facebook

 

REKLAMA
Booking.com

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2018 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ