Amsterdam - przewodnik

Amsterdam

Zwiedzanie Holandii to świetny pomysł! Foto: Lauren Manning, flickr.com


Mnóstwo kanałów i mostów sprawia, iż Amsterdam nazywany jest Wenecją Północy. Jest to miejsce, w którym prym wiodą rowerzyści i właśnie dla nich powstaje tu wiele ścieżek, specjalne sygnalizacje i punkty, w których można wypożyczyć jednoślady. Jest to również miasto wielu oryginalnych muzeów oraz wyzwolonych teatrów. Ponadto holenderska stolica uważana jest za jedno z najbardziej liberalnych i tolerancyjnych miejsc nie tylko w Europie, ale i na całym świecie.

DOJAZD DO AMSTERDAMU

Amsterdam jak dolecieć

Jak dotrzeć do Amsterdamu? Foto: bhmpics.com


Wybierz odpowiedni środek transportu i dowiedz się jak najtaniej dostać się do Amsterdamu.

                    Loty

Amsterdam loty

Warto rozważyć samolot do Eindhoven a następnie autokar do stolicy. Foto: Shutterstock


Oszczędność czasu i pieniędzy wpływa na to, iż większość podróżnych wybiera samolot. Co ciekawe lotniska w Amsterdamie nie obsługują tanie linie lotnicze. Mamy więc kilka możliwości. Możemy jedną z tradycyjnych linii dolecieć na główne lotnisko Schiphol. Korzystne ceny oferują tu czasami LOT oraz KLM (główne linie holenderskie). Bilety już od 350-400zł w dwie strony.

Taniej jednak może wyjść skorzystanie z usług tanich linii i lot najpierw do Eindhoven z:

Gdańsk (Ryanair, Wizzair)
Kraków (Ryanair)
Katowice (Wizzair)
Warszawa Modlin (Ryanair, Wizzair)
Wrocław (Wizzair)

Sprzed lotniska w Eindhoven możemy z kolei wziąć autobus, który dowiezie nas do Amsterdamu. Jego koszt to ok 25-30 euro w jedną stronę. Bilety najlepiej zarezerwować z wyprzedzeniem na stronie http://www.airexpressbus.com/.

Kolejną alternatywą jest wylot z Berlina liniami tj Easyjet, Lufthansa czy AirBerln.

                    Inne

jak jechać do Amsterdamu

Wiele osób do Holandii jeździ samochodami lub busami. Foto: Flickr


SAMOCHÓD

Na jazdę samochodem do Amsterdamu z reguły decydują się kierowcy wybierający się w podróż po Europie. Z racji tego, że cena benzyny w Holandii jest bardzo wysoka, warto zatankować pod korek przed przekroczeniem granicy. Wybierając się z Polski do Amsterdamu samochodem mamy do wyboru kilka dróg dojazdowych, o których wyborze decyduje punkt początkowy podróży. Najkrótszą i najszybszą trasa jest międzynarodowa trasa E30 (w Niemczech A2 i A30, w Holandii A1). Ze Świecka do Amsterdamu pokonuje się 620 km w około 5-6 godzin (przejście graniczne w Świecku, Berlin, Hanower, Osnabrück i Enschede do Amsterdamu).

AUTOKAR / POCIĄG


Do stolicy Holandii można także się dostać pociągiem lub autobusem. Rozwiązanie to jest dosyć czasochłonne.

Kolej - oferta specjalna Intercity umożliwia bezpośrednia podróż z Polski do Amsterdamu już za 29 Euro. Podróż z Poznania trawa około 12h. Więcej informacji można uzyskać na stronach Intercity.

Pomiędzy Polską a Amsterdamem połączenia autokarowe  zapewniają tacy przewoźnicy jak: Eurolines (www.eurolinespolska.pl), Orbis - transport (www.orbis-transport.pl), Eurobus (www.eurobus.pl). Cena biletu w dwie strony z Warszawy do Amsterdamu wynosi około 400zł, podróż trwa około 15-18 godzin.

TRANSPORT LOTNISKO - CENTRUM

Amsterdam - Schiphol

Lotnisko w Amsterdamie (Amsterdam - Schiphol) jest blisko centrum. Foto: Henk van Kampen, flickr.com


Lotnisko w Schiphol Amsterdamie znajduje się około 17 km na południowy-zachód od centrum miasta.

POCIĄG

Stacja kolejowa usytuowana jest pod głównym holem lotniska. Pociągi odjeżdżają co 10-15 minut, czas dotarcia do dworca głównego w centrum Amsterdamu to około 15-20 minut. Cena biletu w drugiej klasie wynosi 3,8€ w jedną stronę. Bilet można zakupić on-line (www.ns.nl) lub w żółtych Automatach w pobliżu peronów lub w punktach sprzedaży, znajdujących się w pobliżu Meeting Point w Schiphol Plaza. Nocny pociąg kursuje raz na godzinę między Utrecht CS - Amsterdam CS - Schiphol - Leiden CS - Den Haag CS - Delft i Rotterdamu CS i vice versa.  Między Dworcem Centralnym, lotniskiem Schiphol, Rotterdam i Breda CS, można skorzystać z szybkiego pociągu Fyra. Ze stacji Schiphol możemy także dojechać do innych holenderskich miast i miasteczek. Dokładny rozkład jazdy oraz ceny na www.ns.nl.

AUTOBUS

Lotnisko Schiphol posiada wiele bezpośrednich połączeń autobusowych z centrum miasta. Czas przejazdu w okolice centrum to około 50 minut. Autobusy kursują od wczesnego rana do wieczora, istnieje także komunikacja nocna. Dwie główne linie to:

Linia 300: kursuje min 6 x na godzinę, w nocy 1 raz na godzinę
Linia 310: kursuje min 2 x na godzinę

Cena biletu to 3,6 euro w jedną stronę. Przystanki znajdują się naprzeciwko hali przylotów i odlotów. Bilet można zakupić u kierowcy. Więcej informacji o autobusach z Schiphol: http://www.schiphol.nl/Travellers/ToFromSchiphol/PublicTransport/Bus.html.

Z racji na niewielką różnicę w cenie oraz czas przejazdu i wygodę najlepiej będzie skorzystać z pociągu do centrum.

Więcej informacji oraz alternatywne możliwości transportu na http://www.schiphol.nl/Travellers/ToFromSchiphol.html.

KOMUNIKACJA MIEJSKA

Amsterdam komunikacja miejsca

Amsterdam to miasto rowerów. Foto: Flickr


Mapy wszystkich środków komunikacji miejskiej w Amsterdamie znajdują się pod tym adresem: www.en.gvb.nl/reizen/plattegronden

W ofercie przewoźnika są również bilety czasowe - dobowy (15 EUR), dwudniowy (20 EUR) i trzydniowy (25 EUR). Bilet uprawnia do podróży autobusami oraz pociągiem (II klasa) z Amsterdamu na lotnisko Schiphol.

ROWER

Rower jest najbardziej popularnym środkiem transportu w Amsterdamie. Przy większości ulic biegną ścieżki rowerowe, wyposażone w sygnalizację. Rowerzyści prawie zawsze mają pierwszeństwo. Rower można wypożyczyć m.in. w Orangebike, Rentals & Tours (http://orangebike.nl) , zlokalizowanej w pobliżu Dam Square i Centraal Station. Za wypożyczenie roweru w Amsterdamie zapłacimy od €8,50 do €12,50 za dzień.

KOMUNIKACJA W MIEŚCIE

Amsterdam posiada także sprawnie działającą sieć komunikacji miejskiej, na którą  składają się tramwaje, autobusy i metro oraz transport wykorzystujący rozbudowany system kanałów wodnych. Środki komunikacji miejskiej kursują codziennie od godziny 5:45 do 24:00, natomiast nocne autobusy do godziny 6:00. Obowiązuje jeden bilet (długi bilet z pustymi miejscami- paskami, które się kasuje w zależności od strefy, w której się poruszamy). Centrum to pierwsza strefa, w której kasujemy dwa paski, jadąc do drugiej strefy, należy skasować trzeci pasek, do następnej kolejny itd. Bilet ważny jest przez 60 minut na dowolną ilość przesiadek w danej strefie. Na jednym bilecie można skasować przejazd za kilka osób.


Ceny biletów:

Bilety zależne od długości kupowanych „pasków”:

 • 2 paski (np. jedna osoba, jedna strefa) 1,60 €
 • 3 paski (np. jedna osoba, dwie strefy) 2,40 €
 • 8 pasków (również jako bilet jednodniowy dla 1 osoby) 6,40 €
 • 15 pasków 6,90 €
 • 45 pasków 20,40 €

Bilety czasowe, ważne od momenty pierwszego skasowania przez:

 • 24 godziny - 7,50 €
 • 48 godzin - 12 €
 • 72 godziny - 16,50 €
 • 96 godzin - 21 €

Bilety czasowe, ważne od momenty pierwszego skasowania plus uprawniający do przejazdu z lotniska Schiphol do Amsterdamu i z powrotem:

 • 24 godzinny - 12,95 €
 • 48 godzinny - 17,00 €
 • 72 godzinny - 19,70 €
 • 96 godzinny - 22,4


Bilety komunikacji miejskiej można dostać na dworcu głównym i innych większych stacjach kolejowych, w automatach na stacjach metra, na poczcie, w supermarketach i kioskach. Można je również kupić za dodatkową opłatą u kierowców lub motorniczych. Więcej informacji na www.gvb.nl.

KARTA MIEJSKA

Amsterdam karta miejska

Amsterdam. Karta miejska może być dobrą inwestycją. Foto: I amsterdam City Card


Amsterdam oferuje swoim turystom zakup karty "I amsterdam City Card". Posiadając tą kartę możemy bez opłat korzystać ze wszystkich środków transportu w mieście, dodatkowo dzięki karcie będziemy mieli darmowy wstęp do większości muzeów w mieście oraz zniżki w niektórych sklepach, barach i restauracjach. Dodatkowo kupujący kartę otrzymują mapę Amsterdamu. Kartę można nabyć m.in. w każdym biurze informacji turystycznej w Amsterdamie.

Rodzaje kart:
24h - 55 EUR
48h - 65 EUR
72h - 75 EUR
96h - 85 EUR

Więcej informacji, spis atrakcji i zniżek, zakup online: www.iamsterdam.com/en/i-am/i-amsterdam-city-card

NOCLEGI

Amsterdam noclegi

Gdzie tanio spać w Amsterdamie? Foto: Flickr


Amsterdam posiada bogatą bazę noclegową. Można wybrać spośród wielu hoteli, schronisk, mieszkań prywatnych, campingów. Schronisko The Bulldog hotel z logiem pieska to jedno z najbardziej znanych w Amsterdamie. Cena za łóżko w pokoju 10 osobowym z prysznicem to €28 w sezonie. Bogatą ofertę mieszkań i apartamentów na wynajem może stanowić alternatywę dla turystów wybierających się tam większą grupą. Ceny są bardzo zróżnicowane i zależą od wielkości mieszkania, lokalizacji, długości najmu: za wynajęcie na tydzień 80-metrowego mieszkania dla 4-6 osób zapłaci się około 800-1000€.

                    Hotele

Amsterdam hotele

Polecane hotele w Amsterdamie. Foto: Flickr


Kilka polecanych hoteli w dobrej cenie i lokalizacji.

Budget Hotel Amsterdam - ciekawy hotel w centrum miasta. Pokój dwuosobowy od 25 euro za osobę. Bardzo dobrze oceniony.

AmicitiA - hotel na statku. Jest to jedyny w swoim rodzaju hotel na stateczku zacumowanym ok. 1 km od dworca w Amsterdamie. Każda kabina w hotelu AmicitiA jest ogrzewana i wyposażona w umywalkę. W cenie śniadanie. Pokój dwuosobowy już od 25 euro za osobę.


Spałeś w dobrym hotelu w Amsterdamie, który warto byłoby polecić innym. Skontatuj się z nami i pomóż innym podróżować tanio i komfortowo. Dla najaktywniejszych nagrody.
 

                    Hostele

Amsterdam hostele

Polecane hostele w Amsterdamie. Foto: Flickr


Kilka polecanych hosteli w dobrej cenie i lokalizacji.

STAYOKAY HOSTEL - to bardzo ciekawy hostel w dobrej lokalizacji. Noclegi w pokojach wieloosobwych już od 15 euro. W cenie między innymi darmowe Wi-fi oraz śniadanie. Sprawdzony przez nas, szczerze polecamy! http://www.stayokay.com 

FLYING PIG UPTOWN & DOWNTOWN - sieć hosteli Flying Pig, polecane także przez HostelWorld. Hostele w bardzo dobrej lokalizacji z wysoką ocenią zadowolonych klientów. Rozsądna cena, zwłaszcza dla osób nie bojących się spać w wieloosobowych dormach.
http://www.flyingpig.nl/

Spałeś w dobrym hostelu w Amsterdamie, który warto byłoby polecić innym? Skontaktuj się z nami i pomóż innym podróżować tanio i komfortowo. Dla najaktywniejszych nagrody!

                    Kwatery prywatne

Bardzo ciekawym rozwiązaniem kwestii noclegu jest skorzystanie z ofertywimdu.pl. Serwis oferuje możliwość rezerwacji prywatnych mieszkań (całych lub samego pokoju) od prywatnych osób. Wimdu jest niezwykle popularne na świecie (ponad 3 000 000 osób wykupiło już nocleg przez ten serwis). Popularność serwisu spowodowana jest niewątpliwie cenami za noclegi, które są dużo niższe od cen noclegu w hotelu czy hostelu. Cena za noc w Amsterdamie zaczyna się już od 116 złotych! Wimdu.pl - sprawdź sam!

                    Inne

Amsterdam kemping

Alternatywą dla hoteli i hosteli mogą być np. campingi. Foto: Annuradha Ratnaweera / Flickr


Ciekawą alternatywą na nocleg w Amsterdamie, jak i całej Holandii są campingi. Oto adresy kilku z nich.

Camping Zeeburg (Zuider IJdijk 20 1095 KN Amsterdam -15 min. pieszo do centrum, Tel.31 20 694 44 30 , www.campingzeeburg.nl ) Cena wynosi od 8€ za osobę we własnym namiocie.

Gaasper Amsterdam (Loosdrechtdreef 7  1108 AZ Amsterdam Zuidoost -20 min. pieszo do centrum,  , Tel. 31 20 696 73 26, www.gaaspercamping-amsterdam.nl). Cena od 11€ za osobę we własnym namiocie.

Camping Amsterdamse Bos (Kleine Noorddijk 1 1432 CC Amsterdam - 30 minut rowerem do centrum, Tel. 31 20 641 68 68, www.campingamsterdamsebos.com) Cena od 8€ za osobę we własnym namiocie.

NAJTAŃSZE NOCLEGI

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Porównywarka przeszukuje wszystkie znane strony rezerwacyjne i przedstawia nam najniższe ceny dostępne w internecie. Wybierz termin swojej podróży, liczbę osób i zobacz najtańsze oferty w Amsterdamie!

Porównuj oferty z setek stron rezerwacyjnych i oszczędzaj nawet do 80%

WINE AND DINE

Holandia jedzenie

Dowiedz się więcej o holenderskiej kuchnii. Foto: Shutterstock


Podstawą tradycyjnej kuchni Holenderskiej są steki, kurczaki, ryby, owoce morza, zupy, potrawy jednogarnkowe oraz sery - Edam, Gouda, Maasdam, Leerdammer. Holendrzy uwielbiają śledzie, makrele, węgorze oraz owoce morza. Ryby przyrządzają w różnej postaci: rolmopsów, zielonych śledzi (maatjes haring), makrela w bułce (broodje makreel), wędzone węgorze (gerookte paling). Popularne są także desery i ciasta

Tradycyjne potrawy:

 • Erwtensoep - gęsta zupa z grochu,
 • Hutspot – ziemniaki z warzywami i wołowiną (potrawa „jednogarnkowa”),
 • Poffertjes – racuszki podawane z masłem i cukrem pudrem,
 • Waterzooi – zupa rybna z warzywami.

Słodkości:

 • Appelgebak - placek z jabłkami i cynamonem (na gorąco z bitą śmietaną),
 • Speculaas - kruche ciastka cynamonowe,
 • Stroopwafels – wafle przełożone gęstym syropem
 • Amandelkoek - kruche ciastka z masą migdałową.

                    Polecane miejsca

Amsterdam polecane lokale

Sprawdź jakie lokale w Amsterdamie polecamy. Foto: Sheraton.com


Mieszkańcy Holandii są mistrzami w ważeniu piwa. Popularnymi markami są takie browary jak: Heineken, Amstel, Oranjeboom oraz Grolsch. Narodowym trunkiem jest tu także – Jenever (gin o gęstej konsystencji i posmaku jałowcówki).

Miasto pełne barów z przekąskami, które serwują posiłki w relatywnie niskich cenach. Należą do nich lokale takie jak „Febo” lub „Maoz”. Ciekawostką są także rozmieszczone w całym mieście automaty weldingowe z przekąskami (także ciepłymi).


W Amsterdami nie brakuje także barów „all you can eat”, czyli płacisz raz i jesz ile chcesz. Dobra alternatywa dla łasuchów.

Istnieje wiele sposobów, aby cieszyć się budżetową wizytą w Amsterdamie. Jednak najlepszym sposobem jest zaplanować podróż z wyprzedzeniem. W przeciwnym razie może się okazać, że wydasz więcej niż początkowo planowałeś.

WARTE ODWIEDZENIA

Amsterdam co warto odwiedzić

Amsterdam. Co warto zobaczyć? Foto: Flickr


Amsterdam tak jak każde inne miasto na świecie można zwiedzić niedużym kosztem. Wszystko zależy oczywiście od naszego nastawienia i tego na czym nam zależy. Wiedza, którą znajdziecie w tym poradniku pomoże Wam dobrze poznać holenderską stolicę, a przy okazji zostawić cenne euro w kieszeni.

Amsterdam to wbrew pozorom dość przyjazdne miasto dla budżetowych turystów. Codziennie o 11.15 oraz 13.15 spod National Monument na Placu Dam możemy wybrać się na darmowy tour po mieście z miejscowym przewodnikiem. Cała wycieczka trwa ok. 3h. Warto zostawić napiwek lub przywieść jakiś prezent z Polski (np. koszulkę, alkohol itd.).

Warto skorzystać także z darmowego rejsu po kanałach. Darmowe stateczki znaleźć możemy za Dworcem Centralnym (Centraal Station)  i kursują co kilka-kilkanaście minut. Sam rejs trwa od 5 do 20 minut w zależności od tego, z którego statku skorzystamy.

Obowiązkową atrakcją Amstrdamu jest dzielnica Czerwonych Latarnii. Ciesząca się nienajlepszą reputacją wśród miejscowych dzielnica rozpusty. To tu znajdziemy setki pań trudniących się najstarszym zawodem świata, muzea m.in. sexu czy marihuany, słynne coffe-shopy i wiele, wiele więcej. 

W sezonie możemy wybrać się na darmowe koncerty organizowane w mieście. Na przykład co środę w Concertgebouw o 12.30 lub we wtorki po południu w Stadhuis/Muziektheater. To ciekawa alternatywa spędzenia wolnego czasu.


Amsterdam to także wiele pięknych parków i ogrodów. Możemy w nich odpocząć na trawie, ławeczkach lub leżakach, ale także przespacerować się lub pojeździć na rowerze. Najsłynniejszym parkiem jest Vondelpark. Warto zabrać ze sobą trochę jedzenia i napojów i urządzić sobie piknik. Tanio i przyjemnie!

Przespacerujmy się po uliczkach Amsterdamu. Zajrzyjmy do dzielnicy Jordan oraz na jeden z wielu ulicznych marketów. Tych jest w mieście bardzo dużo: kwiatowe, spożywcze czy starych pamiątek ukazują prawdziwe życie mieszkańców holenderskiej stolicy. 

Inne darmowe atrakcje Amsterdamu to m.in.:

 • imponujące ogrody Rijksmuseum
 • Civic Guards Gallery – w której znajdziemy obrazy z XVII wieku
 • Begijinhof -  ogrody z najstarszym holenderskim domem

                    Pozostałe atrakcje

Amsterdam atrakcje

Warto odwiedzić szlifiernię diamentów. Foto: Flickr


W Amsterdamie jest też kilka niesamowicie ciekawych miejsc, za których odwiedzenie będziemy niestety zmuszeni zapłacić. Należą do nich między innymi Muezum van Ghoga i Rembranta, szlifiarnia diamentów, muzeum Rijks, Muzeum Madame Tussauds czy interaktywne muzeum Heinekena z degustacją. To z pewnością są miejsca warte rozważenia, nawet biorąc pod uwagę koszty, jakie musimy ponieść.

ZABYTKI:

Pałac Królewski stojący przy Placu Dam
Szlifiernia diamentów
Westerkerk - imponujący protestancki kościół z XVII wieku
Magare Brug - zwodzony most w centrum miasta
Zabytkowe kanały (ponad 600). Na szczególna uwagę zasługują: kanał The Golden Bend, panorama obejmująca piętnaście mostów z rogu ulic Leidsestraat i Vijzelstraat, most Magere Burg
Jordan - malownicza dzielnica małych kamienic

WYDARZENIA KULTURALNE:

30 kwietnia – Dzień Królowej
4 maja – Dzień Pamięci Narodowej
5 maja – Dzień Wyzwolenia
sierpień (pierwszy weekend) – parada gejowska Amsterdam Gay Pride
sierpień (co 5 lat – kolejne w 2015 roku) – Sail Amsterdam

TARGI I RYNKI:

Pływający targ kwiatowy
Albert Cuyp Market
Waterlooplein to tradycyjny pchli targ
Black Market Bazar

INNE ATRAKCJE:


Artis Zoo z Muzeum Geologicznym, Muzeum Zoologicznym, akwarium i planetarium http://www.artis.nl
Heineken Experience - interaktywne muzemum Heinekena http://www.heinekenexpereince.nl
stadion Ajaxu Amsterdam - Amsterdam Arena

WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE

amsterdam ciekawostki

Amsterdam najlepiej odwiedzić wiosną. Foto: www.flickr.com


- Amsterdam jest bardzo zatłoczony, dużo jest płatnych parkingów, z cenami dochodzącymi do 4€ za godzinę. Zdarzają się włamania
- akceptowane jest polskie prawo jazdy. Drogi w Holandii mają wysoki standard. Korzystanie z nich jest przeważnie bezpłatne, za wyjątkiem niektórych tuneli. W obszarach zabudowanych maksymalna prędkość to 50 km/h, niezabudowanych - 80 km/h, na autostradach - 120 km/h. Przekroczenie dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h skutkuje nawet skonfiskowaniem samochodu, odebraniem prawa jazdy i oddaniem sprawy do sądu. Limit stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5‰
- najlepszą pora na zwiedzanie jest kwiecień i maj — najmniejsze opady, wiosenna temperatura, cenny niższe niż w letnim szczycie sezonu
- będąc na wiosnę w Amsterdamie koniecznie trzeba wybrać się do Keukenhof, ogromnego ogrodu kwiatowego ok. godzinę drogi od holenderskiej stolicy. To magiczne miejsce robi olbrzymie wrażenie

PRZYDATNE STRONY

Amsterdam - przydatne strony

Dowiedz się więcej. Foto: www.flickr.comStrona w języku polskim o Amsterdamie - www.amsterdam.info/pl/

Strona lotniska w Amsterdamie  - http://www.schiphol.nl/

Strona dotycząca I Amsterdam Cards - www.iamsterdamcard.com

Strony informacyjne - http://www.hostels-amsterdam.nl/amsterdam.php/

Strony dotyczące muzeów - http://www.museumserver.nl

Strona komunikacji miejskiej Amsterdamu - www.gvb.nl

Strona taksówek wodnych - www.water-taxi.nl

Strona wypożyczalni rowerów Orangebike, Rentals & Tours - http://orangebike.nl

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017


comments powered by Disqus
Tagi: Amsterdam   Holandia  

REKLAMA

Nasz kanał na YouTube


Facebook

 

REKLAMA
Booking.com

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2017 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ