Brazylia - przewodnik

Brazylia, panorama Rio De Janeiro

  Brazylia jest idealnym miejsce na spędzenie karnawału. Foto: Jose Fernandes Jr., flickr.com


Gdzie lepiej spędzić karnawał jeżeli nie w Brazylii? Piękne kobiety, przystojni mężczyźni, radość, taniec, zabawa i słońce. Brazylia swoim magnetyzmem i kolorytem przyciąga rzesze turystów z całego świata, którzy choć przez chwilę chcą poczuć się jak w raju. Zachęca także niesamowita przyroda. Puszcza Amazońska, lasy deszczowe, wodospady, plaże, góry! Nic dziwnego, że tak wiele osób marzy o podróży do największego kraju Ameryki Południowej.

Najważniejsze miasta
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)

INFORMACJE OGÓLNE

BRAZYLIA

Populacja

ok. 201 mln

Stolica

Brasilia

Strefa czasowa

UTC/GMT -1do -4 godz. Lato
UTC/GMT -2 do -5 godz. Zima

Waluta

Real brazylijski, 1 BRL = 1,7 zł

Język

portugalski, bardzo słaba znajomość angielskiego

Główne miasta

Sao Paulo, Rio De Janeiro, Salvador, Fortaleza, Belo Horizonte, Brasilia

INFORMACJE PRAKTYCZNE

informacje praktyczne dotyczące Brazylii

Brazylia to republika demokratyczna. Foto: flickr.com


- Brazylia jest piątym krajem na świecie pod względem ludności oraz powierzchni
- Brazylia to republika demokratyczna
- obywatele polscy nie mają obowiązku wizowego jeżeli zamierzają przebywać w Brazylii krócej niż 90 dni
- jeżeli chcemy jednak w Brazylii zostać dłużej, studiować lub pracować niezbędna będzie wiza, co ważne dość ciężko jest ją otrzymać, np. aby dostać wizę oraz pozwolenie na pracę nasz pracodawca musi nam zapewnić wynagrodzenie min 3000 USD
- żadnych opłat wjazdowych i wyjazdowych, przy wjeździe otrzymujemy kartę turysty, którą przy wylocie z kraju trzeba koniecznie zwrócić
- Brazylijczycy posługują się językiem portugalskim (podobny do hiszpańskiego), duże problemy z porozumiewaniem się po angielsku (tylko w turystycznych miastach)
- Brazylia należy do bardzo niebezpiecznych krajów, zdarzają się próby kradzieży, napadów, porwań. Omijać należy zwłaszcza dzielnice ubóstwa
- pamiętajmy o zalecanych szczepieniach przed wylotem (przeciw żółtaczce typu A i B, błonicy, tężcowi, polio, zapaleniu opon mózgowych, tyfusowi, żółtej febrze i wściekliźnie)
- w miastach nie ma większych problemów z używaniem kart płatniczych. Najpopularniejsze są karty Visa, najlepiej wypukłe (kredytowe)
- warto mieć przy sobie trochę gotówki na nieprzewidziane sytuacje, nie wszędzie można płacić kartą
- ceny w Brazylii są dość wysokie, podstawowe artykuły są nieco droższe niż w Polsce, oczywiście najdrożej jest w Rio, w mniejszych miasteczkach dużo taniej
- najtańszym i dość komfortowym środkiem transportu po kraju są autobusy, dość dobrze rozwinięta jest także sieć połączeń lotniczych
- zwyczajowo powinno się zostawiać napiwki za dobrą obsługę. To bardzo ważne!

- miejscowi są bardzo przyjaźnie nastawieni i otwarci, chętnie pomagają turystom. W Brazylii nie da się nie zauważyć wszechobecnego luzu. Tu nikomu się nie spieszy

CIEKAWOSTKI

ciekawostki dotyczące Brazylii

w Brazylii aż 19 miast liczy ponad milion mieszkańców. Foto: flickr.com


- w Brazylii aż 19 miast liczy ponad milion mieszkańców
- Brazylijczycy uwielbiają sport. Najpopularniejsza jest oczywiście piłka nożna, ale także siatkówka
- ośrodkami życia towarzyskiego są w Brazylii liczne kawiarnie, miejscowi uwielbiają spędzać tu czas, oglądając mecze piłkarskie lub żywo dyskutując
- jak Brazylia to karnawał -  jeżeli planujemy wypad do Ameryki Południowej to najlepiej w tym okresie (zabawa trwa pięć dni i kończy się w środę popielcową)
- ponad połowa społeczeństwa brazylijskiego jest poniżej 25 roku życia
- inne symbole Brazylii to m.in. samba, kawa, telenowele, futbol
- warto wybrać się także do brazylijskiej dyskoteki, wrażenia gwarantowane! (polecam szczególnie mężczyznom, bo Brazylijczycy sa bardzo nachalni w stosunku do kobiet z Europy)

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

Transport w Brazylii

Warto rozważyć podróż autobusem. Foto: flickr.com


Teoretycznie w Brazylii można poruszać się każdym środkiem transportu, jednak w praktyce warto brać pod uwagę autobus, wypożyczone auto albo samolot. Siatka połączeń lotniczych obejmuje praktycznie cały kraj, natomiast autobusem dojedziemy w jeszcze bardziej „niedostępne” tereny bez martwienia się o auto. Z kolei siatka połączeń kolejowych została zniszczona przez wojskowy reżim, przez co w całym kraju funkcjonuje tylko parę połączeń.

                    Loty

loty i linie lotnicze w Brazylii

Siatka połączeń lotniczych pokrywa całą Brazylię. Foto: flickr.com


Siatka połączeń lotniczych pokrywa całą Brazylię. Większość lotów podzielona jest na dwa etapy z międzylądowaniem (najczęściej w Sao Paulo albo w Brasilii). Większość lotniska obsługiwana jest przez firmę Infrareo. Firma posiada bardzo dobrą stronę w języku angielskim, co bardzo ułatwia podróż europejskim podróżnym. Brazylijski rynek lotniczy zmienił się w przeciągu ostatniej dekady nie do poznania. Dwie największe obecnie spółki to TAM i Gol, które posiadają 80% udziałów w rynku. Inne, mniejsze linie oferujące połączenia krótsze pomiędzy mniejszymi lotniskami to m.in.: WebJet, Avianca, Azul i TRIP. Oprócz tego ofertę dopełniają Pantanal i Puma. Strony linii lotniczych są mocno zawodne, a angielska wersja językowa pozostawia często wiele do życzenia. Mimo to, warto próbować dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie przewoźnika, a wyszukiwarkę lotów wykorzystać tylko do szybszego znalezienia korzystniejszych połączeń.

Ceny połączeń rezerwowanych z miesięcznym wyprzedzeniem (cena za loty w dwie strony):
Rio de Janeiro – Porto Alegre 522 zł
Porto Alegre – Salvador 1400 zł
Rio de Janeiro – Maunas ok. 1400 zł

Jeżeli planujemy więcej podróży pomiędzy brazylijskimi miastami warto wziąć pod uwagę BrazilianAir Pass. 4-biletowy pass kosztuje od 580 USD, natomiast 9-biletowy można dostać za mniej więcej 1150 USD. Decydując się na takie rozwiązanie pamiętajmy o wykupieniu go przed przylotem do Brazylii. Oprócz tego będziemy musieli również udowodnić, że mamy kupiony już bilet powrotny. Na koniec jeszcze jedna ważna rada: wiele lotów wewnątrz kraju to połączenia międzynarodowe z przesiadkami, więc może się zdarzyć tak, że Wasz lot był wcześniej połączony z innym lotem z poza Brazylii. W takim układzie załoga samolotu będzie dawać wszystkim pasażerom do wypełnienia druk imigracyjny. Jeżeli raz już go wypełniliście, to nie róbcie tego znowu! Po prostu pokażcie przy odprawie poprzedni.

                    Drogi

Drogi w Brazylii

Brazylia posiada najdłuższą sieć dróg w całej Ameryce Poludniowej. Foto: flickr.com


Brazylia posiada najdłuższą sieć dróg w całej Ameryce Południowej. Szczególnie dobrze rozwinięte są trasy na wschodzie, wybrzeżu i południu kraju. Gorzej jest w przypadku terenów położonych bardziej na zachód, w okolicach Amazonki. Tam najlepiej wybierać się tylko dobrym terenowym autem, być wyposażonym w dokładne mapy oraz na bieżąco słuchać komunikatów drogowych. Drogi prowadzące w okolicach Amazonki oraz jej dorzeczach są często zupełnie nieprzejezdne w porze deszczowej, od listopada do marca.

Wypożyczanie aut jest w tym kraju dość popularne i ułatwia zwiedzanie miejsc niedostępnych samolotem czy pociągiem bez konieczności dostosowywania się do bardzo umownych rozkładów autobusów. Wypożyczalnie samochodów funkcjonują na takich samych warunkach jak w Europie czy w Stanach. Jeżeli nie bierzemy auta przez internet, lepiej będzie unikać wypożyczalni na lotnisku. Ceny pomiędzy centrum, a np. lotniskami bardzo się różnią (na niekorzyść lotnisk).

Jeżdżąc po tamtejszych drogach trzeba pamiętać o ostrożności. Przemoc wśród kierowców, agresywny styl jazdy czy nagminne łamanie przepisów to tutaj chleb powszedni. Brazylijscy kierowcy jeżdżą szybko, często wyprzedzają i rzadko respektują czerwone światło, szczególnie w nocy. Jest to poniekąd powiązane z innym zagrożeniem czyhającym na kierowców w Brazylii. Stojąc na światłach jest dość prawdopodobne, że nagle ktoś z ulicy podbiegnie do auta i albo będzie chciał nas okraść, porwać albo wysadzić z samochodu. Oczywiście nie należy przesadnie popadać w panikę, aczkolwiek trzeba mieć się na baczności i ryglować drzwi oraz zamykać okna. Oprócz tego wszystkie cenne rzeczy powinny zniknąć z widoku.

                    Pociągi

Kolej w Brazylii

Kolej w Brazylii została doszczętnie zniszczona. Foto: flickr.com


Kolei w Brazylii została praktycznie doszczętnie zniszczona. Jest to pamiątka po reżimach wojskowych. Pasażerom pozostaje do wyboru tylko parę pociągów, które w dużej mierze stanowią trasy turystyczne. Do najciekawszych propozycji należą SerraVerade Express z Curitiba do Parangua. Trasa długości 150 kilometrów wiedzie przez piękną scenerię, a w pociągu spotkamy przewodników mówiących po angielsku. Bilet kosztują 50 USD w dwie strony. Oprócz tego ciekawa jest trasa Sao Luis do Parauaupebas. Część drogi wiedzie przez las deszczowy w Amazonii.

Inne trasy to:
- połączenie z São João del Rei do Tiradentes (16 USD w dwie strony)
- połączenie z Belo Horizonte do Vitoria (25 USD w dwie strony; trasa obsługiwana przez CompanhiaVale do Rio Doce)
- połączenie z São Luis to Parauapebas
- połączenie z Macapá to Serra do Navio
- połączenie z Ampinas to Jaguariuna

                    Autobusy / autokary

autokary w Brazylii

Dalekobieżne autobusy to popularny, tani i wygodny środek transportu. Foto: flickr.com


Dalekobieżne autobusy to popularny, tani i wygodny (jeżeli kupujemy najdroższe bilety) środek transportu. Przed podróżą warto jednak sprawdzić czas podróży, bowiem odległości między miastami są na tyle duże, że czasami przejażdżka z Rio do jednego z miast na południu może zająć ponad dobę(!). Sieć infrastruktury autobusowej jest w Brazylii bardzo dobrze rozwinięta i w każdym mieście powyżej 100 000 mieszkańców znajduje się co najmniej jeden dworzec autobusowy. Czasem zdarza się, że jest ich więcej także przed wyjazdem warto sprawdzić z którego dworca odjeżdża nasz autobus. Ponadto warto pamiętać, że dworce autobusowe zlokalizowane są zazwyczaj daleko od centrum, więc aby tam dojechać nie obejdzie się albo bez taksówki, albo przynajmniej bez autobusu.

Większość firm pozwala dokonywać rezerwacji oraz kupna biletów bezpośrednio przez internet, jednak bardzo często trzeba odebrać go osobiście. Ewentualnie istnieje możliwość dostarczenia biletu do wskazanego hotelu, ale to już zazwyczaj trzeba załatwiać telefonicznie i obaczone jest dodatkową opłatą. Kupując bilet z dużym zapasem czasu można oszczędzić ponad 50 %! W Brazylii bardzo popularne jest „łapanie” autobusów po drodze. Ludzie machają, a pojazd zatrzymuje się zabierając pasażera.

Nie ma jednej firmy przewozowej, która obsługuje wszystkie połączenia na terenie całego kraju dlatego dobrze jest skorzystać z wyszukiwarki. ANTT to najlepsza wyszukiwarka, jednak dostępna jest tylko w portugalskiej wersji językowej. Oprócz tego można skorzystać z angielskojęzycznych wyszukiwarek, które przy ustalaniu rozkadów biorą pod uwagę największych brazylijskich przewoźników. BuscaOnibus oraz Brasilbybus.com.

Autobusy podzielone są na 3 klasy: Regular, Executive i First Class. Najniższa często nie ma klimatyzacji. Ponadto Executive i First Class oferują więcej miejsca na nogi (w ostatniej znajdziemy 3 siedzenia w rzędzie przez co będzie tam najwięcej miejsca na nogi). Autobusy jadące ponad 4 godziny są wyposażone w łazienkę, a co parę godzin kierowcy robią postój na jedzenie oraz mycie.

Przykładowo bilet autobusowy z Rio de Janeiro do Porto Alegre kosztuje 267 reali, czyli około 380 zł.

PRZYDATNE STRONY

przydatne strony o Brazylii

Przydatne strony dotyczące Brazylii.


www.brazylia.pl – przydatna strona w języku polskim o Brazylii

www.poloniawbrazylii.pl – strona dla Polaków w Hiszpanii

www.buscaonibus.com – strona buscaonibus

www.brasilbybus.com/en-US - strona brasil by bus

appweb.antt.gov.br/transp/secao_duas_localidades.asp - strona wyszukiwarki połączeń autobusowych ANTT

www.serraverdeexpress.com.br/ - strona internetowa Serra Verde Express

www.cvrd.com.br/cvrd/cgi/cgilua.exe/sys/start.htm?sid=65 – strona internetowa CompanhiaVale do Rio Doce

www.tam.com.br/ - strona internetowa linii lotniczych TAM

www.voegol.com.br/ - strona internetowa linii lotniczych Gol

www.voeazul.com.br/ - strona internetowa linii lotniczych Azul

www.webjet.com.br/ - strona internetowa linii lotniczych WebJet

www.avianca.com.br/ - strona internetowa linii lotniczych Avianca

www.pumaair.com.br/ - strona internetowa linii lotniczych Puma

www.voepantanal.com.br/ - strona linii lotniczych Pantanal

www.voetrip.com.br/default_new.aspx - strona linii lotniczych Trip

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014


comments powered by Disqus
Tagi: Brazylia  

REKLAMA


Nasz kanał na YouTube


Facebook

 

REKLAMA
27.08.2012_160x600 120x600 travel Image Banner

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2017 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ