Oslo

Piękne widoki w Oslo

Praktyczny przewodnik taniego zwiedzania Oslo. Foto: flickr.com


Oslo to jedna z najbardziej multikulturowych stolic świata. Jeżeli wierzyć statystykom, zaledwie co 4 mieszkaniec tego miasta to rodowity Norweg. Nic dziwnego, skoro minimalna płaca to ok. 70zł/h! Te stawki przyciągają jak magnes ludzi z całego świata. Kuszą nie tylko zarobki, ale także duże możliwości rozwoju oraz perspektywa spokojnego życia. „Tanie” zwiedzanie Oslo to pojęcie bardzo względne. Postaramy się jednak pokazać Wam jak przeżyć i nie zbankrutować w najdroższym mieście globu.

Jeżeli myślisz o pracy w Norwegii przeczytaj nasz poradnik "Jak znaleźć pracę w Norwegii?"

DOJAZD DO OSLO

jak dojechać do Oslo?

Jak tanio dotrzeć do Oslo? Foto: bhmpics.com


Ogromna zaletą stolicy Norwegii jest fakt, że możemy się tam dostać naprawdę bardzo tanio. Do Oslo z Polski latają tanie linie lotnicze: Wizzair, Ryanair oraz Norwegian.

Bez większych problemów możemy znaleźć loty w cenie 50 złotych w jedną stronę. Często bilety są jeszcze tańsze! Do Oslo dostaniemy się tanimi liniami z Polski:

Ze Szczecina – Norwegian, Wizzair
Z Poznania – Norwegian, Ryanair, Wizzair
Z Gdańska – Norwegian, Ryanair, Wizzair
Z Wrocławia – Ryanair, Wizzair
Z Łodzi – Ryanair
Z Warszawy – Norwegia, Wizzair
Z Katowic – Wizzair
Z Krakowa – Norwegian, Ryanair

Szczególnie atrakcyjne ceny oferuja irlandzki Ryanair oraz węgierski Wizzair. Regularnie pojawiają się promocje dzięki którym mozemy polecieć za kilkanaście złotych w dwie strony.

TRANSPORT CENTRUM - LOTNISKO

transport z lotnisk Oslo do centrum

W pobliżu Oslo są aż trzy lotniska. Foto: adsoftheworld.com


Problemy zaczynają się zaraz po wylądowaniu w Oslo. Często jest to określenie dość naciągane, bo lotnisko Oslo Torp ma tyle wspólnego ze stolicą, co morze ze Szczecinem. Dzieli je od siebie około 120 kilometrów. Moss Rygge Airport, które obsługuje Ryanaira oddalone jest od centrum Oslo ok. 70km. Jak możemy się domyśleć pokonanie tej odległości wiąże się z kosztami. Sporymi kosztami.

                    Oslo Gardermoen

lotnisko Oslo Gardermoen

Jak dojechać do centrum Oslo z lotniska Gardermoen? Foto: Shutterstock


Jest to główne norweskie lotnisko. Odległość od Centrum Oslo: ok. 50 kilometrów

AUTOBUS

SAS Airport Bus  - Cena: w zależności od przystanku na którym wsiadamy 150-250 NOK. Czas jazdy: ok. 45 minut. http://www.flybussen.no/oslo
Posiada dwie linie dzienną i nocną.  Odjazdy i przyjazdy z Oslo Busterminal.

Nettbuss – na linii Kongsvinger - Arnes – lotnisko. Czas jazdy: ok. 55 minut. http://www.nettbuss.no/. Odjazdy i przyjazdy z Oslo Busterminal

POCIĄG

Airport Express Train – Cena: 170 NOK (ok. 85 zł). Czas przejazdu: ok 20 min. http://www.flytoget.no – specjalna linia łącząca Oslo z lotniskiem

NSB – Cena: 90 NOK. Czas przejazdu ok. 25-40 minut. www.nsb.no
pociągi z Dworca Centralnego o każdej godzinie 21 i 37 po, z lotniska 8 i 38 po. Najbardziej opłacalna możliwość. Z Oslo bierzemy pociąg do Lillehamer lub do Eidsvol i wysiadamy na stacji „Oslo Lufthavn”.

                    Oslo Rygge Moss

Lotnisko Oslo Rygge

Jak tanio dotrzeć do centrum Oslo z lotniska Rygge? Foto: Shutterstock


Odległość od centrum Oslo: ok. 70 kilometrów

AUTOBUS

Ryggeekspressen
– 170 NOK (ok. 85 zł), 300 NOK w dwie strony (240 dla studentów). Dzieci płacą 50% ceny. Czas podroży: 1h  www.rygge-expressen.no. Przyjazdy i odjazdy z Oslo Bus Terminal.

TIMEekspressen – linianr 3 Strømstad-Halden-Sarpsborg–Oslo. Cena 140 NOK (dzieci do lat 4 bezpłatnie, od 4 do 15 lat 50%, od 16 do 26 lat 33% zniżki) Czas podróży: ok. 1h. http://www.nettbuss.no/ekspressbuss/timekspressen Istnieje możliwość rezerwacji biletów przez Internet, które mogą być tańsze niż kupione u kierowcy. 

BUS

PKS Oslo
– Cena: ok. 180 NOK (ok. 90zł). Czas podróży: 1h. www.pksoslo.com, polska firma zajmująca się przewozem osób na terenie Norwegii Za dodatkową opłatą jest możliwość transportu we wskazane miejsce w Oslo.

POCIĄG

NSB – Cena: 151 NOK. Czas podróży ok 1h – 1h 30 min. www.nsb.no (szukamy pociągów odjeżdżających ze stacji Rygge).

Najmniej opłacalna możliwość. Doliczyć trzeba jeszcze czas na przedostanie się do Rygge specjalnym darmowym autobusem. Tańsze i mniej czasochłonne jeżeli musimy dostać się np. do Moss, Mysen, Ski lub Kolboton.

                    Oslo Torp

lotnisko Oslo Torp

Jak tanio dotrzeć do centrum Oslo z lotniska Torp? Foto: Shutterstock


Odległość od Centrum Oslo: 110 kilometrów

Możliwości dojazdu (z przyczyn oczywistych nie bierzemy pod uwagę samochodów)

AUTOBUS


Torpexpressen – 240 NOK (ok. 130zł), w dwie strony 420. Obowiazują zniżki dla dzieci, emerytów i studentów,. Czas podroży: 1h 45min www.torpexpressen.no. Przyjazdy i odjazdy z Oslo Bus Terminal.

BUS


PKS Oslo –. Cena: 170 NOK. Czas podróży: 1h 45 min. www.pksoslo.com, polska firma zajmująca się przewozem osób na terenie Norwegii Za dodatkową opłatą jest możliwość transportu we wskazane miejsce w Oslo.

POCIĄG

NSB – Cena: 245 NOK. Czas podróży 2-3h. www.nsb.no (szukamy pociągów odjeżdżających ze stacji Skien).
Najmniej opłacalna możliwość. Doliczyć trzeba jeszcze czas na przedostanie się do Skien specjalnym darmowym autobusem.

Odważnym lub oszczędnym polecamy łapanie stopa :)

KOMUNIKACJA MIEJSKA

komunikacja miejska w Oslo

Jak poruszać się po Oslo? Foto: flickr.com


Oslo jest znakomicie skomunikowanym miastem. Możemy szybko i bez większych problemów przemieszczać się w granicach norweskiej stolicy oraz pojeździć do okolicznych miast i miasteczek. Jakość oferowanych usług jest również bardzo wysoka. 

Główne środki transportu to: metro (6 linii), pociągi i podmiejskie kolejki, autobusy i tramwaje. Dodatkowo w cenę biletów okresowych wchodzą promy kursujące do pobliskich wysp i fiordów.

ZASADY:

Bilety obowiązują na wszystkie środki transportu w danej strefie. Mając więc bilet na 1 strefę możemy w jej granicach przemieszczać się zarówno pociągami (wszystkimi), metrem, autobusami i tramwajami. Tak samo jeżeli chodzi o kolejne strefy. System ten jest bardzo przejrzysty.

CENY:

Teraz najlepsze, norweskie ceny. Bilet jednorazowy na 1 strefę kosztuje 30 koron (ok. 17zł) Możemy na nim przejechać dowolną trasę, ale w granicach jednej strefy (nieważne której) i jednym środkiem. Za bilet 24-godzinny zapłacimy 80 NOK, a za 7-dniowy 220 NOK. Jednorazowy bilet na dwie strefy  to wydatek rzędu 50 koron (np. przejazd ze strefy 1 do 2 lub z 4 do 3), trzy strefy – 70 koron (np. z 1 do 3, lub z 4 do 2), cztery strefy 90 koron itd.

Oczywiście najbardziej opłacalne jest wykupienie biletów tygodniowych, miesięcznych itd. są one również bardzo drogie, ale i tak dużo bardziej opłacalne niż pojedyncze. Dla przykładu bilet miesięczny na jedną strefę kosztuje 630 koron (ok. 350zł). Zwraca się on jednak już po 21 przejazdach (630:30), czyli zakładając że jednego dnia jedziemy dwa razy po niecałych 11 dniach. Pełną tabelę cen biletów znajdziecie na
http://www.visitoslo.com/en/product/?TLp=182075&Ticket-prices-for-public-transportation-in-Oslo.

KARTA MIEJSKA

karta miejska w Oslo

Oslo Pass można otrzymać za darmo w maju. Foto: visitoslo.com


OSLO PASS

Inną możliwością jest wykupienie specjalnej karty tzw. Oslo Pass, dzięki której będziemy mogli poruszać się wszystkimi środkami komunikacji, a do tego bez wykupywania dodatkowych biletów odwiedzić najciekawsze miejsca stolicy Norwegii. Ponadto możemy korzystać bezpłatnie z parkingów oraz odkrytych basenów, a także liczyć na zniżki w sklepach i restauracjach.

Cena i ważność karty:

24h – 270 NOK, dzieci i seniorzy 120 NOK
48h – 395 NOK, dzieci i seniorzy 145 NOK
72h – 495 NOK, dzieci i seniorzy 190 NOK

Więcej informacji na: http://www.visitoslo.com/en/activities-and-attractions/oslo-pass/prices/

W maju przychodząc do Ratusza w godzinach 10.00-16.00 możemy otrzymać bezpłatnie 24 godzinną kartę OSLO PASS!

NOCLEGI

noclegi w Oslo

Gdzie tanio spać w Oslo? Foto: flickr.com


Nie jest tajemnicą, że noclegi w Norwegii, tak jak i w całej Skandynawii są kosmicznie drogie. Najlepszą opcja jest nocleg u rodziny lub znajomych. Jeżeli takowych brak spróbujmy poszukać szczęścia na CouchSurfingu. W ostateczności zostają nam hostele i hotele. Tych pierwszych w mieście jest jak na lekarstwo, w rozsądnej cenie jeszcze mniej. Orientacyjne ceny polecanych przez nas obiektów noclegowych to:

                    Hotele

Hotele w Oslo

W chwili obecnej nie polecamy żadnych noclegów w hotelach w Oslo. Foto: flickr.com


W chwili obecnej nie polecamy żadnych noclegów w hotelach w Oslo. Naszym zdaniem płacenie ponad 300zł za pokój jedno lub dwuosobowy w najtańszych hotelach to cena zbyt wygórowana jak na porady dotyczące taniego podróżowania. Za cenę dwóch noclegów możemy zorganizować fajny kilkudniowy wyjazd do innego miasta na świecie.

Jeżeli jednak ktoś jest zdecydowany na znalezienie dobrego noclegu w hotelu polecamy nasz poradnik noclegi.

                    Hostele

hostele w Oslo

Polecane hostele w Oslo. Foto: flickr.com


Oslo Hostel/Hotel Apartments - noclegi od 200 NOK (łózko w pokoju 6 osobowym) do 272 NOK  (pokój 2-osobowy)

Oslo Youth Hostel Haraldsheim - łożko w pokojach wieloosobowych (4-6) 265 NOK (ok. 154zł)

Co warto zaznaczyć za cenę łóżka w pokojach wieloosobowych w Oslo moglibyśmy bez większych problemów znaleźć dobry kilkugwiazdkowy hotel w większości krajów świata.

                    Apartamenty

apartamenty w Oslo

W Oslo najtaniej wyjdzie wynajęcie apartamentu. Foto: Shutterstock


Do Oslo najtaniej jest się wybrać większą grupą i wynająć apartament na czas pobytu. Pojedynczy nocleg na osobę nie powinien wtedy przekroczyć 100-130zł, a i standard jest bardzo przyzwoity. Przykładowe obiekty apartamentowe to Chateau Apartments, Gruner Apartment czy wspomniany już Oslo Hostel/Hotel Apartments.

                    Kwatery prywatne

Bardzo ciekawym rozwiązaniem kwestii noclegu jest skorzystanie z oferty wimdu.pl. Serwis oferuje możliwość rezerwacji prywatnych mieszkań (całych lub samego pokoju) od prywatnych osób. Wimdu jest niezwykle popularne na świecie (ponad 3 000 000 osób wykupiło już nocleg przez ten serwis). Popularność serwisu spowodowana jest niewątpliwie cenami za noclegi, które są dużo niższe od cen noclegu w hotelu czy hostelu. Wimdu.pl - sprawdź sam!

NAJTAŃSZE NOCLEGI

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Porównywarka przeszukuje wszystkie znane strony rezerwacyjne i przedstawia nam najniższe ceny dostępne w internecie. Wybierz termin swojej podróży, liczbę osób i zobacz najtańsze oferty w Oslo!

Porównuj oferty z setek stron rezerwacyjnych i oszczędzaj nawet do 80%

WINE & DINE

co warto zjeść w Oslo

Dowiedz się więcej o norweskiej kuchnii. Foto: Shutterstock


Patrząc na główną ideę naszej strony, a mianowicie ukazywanie tanich sposobów na podróżowanie ciężko nam wskazać coś odpowiedniego w Oslo. Najważniejszą radą jaką możemy dać jest zabranie jak największej ilości jedzenia. Własny prowiant wyniesie nas kilkanaście razy taniej niż jego norweski odpowiednik.

Unikajmy stołowania się w barach i restauracjach Oslo jeżeli nie chcemy szybko zbankrutować. Najtańszą opcją jest McDonalds i Cheesburgery po 10 koron (6zł). Niedrogie posiłki oferuje takze miejscowa IKEA :)

Jeżeli musimy coś zjeść, to najlepiej zrobić zakupy w supermarkecie (najtańsza jest Rema 1000). Za rozsądną cenę w Norwegii kupić możemy ryby. Norweski łosoś jest tu tańszy niż kurczak! Jeżeli musimy zjeść na mieście, najtaniej wyjdą fast-foody lub bary z kebabem. Koszt obiadu w restauracji zaczyna się od ok. 120zł. Dlatego warto zadbać o kuchnię lub aneks kuchenny w hotelu i gotować sobie samemu, co wyjdzie z pewnością najtaniej.

WARTE ODWIEDZENIA

co warto zobaczyć w Oslo

Sprawdź darmowe atrakcje miasta. Foto: flickr.com


Jak się okazuje pobyt w Oslo nie musi kosztować fortuny. Możemy dużo zobaczyć za darmo.

SPACERY

Spacerowanie to wspaniała forma odkrywania miasta, zarówno jego centrum, jak i sąsiednich dzielnic. Oczywiście dobrze jest zawsze wybrać właściwy punkt do rozpoczęcia spaceru – na szczęście w Oslo jest sporo takich wspaniałych punktów startowych. Na przykład teren wokół twierdzy Akershus nadaje się idealnie do przyjemnej pieszej wędrówki połączonej z historią i fantastycznym widokiem na port. Inne godne polecenia miejsca to Ekeberg (najbardziej malownicza trasa, która biegnie tak samo, jak tory tramwajowe, z Gamlebyen na wzgórze), Frognerseteren (dostępne metrem i doskonały punkt startowy wypadu do lasu Oslomarka, gdzie na turystów czekają liczne ścieżki spacerowe). A miłośnicy miejskich rozrywek powinni wybrać się na najwyższe piętro hotelu Radisson Plaza w pobliżu dworca głównego w Oslo

Spacer nad rzeką Akerselva, z licznymi wodospadami, żelaznymi mostami, małymi parkami i starymi młynami  to również ciekawa propozycja. Warto wejść na wzgórze Telthusbakken i zatrzymać się w starym kościele Aker, w malowniczej świątyni, którą zainspirował Edwarda Muncha i wielu innych artystów. A stąd można wrócić do centrum przez tętniącą życiem dzielnicę Grünerløkka lub z powrotem do Pałacu Królewskiego przejść przez zielony Cmentarz Naszego Zbawiciela, gdzie znajdują się groby znamienitych Norwegów takich jak Muncha, Ibsena i Bjørnsona.

PARKI

Park
pałacowy to popularne miejsce spacerów zarówno wśród mieszańców, jak i turystów – codziennie o godzinie 13.30 można tu zobaczyć zmianę warty. Lub zajrzeć do Ogrodu Botanicznego  w Tøyen (obok Muzeum Muncha we wschodniej części miasta), który został założony w 1814 roku i posiada ponad 7500 różnych gatunków roślin. Szczególnie piękny wiosną, gdy wszystko kwitnie, a jesienią ze względu na kolorowe liście. Park Vigelanda w Frogner to jeszcze jedna ciekawa propozycja – ten park, z 212 rzeźbami, to jedna z największych atrakcji Oslo, którą koniecznie trzeba zobaczyć.

MUZEA

Do kilku najważniejszych muzeów i galerii w Oslo w niedziele można wejść za darmo. Warto zatem wybrać się do Galerii Narodowej i Narodowego Muzeum Sztuki Współczesnej, dwóch najlepszych norweskich galerii sztuki; Muzeum Architektury, zaprojektowanego przez Sverra Fehna; Muzeum Historycznego, które posiada fascynujące zbiory z całego świata, a także norweskie zabytki sztuki sakralnej i kolekcję monet; Muzeum Sztuki Ozdobnej i Designu, które wystawia zarówno norweską, jaki i międzynarodową sztukę użytkową, modę i design od VII wieku po czasy współczesne. Muzeum Stenersena, z bogatymi zbiorami nowoczesnego malarstwa norweskiego; oraz świeżo wyremontowane można zwiedzić bezpłatnie także we wtorki.

INNE ATRAKCJE

Wymieniając inne darmowe atrakcje nie należy zapomnieć o Ratuszu Oslo, którego ogromne malowidła ścienne, wynik współpracy kilku znamienitych norweskich artystów z początku XX wieku, trzeba koniecznie zobaczyć podczas pobytu w Oslo; o gmachu Opery, który uroczyście otwarto w Bjørvika w kwietniu 2008 roku (jego budowa pochłonęła gigantyczną kwotę tj. 4,3 miliarda norweskich koron), to najczęściej odwiedzana budowla stolicy; i wreszcie o siedzibie Parlamentu – tutaj na szczególną uwagę zasługuje sala główna, w której odbywają się posiedzenia i debaty (wycieczki z przewodnikiem w języku angielskim w każdą sobotę od października do czerwca, oprócz Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocnych, inne terminy dostępne dla grup).

PŁYWANIE, NARTY, ŁYŻWY

Ale jeśli to wszytko brzmi zbyt intelektualnie, można popływać lub pojeździć na łyżwach na lodowisku, wybór zależy od pory roku. Niedaleko od centralnego Oslo znajdują się liczne plaże. Do Bygdøy jedzie się, aby popływać w Huk, ostatni przystanek linii autobusowej 30A lub w Paradisbukta (o trafnej nazwie Rajska Zatoka). Można też wybrać się na jedną z wielu wysepek na Oslofjordzie. Jeszcze inna alternatywa to odpoczynek nad jednym z kilku jezior w lesie Oslomarka (z których najbardziej popularne jest jezioro Sognsvann).

A może pobyt w zimie? Wtedy warto pomyśleć o łyżwach lub nartach. Oslomarka, ogromny las rozciągający się na wzgórzach ponad miastem, to mnóstwo szlaków przygotowanych dla miłośników narciarstwa biegowego, za korzystanie z których nie pobiera się żadnych opłat, a po powrocie do centrum można udać się na lodowisko Narvisen, tuż przy ulicy Karla Johansa, czynne od grudnia do lutego lub na inne usytuowane przy Stadionie Frogner, od końca stycznia do połowy marca – na oba wstęp wolny.

TARGI, BAZARY

Targi to znakomita okazja do spotkań z lokalną społecznością. Targ z rzeczami używanymi i antykami na placu Vestkanttorvet w Majorstuen odbywa się w każdą sobotę od marca do grudnia, natomiast we wschodniej części miasta w każdą niedziele pchli targ, Birkelund w Grünerløkka przyciąga wszystkich turystów.

Dużą popularnością wśród przybyszów do Oslo w grudniu cieszą się bożonarodzeniowe kiermasze świąteczne – dwa najważniejsze to jeden przy Rådhusplassen (duży plac przed Ratuszem), a drugi w Muzeum Sztuki Ludowej na Bygdøy. Zainteresowani produktami spożywczymi powinni zaś wybrać się na Festiwal Matstreif (również na placu Rådhusplassen) pod koniec września.

FESTIWALE I IMPREZY

A na zakończenie trzeba jeszcze wspomnieć o licznych darmowych festiwalach i imprezach odbywających się w Oslo przez cały rok. Najważniejsze z nich to zawody Pucharu Świata w Narciarstwie Klasycznym FIS na obiekcie Holmenkollen (luty-marzec), kiedy to tysiące entuzjastów sportów zimowych gromadzi się w Oslomarka na jednej z największych imprez roku; Dzień Muzyki Narodowej w czerwcu, kiedy sceny pod gołym niebem pojawiają się na terenie całego miasta, a muzykę słychać w każdym zakątku; Festiwal Mela w sierpniu, wielokulturowy festiwal poświęcony światowej muzyce, z pokazami filmów i różnorodnymi wystawami; i wreszcie Noc Kultury w Oslo we wrześniu, kiedy w stolicy swoje drzwi otwierają wszystkie muzea i odbywają się liczne imprezy towarzyszące.

Również warto pamiętać, że w maju biura turystyczne organizują akcję pod hasłem Turysta w Twoim mieście, podczas której każdy w Oslo ma szansę otrzymać całodniową kartę, Oslo Pass, upoważniającą do bezpłatnego wejścia do muzeów, atrakcji turystycznych i do korzystania z darmowych przejazdów środkami transportu miejskiego. Wystarczy przyjść do Ratusza Oslo między godziną 10.00 a 16.00, aby otrzymać taką kartę. No i oczywiście, jeszcze jedna ważna informacja: 17 maja, dzień Narodowego Święta Norwegii, z paradami, flagami, fajerwerkami i wspaniałą atmosferą na terenie całego kraju – wyjątkowy czas, aby odwiedzić Oslo.

Za: www.visitnorway.com

                    Pozostałe atrakcje

Atrakcje w Oslo

Za co warto zapłacić? Foto: flickr.com


W Oslo jest oczywiście kilka miejsc, za wstęp do których musimy zapłacić. Należą do nich przede wszystkim:

Muzeum Sportów Zimowych na skoczni Oslo Holmenkollen - bilet normalny 110 NOK, dzieci 55 NOK, emeryci i studenci 90 NOK

Muzeum Techniki i Nauki - bilet normalny 100 NOK, dzieci 50 NOK, emeryci i studenci 50 NOK

Muzeum Wikingów oraz inne muzea na wyspie Bygdoy - bilety wstępu niedrogie, jest tam kilka muzeów związanych z morzem i wikingami. Na Bygdoy możemy połynąć z Akker Bryge stateczkiem za 30 NOK lub za darmo jeżeli mamy bilet jednodniowy lub dłuższy

Muzeum Muncha - ze słynnym obrazem "Krzyk". Bilet normalny 90 NOK, dzieci poniżej 16 lat za darmo, emeryci i studenci 50 NOK

Galeria Narodowa - bilet normalny 50 NOK, dzieci 30 NOK, emeryci i studenci 30 NOK

Park Rozrywki TusenFryd - bilety bardzo drogie od 270 NOK dla dzieci i 345 NOk dla dorosłych

WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE

wskazówki praktyczne dotyczące Oslo

Oslo najlepiej odwiedzić latem. Foto: flickr.com


- przed wylotem do Oslo upewnij się, że masz wszystkie niezbędne rzeczy takie jak kosmetyki, leki itd. Ich ceny w Norwegii szokują!
- pamiętaj o godzinach sprzedaży alkoholu
- nie zapomnij ubezpieczyć się przed wyjazdem! Konieczność zwrotu kosztów leczenia jest tragiczną perspektywą
- Oslo nie jest dużym miastem, spokojnie można obejść centrum i okolice bez korzystania z komunikacji miejskiej, zostawiając przy tym cenne korony w kieszeni
- zdarzają się problemy z kartami płatniczymi, niektóre miejsca nie akceptują kart MasterCard. Warto więc mieć minimum dwie, w tym awaryjnie jedną kredytową

PRZYDATNE STRONY

przydatne strony dotyczące Oslo

Dowiedz się więcej. Foto: flickr.com


www.visitoslo.com - strona dla turystów odwiedzających Oslo

www.ruter.no - kominkacja miejska

www.nsb.no - pociągi norweskie

www.finn.no - mieszkania, praca, aukcje itd. w Oslo i Norwegii

 

 
 

comments powered by Disqus
Tagi: Oslo   Norwegia  

REKLAMA

Nasz kanał na YouTube


Facebook

 

REKLAMA
Booking.com

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2018 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ