Tajlandia - przewodnik turystyczny

Bangkok, stolica Tajlandii

Tajlandia z roku na rok przyciąga coraz więcej miłośników Azji.


Tajlandia z roku na rok przyciąga coraz więcej miłośników Azji. Ten kraj to jej pigułka, prawdziwa perełka. Znajdziemy tu tysiące kilometrów plaż, dżungle, przebogatą faunę i florę, pyszną kuchnię oraz sympatycznych i uśmiechniętych Tajów.  Do tego kuszą niskie ceny i magiczna atmosfera. Kto raz odwiedzi Tajlandię będzie marzył, żeby tu wracać i nieważne czy będzie to Bangkok czy egzotyczne wyspy. Poznajcie lepiej kraj, w którym naprawdę możemy mówić o Tanim Zwiedzaniu!

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
BangkokPhuket

INFORMACJE OGÓLNE

TAJLANDIA

Populacja

ok. 69 mln

Stolica

Bangkok

Strefa czasowa

UTC/GMT + 7 godz.

Waluta

Baht tajski (THB)
10 THB = 1,15 PLN
1 USD = 36 THB
1 EUR = 43 THB
(29.05.2018)

Język

tajski

Główne miasta

Bangkok, Chang Mai, Phuket, Rayong, Lampang

Zalecane szczepienia Tajlandia - zalecane szczepienia

INFORMACJE PRAKTYCZNE

informacje praktyczne dotyczące Tajlandii

Tajlandia ma ponad 2,5 tys. kilometrów linii brzegowej.


- Tajlandia jest krajem nizinnym położonym na Półwyspie Indochińskim
- Tajlandia ma ponad 2,5 tys. kilometrów linii brzegowej
- Tajlandia to także wyspy, w tym największe Phuket, Ko Samui, Phangan
- od dnia 11 sierpnia 2011 roku obywatele polscy zwolnieni są obowiązku wizowego na pobyty turystyczne nie dłuższe niż 30 dni
- opłata lotniskowa (przy wylocie) wynosi 700 THB (z reguły wliczana jest w cenę biletu), na liniach krajowych - od 50 do 200 THB, w zależności od lotniska
- Tajowie porozumiewają się w języku tajskim, jednak angielski jest dość powszechnie znany i używany
- kantory i banki dostępne w większych miastach lub miejscowościach turystycznych bez problemów. Należy uważać na kursy, bo miejscowi czasami oszukują turystów. Jeżeli dużo podróżujemy po kraju należy zawczasu zaopatrzyć się w gotówkę, bo potem może być to niemożliwe lub bardzo niekorzystne
- zdarzają się problemy z kartami kredytowymi, w większych miastach i ośrodkach akceptowane są Visa i Master Card, ale nie zawsze
- Internet i sieć komórkowa dostępna w większych miastach oraz miejscach obleganych przez turystów
- jeżeli zamierzamy dłużej zabawić w Tajlandii należy zaopatrzyć się w miejscową kartę sim lub inną kartę do telefonów stacjonarnych. Ceny roamingu polskich operatorów są bardzo wysokie
- ceny są bardzo przystępne, jednak nieco wyższe niż w pozostałych krajach Azji Południowo-Wschodniej. Zależne od miejscowości
- tanie noclegi już od 150-200 bahtów
- wiele cen dla nas jako turystów z zagranicy będzie zdecydowanie wyższych od cen dla miejscowych. Możemy się z tym spotkać na bazarach, w hotelach oraz przy przejazdach . W tych miejscach należy się targować do oporu!
- korzystając z taksówek, należy zwrócić uwagę, czy taksówkarz włączył taksometr, i w żadnym razie nie godzić się na przejazd na podstawie innych ustaleń
- Tajowie z ogromnym szacunkiem odnoszą się do rodziny królewskiej. Sytuację konfliktową może spowodować zlekceważenie majestatu króla Tajlandii, jego rodziny i dworu królewskiego
- głowa to najwyższa i najważniejsza część ciała. Należy unikać dotykania głowy Taja, także małych dzieci
- każdy posąg Buddy jest uważany za święty. Nie należy np. wspinać się na posąg, aby zrobić zdjęcie, ani też w jakikolwiek inny sposób okazywać braku szacunku. Odwiedzając świątynie lub inne miejsca kultu religijnego, trzeba być stosownie ubranym (odkryte ramiona, szorty, czy klapki są niedozwolone)
- na terenie całej Tajlandii, a w szczególności na prowincji, nie należy spożywać posiłków w tanich restauracjach bądź małych przydrożnych straganach. Jedzmy tam, gdzie jedzą miejscowi
- należy także uważać na wodę (najlepiej pić butelkową) oraz pamiętać o zalecanych szczepieniach

WIZA DO TAJLANDII

Wiza do Tajlandii

Od 2011 roku wiza do Tajlandii nie jest wymagana.


Od 11.08.2011 zniesiono obowiązek wizowy dla Polaków przybywających do Tajlandii w celach turystycznych na okres nieprzekraczający 30 dni (jeżeli do Tajlandii dotarliśmy drogą lotniczą) lub 15 dni (przekroczenie granicy lądem).

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

Transport wewnątrz Tajlandii

Samolotem przemierzymy Tajlandię w maksymalnie 2 godziny.


Tajlandia jest stosunkowo dużym krajem i większość europejskich turystów, którzy chcą się dostać np. z Phuket do Bangkoku korzysta z samolotów. Są jednak miejsca do których samolot nie doleci. Na szczęście alternatyw pozostaje wiele, jak choćby pociągi, autobusy czy wypożyczalnia samochodów, a ceny nie zwalają z nóg. 

                    Loty

Loty i lotniska w Tajlandii

Loty w Tajlandii są bardzo tanie.


Jest to z pewnością najszybszy sposób na dostanie się z jednego końca kraju na drugi. Nie jest przy tym drogi. Loty tam i z powrotem z Bangkoku na Phuket kosztują przeciętnie około 300 zł i w zależności od linii lotniczej cena może nawet zawierać 20 kg bagaż! Co ważne loty trwają mniej niż 2 godziny, a samoloty latają prawie co godzinę od 6.00 rano do 23.00. Na rynku działa 6 przewoźników: AirAsia, Bangkok Airways, Nok Air, Orient Thai i Thai Airways.

AirAsia pretenduje do miana najtańszych linii w Tajlandii oraz w całej Azji, natomiast Bangkok Airways są najwyższą dostępną w Tajlandii półką (przez co mają wyższe ceny) oferującą podróżnym najlepszy standard wygody i bezpieczeństwa. AirAsia jednak nie zawsze jest najtańsza, a w cenę biletu często wliczane są różne dodatkowe opłaty, jak np. opłata za deklarowany bagaż.

Równie tanią alternatywą są linie Nok Air, które po poważnym kryzysie ekonomicznym w 2008 znów wychodzą na prostą. Godne polecenia są linie Thai Airways, które oferują dobre ceny i równocześnie przyzwoite warunki, natomiast wystrzegać się jak ognia należy linii Orient Thai. Są często najtańsze na rynku, ale o zasadach bezpieczeństwa raczej się tam nie pamięta. W 2007 roku po katastrofie na wyspie Phuket linie zostały zamknięte, jednak w 2010 roku znów przywrócono je do życia. Ich flota nie jest stara, ale starożytna!

                    Drogi

drogi w Tajlandii

Na drogach w Tajlandii panuje chaos.


W porównaniu do Laosu czy Birmy, Tajlandia jest w kwestii warunków drogowych lata świetlne do przodu. Mimo to dla Europejczyków przyzwyczajonych do „naszych” standardów tamtejsze warunki mogą wydać się bardziej niż ekstremalne. Przekraczanie prędkości, jazda pod wpływem alkoholu czy narkotyków (oczywiście nielegalne!), jazda bez włączonych świateł po zmroku czy choćby wyprzedzanie „na trzeciego” to chleb powszedni na tajskich drogach, szczególnie w nocy. Na drodze trzeba mieć oczy dookoła głowy i bardzo często trzeba myśleć za innych użytkowników dróg.

Ograniczenia prędkości:
- W miastach 60 km/h
- Poza terenem zabudowanym 80 – 90 km/h
- Na autostradach 100 - 120 km/h

Paliwo kosztuje około 40 THB za litr (czyli niecałe 4zł). Ceny aut w wypożyczalniach nie są wysokie, więc jeżeli wybieramy się w krajoznawczą podróż po kraju, a nie chcemy być zależni od autobusów i taksówkarzy to warto rozważyć wypożyczenie auta. Ceny kształtują się na poziomie ok. 5600 THB za tydzień (około 580 zł). Obok sieciówek które mają swoje punkty na całym świecie, turyści mogą skorzystać z lokalnych wypożyczalni. Często będą one tańsze niż AVIS czy Hertz:
- Lek Car Rentals
- Braun Car Rentals
- Huahin Car Rentals

Pamiętajcie, że aby móc wypożyczyć auto, trzeba posiadać ważne międzynarodowe prawo jazdy!

                    Pociągi

kolej w Tajlandii

Sieć połączeń kolejowych nie jest gęsta, aczkolwiek pokrywa większość kraju.


Sieć połączeń kolejowych nie jest bardzo gęsta, aczkolwiek pokrywa znaczną część kraju. Dzięki temu pociąg stanowi tańszą alternatywę dla samolotu. Jest to wprawdzie najwolniejszy i niezbyt punktualny środek transportu, ale jego atutem jest bezpieczeństwo podróżnych. W Tajlandii działa jeden, narodowy przewoźnik – SRT. Pociągi są podzielone na 3 klasy. W pierwszej klasie podróżni mają zazwyczaj do dyspozycji własne łóżko z klimatyzacją. W drugiej klasie już nie zawsze. Czasem trzeba dopłacić, a czasem po prostu nie ma. Podróż 3. klasą na pewno może być sama w sobie świetną przygodą, bo biały człowiek jest w tamtych regionach wciąż nie lada atrakcją, jednak po 10 godzinach możemy być zmęczeni ciągłymi zaczepkami ze strony miejscowych.

Bilety można było kupić przez internet, ale w styczniu 2013 przewoźnik wycofał taką możliwość. Ceny biletów są niższe niż w przypadku samolotów. Czasami różnice mogą być bardzo duże, szczególnie w przypadku 3. Klasy. Np. pociąg z Bangkoku do Sungai Kolok (miasto przy granicy z Malezją) kosztuje od 290 THB do 1753 THB (w zależności od pociągu i klasy wagonu).


Trasy oraz cenę znajdziemy na stronie przewoźnika: www.thairailticket.com/esrt/

                    Autobusy / autokary

transport w Tajlandii

BKS to państwowa firma zajmująca się przewozem osób w Tajlandii.


Autobusy legalnie wożące w Tajlandii pasażerów są zjednoczone pod skrzydłami państwowego przewoźnika BKS. Praktycznie w każdej prowincji znajduje się terminal autobusowy. Jeżeli chodzi o stosunek ceny do komfortu, to BKS jest najlepszym rozwiązaniem. Należy wystrzegać się autobusów z nielegalnych, niepaństwowych linii, szczególnie na obszarach turystycznych. Często zdarza się, że są to przebrani złodzieje którzy czyhają na nasze walizki.

Tajskie busy dzieli się na lokalne, ekspresowe, drugą klasę, pierwszą klasę, VIP i S-VIP. Autobusy różnią się przede wszystkim ilością miejsca, komfortem oraz wyposażeniem. W niektórych dalekobieżnych autokarach można spotkać telewizję oraz wyjścia na słuchawki, także zawsze dobrze mieć jedną parę ze sobą. 

CIEKAWOSTKI

ciekawostki o Tajlandii

w Tajlandii warto spróbować tajskiego masażu.


- w Tajlandii warto spróbować tajskiego masażu
- dla wielu osób to co w Tajlandii najlepsze to tamtejsza kuchnia, może ona nie przypaść jednak do gustu wielbicielom łagodnych dań. jeśli nie jesteś miłośnikiem ostrych potraw przy zamówieniu powiedz „maj pet” (nieostre)
- MuayThai – narodowy tajski boks, nieodłącznie związany z tradycją i kulturą kraju
- w Tajlandii jest sporo transwestytów, często trudnych do odróżnienia na pierwszy rzut oka. Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, żeby nie mieć potem kaca moralnego: duże ręce, stopy, duża szczęka, niski głos, duże piersi, przesadnie żeńskie gesty i chód, seksowne ubranie
- Tajlandia to mekka miłośników nurkowania
- symbole Tajlandii to m.in. orchidea i słoń

PRZYDATNE STRONY

przydatne strony o Tajlandii

Przydatne strony o Tajlandii.


www.lekcarrentaludonthani.com - strona Lek Car Rentals

www.braun-rentacar.com - strona Braun Car Rentals

www.huahincarrental.com - strona Hua Hin Car Rentals

www.thaiairways.com - strona Thai Airways

www.nokair.com - strona Nok Air

www.airasia.com - strona AirAsia

www.bangkokair.com - strona Bangkok Air

flyorientthai.com - strona Orient Thai

Nasze artykuły na temat Tajlandii:
Relacja z Bangkoku
Zamieszkać i pracować w Tajlandii - wywiad

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Tajlandia  

REKLAMA

Nasz kanał na YouTube


Facebook

 

REKLAMA
Booking.com

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2018 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ