Berlin - przewodnik

Panorama Berlina

Weekend w Berlinie można spędzić już za 300 złotych. Foto: Reinhard Link, flickr.com


Stolica Niemiec to historyczne miasto, które przez parę dekad było symbolem podziału między kapitalistycznym i wolnym zachodem, a komunistycznym i zamkniętym wschodem. Berlin to również z jednej strony nowoczesne, świetnie zorganizowane miasto, a z drugiej architektoniczna perełka i gratka dla miłośników historii. Co ważne stolica naszych sąsiadów jest centrum kulturalno-koncertowym w Europie środkowej. Co roku koncerty organizowane są tu koncerty największych i najpopularniejszych zespołów na świecie. W Berlinie każdy znajdzie coś dla siebie, a niejedna osoba zakocha się w tym mieście i nieraz do niego wróci.

DOJAZD DO BERLINA

najlepszy i najtańszy dojazd do Berlina

Jak tanio dotrzeć do Berlina? Foto: bhmpics.com


Z Polski do stolicy Niemiec można dojechać na wiele sposobów. Obok samolotu mamy do wyboru chociażby pociąg czy autobus. W przypadku Berlina taniej wychodzi dotrzeć na miejsce autobusem czy pociągiem ze Szczecina aniżeli samiolotem.

                    Loty

Jak najtaniej dostać się do Berlina

Samoloty nie są najtańszym wariantem w przypadku dojazdu do Berlina. Foto: Shutterstock


Lotniska w Berlinie to bardzo często bazy wypadowe do różnej długości podróży lotniczych. Do Berlina dolecimy na pewno bezpośrednio z prawie każdego zakątka Europy. Do niemieckiej stolicy dolecimy z wielu polskich miast, ale ceny nie są korzystne. Za to w dwie strony musimy liczyć nawet 400-500zł!

Nie ukrywamy, że w związku z niewielką odległością stolicy Niemiec od dużych polskich miast oraz wysoką ceną biletów lotniczych, warto rozważyć transport samochodem, busem bądź też pociągiem. 

                    Inne

PolskiBus jest najlepszą alternatywą aby dojechać do Berlina. Foto: flickr.com


Autobus.
Kolejna opcja, czyli podróż z firmą Polskibus, ma w ofercie bardzo ciekawe rozwiązanie pod kątem finansowym. Z około dwu-trzytygodniowym, wyprzedzeniem czasowym podróż do Berlina może kosztować nas już 30 zł od osoby. W porównaniu do Eurolines oferta wydaje się już być ciekawa. Jedynym mankamentem jest to, że z Poznania do stolicy Niemiec, autobus jedzie 4,5 godziny. Oprócz Poznania polskie busy wyjeżdżają również z Łodzi i Warszawy. Podsumowują, jest to oferta ciekawa, ale dla osób, które dysponują większą ilością czasu. Co ważne firma Polskibus dowiezie nas w zasadzie do centrum miasta, bowiem podróż kończy się na Zentraler Omnibusbahnhof ZOB w Berlinie, skąd dość łatwo dotrzeć w inne rejony stolicy Niemiec.


Więcej na: www.polskibus.com

Inną alternatywą są linie Simple Express, które już od 3 euro oferują podróż na trasie Warszawa - Poznań - Berlin. Więcej na www.simpleexpress.eu.

Przeczytaj także: Relacja z podróży Simple Express >>


Pociąg
Do Berlina można dojechać również pociągiem. Ze Szczecina do Berlina jeżdzi bezpośredni pociąg. Czas podróży trwa 2,5 godziny, po których powinniśmy znaleźć się na stacji Berlin Gesundbrunnen, skąd co do centrum zabierze nas metro, bądź też S-Bahn. Bilet kosztuje 10 euro jedną stronę dla osoby dorosłej (7,5 euro ulgowy).  W cenie wliczony jest również bilet na komunikację miejską w Berlinie na strefy AB. Jeżeli uda nam się „zwerbować” 4 dodatkowych ludzi (czy mniej, w zależności od tego w ile osób jedziemy) przejażdżka wyniesie nas niecałe 6 euro na osobę w dwie strony (26 euro na 5 osób), a w cenie będziemy mieli dodatkowo możliwość darmowego korzystanie z wszelkiej komunikacji miejskiej w Berlinie na okres obowiązywania biletu. Tutaj niestety pojawia się problem, bo bilet obowiązuje od 9.00 w dniu, w którym zakupiliśmy bilet (nieważne czy rano czy wieczorem) do 3.00 następnego dnia. Bilet na jedną osobę, w jedną stronę również nie jest drogi - bez żadnej promocji kosztuje 10 euro (przy tej opcji też mamy możliwość poruszania się komunikacją miejską w określonych ramach czasowych). Podsumowując, bez żadnych zniżek i biletów grupowych za połączenie do Berlina zapłacimy i 10 euro.

TRANSPORT LOTNISKO - CENTRUM

Jak z lotniska dojechać do centrum Berlina?

Transport z berlińskich lotnisk do centrum. Foto: adsoftheworld.com


W Berlinie funkcjonują dwa duże, międzynarodowe lotniska. O ile większość turystów odwiedzających Berlin przyjedzie do stolicy Niemiec samochodem, pociągiem bądź też busem, o tyle wielu podróżnych z Polski wybiera berlińskie lotniska jak początek, albo też koniec swojej międzynarodowej, lotniczej eskapady.

                    Berlin Schonefeld

Lotnisko Berlin Schonefeld

Lotnisko Berlin - Schonefeld.


Na lotnisko Schonefeld możemy dotrzeć busami z praktycznie każdego polskiego miasta usytuowanego na zachodzie kraju. Przewoźników jest bardzo wielu, a ceny dość zróżnicowane. Przykładowo bus ze Szczecina, jadąc np. Berlinią na lotnisko Schonefeld będzie nas kosztował 79 zł w jedną stronę, a cena przejazdu Polskim Busem z Poznania ukształtuje się w (w zależności o terminu zakupu) przedziale 30 - 85 zł.

Zaletą lotniska jest jego lokalizacja. Port lotniczy Berlin Schonefeld znajduje się stosunkowo blisko centrum, przez co można dostać się tam zarówno liniami S-bahn, jak również autobusami, koleją czy taksówkami. Zanim przejdziemy co opisywania poszczególnych form dojazdów z i na lotniska trzeba zaznaczyć, że Berlin podzielony jest na 3 strefy: A, B i C. Jak łatwo zgadnąć, strefa A to centrum, natomiast lotnisko znajduje się w strefie C. Jak na europejskie miasto przystało, w Berlinie jeden bilet obowiązuje na każdy środek transportu w ramach strefy.

Komunikacja miejska:
Z Schonefeld do centrum (Berlin Hauptbahnhof) dojedziemy: 
- S-Bahn linii: S5, S7, S8, S9, S45
- Airportexpressem linii: RB 14

W związku z tym, że jest to podróż ze strefy C do strefy A, cena pojedynczego biletu dla osoby dorosłej wynosi 3,10 EUR / 2,20 EUR (bilet ulgowy).

Więcej na: www.berlin-airport.de i www.bvg.de
Uwaga: Bilety pojedyncze są ważne tylko w jednym kierunku. Przesiadki są dozwolone

                    Berlin Tegel

Lotnisko Berlin Tegel

Lotnisko Berlin Tegel.


Lotnisko Tegel jest w porównaniu do Schonefeld mniej popularne. Z Polski również dotrzemy tutaj busami, za w miarę podobne pieniądze jak na lotnisko Schoenefeld.

Komunikacja miejska

- Z Tegel na Hauptbahnhof Berlin dojedziemy autobusem TXL

- Do centrum, a dokładniej w okolice ogrodu zoologicznego dotrzemy autobusami X9 i 109

Cena każdego z wyżej wymienionych połączeń wynosi około 2,40 EUR / 1,50 EUR (ulgowy)

Więcej na: www.berlin-airport.dewww.bvg.de

KOMUNIKACJA MIEJSKA

komunikacja miejska w Berlinie

Komunikacja miejska w Berlinie.


Komunikacja miejska w Berlinie, podobnie jak i w całych Niemczech zaprojektowana została tak, by być konkurencyjną w stosunku do samochodów. Rzeczywiście, z własnego doświadczenia wiem, że poruszanie się w Niemczech metrem, autobusem czy też tramwajem należy do szybkich i bezstresowych. Jak w każdym dużym niemieckim mieście, tak samo w Berlinie możemy poruszać się autobusami, tramwajami, S-Bahn czy też metrem. Jak wspomniałem już wcześniej dobrym rozwiązaniem jest to, że na każdy środek komunikacji kupujemy jeden rodzaj biletu, co oznacza, że nie musimy nosić milionów papierków w kieszeni. Wystarczy jeden bilet. Zniżki dotyczą dzieci w wieku 6 do 14 lat. Do 6. Roku życia nasze pociechy podróżują berlińską komunikacją miejską za darmo.

Bilety ważne przez jeden dzień

- Kurzestrecke - Najprostszy i najbardziej podstawowy bilet na komunikację miejską kosztuje 1,40 EUR. W tej cenie możemy przemieścić się dowolnym środkiem transportu w ramach strefy A (Nie dotyczy kolei) maksymalnie cztery przystanki.

- Einzelfahrausweis – Bilet, który upoważnia nas do jednorazowego przejazdu w ramach stref, na które go wykupimy. Istnieją warianty: AB, BC, ABC kosztujące odpowiednio: 2,40 EUR, 2,80 EUR i 3,10 EUR za bilety normalne oraz 1,5 EUR, 1,9 EUR oraz 2,2 EUR za ulgowe.

- 4 – Fahrten – Karten – Berlin – Bilet upoważnia do podróży w ramach stref AB. Jest to oferta skierowana typowo do turystów. Polega na tym, że w ramach tego biletu określamy sobie cel (np. muzeum techniki) i możemy tam dojechać taką ilością środków komunikacji i takimi trasami na jakie sami mamy ochotę. Przewoźnik daje swoim klientom 120 minut od czasu skasowania. Na jednym bilecie możemy łącznie wybrać maksymalnie 4 cele. Taki bilet można wykorzystać 4 razy (do czterech różnych destynacji) i kosztuje on 8,40 EUR.

- Tageskarte – Bilet jednodniowy, na dowolną liczbę przejazdów. Ważny do godziny 3.00 rano następnego dnia. Dostępny na strefy AB, BC, ABC. Cena wynosi odpowiednio 6,50 EUR, 6,80 EUR, 7,00 EUR. Co ciekawe posiadając ten bilet w podróży może zupełnie za darmo towarzyszyć nam nasz pies.

-7-Tage-Karte – Bilet 7-dniowy. Opłaca się jeżeli będziemy używać komunikacji miejskiej minimum 5 z 7 dni. Istnieją warianty: AB, BC, ABC kosztujące odpowiednio: 28,00 EUR, 28,90 EUR i 34,60 EUR.

Bilety grupowe

- Kleingruppen – Tageskarten – Bilety grupowe, ważne jeden dzień. Umożliwiają przejazd maksymalnie 5 osobom. Sprzedawane w systemie „strefowym” tzn. AB, BC, ABC kosztują odpowiednio 15,50 EUR, 15,80 EUR, 16,00 EUR. Tutaj również przewoźnik zezwala na darmowe zabranie ze sobą pieska.

Więcej informacji na:
http://www.bvg.de/index.php/en/17181/name/Fares+Overview.html

KARTA MIEJSKA

karta miejska w Berlinie

Berlin przygotował dla turystów aż dwie karty miejskie! Foto: flickr.com


Berlin WelcomeCard 2012 – Obowiązuje na strefy AB i ABC. Dostępne są karty ważne przez 48 godzin, 72 godziny bądź też 5 dni. Ceny na strefę AB odpowiednio: 18,50 EUR (48h), 24,50 EUR (72h). Dla strefy ABC ceny wynoszą: 20,50 EUR (48h), 26,50 EUR (72h). Pakiety dostępne są w automatach lub też wszystkich puntach sprzedaży DB oraz BVG. W zamian otrzymujemy:

- darmowe przejazdy całą komunikacją miejską i podmiejską w ramach wykupionej strefy
- od 25 % do 50 % zniżek na różnego rodzaju usługi u 200 berlińskich partnerów
- specjalne rabaty dla dzieci u wybranych partnerów
- porady i triki umożliwiające oszczędne zwiedzanie Berlina
- wielojęzyczny poradnik, mapa miasta oraz mapa komunikacji miejskiej.

Wszystkie rodzaje kart oraz dokładny ich opis oraz ceny znajdziecie na: www.bvg.de/index.php/en/17179/name/Berlin+WelcomeCard.html

Berlin CityTourCard 2012 – Obowiązuje na strefę AB, ale po dopłaceniu około 1,50 EUR można zwiększyć zasięg o strefę C. Dostępne są bilety ważne przez 48 godzin, 72 godziny, albo 5 dni. Ceny wynoszą odpowiednio: 16,90 EUR, 22,90 EUR, 29,90 EUR. Karty są dostępne we wszystkich rodzajach punktów sprzedaży. CityTourCard uprawnia nas do:

- darmowego korzystania z komunikacji miejskiej w danej strefie na czas trwania karty
- 15% oszczędności na ponad 48 berlińskich atrakcji turystycznych
- Składana mapa Berlina oraz sieci S-Bahn i U-Bahn

Więcej na: www.bvg.de/index.php/en/17180/name/Berlin+CityTourCard.html

BERLIN - NOCLEGI

Noclegi w Berlinie

Gdzie tanio spać w Berlinie?


Berlin należy do dość drogich miejsc, jeżeli chodzi o nocleg. Za noc w dwuosobowym pokoju zapłacisz od około 130 PLN, natomiast łóżko w pokoju wieloosobowym będzie kosztować od około 35 PLN.

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Porównywarka przeszukuje wszystkie znane strony rezerwacyjne i przedstawia nam najniższe ceny dostępne w internecie. Wybierz termin swojej podróży, liczbę osób i zobacz najtańsze oferty w Berlinie!

Korzystając z powyższej wyszukiwarki i rezerwując przez nią nocleg, wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com.

                    Hotele

hotele w Berlinie

Polecane hotele w Berlinie. Foto: flickr.com


Jak wiadomo, naszym motywem przewodnim jest tanie zwiedzanie. Nikt jednak nie powiedział, że tanio znaczy niewygodnie, czy w nieciekawych warunkach. Często za dość rozsądne pieniądze można wynająć pokój w dobrym, kilkugwiazdkowym hotelu. Nie jest to oczywiście regułą i tak naprawdę zależy od czynników, których nie da się do końca przewidzieć, dlatego wszystkim czytelnikom polecam skorzystać z naszej wyszukiwarki na stronie głównej, dzięki której będziecie mogli znaleźć najlepsze oferty na interesującą Was datę. Poniżej przedstawiamy parę przykładów, wyszukiwanych z dwutygodniowym wyprzedzeniem (ceny promocyjne!).

Grand City Hotel Berlin East**** - Za miejsce w pokoju dwuosobowym 36 EUR za noc. Hotel usytuowany jest przy Landsberg Alee 203 w dzielnicy Lichtenberg.

Holiday Inn Garden Court Berlin Kurfuerstendamm**** - Za dwuosobowy pokój zapłacimy tutaj 44 EUR

                    Hostele

Hostele w Berlinie

Polecane hostele w Berlinie. Foto: flickr.com


Na początek warto napisać parę słów o Hostelach. W Berlinie jest około 90 samych hosteli. Głównym kryterium podróży na portalu taniezwiedzanie.com jest oczywiście cena, więc głównie pod tym względem dobieraliśmy poszczególne hostele. Oczywiście wzięliśmy również (w miarę możliwości) pod uwagę odległość od centrum tak, aby nasi czytelnicy nie musieli wydawać fortuny na bilety, czy iść półtorej godziny do centrum. Ceny sprawdzane były z 3 tygodniowym wyprzedzeniem!

Ab Greifhostel Berlin Prenzlauer Berg – Hostel znajduje się przy Greifswalder Str. 154 bardzo blisko przystanku S-Bahn o nazwie „Greifswalder Strasse”. Dodatkowo jest on zlokalizowany stosunkowo blisko centrum, więc jeżeli ktoś lubi dłuższe spacery bez problemu może dojść do serca Berlina na piechotę. Cena za miejsce w pokoju 10-osobowym, to około 35 zł zł za noc.

Goldmarie – Goldmarie Hostel usytuowany jest przy znajomo brzmiącej Warschauer Strasse 58. Uwaga: hostel schowany w głębi ulicy! W porównaniu do poprzedniego miejsca, Goldmarie jest trochę bardziej oddalony od centrum, jednak w pobliży znajduje się duża stacja S-Bahn o nazwie „Warschauer Strasse”, skąd łatwo i szybko dotrzemy do centrum. Cena za miejsce w pokoju 6-osobowym to 35 zł za noc*, a w 8-osobowym 26 zł za noc.

Comfy Little Corner – Trzecia polecana przez nas pozycja zlokalizowana jest na zachodzie Berlina, w podobnej odległości od centrum, jak Goldmarie Hostel. Comfy położony jest przy Zwinglistrasse 39, niedaleko berlińskiego ogrodu zoologicznego. Kawałek na zachód od hotelu znajduje się stacja metra „Turmstrasse”, skąd szybko dotrzemy do centrum. Cena za noc w 6-osobowym pokoju wynosi ok. 45 zł za noc*, natomiast w 9-osobowym 30 zł za noc.

                    Kwatery prywatne

Bardzo ciekawym rozwiązaniem kwestii noclegu jest skorzystanie z oferty wimdu.pl. Serwis oferuje możliwość rezerwacji prywatnych mieszkań (całych lub samego pokoju) od prywatnych osób. Wimdu jest niezwykle popularne na świecie (ponad 3 000 000 osób wykupiło już nocleg przez ten serwis). Popularność serwisu spowodowana jest niewątpliwie cenami za noclegi, które są dużo niższe od cen noclegu w hotelu czy hostelu. Cena za noc w Berlinie zaczyna się już od 23 złotych! Wimdu.pl - sprawdź sam!

WINE & DINE

co warto zjeść w Berlinie

Dowiedz się więcej o niemieckiej kuchnii. Foto: Shutterstock


Zanim przejdę do konkretnych lokali, warto przybliżyć przysmaki, które w Niemczech zjeść można wszędzie za rozsądną cenę. 

Przede wszystkim niemiecki Bratwurst z bułką. Przysmak ten można dostać praktycznie na każdym rogu, w każdym niemieckim mieście. Wiele osób za nim nie przepada, ale naszym zdaniem warto choć raz go spróbować, bo różni się smakiem od powszechnie przez nas znanej kiełbasy.

Kolejną tanią, a przede wszystkim wartą w Niemczech spróbowania potrawą jest Kebab. Brzmi to może dość dziwnie, ale z własnego doświadczenia wiem, że niemieckie kebaby, szczególnie serwowane w Berlinen Doener Kebab są naprawdę godne polecenia. Warto zaznaczyć, że w związku z nasiloną migracją ludności tureckiej do Niemiec, kebaby stały się tam bardzo popularne.

Piwo. W Niemczech koniecznie trzeba spróbować piwa. Nie dość, że jest ono tanie, to gama produktów jest bardzo rozbudowana. Co ważne, Niemcy stawiają na lokalne browary, przez co w każdym landzie, ba! W każdym mieście oprócz piw ogólnie dostępnych w całym kraju na półkach sklepowych znajdziemy różne marki regionalne w zależności od tego, w jakim regionie akurat przebywamy.

                    Polecane miejsca

Sprawdź jakie lokale w mieście polecamy. Foto: sheraton.com


Unsicht-Bar Berlin – Dark restaurant, czyli miejsce w którym podczas konsumpcji posługujemy się tylko dotykiem, smakiem i zapachem. Poprzez totalną ciemność i co za tym idzie brak możliwości posługiwania się wzrokiem, organizm automatycznie wyostrza pozostałem zmysły. Warto się tam wybrać nie tylko z powodu dobrego jedzenia, ale również dla samego unikatowego przeżycia. więcej na: www.unsicht-bar-berlin.de

Amrit – Sieć restauracji serwująca w Berlinie indyjskie potrawy. Według relacji jednej z naszych czytelniczek jedzenie jest bardzo smaczne, lecz jednocześnie oferowane w przystępnych cenach. Po smacznym obiedzie, możemy odprężyć się przy smacznych i również stosunkowo niedrogich drinkach. więcej na: www.amrit.de

WARTE ODWIEDZENIA

co warto zobaczyć w Berlinie

Sprawdź darmowe atrakcje miasta. Foto: flickr.com


Jak zwiedzać Berlin żeby nie wydać ani złotówki i jednocześnie nie czuć niedosytu? Przede wszystkim musicie zobaczyć Bramę Brandenburską. Symbol Berlina i zimnej wojny oddzielał niegdyś wschodnią część miasta od zachodniej. Dziś ta monumentalna budowla stanowi symbol Berlina i zarazem swoisty łuk triumfalny. Niedaleko Bramy znajduje się Reichtag. Jest to na pewno miejsce, które warto zobaczyć choćby z architektonicznego punktu widzenia. Od Reichtagu i Bramy Brandenburskiej jest tylko rzut kamieniem do bardzo znanego bulwaru Unter den Linden skąd dojdziemy do kolejnego miejsca -  Wyspy Muzeów. Jest to 5 muzeów światowej klasy zlokalizowanych na malutkiej wysepce nad Sprewą. Jeżeli jesteśmy już przy muzeach, nie wolno zapomnieć o East Side Gallery Berlin. Jest to kawałek (dość spory!) muru berlińskiego na którym znajduje się ponad 100 obrazów stworzonych przez artystów z całego świata. Jest to największe muzeum na wolnym powietrzu na świecie! Kolejne miejsce to Pomnik Holocaustu w Berlinie. Wszyscy fani nowoczesnej architektury oraz pięknych wystaw (szczególnie w czasie adwentu) powinni zobaczyć Potsdamer Platz i Sony Center. Oprócz tego warto zajrzeć do kościoła protestanckiego, który jest jednym z najbardziej monumentalnych budynków w Berlinie. Na koniec możecie odpocząć w Tiergarten, zlokalizowanym w samym centrum Berlina niedaleko ogrodu zoologicznego.

                    Pozostałe atrakcje

Warto zapisać się na darmowe zwiedzanie miasta. Foto: flickr.com


W Berlinie znajdziecie również całą masę darmowych albo prawie darmowych miejsc, które warto odwiedzić. Poniżej przedstawiamy Wam skróconą listę:

MUZEA  

- Muzeum Gugen – Za darmo wejdziemy tam w każdy poniedziałek od 10.00 do 20.00
- Märkisches Museum – Za darmo w każdą pierwszą środę miesiąca
- Akademia Sztuki przy Pariser Platz i Hanseatweg – Darmowy wstęp w każdą pierwszą niedzielę miesiąca od 11.00 do 20.00
- Domäne Dahlem – W każdą środę od 10.00 do 18.00 wejdziemy tam za darmo
- Muzeum Wodociągów – Za darmo wejdziemy tam w każdy ostatni piątek miesiąca

ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM ZA DARMO

- Brewer’s Free Tour – Tour zaczyna się codziennie naprzeciwko stacji S-Bahn „Friedrichstrasse” o 13.00. Turystom pokazane są najważniejsze miejsca i zabytki Berlina. Więcej informacji na stronie: http://www.brewersberlintours.com/
- Free Alternative Walking Tour – Jest to zwiedzanie alternatywnych/Undergroundowych atrakcji turystycznych w Berlinie. Trwa codziennie od 11.00 do 13.00, a miejscem zbornym jest Starbuck’s przy Alexanderplatz. Więcej informacji na stronie: http://alternativeberlin.com/

KONCERTY

- Jam Little Stage – W każdy piątek darmowe koncerty na Małej Scenie
- Koncerty w Filharmonii Berlińskiej w porze Lunchu – W każdy piątek o 13.00. Oczywiście za darmo
- Karaoke w Mauerpark – Odbywa się w każdą niedzielę organizowane przez Irlandczyka John’a Hatchiban’a
- Unplugged – W każdą środę odbywa się koncert na statku pływającym po Sprewie Wejście wprawdzie 4 EUR, ale w cenę wliczony jest basen
- Spotkania Jazzowe w A-Trane i B-Flat – Darmowe koncerty w A-Trane w każdy poniedziałek, a w B-Flat w każdą środę. Więcej na: http://www.a-trane.de/ i http://www.b-flat-berlin.de/ 

WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE

Jadąc do Berlina autem nie zapomnijcie o nalepkach Umweltzone!


- wjeżdżając do centrum Berlina własnym środkiem transportu nie zapomnijcie o nalepkach   Umweltzone!
- aby przyjechać do Berlina wystarczy zabrać ze sobą tylko dowód osobisty
- w Berlinie można spożywać piwo na ulicach
- w Berlinie najważniejsze miejsca zlokalizowane są w samym centrum, niedaleko siebie więc - jeżeli chcecie wybrać się tam jak najmniejszym kosztem możecie zrezygnować z komunikacji miejskiej

PRZDATNE STRONY

Przydatne strony o Berlinie.


www.vbb-fahrinfo.de/ - strona internetowa berlińskiej komunikacji miejskiej

www.poloniaberlin.de – strona Polonii w Berlinie

www.berlin-airport.de – strona internetowa berlińskich lotnisk

www.s-bahn-berlin.de – strona berlińskiej kolejki S-Bahn

www.gratis-in-berlin.de -  strona o promocjach w Berlinie

www.bvg.de – strona o komunikacji miejskiej w Berlinie

www.polskibus.com/ - strona firmy przewozowej Polski Bus

www.airberlin.com – strona linii lotniczych Air Berlin

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017


comments powered by Disqus
Tagi: Niemcy   Berlin  

REKLAMA

Nasz kanał na YouTube


Facebook

 

REKLAMA
Booking.com

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2017 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ