Szwajcaria - przewodnik turystyczny

Szwajcaria

Szwajcaria - poznajcie ją lepiej. Foto: ITU Pictures, flickr.com


Szwajcaria jest podobno jednym z najbezpieczniejszych państw na świecie. Znana głównie z świetnych zegarków, serów, czekolady i najlepszych banków, które w przeszłości potrafiły uchronić fortuny zbrodniarzy wojennych przed międzynarodowymi organami ścigania. Szwajcaria jest bardzo dobrym miejsce na spędzenie wakacji. Można tam pojeździć na nartach, pochodzić po górach czy napawać się cudownymi widokami, jakie zafundowała nam natura. Warto również pojechać tam z jeszcze jednego względu. Szwajcaria jest swoistą enklawą, jak samotna wyspa na oceanie. W czasach II wojny światowej była państwem neutralnym i tak w zasadzie pozostało do dziś. Jest to kraj politycznie odcięty od reszty świata.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika po mieście)
BernoGenewa

Szwajcaria - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 8,6 miliona
Stolica Brak (siedzibą rządu jest Berno)
Strefa czasowa UTC + 1 - czas zimowy
UTC + 2 - czas letni
(12:00 w Polsce = 12:00 w Szwajcarii)
Waluta Frank szwajcarski
1CHF = 4,16zł
(22.09.2020)
Język francuski, włoski, niemiecki
Główne miasta Berno, Genewa, Zurich, Bazylea, Lozanna

Położona w sercu Europy Szwajcaria przechodziła na przestrzeni wieków z rąk do rąk. Rządzili tu Retowie, Celtowie, Helweci, Burgundowie, Alemani czy Frankowie. W XIII wieku całość weszła w posiadanie Habsburgów, którzy narzucali poszczególnym miastom i miasteczkom swoich zwierzchników. Niechętni temu lokalni mieszkańcy zawiązali Akt Konfederacji Szwajcarskiej - umowę wspólnej pomocy podpisaną przez część dzisiejszych kantonów Szwajcarii. Prakantony dzielnie się broniły, a czasem dołączyła do nich część innych kantonów. Szwajcaria w znacznym stopniu ocaliła swoją autonomię, a pełną niepodległość otrzymała w 1648 roku na mocy postanowień pokoju westfalskiego. Do dzisiaj Szwajcaria stanowi konfederację kantonów, które mają bardzo dużą autonomię, ustalają własne prawo, mają własne rządy i konstytucje.

Informacje praktyczne

- planując do Szwajcarii wyjazd na dłużej pamiętajmy o zakupie leków i wizycie u dentysty. Leki jak i leczenie zębów są w Szwajcarii horrendalnie drogie

- w Szwajcarii można bez obaw pić wodę z kranu

- w sklepach sieci Coop i Migros często można spotkać się z wyprzedażami żywności, która traci ważność w krótkim czasie. Ceny są w takim wypadku dużo niższe

- jeżeli podróżujemy w pojedynkę lub maksymalnie w dwie osoby można szukać noclegu przez Couchsurfing, który jest tam popularny

Warunki wjazdu do Szwajcarii

Mimo że Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej, jest stroną Układu z Schengen, dzięki czemu możemy wjechać do kraju na podstawie ważnego dowodu osobistego. Pobyt turystyczny może trwać maksymalnie 3 miesiące. Po tym okresie należy postarać się o wizę. W celu podjęcia pracy, należy otrzymać pozwolenie na pracę (o które ubiega się pracodawca).

Znajomość języka angielskiego

W Szwajcarii obowiązują cztery języki urzędowe: niemiecki, francuski, włoski i retoromański. Główny język zależy od tego, w jakim kantonie jesteśmy. Dla przykładu, w kantonie Lucerna, Zurych i Bazylea językiem urzędowym jest język niemiecki i posługuje się nim prawie 90% społeczeństwa. Z kolei w kantonie Fryburg i Vaud językiem urzędowym jest język francuski, którym mówi 60-80% mieszkańców. Jeszcze inaczej jest w kantonie Ticino, w którym po włosku, który jest językiem urzędowym, mówi 83% mieszkańców. Podsumowując, 72% mieszkańców Szwajcarii mówi po niemiecku, 13% po francusku, 6,5% po włosku, a zeledwie 0,5% po retoromańsku.

Język angielski uznawany jest za kolejny język Szwajcarów. Mimo że prawie połowa Szwajcarów go nie zna. Z porozumiewaniem się po angielsku nie powinniśmy mieć większych problemów w miejscach turystycznych. Gorzej na prowincji.

Jak dotrzeć do Szwajcarii

Do Szwajcarii dolecimy z Polski tanimi liniami lotniczymi. W chwili pisania tego tekstu z Warszawy do Bazylei lata Wizzair. Nie ma problemów ze znalezieniem ceny 69 PLN za lot w jedną stronę. 

Transport wewnątrz Szwajcarii

Transport w Szwajcarii jest ogólnie drogi, chociaż jak wszędzie można znaleźć okazje. Pod względem komfortu nie ma właściwe różnicy czy jedziemy własnym autem, pociągiem, autobusem czy lecimy samolotem. Tam wszystko gra jak w szwajcarskim zegarku, drogi są równe, pociągi szybkie i zadbane, a autobusy komfortowe i bogato wyposażone. Podróżując po Szwajcarii warto zapoznać się z ofertą Swiss Pass. Ta karta rabatowa ułatwi nam podróżowanie niezależnie od środka transportu po całym kraju. Ponadto z jej pomocą będziemy mogli wejść do 400 muzeów za darmo, a w niektórych hotelach otrzymamy zniżki.

Loty wewnątrz Szwajcarii

loty wewnątrz Szwajcarii

Ceny biletów lotniczych pomiędzy szwajcarskimi miastami są bardzo wysokie.


W Szwajcarii funkcjonuje kilka linii lotniczych. Oferują one połączenia pomiędzy największymi miastami. Najpopularniejszy Swiss European Airlines. Niestety ceny połączeń nie należą do najtańszych. Jeszcze do niedawna kraj posiadał własne tanie linie lotnicze, Darwin Airline, jedak firma ta ogłosiła upadłość 12 grudnia 2017 roku. Cena lotu z Genewy do Lugano, zarezerwowanego z trzymiesięcznym wyprzedzeniem będzie kosztować co najmniej 300 CHF. Trzeba również pamiętać, że największą liczbę połączeń wewnątrz Szwajcarii oferuje Swiss.

Drogi w Szwajcarii i przepisy drogowe

Drogi lokalne, ekspresowe i autostrady są w Szwajcarii bajeczne. Podróżowanie w tym kraju należy do przyjemności. Lokalni kierowcy są kulturalni i wyrozumiali dla przyjezdnych. Pamiętajmy, że wybierając się w góry musimy być przygotowani na to, że górskie drogi wymagają od kierowcy pewnych umiejętności.

Mandaty w Szwajcarii są wysokie, a policja jest bardzo wyczulona na łamanie przepisów przez kierowców z innych krajów. Pamiętajmy, że po przekroczeniu prędkości: w terenie zabudowanym o 16 km/h, poza nim o 21 km/h, a na autostradzie o 25 km/h nasze wykroczenie przestaje być tylko traktowane jako naruszenie przepisów i sprawa  automatycznie trafia do sądu. Kary są różne, między innymi zakaz prowadzenia pojazdów w Szwajcarii nawet przez kilka lat.

Najważniejsze przepisy drogowe w Szwajcarii

- dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy: 0,5 promila

- w Szwajcarii piesi mają pierwszeństwo na pasach. Miej na to uwagę, większość pieszych wchodzi na pasy bez rozglądania się, wychodząc z założenia, że mają pierwszeństwo

- jazda na światłach mijania nie jest obowiązkowa, ale jest zalecana

Ograniczenia prędkości

  • Teren zabudowany: 50 km/h
  • Poza terenem zabudowanym: 80 – 100 km/h
  • Na autostradzie 120 km/h

Winiety w Szwajcarii

Większość autostrad w Szwajcarii jest płatnych - aby się po nich poruszać musimy zakupić winietę. Winieta w Szwajcarii dostępna jest tylko w jednej wersji - jest to winieta całoroczna. Wydawana jest od 1 grudnia roku poprzedzającego do 31 stycznia następnego roku. Czyli, dla przykładu, od 1 grudnia 2020 roku będzie można kupić winietę ważną do 31 stycznia 2022 roku. Nie można kupić winiety o innym terminie ważności. Cena winiety w Szwajcarii wynosi 40 CHF (niecałe 170 PLN). Cena nie zmienia się, niezależnie od tego, kiedy kupimy winietę. Na przykład, 1 października 2021 roku możemy kupić winietę ważną do 31 stycznia 2022 - mimo, że winieta będzie ważna  tylko 4 miesiące, zapłacimy za nią 40 CHF. Winieta ma formę naklejki, którą musimy nakleić na szybę - albo na środku, albo w rogu przedniej szyby.

Cena paliw i stacje benzynowe w Szwajcarii

W Szwajcarii znajdziemy wiele stacji benzynowych, większość z nich jest całodobowa. Ceny paliwa są wyższe niż w Polsce, co przy pokonywaniu większych odległości z pewnością odczujemy. W chwili pisania tego tekstu (wrzesień 2020) litr benzyny bezołowiowej 95-oktanowej kosztował 1,52 CHF (około 6,52 PLN), a litr oleju napędowego 1,6 CHF (około 6,67 PLN).

Kolej w Szwajcarii

Gęstość sieci kolejowej w Szwajcarii jest naprawdę imponująca. 20 000 kilometrów torów mówi samo za siebie. Obok pociągów regionalnych, Intercity czy Eurocity mamy również do wyboru podróż szybką koleją Pendolino. Co ciekawe na wszystkie pociągi obowiązuje jeden bilet! Oprócz zwykłych połączeń przewoźnik oferuje swoim klientom przejazd trasami panoramicznymi. Są to m.in. Express Lodowcowy, Złotej Przełęczy czy Bernina. Ceny biletów kolejowych w Szwajcarii nie należą do najtańszych, chociaż jeżeli zarezerwujemy bilety z wyprzedzeniem, można liczyć na niższe ceny. Poza tym, jeżeli planujemy dłuższą podróż szwajcarską koleją warto zastanowić się nad kartą rabatową Swiss Pass. Cena biletu z Genewy do Lugano to koszt rzędu 55 CHF.

Autokary i Autobusy w Szwajcarii

Połączenia autobusowe w Szwajcarii są w dużej mierze obsługiwane przez tę samą firmę, co kolej, czyli SBB. Ich flota obsługuje jednak bardziej lokalne połączenia. Dłuższe trasy obsługują tylko przewoźnicy międzynarodowi jak np. Eurolines. Rozkład jazdy autobusów dostępny jest na tej samej stronie, na której znajdziemy informacje o pociągach. Ceny są podobne do pociągów. Oprócz SBB przewozy autobusami oferuje również poczta. Ich charakterystyczne, żółte autobusy docierają do najmniej znanych zakamarków Szwajcarii.

Kuchnia szwajcarska

Kuchnia szwajcarska jest kuchnią ciężką i kaloryczną. Jej podstawą są sery - te szwajcarskie znane są i uwielbiane na całym świecie. Najsłynniejszym, narodowym daniem jest founde - gęsta, serwowana w kociołku z palnikiem pod spodem, mieszanka szwajcarskich serów, przypraw i wina. Otrzymuje się do niej szpikulce, którymi nabija się pieczywo lub warzywa i zamacza w wywarze. Kolejna, narodowa potrawa to raclette - ser przypalony na specjalnej patelni, z przyprawami, podawany z chlebem lub ziemniakami.

Bardzo popularne w kuchni szwajcarskiej są ziemniaki. To tutaj zjemy rosti - (placek ziemniaczany podawany z tartym serem i jajkiem) lub malnus (ugotowane, starte ziemniaki wymieszane z mąką i smażone na maśle).

Gruszki to kolejny z symboli kuchni szwajcarskiej. Szwajcarzy z gruszek produkują miód oraz sporo lokalnych napojów alkoholowych.

Nie ma chyba osoby, która nie słyszała o szwajcarskiej czekoladzie. Pierwsza fabryka czekolady powstała tutaj w... 1819 roku. Lindt i Toblerone to najbardziej znane, szwajcarskie marki.

Szwajcaria - ciekawostki

ciekawostki o Szwajcarii

Szwajcaria może poszczycić się najwyższym wodospadem w Europie!


- w 1999 roku ustalono Konstytucję Federacji Szwajcarskiej
- Szwajcaria może poszczycić się najwyższym wodospadem w Europie
- w Szwajcarii znajduje się również najstarszy w Europie hotel górski
- różnica pomiędzy najwyższym, a najniższym szczytem wynosi tam aż 4,5 km!
- w Szwajcarii znajduje się ponad 100 czterotysięczników

Szwajcaria - przydatne linki

przydatne strony dotyczące Szwajcarii

Przydatne strony o Szwajcarii.


www.rail.ch – strona szwajcarskich linii kolejowych i autobusowych

www.swisstravelsystem.pl – strona z informacjami odnośnie karty Swiss Pass

www.swiss.comstrona linii lotniczych Swiss Airlines

www.post.ch – strona szwajcarskiej poczty

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020


Tagi: Szwajcaria  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ