Indonezja - przewodnik turystyczny

Bali pola ryżowe

Pola ryżowe na Bali w Indonezji. Indonezja to piękne widoki, wspaniałe zabytki i urzekająca kultura.


Indonezja to kraina rozciągająca się na ponad 5000 kilometrów i obejmująca około 17 000 wysp. Dwie trzecie z nich są zamieszkane i niesamowicie różnorodne, z takimi perełkami jak Bali czy Borneo. Indonezyjskie miasta są na etapie stałego rozwoju, przez co tradycja miesza się z nowoczesnością. Znakomita część kraju jest jednak w dalszym ciągu nieodkryta, pełna intensywnych barw, zapachów, bogactwa kulturowego i pięknych krajobrazów. Indonezja to także, kraj, w którym każdy z nas zostanie na jakiś czas milionerem! Milion rupii to zaledwie 255zł! Poznajcie lepiej tę egzotyczną krainę milionerów.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
Bali przewodnik turystycznyJakarta przewodnik turystyczny

Indonezja - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 272 miliony
Stolica Dżakarta
Strefa czasowa UTC/GMT +7 do +9
Waluta Rupia indonezyjska (IDR)
10 000 IDR = 2,59 PLN
1 PLN = 3864 IDR
1 EUR = 17402 IDR
1 USD = 14851 IDR

(04.10.2020)
Język indonezyjski
Główne miasta Jakarta, Surabaya, Bandung, Medan, Bekasi, Semarang, Tangerang, Depok, Palembang, South Tangerang, Makassar, Batam, Pekanbaru, Bogor, Bandar Lampung, Padang, Denpasar

Nim Europejczycy pojawili się na wyspie, na terenach Indonezji istniały 4 silne państwa. W XIV wieku zaczęli się w nich osiedlać arabscy kupcy, którzy szybko stali się w nich wpływowymi jednostkami. Od XVII wieku tereny Indonezji kolonizowali Holendrzy, którzy podporządkowali sobie wszystkie okoliczne tereny. Z powodu złego traktowania mieszkańcy zaczęli się buntować i dojrzewać do walki z kolonizatorami. W 1908 roku powstał pierwszy ruch narodowy. Wszelkie ruchy niepodległościowe były mocno represjonowane przez Holendrów.

Indonezja uzyskała niepodległość w 1949 roku. Po jej uzyskaniu kraj na wiele lat pochłonęły walki wewnętrze oraz z sąsiadami. Najpierw w walkach zdobyto od Holandii zachodnią część wyspy Nowa Gwinea, potem do władzy próbowali dojść komuniści, a następnie islamiści, niedługo później Indonezja zaangażowała się w konflikt na Borneo i Brunei. W tym samym czasie przez Indonezję przeszła zaplanowana przez CIA rebelia, która miała za zadanie zastopować dobre relacje kraju z ZSRR. Sytuacja kraju stabilizuje się dopiero od kilkudziesięciu lat. Wciąż jednak pojawiają się znaczne napięcia polityczne oraz akcje terrorystyczne islamistów, którzy chcą na terenach Indonezji utworzenia państwa islamskiego.

Mimo niepokojów Indonezja jest potężnym państem, uznawanym za jednego z azjatyckich tygrysów. Pod względem PKB Indonezja jest piątym krajem w Azji i 16 na świecie.

Informacje praktyczne

- Indonezja jest państwem wyspiarskim położonym na 17 508 wyspach. Około 6 tys. z nich jest niezamieszkanych; wyspy Indonezji rozciągają się na długości ponad 5 tys. km wzdłuż równika i na długości 1750 km z południa na północ; główną wyspą Indonezji jest Jawa, to najbardziej rozwinięta wyspa Indonezji

- dominująca religią jest islam, więc warto pamiętać o zasadach jakich powinniśmy przestrzegać; pamiętajmy o skromnym ubiorze oraz nie okazywać uczuć, zwłaszcza w miejscach rzadziej odwiedzanych przez turystów

- na niektórych wyspach alkohol jest przeznaczony prawie wyłącznie dla turystów i bardzo drogi!

- Internet i sieć komórkowa dostępna w większych miastach oraz miejscach obleganych przez turystów; jeżeli zamierzamy dłużej zabawić w Indonezji należy zaopatrzyć się w miejscową kartę sim, najlepiej Simpati. Ceny roamingu polskich operatorów są bardzo wysokie

- wszystkie duże centra handlowe są czynne od godziny 10.00 do 22.00 (również w soboty i niedziele)

- ceny są dość przystępne, jednak nieco wyższe niż w pozostałych krajach Azji Południowo-Wschodniej. Zależne od wyspy. Najdrożej oczywiście na Bali- wiele cen dla nas jako turystów z zagranicy będzie zdecydowanie wyższych od cen dla miejscowych. Możemy się z tym spotkać na bazarach, w hotelach oraz przy przejazdach . W tych miejscach należy się targować do oporu!

- lewa ręka służy do podmywania, prawa do dotykania towarów, wręczania pieniędzy itd.

- na terenie całej Indonezji, a w szczególności na prowincji, nie należy spożywać posiłków w tanich restauracjach bądź małych przydrożnych straganach. Grozi to poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi; należy także uważać na wodę (najlepiej pić butelkową)

- na wyspach znajdują się liczne wulkany. Indonezja jest często nękana przez trzęsienia ziemi i tsunami

- lecąc do Indonezji nie musimy robić żadnych szczepień obowiązkowych. Występują jednak szczepienia zalecane - więcej informacji w artykule Indonezja - zalecane szczepienia

Wiza do Indonezji

Wiza do Indonezji

Wiza do Indonezji nie jest wymagana.


W 2016 roku zniesiony został obowiązek wizowy dla osób, które do Indonezji przybywają w celach turystycznych i będą w kraju maksymalnie 30 dni. Mimo zmiany w prawie, niektórzy wciąż wyrabiają wizę, głównie z tego powodu, że wizę na 30 dni można wydłużyć o kolejne 30 dni. Jeżeli nie mamy takich planów, skupmy się na ruchu bezwizowym.

Jeżeli chcemy przebywać w kraju dłużej, musimy wyrobić wizę. Przy wizycie turystycznej istnieją dwa rodzaje wizy do Indonezji (1-krotnego wjazdu): 30 i 60 dniowa (45 USD). O wizę powinniśmy ubiegać się w Ambasadzie Republiki Indonezji w Warszawie (ul. Estońska 3/5, tel. 22 617 51 79, strona internetowa: www.indonesianembassy.pl). Do wypełnionego wniosku (w dwóch egzemplarzach) musimy dołączyć 2 szt. zdjęcia paszportowego oraz ksero rezerwacji/kupna biletów. Po otrzymaniu wizy mamy 90 dni na wjazd do Indonezji. Przy składaniu wniosku wizowego nasz paszport musi być ważny przez minimum 18 miesięcy.

Polacy mają również możliwość otrzymania wizy na granicy (tzw. visa on arrival). Jest to tańsza możliwość od wizy uzyskiwanej w ambasadzie - otrzymując wizę w Indonezji na miejscu, zapłacimy 25 USD. Visa on arrival ważna jest 30 dni, ale można ją przedłużyć (jeden raz) o kolejne 30 dni (co kosztuje 25 USD).  Decydując się na ten sposób uzyskania wizy, pamiętajmy o posiadaniu przy sobie dwóch zdjęć paszportowych oraz ksero biletów lotniczych potwierdzających fakt, że opuścimy Indonezję. Ważne: są miejsca, gdzie visa on arrival nie jest wydawana. Lista lotnisk, partów i przejść granicznych, gdzie otrzymamy taką wizę znajduje się na stronie Ambasady Republiki Indonezji w Warszawie, a dokładniej pod tym linkiem.

Nie nabierajmy się na ogłaszane co jakiś informację o tym, że Indonezja znosi wizy krajom UE czy Polsce. Ostatnie taka deklaracja padła w 2015 roku. Radosną nowinę podały telewizje, portale informacyjne oraz większość serwisów podróżniczych. Tymczasem był to tylko chwyt marketingowy, którego nikt nie zweryfikował. W ciągu najbliższych lat nie zapowiada się na to, żeby wizy do Indonezji zostały zniesione. Wszystko przez lokalne prawo indonezyjskie, które sytuację zniesienia wiz każe traktować z zasadą wzajemności.

Znajomość języka angielskiego

Znajomość języka angielskiego w Indonezji jest słaba. Nie liczmy, że uda nam się cokolwiek załatwić posługując się tym językiem. Niewiele lepiej jest na Bali, gdzie znajomość angielskiego ogranicza się do podstawowych zwrotów handlowych wśród sklepikarzy czy hotelarzy.

Bankomaty i gotówka

Indonezja ma bardzo słabą walutę w porównaniu do pozostałych krajów. Ciężko przestawić się na ceny rozpoczynające się od kilkunastu tysięcy rupii. W Indonezji każdy jest milionerem – 1 000 000 IDR = 259 PLN (stan na październik 2020). Z powodu słabości waluty jej wypłata z bankomatu (dostępne w większych i mniejszych miastach) może być nad wyraz irytująca. Większość bankomatów ma limity wypłat, w znacznej części z nich limit wynosi 500 000 (około 130 PLN) lub 1 000 000 IDR (około 259 PLN). Oznacza to, że jeżeli będziesz chciał wypłacić więcej pieniędzy, to będziesz musiał wykonać kolejną transakcję (i zapłacić za nią prowizję).

W dużych miastach nie będzie problemu ze znalezieniem kantoru. Dużo gorzej na prowincji - znalezienie kantoru może się okazać niemożliwe. Przy wymianie walut należy uważać, miejscowi często oszukują turystów, którzy ze względu na ilość zer, mają problem z rozeznaniem. Jeżeli dużo podróżujemy po mniejszych wyspach należy zawczasu zaopatrzyć się w gotówkę. Zdarzają się problemy z kartami kredytowymi, w większych miastach i ośrodkach akceptowane są Visa i Master Card, ale nie zawsze.

W indonezyjskich kantorach nie przyjmą od nas starych dolarów amerykańskich. Dolary wypuszczone przed 1996 rokiem mają na środku okrągłe tło z głową prezydenta. Od 1997 do 2012 roku wypuszczano dolary w nowych wzorach - środek z głową został mocno powiększony. Od 2013 dolary nie posiadają już okrągłego tła z głową prezydenta - znajduje się na nich duży obraz prezydenta bez tła. W Indonezji nie przyjmą od nas dolarów sprzed 1997 roku. Dolary wyemitowane między 1998 a 2012 wezmą od nas w gorszym kursie. Aktualny wzór zostanie od nas wzięty po normalnym kursie. Co więcej, kantory nie przyjmą banknotów, które mają jakąkolwiek rysę, są popisane lub mocno podniszczone.

Mimo że prawo Indonezji stanowi, że płacić na jej terenie można wyłącznie w rupiach, niektóre miejsca hotelowe lub sklepy zgodzą się przyjąć amerykańskie dolary (po kursie na pewno mniej korzystnym dla turysty).

Bezpieczeństwo w Indonezji

W Indonezji możemy spotkać się z jadowitymi zwierzętami, korupcją, drobną przestępczością, zamachami terrorystycznymi, tsunami, a nawet z erupcją wulkanów. Mimo że brzmi to poważnie, pamiętaj, że szansa, że spotka Cię tutaj tragedia jest taka sama, jak w innych miejscach na świecie. Kieszonkowcy trafiają się w tłumnie uczęszczanych miejscach i środkach transportu publicznego.

Policja i pracownicy państwowi znani są z tego, że mogą wymuszać drobne łapówki, wmawiając turyście popełnienie wykroczeń. Mogę to potwierdzić osobiście - zjechałem całą Bali skuterem, policja kilka razy mnie zatrzymywała. Próbowano wymusić ode mnie drobne kwoty za brak mapy w formie drukowanej oraz za brak posiadania poprzedniego paszportu przy sobie (miałem nowy paszport, który wydano mi niecałe 2 lata temu). Udało mi się uniknąć dawania łapówek, udawałem, że nie rozumiem i byłem dla nich bardzo życzliwy.

Korzystając z taksówek, należy zwrócić uwagę, czy taksówkarz włączył taksometr, i w żadnym razie nie godzić się na przejazd na podstawie innych ustaleń - taksówkarze to kolejna grupa w Indonezji, która może próbować wymusić od nas pieniądze.

Zamachy terrorystyczne, do których dochodzi na wyspie, są sprawą marginalną i praktycznie nigdy nie są wymierzone w turystów. Były jednak ataki wymierzone celowo w turystów - jak chociażby zamach bombowy w Kucie w 2002 roku, kiedy w wyniku wybuchów zginęły 202 osoby.

Jak dolecieć do Indonezji

Z Europy do Indonezji najtałwiej dolecieć na Bali oraz do Jakarty. Po kliknięciu na linki z poprzedniego zdania zostaniesz przeniesiony do przewodnika po mieście, gdzie znajdziesz dokładny opis na to, jak najtaniej do niego dotrzeć.

Transport wewnątrz Indonezji

Transport w Indonezji jest dość tani, obojętnie czy wybierzemy pociąg, samolot, auto czy autobus. Jednym z najszybszych oraz stosunkowo tanich środków transportu jest samolot. Indonezyjskie linie lotnicze wprowadziły w ostatnich latach nowe samoloty i standardy bezpieczeństwa, przez co latanie samolotem stało się mniej ryzykowne. Z kolei autobusy i pociągi zapewnią podróżnym niezapomniane widoki. Jednym słowem: do wyboru, do koloru!

Loty wewnątrz Indonezji

loty wewnątrz Indonezji

Garuda jest największą linią lotniczą w Indonezji.


Samolot jest najszybszym środkiem transportu w Indonezji. Największą indonezyjską linią lotniczą jest państwowa Garuda (www.garuda-indonesia.com). Oprócz tego na rynku działają również m.in. niskobudżetowe linie takie jak Lion Air (www.lionair.co.id), Air Asia (www.airasia.com) czy Citilink (www.citilink.co.id). W 2013 i 2014 roku upadły linie BataviaAir i Mandala Airlines.

Większości linii lotniczych raczej daleko jest do ideału biorąc pod uwagę punktualność oraz częstotliwość odwoływanych lotów. Dużym znakiem zapytania jest również bezpieczeństwo lotów. Większość low-costowych przewoźników korzystała jeszcze do niedawna z przestarzałej floty, co w ostatnich latach nie raz kończyło się śmiertelnymi katastrofami. Teoretycznie z roku na rok warunki się polepszają, a najlepiej pod tym względem wypadają obecnie linie lotnicze Garuda (które zostały również dopuszczone do ruchu międzynarodowego) oraz AirAsia. Ich ceny są trochę wyższe niż w przypadku niskobudżetowych linii, aczkolwiek flota oraz bezpieczeństwo stoją na równi ze światowymi standardami. W ostatnich latach Garuda oraz Lion Air wzbogaciły swoje floty o parę nowych maszyn.

W stosunku do międzynarodowych standardów ceny są dość niskie. Mimo to nieczęsto spadają poniżej 100 USD za loty w dwie strony nawet na krótkich dystansach. Czy to prawda, że im szybciej zarezerwujemy bilety, tym taniej je kupimy? I tak i nie. Jest to oczywiście prawda, ale w przypadku Lion Air czy Merpati zdarza się tak, że na tydzień przed zaplanowanym lotem linie lotnicze drastycznie obniżają ceny na niesprzedane jeszcze miejsca. Jest to okazja do „upolowania” bardzo tanich biletów.

Przykładowo cena biletu z Jakarty do Denpasar (z miesięcznym wyprzedzeniem) wynosi od  około 150 do 250 zł w zależności czy polecimy liniami Citilink, AirAsia, Garuda czy Lion Air.

Drogi w Indonezji i przepisy drogowe

Warunki panujące na indonezyjskich drogach znacząco nie odbiegają od tych jakie panują w innych krajach regionu. Kierowcy jeżdżą niebezpiecznie nie przejmując się zbytnio przepisami czy bezpieczeństwem na drodze. Warunki infrastruktury drogowej również pozostawiają wiele do życzenia. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę finansowy aspekt podróży autem, to zarówno ceny wynajmu, jak i samego paliwa są niskie. Jeżeli zastanawiamy się nad wynajęciem samochodu w Indonezji warto rozważyć zatrudnienie dodatkowo kierowcy. Całkowity koszt wzrośnie niewiele, a zaoszczędzimy sobie wiele nerwów no i zachodu, ponieważ żeby móc poruszać się po indonezyjskich drogach należy posiadać ważne prawo jazdy z własnego kraju oraz prawo jazdy międzynarodowe!

Ograniczenia prędkości:
- W miastach 30 - 60 km/h
- Poza terenem zabudowanym 60 - 80 km/h
- Na autostradach 80 - 140 km/h

Kolej w Indonezji

PK Kereta Api (www.kereta-api.co.id) jest narodowym przewoźnikiem w Indonezji, który porusza się zarówno po Jawie, jak i Sumatrze. Kolej to pozostałość jeszcze po Holendrach. Po ogłoszeniu niepodległości rząd postanowił rozwijać nowe połączenia i remontować stare. Wypadki z udziałem pociągów czy wykolejenia obecnie zdarzają się incydentalnie. Sieć połączeń kolejowych jest gęsta, szczególnie na Jawie, np. między Bandung a Jakartą kursuje około 30 pociągów dziennie. Z kolei na Sumatrze sieci kolejowe skumulowane są głównie na północy i południu wyspy, aczkolwiek częstotliwość połączeń jest niższa niż na Jawie. Kolej jest generalnie powolna i wciąż modernizowania, a mimo pięknych widoków zza okna i miłych współpasażerów należy uważać na złodziejów. Szczególnie w nocy.

Indonezyjskie pociągi dzielą się na 3 klasy. Pierwsza, Eksekutif oferuje podróżnym klimatyzację oraz regulowane fotele. 2. klasa to w lokalnej nomenklaturze Bisnis, natomiast 3. to po prostu Ekonomi. W Indonezji nie ma nocnych pociągów. Rezerwacji można dokonywać z miesięcznym wyprzedzeniem, jednak większość biletów będzie dostępna nawet w dniu odjazdu. Wyjątkiem są święta, kiedy ruch jest większy i bilety mogą zostać wyprzedane. Teoretycznie od 3. sierpnia 2012 roku można dokonywać rezerwacji przez Internet, jednak w praktyce system jest dość zawodny i dodatkowo skomplikowany przez brak angielskiej wersji językowej, dlatego wciąż najpewniejszym sposobem zaopatrzenia się w bilet jest kupienie go osobiście w kasie.

Ceny biletów na trasie Surabaya - Bandung w klasie Eksekutif kształtują się na poziomie 255 000 IDR.  Bisnis na tym samym odcinku to wydatek rzędu 175 000 IDR.

Autokary i Autobusy w Indonezji

busem po Indonezji

Tańsze autobusy nie są wyposażone w klimatyzację.


Autobusy w Indonezji dzielą się na klimatyzowane i nieklimatyzowane. Te pierwsze mogą być w całości wynajmowane z kierowcą dla zorganizowanych grup. Indonezyjscy przewoźnicy oferują zazwyczaj połączenia międzymiastowe i międzyprowincjonalne. Stan pojazdów pozostawia często wiele do życzenia, a pijani czy naćpani kierowcy nie należą do marginesu. Poza tym jeżdżenie autobusem jest ryzykowne ze względu na niebezpieczny styl jazdy lokalnych kierowców oraz dość częste, nocne napady rabunkowe. Odnosi się to głównie do najtańszych autobusów.

Pojazdy podzielone są na różne klasy - o ile w najtańszych nie należy spodziewać się fajerwerków, o tyle autobusy luksusowe wyposażone są w DVD, regulowane siedzenia, toalety czy nawet w karaoke. Podczas dłuższych podróży pasażerowie dostają zazwyczaj posiłki oraz przekąski.  Jeżeli jednak zdecydujemy się na najtańszy autobus, miejmy oko na swój bagaż - zdarza się, że dochodzi do kradzieży.

Ceny w porównaniu do zachodnich krajów są naprawdę niskie. Podróż na Jawie 8 godzin najtańszym autobusem kosztuje od 50 000 do 80 000 IDR, natomiast ta sama trasa pokonana luksusowym pojazdem będzie kosztować około 150 000 – 200 000 IDR.

Promy w Indonezji

promy w Indonezji

Promy w Indonezji są bardzo popularne.


Oprócz dużych przewoźników na rynku działają mniejsze firmy. O ile w przypadku krótkich, 15-minutowych rejsów (np. z Bali na Lombok) skorzystanie z usług małej firmy nie jest jeszcze równoznaczne z końcem świata, o tyle dalsza podróż może być niekomfortowa i obarczona dużym ryzykiem, gdyż zasady bezpieczeństwa często nie są przestrzegane i promy potrafią być nawet dwukrotnie przepełnione. Pomijając małych przewoźników, po kraju kursują dwie firmy - PELNI (https://www.pelni.co.id) oraz ASDP (www.indonesiaferry.co.id). Promy dzielą się za 5 klas, można przyjąć, że pierwsza klasa kosztuje około 40 USD za dzień (dwa łóżka, łazienka, klimatyzacja). Wraz z każdą kolejną niższą klasą cena spada o około 10 USD. Gorsze stają się również warunki - 5 klasa (ekonomi) to zadymiona, pełna ludzi sala.  

Indonezja - ciekawostki

ciekawostki o Indonezji

Mieszkańcy Indonezji porozumiewają się w jednym z ok. 250 języków!


- ludność Indonezji jest niesamowicie zróżnicowana. W kraju występuje ponad 300 grup etnicznych posługujących się łącznie ok. 250 językami. Najliczniejszymi grupami są Jawajczycy (40,6%) i Sundajczycy (15%)
- flaga Indonezji jest podobna do flagi polskiej tylko odwrócona do góry nogami. Flaga powstała ponad 800 lat temu
- na Wschodzie kraju znajduje się wyspa Timor, podzielona na wchodzącą w skład Indonezji część zachodnią i część wschodnią, będącą niepodległym krajem Timor Wschodni. Wyspa była w przeszłości podzielona na dwie kolonie - holenderską (zachód, przyłączony w 1950 roku do Indonezji) i portugalską (wschód, pozostającą kolonią portugalską do 1975, kiedy siłą zdobyta została przez Indonezję). Do 1999 na zachodzie panowała wojna partyzancka, aż w końcu Indonezja poddała się i ogłosiła referendum. Na bazie jego wyników, 20 maja 2002 Timoru Wschodniego proklamował niepodległość
- nazwa Indonezja wywodzi się z połączenia dwóch greckich słów: "indos" (indyjski) i "nisos" (wyspa)

- Indonezja to czwarty kraj na świecie pod względem ludności. Prawie 90% społeczeństwa to wyznawcy Islamu
- około 73% popularnej turystycznie wyspy Borneo znajduje się w posiadaniu Indonezji (pozostałe części to Brunei i Malezja)

Indonezja - przydatne linki

przydatne strony dotyczące Indonezji

Przydatne strony o Indonezji.


www.indonesia.travel/ - turystyczne informacje w języku angielskim

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021


Tagi: Indonezja  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ